FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Oficiri u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 22 ... 38  Next
AutorPoruka
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Fri Oct 26, 2012 11:59 am

Kriminal naš svagdašnji...... Shocked

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Mon Oct 29, 2012 12:40 pm

@dpuric (citat):
Uz vec pomenutu, muzicku, izdvojio bih, veterinarsku, finansijsku, administrativnu, pravnu, geodetsku....................
Svakako da im ne pridajem manju vaznost, ali mislim da su oficiri ovih sluzbi bili na neki nacin u drugacijem polozaju jer su po prirodi sluzbe verovatno mogli da izbegnu na primer rad u trupi, mozda postrojavanja ili jos neke svakodnevne aktivnosti "pravih oficira"... Ima li iskustava, kakva su saznanja...... Kako je izgledao njihov radni dan........

Oficiri pomenutih sluzbi bili su u mnogo povoljnijem polozaju od rodovaca. Posto su uglavnom zavrsili civilne fakultete (lakse im je bilo kroz skolovanje, nisu osetili dril) kao porucnici su uglavnom rasporedjivani u komande za nacelnike odredjenih sluzbi *to je po pravilu predstavljalo rasporedjivanje na form. mesto viseg cina i ubrzano su napredovali. Rad nikakav. Npr. Nacelnik veterinarske sluzbe u brigadi brinuo je, ne neposredno naravno, o 5 pasa i o sanitarnoj ispravnosti hrane. I nista vi[e. Ladovina teska...

U Skolskom centru OMJ najupecatljivija faca je bio zastavnik muzicar zaduzen za vodjenje pitomackog hora i brigu o paunovima koji su bili svojevrsan ukras kasarne. Very Happy

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Mon Oct 29, 2012 1:36 pm

@Bogart (citat):
U Skolskom centru OMJ najupecatljivija faca je bio zastavnik muzicar zaduzen za vodjenje pitomackog hora i brigu o paunovima koji su bili svojevrsan ukras kasarne. Very Happy

Legendarni Pero, ako se ne varam  Very Happy

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Mon Oct 29, 2012 1:59 pm

Ne znam kako se zvao, ali znam da sam ispao benetina zato sto nisam hteo da se ubacim u hor, pola mog voda je bilo u horu zbog vrhunske zezancije. Covek je svakako bio legenda, takvo radno mesto je san snova, pogotovo danas u uslovima surovog liberalnog kapitalizma.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Mon Oct 29, 2012 2:38 pm

Ja sam bio u mješovitom zboru (vježbali smo i nastupali s djevojkama iz grada) uprkos mom skromnom muzičkom talentu. Nekako sam se prošvercao tongue

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Mon Oct 29, 2012 9:25 pm

@Boske (citat):
Ja sam bio u mješovitom zboru (vježbali smo i nastupali s djevojkama iz grada) uprkos mom skromnom muzičkom talentu. Nekako sam se prošvercao  tongue

Znam o cemu govoris. I u moje vreme je bilo takve saradnje horista sa gradjanstvom. Muzikalnost nije bila preduslov, potrebna je bila samo dobra volja, pola mog voda je bilo u horu mada gro njih uopste nije imao sluha Laughing, a trojica iz voda su cinili okosnicu tadasnjeg orkestra koji je takodje bio odgovornost legendarnog zastavnika i njegov pun pogodak sto se tice selekcije sviraca. Laughing Za razliku od hora orkestar je bio ozbiljnija zanimacija, bili su to kvalitetni muzicari i cesto su nastupali u gradu, u Domu JNA, njihove svirke su bile ludnica, oficiri su ih obozavali, svirali su i na oficirskim terevenkama u samoj kasarni. Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-29
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Mon Oct 29, 2012 9:42 pm

Sjajan film! Ovaj Ponašanje starješine u JNA. Bio je prikazan nedavno u Zagrebu na nekom festivalu dokumentarnih filmova. Ne znam točno kojem i kada. Publika je vrištala od smijeha. Mnogi su se čudili kako je to uopće bilo moguće snimiti u tadašnjoj Jugi. Film ipak nije bio namijenjen prikazivanju na televiziji, nego za internu upotrebu. Ipak, vrlo zanimljiva manifestacija samokritičnosti, tko bi rekao.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Tue Oct 30, 2012 5:23 pm

Ja sam imao utisak da je velika većina oficira nezadovoljna i isfrustrirana, zato su mnogi od njih pili (bio sam živi svjedok jer i ja sam znao ponekad "potegnuti" s njima). U svakom slučaju je to profesija koja nije za mene. Sjećam se da me pri kraju vojnog roka kapetan nagovarao da se "aktiviram" (postojala je mogućnost da se napravi ugovor na 3 godine) jer je bio zadovoljan mojim radom i odgovornošću u izvršavanju postavljenih zadataka ali ja sam to striktno odbio iako me nije čekao posao poslije odsluženja vojnog roka. Jedva sam čekao da skinem uniformu sa sebe i ne znam što bi me u to vrijeme moglo natjerati da i dalje ostanem u vojsci. Ni do danja današnjeg nisam promijenio mišljenje iako se rado sjećam vojničkih dana ali samo zbog ljudi s kojima sam se tada sprijateljio i zbog solidarnosti koja je vladala među nama. Naravno i zbog iskustava koje sam tamo stekao jer svi mi znamo da je to bila svojevrsna životna škola.

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Wed Oct 31, 2012 12:01 pm

@Boske (citat):
Ja sam bio u mješovitom zboru (vježbali smo i nastupali s djevojkama iz grada) uprkos mom skromnom muzičkom talentu. Nekako sam se prošvercao  tongue

Među djevojke.....???? pametno......  lol!

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Fri Nov 02, 2012 1:01 pm

U Aleksincu gde sam stazirao nac.vojnickog kluba u nekakvom nevezanom razgovoru, kada sam mu rekao da sam igrao nekoliko godina u folkloru odusevio se *ko kuce u liftu* Odmah me ja angazovao da za JNA manifestaciju *Tito u reci, pesmi i vestini* pripremim folklor kao koreograf. Zenski deo ansambla bile su ucenice gimnazije. Imao sam muke da sastavim muski deo ansambla, jer svi su hteli da svakodnevno izlaze u Dom JNA na probe.Bila su dvojica toliko trapavih da su na kraju ipak nesto nau;ili i uskladili. Dobro smo prosli... A druzenje sa gimnazijalkama, Ne pitaj brate.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Fri Nov 02, 2012 1:30 pm

Ma gimnazijalke, to su još bile maloljetnice.....vrag te dal, mlado meso!!!

GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-02
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Sat Nov 03, 2012 11:54 am

Mladji oficiri (podoficiri) su se cesto samodeklarisali kao veliki švaleri Smile ... vodnici kojima je to bila prva ili druga godina sluzbe su bili nasih godina; zatvoreni tip skolovanja, a posle odjednom pristojna plata, kupovina auta (obicno je to bio Kec, Tavria, reno Quatro i sl ), ucinile su svoje; pusteni s lanca, ponedeljkom bi prepricavali svoje dogodovstine...

I pre vojske, a i u JNA, sam imao prilike da se cudim kriterijumima "dobre ribe" koje su podoficiri imali...svaka je bila dobra Very Happy...za njih i njihova shvatanja...cast izuzecima

za nas koji smo prosli neke normalne skole, i skole asfalta, trzanje na takve neke je bilo ravno osecaju kao da hranis konja iz ruke...

U vreme avanzovanja na cin Vodnik Ikl, ili Stariji Vodnik, sledila je zenidba...prosto je neverovatna transformacija koja je sledila posle pakovanja nasih instrumenata (da, svirali smo svadbe nekolicini, kao vojni orkestar) ; put od Kazanove do kucnog magacionera i kupovine Skode ili Aleka je bio vrlo brz...

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Sat Nov 03, 2012 5:01 pm

Nije to, Kemo, ko je kakvu skolu prosao. Uniforma mijenja covjeka.
Sjecam se dobro vojnih vjezbi u rezervnom sastavu. Kako navucem onu uniformu, na putu do zbornog mjesta okrecem se za svakom suknjom na cesti. Kako dodjem kuci i obucem farmerice, odmah postanem izbirljiv.

Laughing
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Sat Nov 03, 2012 5:58 pm

@pera84 (citat):
Nije to, Kemo, ko je kakvu skolu prosao. Uniforma mijenja covjeka.
Sjecam se dobro vojnih vjezbi u rezervnom sastavu. Kako navucem onu uniformu, na putu do zbornog mjesta okrecem se za svakom suknjom na cesti. Kako dodjem kuci i obucem farmerice, odmah postanem izbirljiv.

Laughing

Tako ti je to...Uniforma probudi zvjer u čovjeku affraid

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Sat Nov 03, 2012 6:31 pm

Mi iz kumborske kasarne smo izlazili van u Herceg Novi. Nisam primjetio da su cure bile nešto zainteresirane za vojsku, a i ostali su tako rekli. Za oficire ne znam. Stvarno, zna li netko, koliko je vrijedila uniforma sa ženskog stajališta, evo konkretno u gradovima u Boki Kotorskoj? Very Happy
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Sat Nov 03, 2012 9:40 pm

Ne znam za Boku, al sjever Vojvodine, nikako. To vazi za vojsku. Oficiri/podoficiri druga prica. Manje vise, u dobrom dijelu bivse Juge, ako se cura zabavljala s vojnikom bila je kurva. S druge strane, vojna lica su gledana kao "dobra prilika".
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Sat Nov 03, 2012 9:45 pm

Da, kako gdje, uglavnom bi dobila etiketu "oficiruša", barem u Hr, kao danas "sponzoruša".
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Sat Nov 03, 2012 9:57 pm

Nisu ni svi oficiri bili isti. Imam par drugova koji su zavrsili Akademiju, pristojni momci. Dok ne obuku uniformu nista na njima nije ukazivalo na vojno lice. I svi su pozenili neke fufice, nisu mogle normalne cure da dodju od ovih prvih na red.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Sat Nov 03, 2012 10:03 pm

Da, upravo to, sve si rekao, "sponzoruše".
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-02
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Sun Nov 04, 2012 1:13 am

ovako stara pesma kaze:

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Sun Nov 04, 2012 1:40 am

Ma tipovi koji su bili privlacni devojkama imali su prolaz i u uniformi. Very Happy Otkud su cure mogle da znaju kakva nehigijena caruje u JNA. Laughing
Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Sun Nov 04, 2012 6:36 am

Nema J..baca bez opasaca, bekada se govorilo!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Thu Nov 15, 2012 9:49 pm

Ne znam koliko se pisalo na forumu o oficirima JNA i njihovom eventualnom stvarnom ratnom iskustvu u pravim ratovima po svijetu. Pri tome nikako ne mislim na ova naša divljanja od 91.g., pa nadalje. To me ne zanima. Nešto je pisano na temi 'Pripadnici JNA u misijama UN', ali nedovoljno, tema se nekako zagubila. Ovdje čak ne mislim toliko na mirovne misije. (Iako je i u njima bilo poginulih, pogotovo na Sinaju.) Je li bilo oficira JNA koji su išli dobrovoljno u neki rat u svijetu (ma iz kojih razloga)? Je li bilo oficira koji su nakon završetka akademije išli (prije pobjegli) u Legiju stranaca? Ili došli iz Legije stranaca natrag u JNA? Je li to uopće bilo moguće? Kako bi se naši oficiri sa znanjem i iskustvom stečenim u JNA uopće snašli u stvarnom ratu kao pripadnici neke druge vojske? Piloti vjerojatno bi, oni su posebna kategorija, ne mislim ovdje toliko na njih. Eto, ako ima netko neku priču, bilo bi zanimljivo čuti.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Fri Nov 16, 2012 2:38 pm

Nije li za vrijeme SFRJ bilo zabranjeno služiti u oružanim snagama neke druge zemlje?

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Fri Nov 16, 2012 3:15 pm

Naravno, zato me i zanimaju razni pojedinačni slučajevi, ako ih je bilo, a sigurno jest. Možda je netko zbrisao iz JNA i išao ratovat u Afriku.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   Today at 8:32 am

Na vrh Go down

Oficiri u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/38Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 22 ... 38  Next
 Similar topics
-
» Oficiri u JNA
» Rezervni oficiri u JNA
» ZAGREB Kasarna Maršal Tito 1986-1989.