FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjithkush ka të drejtë për memories - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeHome  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  
Oficiri u JNA 5 3.8 90
Share | 

Oficiri u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 23 ... 43  Next
AutorPoruka
Bogart
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara: 444
REPUTACIJA: 15
Član od: 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   10.06.12 7:58

U mnogome se slazem sa Mostarcem. Ako je kao primer naveo lik porucnika Pasica iz filma "Karaula" mislim da je to odlicna ilustracija mog stava. Npr. setite se scene u kafani kad Pasic pije sa vojnicima Sinisom i Ljubom i u jednom momentu im pokaze kolegu sa akademije kako se privatava sa cicom od koje je ovaj fasovao polnu bolest. Kad su ga vojnici pitali da li ce upozoriti kolegu na potencijalnu opasnost od zaraze videli ste kako je Pasic odreagovao. Very Happy E to vam je prijatelji slika i prilika za ono sto rekoh "deformisani jos u toku skolovanja, egoisti, posveceni sebi i ostvarivanju vlastitih ciljeva po svaku cenu, kasnije, tokom sluzbe, se taj egoizam jos vise ispoljavao" i "neljudi". A vecina nizih oficira su bili poput Pasica, pacenici, ili antipod Pasicu, uspesni uvlakaci od karijere. I dobro kaze Mostarac, u JNA je odrastao svaki onaj ko nije sazreo pre toga, tamo smo mi "pubertetlije" mogli da raskrstimo sa mogim iluzijama pokupljenim iz roditeljskog doma, to je bila prava skola zivota, u JNA smo uvideli koliko su nas pogresno roditelji vaspitavali, jer zivot se ne zivi pod "staklenim zvonom" vec u zivotu vazi izreka "covek je coveku vuk". Ono sto su nam staresine JNA demonstrirale kasnije se moglo primeniti u sopstvenim "bitkama" za egzistenciju, pa u svakoj firmi je situacija manje, vise ista kao sto je bila u JNA, vladaju egoizam, karijerizam, smicalice i sl.
A gde su jos i potonja desavanja na prostorima bivse Jugoslavije, u kojima se "kvalitet" staresina JNA pokazao u pravoj meri, no to nije za ovakav forum na kome se druzimo i zabavljamo.
Jos da citiram Mostarca, kazao je: "...Nije uopće bilo bitno kakav si kao vojnik nego kako si se predstavio i ako si se predstavio na način na koji oni očekuju da ti trebaš biti mogao si raditi što si htio. Ako je bilo drugačije, tim gore po tebe....", slazem se s recenim, setite se na koji nacin su deljena zaduzenja vojnicima, uglavnom preko veza i vezica, znalo se npr. kako se postaje cetni "cata", za to su birani miljenici komandira ceta, najcesce preko prijateljskih i kolegijalnih veza preporuceni staresinama odmah po dolasku na odsluzenje vojnog roka. Sa takvim mezimcima staresina sam najvise imao problema, njihova bahatost zasnovana na "nedodirljivosti" mi je vise puta stvarala neprilike i ometala me u izvrsavanju zadataka.
Evo vam jos jedan "filmski" primer za ono moje da su bili "neljudi" - lik pukovnika Radeta Orhideje iz "Karaule", videli ste kako je taj pasionirani ljubitelj cveca upropastio potcinjenog Pasica, ni krivog ni duznog. U trecoj vojnoj oblasti sam imao prilke da upoznam nekoliko visih oficira koji su mogli posluziti kao inspiracija za stvaranje lika Radeta Orhideje. (Koliko me je samo puta zastavnik slao da kradem ruze pukovnika i potpukovnika Laughing, dosta njih je u krugu kasarne imalo vlastite ruzicnjake, svaki svoju leju, nasem zastavniku je trebalo cvece za svalerku i sva sreca sto je voleo rakiju, pa nije stizao da zeza vojsku sopstvenim zasadom Laughing , svima nam je olaksavao tako sto smo ga snabdevali iz pukovnickih cvecnjaka. Laughing Do odlaska u JNA pojma nisam imao o cvecu i zelenilu uopste, a tamo sam naucio dosta toga o bastovanstvu, silom prilika. Laughing)

Na vrh Go down
Goran67
Razvodnik
Razvodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara: 111
REPUTACIJA: 17
Član od: 2011-07-17
Dob: 47
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   10.06.12 11:27

Slažem se sa Bogartom, nisu oficiri JNA bili ništa gori od direktora i šefova po firmama. JNA je bila ogledalo društva u kojem smo živeli, iako bivša država više ne postoji mentalitet naroda je ostao manje-više isti. Samo što sada imamo i gazde u poređenju sa kojima su naši oficiri, starešine bili "majka janja".
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara: 3175
REPUTACIJA: 126
Član od: 2011-06-23
Dob: 51
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   10.06.12 13:02

Pero ....sve je u najboljem redu.... Smile Cak sta vise izuzetno mi je drago da mozemo da vodimo dijalog o nekim razlicitim stavovima , a da pri tome NIJE I NECE pasti ni ruzna ni neodmerena rec...... Smile

Citat :
MOSTARAC......."Vidi, nijednu od one tri riječi nisam napisao ( IZOPACENOST, NELJUDI, DEFORMACIJA) pa bih te molio da mi ih ne stavljaš u usta."
Pocetak mog prethodnog komentara ide ovako......Prokomentarisacu poslednja dva posta..........znaci sve je jasno....sukcesivno sam citao vase postove pa tako i dao repliku objedinjeno i za tvoj i za Bogartov post.... Exclamation
Gledaj Mostarac......kada razmisljam o ovoj temi , gledam da se u analizi "vratim" u onaj period...Konkretno evo pre tacno 30 godina ja sam bio u JNA.Tvoja recenica kaze..."pješadijska obuka je bila smiješna, nastava još smiješnija, dežure malo manje smiješne." ...sto je u stvari gotovo i bilo tako, ALI NE SVUDA.... Exclamation Ako uzmemo u obzir cinjenicu da je vojni rok bio obavezan za sve, znaci nije bilo "profesionalnog" vojnika, pa zar je jedan oficir JNA koji je radio u trupi mogao da obuci i spremi svakog vojnika da bude izuzetno obucen i spreman kao vojnik....Pogotovo zato sto su onda jednostavno "bili takvi standardi"....
Odnosno, koncepcija odbrane koju je trebala da sprovodi JNA kao oruzana sila , je bila zasnovana na odbrani od spoljasnjeg neprijatelja, a to su u ono vreme bile zemlje koje su pripadale VOJNIM BLOKOVIMA......a opet ,tada su oruzane snage tih zemalja imale gotovo isti profil vojnika kao i jna....cak su postojali slucajevi da su neke zemlje imale hrpu vojnika koji su bili samo radno angazovani, a oficiri im bili predradnici...(neke zamlje Varsavskog ugovora).Znaci JNA je 'parirala ' u odnosu na to kakav je bio standard vojnih formacija u okruzenju...
Sto se tice privilegije, nista manje nisu bili privilegovani oficiri kao nosioci zanimanja, nego ostala zanimanja u visem rangu, tipa drzavnih sluzbenika, direktora, upravnika, sekretara.........i svuda su bili potrebni "LAKTOVI" ako si hteo nesto vise u sluzbi i poslu.....To je jednostavno doneo drzavni sistem sa sobom........
A sto se tice ovih nasih nemilih ratnih situacija........na zalost imao sam prilike da se desim u njima.....to su posebne i specificne situacije, pune psiholoskih pritisaka, straha, i tada se desava da ljudi "padnu" , ali i to je logicno, jer u svakom poslu imate lose i dobre, bolje i gore.....ali cinjenice govore , ponovicu, IPAK SVE NOVONASTALE ARMIJE U SVOM SASTAVU IMAJU KADAR SKOLOVAN NA VA JNA , VRLO KVALITETAN SADA U DALEKO PROFESIONALNIJOJ STRUKTURI..
A sto se tice Bogartovih primera mislim da ne mozemo za primer oko komentarisanja teme da se drzimo samo FILMA.....
Film se napravi da bude i zanimljiv i smesan i tuzan ........cesto i istinit.....Ali.....ako treba vrsiti poredjenja, i davati sud o oficirskom pozivu, odnosno o oficirima JNA, treba obavezno da imamo na umu da je vojska bila i ostala institucija u kojoj vaze i pisana i nepisana pravila HIJERARHIJE.....gotovo u svakom pogledu....bez koje pogotovo oficirski kadar nije mogao i ne moze da funkcionise.......Ponovo ocekujem uzvratne komentare u istom smislu....... Smile Pozzzz..

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara: 444
REPUTACIJA: 15
Član od: 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   10.06.12 13:24

Igrani film je posluzio kao slikovit primer za ono sto pricam, jer to umetnicko delo u velikoj meri odgovara nasoj nekadasnjoj stvarnosti. Svako od nas je bio u prilici da odigra neku "ulogu" kao u tom filmu.
Novonastale armije su kao okosnicu imale staresinske kadrove nekadasnje JNA zato sto nije bilo drugog izbora, ili bivsi oficiri JNA ili totalni amateri, poput onih prikazanih u filmu (opet Very Happy) "Kako je poceo rat na mom otoku". Smile
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   10.06.12 17:41

Opet replika HEMFRI..... Wink
Slazem se sa tobom...... KARAULA kao slikovit prikaz dogadjaja u korelaciji OFICIR-VOJNIK.......pun anegdota iz vojnickog zivota....
splet neverovatnih koincidencija i likova, koji je ,ako hipoteticki govorimo o filmu, mogao da ima drugaciji kraj i tok...... Exclamation
Hajdemo ovako.......sta bi se desilo da je predpostavljeni onom vojniku "beogradskom deranu" bio pukovnik orhideja...?
Mislim da bi se 'DRUGA PESMA PEVALA"...... Exclamation
Isto tako kada smo vec spomenuli film.......mislim da se zove "NAJBOLJI", o onom podporucniku Nevenu , sto je odabrao sluzbu u mornarickoj pesadiji u Trebinju......covecnost, znanje, sposobnost, ljubav......ista korelacija OFICIR-VOJNIK...... Question

Mislim da sam jasan u stavu......svi smo svesni i nedostataka i kvaliteta JNA, ovo nije nikakva promocija bivse vojske.....naprotiv.....razmenom stavova i misljenja svi cemo vise saznati.....
Ja jednostavno ne vidim logiku da se "diskredituju" oficiri koji su "akreditovani" u sadasnjim armijama sa objasnjenjem...." da nije bilo drugog izbora".....i isto tako ne mogu zbog daleko manjeg broja LOSIH, da stavim i DOBRE u isti kos...... Smile

PS......opet ocekijem replike u istom smislu, a nadam se da cemo vec jednom "IRITIRATI" i oficire , clanove Foruma, da nam se pridruze u temi.... Wink

General JNA - Zam(j)enik načelnika GŠ
General JNA - Zam(j)enik načelnika GŠ

Broj komentara: 4410
REPUTACIJA: 92
Član od: 2009-11-15
Dob: 48
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   10.06.12 19:52

Ja stvarno neznam od kuda vam ideja da likove iz filma poistovječujete sa oficirima JNA Shocked ako čemo svaki film uspoređivat .........
Film karaula nazivate umjetničkim djelom Shocked po čemu je to umjetničko dijelo Question
Ako je svako ko živi u šumi Ivica i Marica ......ma dajte Laughing

GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara: 560
REPUTACIJA: 14
Član od: 2010-04-11

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   10.06.12 20:02

Slažem se sa tobom,ako ćemo po filmovima da analiziramo starešine JNA I njihovo ponašanje onda je možda bolje da to bude:

ili možda:

nekako mi je vedrije, lol! .

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   10.06.12 20:49

Ja sam odgovarao na komentare, usao u diskusiju......a sto je Bogart nazvao KARAULU umetnickim delom, smatram da je iz razloga sto je FILM ipak jos pre sto godina rangiran kao sedma grana u umetnosti....... Exclamation
Bar u mojim komentarima se ne radi o formi da " likove iz filma poistovječujete sa oficirima JNA " vec je film posluzio kao "slikovit prikaz dogadjaja u korelaciji OFICIR-VOJNIK.......pun anegdota iz vojnickog zivota...."....Znaci sasvim moguci likovi i situacije........ Exclamation
Mozda nekada i neobicna ideja pomogne da se bolje razumemo......po meni je to poenta...... Smile

Broj komentara: 560
REPUTACIJA: 14
Član od: 2010-04-11

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   10.06.12 21:34

U pravu si,svako vreme nosi svoje.
Ovi ovde navedeni filmovi bar donekle pokazuju generalno stanje i raspoloženje u JNA a i šire u vreme kad su snimani.
Na vrh Go down
Mostarac
Gušter
Gušter

Broj komentara: 25
REPUTACIJA: 6
Član od: 2009-05-03
Dob: 42
M(j)esto Mostar

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   11.06.12 18:30

aleksandar obradovic (citat):
Pero ....sve je u najboljem redu.... Smile Cak sta vise izuzetno mi je drago da mozemo da vodimo dijalog o nekim razlicitim stavovima , a da pri tome NIJE I NECE pasti ni ruzna ni neodmerena rec...... Smile

Citat :
MOSTARAC......."Vidi, nijednu od one tri riječi nisam napisao ( IZOPACENOST, NELJUDI, DEFORMACIJA) pa bih te molio da mi ih ne stavljaš u usta."
Pocetak mog prethodnog komentara ide ovako......Prokomentarisacu poslednja dva posta..........znaci sve je jasno....sukcesivno sam citao vase postove pa tako i dao repliku objedinjeno i za tvoj i za Bogartov post.... Exclamation
Gledaj Mostarac......kada razmisljam o ovoj temi , gledam da se u analizi "vratim" u onaj period...Konkretno evo pre tacno 30 godina ja sam bio u JNA.Tvoja recenica kaze..."pješadijska obuka je bila smiješna, nastava još smiješnija, dežure malo manje smiješne." ...sto je u stvari gotovo i bilo tako, ALI NE SVUDA.... Exclamation Ako uzmemo u obzir cinjenicu da je vojni rok bio obavezan za sve, znaci nije bilo "profesionalnog" vojnika, pa zar je jedan oficir JNA koji je radio u trupi mogao da obuci i spremi svakog vojnika da bude izuzetno obucen i spreman kao vojnik....Pogotovo zato sto su onda jednostavno "bili takvi standardi"....
Odnosno, koncepcija odbrane koju je trebala da sprovodi JNA kao oruzana sila , je bila zasnovana na odbrani od spoljasnjeg neprijatelja, a to su u ono vreme bile zemlje koje su pripadale VOJNIM BLOKOVIMA......a opet ,tada su oruzane snage tih zemalja imale gotovo isti profil vojnika kao i jna....cak su postojali slucajevi da su neke zemlje imale hrpu vojnika koji su bili samo radno angazovani, a oficiri im bili predradnici...(neke zamlje Varsavskog ugovora).Znaci JNA je 'parirala ' u odnosu na to kakav je bio standard vojnih formacija u okruzenju...
Sto se tice privilegije, nista manje nisu bili privilegovani oficiri kao nosioci zanimanja, nego ostala zanimanja u visem rangu, tipa drzavnih sluzbenika, direktora, upravnika, sekretara.........i svuda su bili potrebni "LAKTOVI" ako si hteo nesto vise u sluzbi i poslu.....To je jednostavno doneo drzavni sistem sa sobom........
A sto se tice ovih nasih nemilih ratnih situacija........na zalost imao sam prilike da se desim u njima.....to su posebne i specificne situacije, pune psiholoskih pritisaka, straha, i tada se desava da ljudi "padnu" , ali i to je logicno, jer u svakom poslu imate lose i dobre, bolje i gore.....ali cinjenice govore , ponovicu, IPAK SVE NOVONASTALE ARMIJE U SVOM SASTAVU IMAJU KADAR SKOLOVAN NA VA JNA , VRLO KVALITETAN SADA U DALEKO PROFESIONALNIJOJ STRUKTURI..
A sto se tice Bogartovih primera mislim da ne mozemo za primer oko komentarisanja teme da se drzimo samo FILMA.....
Film se napravi da bude i zanimljiv i smesan i tuzan ........cesto i istinit.....Ali.....ako treba vrsiti poredjenja, i davati sud o oficirskom pozivu, odnosno o oficirima JNA, treba obavezno da imamo na umu da je vojska bila i ostala institucija u kojoj vaze i pisana i nepisana pravila HIJERARHIJE.....gotovo u svakom pogledu....bez koje pogotovo oficirski kadar nije mogao i ne moze da funkcionise.......Ponovo ocekujem uzvratne komentare u istom smislu....... Smile Pozzzz..

Ja sam u JNA bio prije 22 godine. Možda je prije 30 godina bilo bolje ali u vrijeme kad sam ja služio meni se čini da se samo fingiralo. Dakle, ako smo imali zakazana 4 sata teorije jedva smo imali dva a na obadva smo se zajebavali. I tako u svemu drugome. Ja sam stvarno mislio kad sam dolazio da je JNA mnogo ozbiljnija stvar nego ono što sam vidio. S obzirom da sam imao prijatelje iz Mostara koji su služili u isto vrijeme u Travniku, Trebinju, Kninu, Zagrebu, ispričali su mi slične priče. Sve ostalo što si mi napisao i nije neki demanti moje priče. Oficiri su imali svoje kantine, npr. u onu u kasarni Morača nisam imao priliku ući nijednom za vrijeme vojnog roka, imali su svoje radnje za kupovinu i još mnogo toga. I dalje sam mišljenja da je država više ulagala u znanje i obrazovanje,tj. u neki civilni sektor umjesto u ove čuvare poretka zvane oficiri, da bi drugačije i prošla. Da smo npr. umjesto releja na Veležu koji je bio ukopan sedam katova u planinu trebali napraviti stotinu tvornica ili neku našu Sillicijsku dolinu. Jer na kraju je ispalo da su svi ti bunkeri i atomska skloništa pravljena bez potrebe, kao oni Hodžini bunkeri po Albaniji. Mi nismo pravili bunkere ali jesmo skloništa što nas čini malo naprednijim ali je u suštini ista stvar u pitanju. Ulaganje u znanost nas je moglo pogurati naprijed jer nam je ionako ratna strategija bila povlačenje u Bosnu i borba po planinama. Mislim da i dalje stoji činjenica da su u oficire išli oni koji nisu htjeli da se pate kao njihovi roditelji i da je među oficirima i da su to i dalje bili seljaci ali u uniformama. Normalno da ovo ne važi za sve oficire jer sve ne možemo obuhvatiti ali trend je bio onakav kakvim sam ga opisao. To su činjenice koje su se mogle pročitati u jugoslavenskom tisku još davno prije početka raspada zemlje i nije nešto što sam ja umislio ili izmislio.

Na vrh Go down
Profa
Džomba
Džomba

Broj komentara: 97
REPUTACIJA: 3
Član od: 2012-02-19

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   11.06.12 18:57

Mostarac (citat):
aleksandar obradovic (citat):
Citat :

Pocetak mog prethodnog komentara ide ovako......Prokomentarisacu poslednja dva posta..........znaci sve je jasno....sukcesivno sam citao vase postove pa tako i dao repliku objedinjeno i za tvoj i za Bogartov post.... Exclamation Gledaj Mostarac......kada razmisljam o ovoj temi , gledam da se u analizi "vratim" u onaj period...Konkretno evo pre tacno 30 godina ja sam bio u JNA.Tvoja recenica kaze..."pješadijska obuka je bila smiješna, nastava još smiješnija, dežure malo manje smiješne." ...sto je u stvari gotovo i bilo tako, ALI NE SVUDA.... Exclamation Ako uzmemo u obzir cinjenicu da je vojni rok bio obavezan za sve, znaci nije bilo "profesionalnog" vojnika, pa zar je jedan oficir JNA koji je radio u trupi mogao da obuci i spremi svakog vojnika da bude izuzetno obucen i spreman kao vojnik....Pogotovo zato sto su onda jednostavno "bili takvi standardi".... Odnosno, koncepcija odbrane koju je trebala da sprovodi JNA kao oruzana sila , je bila zasnovana na odbrani od spoljasnjeg neprijatelja, a to su u ono vreme bile zemlje koje su pripadale VOJNIM BLOKOVIMA......a opet ,tada su oruzane snage tih zemalja imale gotovo isti profil vojnika kao i jna....cak su postojali slucajevi da su neke zemlje imale hrpu vojnika koji su bili samo radno angazovani, a oficiri im bili predradnici...(neke zamlje Varsavskog ugovora).Znaci JNA je 'parirala ' u odnosu na to kakav je bio standard vojnih formacija u okruzenju... Sto se tice privilegije, nista manje nisu bili privilegovani oficiri kao nosioci zanimanja, nego ostala zanimanja u visem rangu, tipa drzavnih sluzbenika, direktora, upravnika, sekretara.........i svuda su bili potrebni "LAKTOVI" ako si hteo nesto vise u sluzbi i poslu.....To je jednostavno doneo drzavni sistem sa sobom........ A sto se tice ovih nasih nemilih ratnih situacija........na zalost imao sam prilike da se desim u njima.....to su posebne i specificne situacije, pune psiholoskih pritisaka, straha, i tada se desava da ljudi "padnu" , ali i to je logicno, jer u svakom poslu imate lose i dobre, bolje i gore.....ali cinjenice govore , ponovicu, IPAK SVE NOVONASTALE ARMIJE U SVOM SASTAVU IMAJU KADAR SKOLOVAN NA VA JNA , VRLO KVALITETAN SADA U DALEKO PROFESIONALNIJOJ STRUKTURI.. A sto se tice Bogartovih primera mislim da ne mozemo za primer oko komentarisanja teme da se drzimo samo FILMA..... Film se napravi da bude i zanimljiv i smesan i tuzan ........cesto i istinit.....Ali.....ako treba vrsiti poredjenja, i davati sud o oficirskom pozivu, odnosno o oficirima JNA, treba obavezno da imamo na umu da je vojska bila i ostala institucija u kojoj vaze i pisana i nepisana pravila HIJERARHIJE.....gotovo u svakom pogledu....bez koje pogotovo oficirski kadar nije mogao i ne moze da funkcionise.......Ponovo ocekujem uzvratne komentare u istom smislu....... Smile Pozzzz..

Ja sam u JNA bio prije 22 godine. Možda je prije 30 godina bilo bolje ali u vrijeme kad sam ja služio meni se čini da se samo fingiralo. Dakle, ako smo imali zakazana 4 sata teorije jedva smo imali dva a na obadva smo se zajebavali. I tako u svemu drugome. Ja sam stvarno mislio kad sam dolazio da je JNA mnogo ozbiljnija stvar nego ono što sam vidio. S obzirom da sam imao prijatelje iz Mostara koji su služili u isto vrijeme u Travniku, Trebinju, Kninu, Zagrebu, ispričali su mi slične priče. Sve ostalo što si mi napisao i nije neki demanti moje priče. Oficiri su imali svoje kantine, npr. u onu u kasarni Morača nisam imao priliku ući nijednom za vrijeme vojnog roka, imali su svoje radnje za kupovinu i još mnogo toga. I dalje sam mišljenja da je država više ulagala u znanje i obrazovanje,tj. u neki civilni sektor umjesto u ove čuvare poretka zvane oficiri, da bi drugačije i prošla. Da smo npr. umjesto releja na Veležu koji je bio ukopan sedam katova u planinu trebali napraviti stotinu tvornica ili neku našu Sillicijsku dolinu. Jer na kraju je ispalo da su svi ti bunkeri i atomska skloništa pravljena bez potrebe, kao oni Hodžini bunkeri po Albaniji. Mi nismo pravili bunkere ali jesmo skloništa što nas čini malo naprednijim ali je u suštini ista stvar u pitanju. Ulaganje u znanost nas je moglo pogurati naprijed jer nam je ionako ratna strategija bila povlačenje u Bosnu i borba po planinama. Mislim da i dalje stoji činjenica da su u oficire išli oni koji nisu htjeli da se pate kao njihovi roditelji i da je među oficirima i da su to i dalje bili seljaci ali u uniformama. Normalno da ovo ne važi za sve oficire jer sve ne možemo obuhvatiti ali trend je bio onakav kakvim sam ga opisao. To su činjenice koje su se mogle pročitati u jugoslavenskom tisku još davno prije početka raspada zemlje i nije nešto što sam ja umislio ili izmislio.
Odavno se ne naslušah pametnijih argumenata o JNA kao od Mostarca... Svaka čast i od mene imaš pluseve.... Usporedba i pisanija o filmu Karaula nije na mjestu, ali dobar dio stvari je nama koji smo bili nekada tamo itekako prepoznatljiv. Uz časne iznimke, a barem kod mene u Sinju, bilo ih je za na prste jedne ruke nabrojati. Hrpa seljaka koja je u najvećoj mjeri liječila svoje komplekse. Na kraju su svi završavali alkoholizirani, ali opet naglašavam: BILO JE ČASNIH IZUZETAKA!!! Svi smo mi u onom sustavu radili za njih, mi sa foruma ne, ali naši roditelji da. Uzmite samo ta silna odmarališta, Krvavica kod Makarske, Kupari, da ne nabrajam dalje. Ljetovali su gdje su htjeli ili tamo gdje je bilo mjesta, zimovali isto tako. Ako smo mi plaćali neko piće 4-5 dinara oni su ga u odmaralištima plaćali 1,5-2 dinara. A tko je plaćao razliku u odnosu na tržišnu cijenu? Ista stvar je bila sa odmaralištima. Eh da smo, kao što Mostarac reče, samo dio tih novaca uložili u obrazovanje i kulturu - gdje bi nam bio kraj!

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   11.06.12 22:00

Hmmm.....vidim da su tvrdnje onako profesorski postavljene kao AKSIOM.........iz tog razloga je nemoguce komentarisati dalje ovu temu.... Exclamation Bez obzira cenim svacije misljenje kakvo god da je.....!!!!!
Jos samo jedna stvar........rodjen sam i odrastao u gradjanskoj porodici , i nikada mi nije bilo ruzno ni lose reci da je neko SELJAK.....jer ta rec podrazumeva .....POSTENOG COVEKA KOJI ZIVI I RADI NA SELU...!Dok vec slicna rec SELJACINA.....PODRAZUMEVA KARAKTERNU OSOBINU U NAJMANJU RUKU.....!Stoga me interesuje u kom kontekstu stoji ovaj "profesorski aksiom"........." Hrpa seljaka".... Question

Desetar
Desetar

Broj komentara: 161
REPUTACIJA: 12
Član od: 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   11.06.12 22:06

Neznam zbog ćega ,ali još gotovo nitko nije rekao da je u vojsci imao čeličnu disciplinu i da je prošao tešku obuku!
U Bitoli 82/83 godinu je bilo u pješadiji upravo tako,dakle izuzetno strog nivo discipline te fizički i psihićki zahtjevna obuka od gotovo šest mjeseci!
Kakvi su bili oficiri?
Izuzetno strogi spram vojnika i išli su ,morti sam malo grub,ali gotovo do granice zlostavljanja,no viši profesionalni činovi su se slično ponašali prema svojim podređenima!

Mnogi od njih nisu znali skriti klasićni karijerizam profiliran kroz omalovažavanje podređenih u riječniku i ljigavu uvlakušu nadređenima!!Nalikovalo JE na takmićenje između njih!
Naravno da je bilo časnih izuzetaka među oficirima,no oni su odudarali svojom kulturom i obvazrivošću postavljalo se pitanje kaj oni uopće tu delaju!
Nije se smijelo zakasniti iz grada,jer se išlo u zatvor..također za spavanje na straži isto,a politićka nastava nam je bila odmor i rad smo je slušali bez obzira na drobljenje, nakon svakodnevnih
pješaćenja do udaljenog poligona i nazad na planinu iznad kasarne!!

Poslje obuke smo išli u prekomande na razna mjesta gdje je bilo uglavnom manje ljudi i oficira gdje se moglo lakše naći zajednički jezik sa njima,a i oni su nekak bili opušteniji sa manje kontrole viših oficira, pa i gotovo bi se moglo kazati obitelski raspoloženi!

Na vrh Go down
FOSIL
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara: 149
REPUTACIJA: 9
Član od: 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   11.06.12 22:30

Komentar na sve ovo gore je, nemojmo sebe stavljati u poziciju što je tko bio u to vrijeme za što je tko sposoban.To je bilo vrijeme kada je JNA bila jaka vojna sila na našem prostoru i šire u regionu,a ako baš hoćete i u cijelom svijetu.Što se tiče oficirskog kadra moje mišljenje je da su ti ljudi bili školovani za to vrijeme i spremni za djelovanje pod onim uvjetima za koje su bili obučavani i dali su sve od sebe,to je u redu i sa tim se slažem ali me čudi samo ovo da se toliko preuveličava sposobnost tih ljudi da su maltene nezamjenjivi i da u današnje vrijeme više ne postoji nitko tko može da zamijeni takav kadar.Pa dajte molim vas život ide dalje došla su nova vremena,novi ljudi,mladi pismeni i sposobni da se pokažu i dokažu isto kao i ljudi iz prošlog perioda,mogu se nositi sa svim zadatcima koji su postavljeni pred njih i to obavljaju profesionalno i stručno na visokom nivou. Ja sam takvog razmišljanja pa ako nisam u pravu prihvatiću svaku kritiku sa vaše strane i nema ljutnje.Ima jedan stara pjesma koja kaže."DOŠLA SU NOVA VREMENA ONO ŠTO JE NEKAD BILO SADA VIŠE NEMA".Nismo mi još ostarili ali ima puno mlađih od nas,moramo prihvatiti činjenicu da na mlađima svijet ostaje.Pozdrav Forumaši Very Happy

Na vrh Go down
FOSIL
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara: 149
REPUTACIJA: 9
Član od: 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Re: Oficiri u JNA   12.06.12 12:57

Svako od nas bi želio da ima bar malo moći i dominacije nad drugima,pa onda zašto sve kritizirati okolo sebe kada smo svi slični i imamo iste želje,stvar je samo koliko je tko od toga svega uspio da ugrabi Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down

Oficiri u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/43Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 23 ... 43  Next