FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Stranci u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
obradovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 57
Član od : 2010-07-04
Dob : 52
M(j)esto beograd

KomentarNaslov komentara: Stranci u JNA   26.09.10 14:06

braća Rene Emilijano i Klaudio Alehandro gledam vesti B92  I nemogu da verujem da neko ko zivi u Cileu dodje u SFRJ  i sluzi JNA. momci su sluzili JNA 88/89.Po odsluzenju vojnog roka vratili se u CILE.iz nepoznatih razloga 1992  oduzeto im je drzavljanstvo.saznavsi za to 2008 dolaze za Beograd u pokusaju da povrate drzavljansto. u intervju za TV b92 sa osmehom na licu pokazuju zahtev za drzavljanstvo i vojne knjzice JNA/bolje ocuvane od moje/ svaka cast cileanci. u JNA je bilo momaka sa prebivalistem u evropi, nasih ljudi, ali ovo je stvarno izuzetak.

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   26.09.10 14:23

I da su baš pravi čileanci bez korjena sa tadašnjih prostora?
Question

Gušter
Gušter

Broj komentara : 57
Član od : 2010-07-04
Dob : 52
M(j)esto beograd

KomentarNaslov komentara: stranci /cileanci/ u JNA    26.09.10 15:25

njihova baba je poreklom sa ovih prostora/martinovic/
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   26.09.10 17:54

A tako.
Pa inače koliko se sjećam puno ljudi koji su radili vani dosta su poštivali zakon o obaveznom vojnom roku.
Moj kum je krenuo u srednju školu u inozemstvo i nikad se više nije vratio,ne iz nekih političkih razloga čovjek se jednostavno zaljubio I love you
Bilo je to negdje 79 i prvi puta se vratio debelo nakon demokratskih promjena negdje 93 ( još uvjek sa strahom da ne zaglavi u zatvoru Laughing )

Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2009-10-24

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.11 11:18

Ja se sečam Crnogorca koji je bio pomorac. Bio je više godina na "strancima" pa se vratio kuči, da posjeti majku. Baš o to vreme primio poziv za vojsku a imao je skoro 27 godina. Dok smo još bili na obuki, dobio je pismo od engleske kompanije za novi posao, 1.oficir paluba na tankeru, plata 8000 UDS. A on u vojski.....
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.11 16:00

@74.klasa JRM (citat):
Ja se sečam Crnogorca koji je bio pomorac. Bio je više godina na "strancima" pa se vratio kuči, da posjeti majku. Baš o to vreme primio poziv za vojsku a imao je skoro 27 godina. Dok smo još bili na obuki, dobio je pismo od engleske kompanije za novi posao, 1.oficir paluba na tankeru, plata 8000 UDS. A on u vojski.....
I jel ostao kao rodoljub ili emigrant? lol!

Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 8:16

Mi koji smo kao deca otisli sa roditeljima u inostranstvo na "privremeni rad" imali smo dosta problema uvezi odsluzenja. Puno od nas nisu ni bili uvedeni u vojne evidencije kao ja na primer. Muke da sredis to, pa vanredna regrutacija, u mom slucaju Novi Sad. Pa posle toga nikako da posalju poziv posto poziv ne salju u inostranstvo vec da osoba u pitanju buda dostupna na prostorima SFRJ.

Imam prijatelje koji su uzeli Svedsko drzavljanstvo (bez izpisa iz SFRJ drzavljanstva) i odluzili vojni rok ovde. Problem je bilo u tome da nase vlasti to nisu priznavali i pretila je opasnost da moraju odsluziti vojni rok i tamo. Puno roditelja je i nateralo decu/sinove da odsluze vojni rok u domovinu makar da su i slabo govorili maternji jezik a i odgoj, sistem, pogled na zivot, disciplina uz puno sto sta je bila drugaciji i velika je razlika izmedju Svedske i SFRJ koje je ucinilo da su se neki vratili sa traumama odande i skroz su izgubili volju za SFRJ.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18499
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 13:49

Mislim da su te stvari bile individualne i dosta ovisile o kućnom odgoju i svjetonazoru roditelja kao i karakteru pojedinca. Sa mnom je bio čovjek koji je prvi put uopće u Yu došao iz Njemačke (treća generacija, tako nešto), super se uklopio, bez problema. Sa mojim prijateljem je bio čovjek iz Australije, isto prvi put ovdje i bez ikakvih problema. Kako je tko to shvaćao valjda...
Ako je bilo imalo želje i volje za nekom vrstom avanture i upoznavanja novog, nije bilo problema. Ovisilo je i o zaposlenju dotičnog, jasno.
Ne sjećam se više kako je to bilo regulirano zakonom kod nas i u pojedinim zemljama. Jesu li to bili međudržavni sporazumi? Nekako mi je ostalo u sjećanju da si konkretno za Njemačku mogao birati hoćeš li vojni rok odslužiti tamo ili kod nas, pa se to obostrano priznavalo, ali nisam siguran.
Onaj moj je baš htio u JNA, kaže da nauči bolje jezik i upozna ljude.... I da se neko vrijeme kloni njemačkog asfalta i lošeg društva, ma što to značilo. Very Happy
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 15:04

Jeste, puno zavisilo od pojedinaca. Ja naprimer nisam imao nikakvih problema. Doduse,imao sam 23 god i dosta toga proputovao po svetu pa sam bio malo izkusniji. Nekako mi je vojska bila jedna avantura.

Sto se tice jezika i upoznavanja, svako od njih kaze da su se tu puno toga naucili.
Problema je pretezno bio sa predstavnicima vlasti koji uopste nisu hteli videti ili uzeti u obzir gore navedene nase poteskoce. A sto se dogovora izmedju zamalja tice,to ja od nikoga cuo nisam. Barem ne sa Svedskom. Makar da sam putovao sa Svedskom putnom izpravom, ja sam na prostorima SFRJ uvek bio tretiran kao takav gradjanin. Svedske vlasti u nekim problemima i slucajevima nebi me mogli braniti. A da sam naprimer odluzio vojni rok u Svedsku, Juga mi to nebi priznala. Ali zato Svedjani priznali moj vojni rok iz SFRJ.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 16:18

Ako se živjelo i radilo u inostranstvu,primjer Njemačka,a nije se imalo državljanstvo te države nego YU trbalo je služit vojsku.Izbjegavat se dalo tako dugo dok nije trebalo produžit pasoš.Ako se sječate kod zahtjeva se trebalo priložit potvrdu o odsluženju JNA.Jedino tada se tih 70-80 god.
relativno lako dobivalo državljanstvo u Njemačkoj.Ako se bilo u godinama u kojima se trebalo služit
služba se nije mogla izbječi ni uNjemačkoj.Tamo se jedino dalo služit ko kasnije kod nas civilni rok.
Moj rođak je služio civilnu vojsku i za to dobivao plaću cca 500 maraka,i svaki vikend bio slobodan.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 16:25

"služio civilnu vojsku" - nikad nisam čuo veću besmislicu od ove.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 16:32

Da,da tako se to zvalo.Do nedugo to se moglo i u hrvatskoj,tobože radiš u nekoj državnoj ustanovi npr. bolnici u vešeraju,kao poštar(kurir) i sl.ali za to nije se bilo plačeno kao u Njemačkoj.Zvalo se CIVILNI VOJNI ROK iako sa vojskom nije imalo veze.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 16:36

Sjećam se kroz maglu i jedne priče iz novina, tamo negdje '88. ili '89. kad je neki naš momak došao isto iz Australije u Yu u JNA. Priča je bila da on nije uopće ni trebao doć ili su ga naše vlasti zaboravile ili nije uopće ni bio u evidenciji, tako nešto...
I imao je 'problema' uopće dokazati da on isto mora odslužiti vojni rok, odnosno ima to pravo!
I uspio je, kroz birokratsku zavrzlamu.
Naravno da se priča onda još dodatno napuhavala po novinama, kao dobra reklama za JNA i primjer patriotizma, pogotovo u to vrijeme, kada je sve išlo nizbrdo.... Cool Very Happy
Da, došao je u Split, u Loru, u mornaricu, priča je iz 'Slobodne Dalmacije', sad sam se još sjetio...

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 17.01.13 16:38; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 16:37

Zato i jeste besmislica. Ovde se zvanično nazivalo "civilna služba" iako su neki govorili civilni vojni rok.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 16:44

Druže zastavniče kad pogledat unatrag par godina ovo što se služilo kod nas kao vojni rok skoro
bi se moglo zvati civilni.Svaki vikend doma,služiš 15 km od kuće.hrana ko u hotelu itd.
Ja sam prvi put išo doma nakon 7,5 mjeseci.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 16:44

Druže zastavniče kad pogledat unatrag par godina ovo što se služilo kod nas kao vojni rok skoro
bi se moglo zvati civilni.Svaki vikend doma,služiš 15 km od kuće.hrana ko u hotelu itd.
Ja sam prvi put išo doma nakon 7,5 mjeseci.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 16:46

Radi se o definiciji termina, ispravno je 'civilno odsluženje vojnog roka', a ne 'civilna vojska'. Very Happy
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 16:57

Da u pravu si samo neznam što je u tome VOJNI ROK.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 17:17

@lacoš (citat):
Da u pravu si samo neznam što je u tome VOJNI ROK.

Vrijeme tvog života koje moraš u mirnodopskim uvjetima poklonit otadžbini. Very Happy
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 17:29

Neznam dali si gledao intervju,bio je odavno sa Dušanom Bilanđičem,koji je govorio da je odavno tradicija da su stranci služili u JNA u specijalističoj obuci.Spomenuo je čak i Cheguevaru koji je bio na obuci.To znači da se imalo što naučit na ovim prostorima.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 17:32

@lacoš (citat):
Neznam dali si gledao intervju,bio je odavno sa Dušanom Bilanđičem,koji je govorio da je odavno tradicija da su stranci služili u JNA u specijalističoj obuci.Spomenuo je čak i Cheguevaru koji je bio na obuci.To znači da se imalo što naučit na ovim prostorima.

Naravno da se imalo, to nitko ne spori, iako se možemo i zezat. Very Happy
Dušan Bilandžić je hodajuća enciklopedija podataka i raznih saznanja, ne znam jesi li čitao njegove knjige. Mada je u zadnje vrijeme dosta ostario, a čini mi se i posenilio.
Izgleda da će puno toga zanimljivog ipak otić s njim, a ostat nezabilježeno... Sad
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 17:37

Da možda je malo i senilan,a možda i nesmije previše govorit, jer ko ti nekad bio "neprijatelj"sad ti najbolji prijatelj i snjima jedeš i piješ za istim stolom.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 17:42

@lacoš (citat):
Da možda je malo i senilan,a možda i nesmije previše govorit, jer ko ti nekad bio "neprijatelj"sad ti najbolji prijatelj i snjima jedeš i piješ za istim stolom.

Nema toga više u Hr koliko sam skužio, pogotovo što se njega tiče.
Svatko govori što hoće (mada ne valja ni to...). Pogledaj net samo, čega li tu sve nema, i to hrvatskih stranica... Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 23:17

Što se tiče vojnika stranaca u JNA, to je bila retkost, ali zato su naše vojne škole bile veoma cenjene i dosta se stranaca školovalo kod nas, pogotovo iz afričkih zemalja. Najpoznatiji od tih kod nas školovanih je Gadafi, koji se školovao u VVA (vazduhoplovnoj vojnoj akademiji).
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   17.01.13 23:34

@zastavnik (citat):
Što se tiče vojnika stranaca u JNA, to je bila retkost, ali zato su naše vojne škole bile veoma cenjene i dosta se stranaca školovalo kod nas, pogotovo iz afričkih zemalja. Najpoznatiji od tih kod nas školovanih je Gadafi, koji se školovao u VVA (vazduhoplovnoj vojnoj akademiji).

Nije se Gadafi školovao kod nas!!!
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   Today at 9:31

Na vrh Go down

Stranci u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next