FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Stranci u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   12.02.13 10:32

@Max Blitz (citat):
@Bogart (citat):
Arafat   Laughing

'Jel me netko tražio....' Question

Principjelno ga je trebalo podržati ali mislim da smo pomalo pretjerivali u "pomaganju". scratch
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   12.02.13 12:36

I kao sto narodna pesma kaze "nema borbe, nema rata bez Jasera Arafata"... Laughing
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   12.02.13 23:32

Je li ovo naše, prodano u Irak?

Cool
Na vrh Go down
flexi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 523
Član od : 2013-02-05

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   15.02.13 0:28

Rene Emilijano Kampos , jedan od braće čileanaca mi je bio desetar u Puli na muzilu . Bio je martovska klasa 1990 ili bolje rečeno 98 klasa MNC . Oni su odrasli u Beogradu i nisu došli iz Čilea da bi služili JNA , ovde su učili školu i perfektno su govorili srpski Rene je bio dosta i načitan voleo je knjige . Bio je vatreni navijač Crvene Zvezde i vodja neke grupe . On se verovatno skinuo u martu 1991 i posle toga su otišli za Čile i emisija na B 92 o tome govori kako ne mogu dobiti srpsko državljanstvo . Mnogo je voleo i da igra fudbal svaki dan me je terao da igramo . Kad je Zvezda igrala sa Rendžersom u Beogradu pobegao je na utakmicu jer ga ovako nisu pustili ,posle dva tri dana dovela ga je vojna policija . Veliki šaljivdzija i u dobrim odnosima sam bio s njim tih 50 tak dana obuke . Ako nadjem link te reportaže postavicu ovde
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   15.02.13 5:28

evo video linka Smile

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Stranci /Čileanci/ u JNA   21.03.13 2:14

Nisu naši budući piloti, ali su školovani na našoj VVA:

Zambijski piloti nakon završetka školovanja u VVA Zemunik..... Very Happy  Cool

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   21.03.13 3:27

Sto se Cileanaca tice bilo ih je u Jugi kao izbeglica nakon pada Aljendea. Prvo su dobili azil da bi kasnije postali i drzavljani.Ja sam isao u skolu sa nekim cileancima ( brat i sestra) koji su perfektno govorili srpskohrvatski.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   27.06.13 4:14

Pitomci iz Zambije u VTVA Rajlovac
Na vrh Go down
ludi slovenac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 53
Član od : 2011-07-24

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   04.07.13 22:52

U Maršalki smo imali Pilote Iračane i Pešadija SWAPO.Swapovci su se naucili samo žicat cigare a kod Iračana smo isli slusat strano muziku ala Boney M,Ottowan i ostalo jer oni su dobivali od kuce kasete sa popularnom mozikom.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   15.10.13 13:56

Izvor podataka se vidi na slici Smile 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   04.11.13 13:19

Sva ugovaranja o školovanju pripadnika stranih OS provodio je SSNO, dok su nastavno-obrazovne ustanove JNA, kao izvođači nastave i obuke, dobivale dio financijskih sredstava potreban za isplatu osobnih primanja samih polaznika, ili djelomice za održavanje smještajnih prostorija. Glavnina dobivenih sredstava ostajala je u SSNO-u. Ta novčana sredstva (naročito libijska i iračka) nisu bila mala.
Skoro svi centri imali su organiziranu nastavu za pripadnike OS-a drugih zemalja u posebnim skupinama (klasama), ili je pak nastava izvođena zajednički prema smjerovima i grupacijama škola. Većina Vojnih akademija provodila je i dodiplomsko i poslijediplomsko školovanje za pripadnike stranih OS-a. Primjerice u VVTŠ Zagreb školovalo se kako je navedeno u tablici:

Školovanje stranaca na VVTŠ Zagreb 1983-1986

Na posebnim specijalizacijama u razdoblju od 1983. do 1986. bilo je preko 7.000 pripadnika OS-a i oslobodilačkih pokreta iz afro-azijskih zemalja, a prema podacima Službe državne bezbjednosti SSUP u SFRJ na školovanju, specijalizaciji i po drugim osnovama, boravi godišnje od 15 do 18 tisuća stranaca, a najbrojniji su studenti iz afro-azijskih zemalja i Grčke.

Izvor: 'Pravilnik o školovanju pripadnika stranih OS u JNA', DSNO, Vojna štamparija, Beograd, 1967., 'Pravilnik o prijemu i uslovima školovanja pripadnika inostranih oružanih snaga u Jugoslavenskoj narodnoj armiji', Službeni vojni list broj 8 od 29. marta 1979.
Izvor: SSNO, Obaveštajno-bezbedonosni školski centar, potpukovnik Radivoje Anđelković: 'Delovanje blokovskih obaveštajnih službi prema SFRJ i oružanim snagama preko neutralnih i nesvrstanih zemalja', Bilten Generalštaba OS SFRJ broj 60, Vojna tajna - Strogo poverljivo, Beograd, mart 1988.
Izvor: S. Kovačev, Z. Matijaščić, J. Petrović: 'Nastavno-obrazovni resursi i kapaciteti JNA', znanstveni rad, Zagreb 2006.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   19.05.14 12:18

@Boske (citat):

U prvoj rundi u Zemunik je došlo 60 libijskih kadeta - Nastavnik letenja Drago Klinar s libijskim kadetom Ali Trugom

http://www.zadarskilist.hr/clanci/24022011/gadafi-nije-bio-pitomac-u-zemuniku

Iz teksta:

- Libija je imala zanimljiv način mobilizacije. Organizirali bi nogometnu utakmicu, a onda zaključali ulaze. Na terenu bi već čekali spremni vojni kamioni, a „selektori" bi govorili: „Ovaj u avijaciju, ovaj će u pješake, ovaj u mehaničare, ovaj u mornaricu!" Istina je da je tako dolazilo mnogo pilota koji su se spašavali dok su letjeli i nisu nikako mogli sami letjeti. Letjeli su zahvaljujući političkoj zapovijedi odozgo. No to nije ništa čudno niti neobično. Od oko 150 kolega koji su samnom upisali tadašnju Vazduhoplovnu gimanziju u Mostaru, školovanje je završili svega pedesetak, kaže naš sugovornik ističući da i danas libijski piloti gaje veliko poštovanje prema svojim instruktorima.

Bilo je međutim i zgoda poput onih s kadetom Ali Trugom. Mladi libijski pilot nije niti nakon 12 sati mogao završiti selekcijsko letenje. Prema tadašnjim mjerilima, Trug apsolutno nije bio za pilota, ali su Libijci rekli da će o tome Alah odlučiti. Na kraju, Trug je prebačen u transportnu avijaciju gdje je postao vrhunski pilot iako u JNA nije, niti nakon 54 sata letne obuke, mogao podnijeti padanje u kovit, što je obavezan dio obuke svih vojnih pilota na svijetu. Piloti kao što je bio Ali Trug poštivali su svoje instruktore iz Zadra jer ih ovi nisu tukli kao njihovi nastavnici letenja koji su na zadnjem sjedištu aviona imali nerijetko štap u ruci i tukli kadete po glavi čak i za vrijeme letenja. Kasnije će mnogi zadarski kadeti zauzeti istaknute zapovjedne dužnosti ne samo u libijskom ratnom zrakoplovstvu, nego i u oružanim snagama. Vojna suradnja Libije i SFRJ, bila je jedna od najistaknutijih suradnji s nekom od stranih zemalja, a gdje je prije svega bila izvoznik, a ne uvoznik.

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
Dob : 53
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   12.07.14 10:32

@lacoš (citat):
Da,da tako se to zvalo.Do nedugo to se moglo i u hrvatskoj,tobože radiš u nekoj državnoj ustanovi npr. bolnici u vešeraju,kao poštar(kurir) i sl.ali za to nije se bilo plačeno kao u Njemačkoj.Zvalo se CIVILNI VOJNI ROK iako sa vojskom nije imalo veze. 

ja kad sam studirao i radio u Nemački sam neko vreme živeo u domu za mlade osobe, tamo je bilo nekoliko mladiča koji su služili civilno. Došao na ujutro na posao na recepciju radio 8 sata i lepo kuči. sečam se da su trebali civilno služiti duže, sad se ne sečam koliko recimo vojni rok 12 meseci oni su imali oko 16 meseci tako nešto. Dobili platu, igrali biljard zajedno sa mladima u domu, imali mnoštvo djevojaka itd.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   12.04.15 21:23

@Kemo Specijalac (citat):

evo video linka Smile

AUTOR: MK
ČILEANAC - Rođen sam u Punta Arenasu, poznatijem kao Ognjena zemlja, u Čileu. Otac mi je 1977. nestao pod nerazjašnjenim okolnostima i njegovo telo nikad nije nađeno. Pritisnuti strahom diktatorskog režima Augusta Pinočea, godinu dana kasnije smo majka, brat, moje dve sestre i ja rešili da napustimo zemlju i, mada smo prvo planirali da odemo u Španiju, izbor je pao na Jugoslaviju. Prijatelji su nam je preporučili kao u tom trenutku mnogo sigurniju zemlju. U Beogradu sam završio Osnovnu školu “Starina Novak“, a onda i Petu beogradsku gimnaziju. U Jugoslaviji sam bio do avgusta 1992, kada sam služio vojni rok u Puli, a tu me je i zatekao rat. Vratio sam se u Čile i tamo završio informatički fakultet. Godinama nisam razmišljao o povratku u Srbiju, a onda se 1999. desilo bombardovanje. Želeo sam da kako znam i umem pomognem svojim ljudima u Srbiji, pa sam odlučio da organizujem protest ispred američke ambasade. Naše male demonstracije su trajale nekoliko dana i posetilo ih je na stotine ljudi. Bio sam iznenađen reakcijom meštana, s obzirom na to da se o bombardovanju u Čileu nije mnogo pričalo. U Beograd sam se vratio krajem oktobra 2008. i i dalje sam tu. Živim sa devojkom Dijanom, sa kojom imam sina i svoju budućnost vidim u Srbiji, mada nije lako. Volim Beograd i kolika god da je kriza, ljudi su uvek nasmejani, prijatni i otvoreni za svaki vid komunikacije. Kad kažem Beograd, prvo pomislim na divne ljude.

Evo Cileanca!
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.15 0:39

East&West (citat):
@zastavnik (citat):
Što se tiče vojnika stranaca u JNA, to je bila retkost, ali zato su naše vojne škole bile veoma cenjene i dosta se stranaca školovalo kod nas, pogotovo iz afričkih zemalja. Najpoznatiji od tih kod nas školovanih je Gadafi, koji se školovao u VVA (vazduhoplovnoj vojnoj akademiji).

Nije se Gadafi školovao kod nas!!!
Imao je pristup mnogim nasim jedinicama...
On je, zaista, bio posebna osoba. O njemu sam cuo mnoge stvari, vezano za JNA, ali sam siguran samo u jednu, ciji sam svjedok: Navodno, nije zelio da mu komunisti (bezboznici) proizvode uniforme za vojsku. Nasao je njemackog ponudjaca, platio mu masu lovu, a ovaj je izabrao nas "Borac" iz Travnika (koji je i inace radio uniforme za JNA) za mnogo manju cifru i pokupio kajmak. Kao pitomac intendantske VA sam, sa klasom, bio u nastavnoj posjeti toj fabrici, gledali smo proizvodnju i zapazili neobicne uniforme koje su sili. Kad smo jos vidjeli da prisivaju etikete sa "Made in Germany", pitali smo o cemu se radi, pa su nam dali to objasnjenje.

Pricalo se i da je Gadafi polagao majorski ispit u SFRJ.
I da je bio dosao sa trudnom zenom, koja je morala da se porodu, pa da su muku mucili da dozvoli da se porodi na VMA. Nije mogao da dozvoli da neki drugi muskarci, makar i doktori, vide intimne djelove njegove zene. Mislim da je rijec o sinu koji je poginuo u raketnom napadu na njegovu rezidenciju 1986. godine.
Ima jos toga sto se pricalo.

pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.15 14:11

Trudnoću Gadafijeve druge supruge Sofie (inaće Sofija Farkaš iz Mostara) je vodio zagrebački liječnik prof. dr. Asim Kurjak.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.15 16:06

@pukovnik (citat):
Trudnoću Gadafijeve druge supruge Sofie (inaće Sofija Farkaš iz Mostara) je vodio zagrebački liječnik prof. dr. Asim Kurjak.
Dakle, to sto sam cuo nije izmisljeno. Bar djelimicno.

Dok se odrzavao samit nesvrstanih u Beogradu, zamalo je doslo do incidenta izmedju obezbedjenja samita i Gadafijevij tjelohraniteljki. Medjutim, Gadafija je tu zastupao dvojnik, dok je on ucio pilotiranje helikopterom u Rajlovcu.
Da li je i to izmisljeno?

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.15 21:14

Na samitu su svi bili smesteni u tri okolna hotela, dok je cirkuzant kampovao negde na Dedinju. Prvo je trazio da postavi sator ispred Sava centra, a onda je pronadjeno kompromisno resenje da kampuje na Dedinju. Trazio je i da na samit dolazi jasuci na kamili ali mu ni to nisu odobrili.Moj drugar je radio na tom samitu, tako da sam to cuo iz prve ruke. Taj incident je bio u holu Interkontija ali je samo doslo do guranja obezbedjenja i "telohraniteljki".
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.15 21:30

PRIČE IZ NEPRIČAVE

dinosaurus: komentar modifikovan dana: 13.04.15 21:44; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.15 21:41

@BEOGRAD (citat):
Na samitu su svi bili smesteni u tri okolna hotela, dok je cirkuzant kampovao negde na Dedinju. Prvo je trazio da postavi sator ispred Sava centra, a onda je pronadjeno kompromisno resenje da kampuje na Dedinju. Trazio je i da na samit dolazi jasuci na kamili ali mu ni to nisu odobrili.Moj drugar je radio na tom samitu, tako da sam to cuo iz prve ruke. Taj incident je bio u holu Interkontija ali je samo doslo do guranja obezbedjenja i "telohraniteljki".
Da, dosao je sa satorima i kamilama. I NEKOLIKO DVOJNIKA, IZMEDJU OSTALOG Smile
Iako je digresija od teme, mislim da bi bilo interesantno da nam napises sta ti je taj drugar pricao. Meni je Gadafi uvijek bio simpaticno 'otkacen'.

vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.15 21:50

@BEOGRAD (citat):

Beograd nemas dobre informacije. Gadafi  je podigao sator u dvoristu Libijske ambasade na dedinju. trazio je da u Sava centar dolazi jasuci konja a ne kamilu. kamile jesu dopremnjene u Bg iz drugih razloga I kasnije su date na poklon zoo vrtu u BGD.  ovo za obezbedjene je tacno, Gadafija su obezbedjivale telohraniteljke  I jedna od njih je udarila naseg pripadnika obezbedjenja.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.15 22:02

@vladimir (citat):
@BEOGRAD (citat):

Beograd nemas dobre informacije. Gadafi  je podigao sator u dvoristu Libijske ambasade na dedinju. trazio je da u Sava centar dolazi jasuci konja a ne kamilu. kamile jesu dopremnjene u Bg iz drugih razloga I kasnije su date na poklon zoo vrtu u BGD.  ovo za obezbedjene je tacno, Gadafija su obezbedjivale telohraniteljke  I jedna od njih je udarila naseg pripadnika obezbedjenja.
Da, mislim da je pokojni direktor zooloskog vrta Bojovic pominjao kamile dobijene od Gadafija.

vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.15 22:13

Gadafi je bio sve samo ne cirkuzant.
Na vrh Go down
flexi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 523
Član od : 2013-02-05

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.15 22:16

@dpuric (citat):
@Kemo Specijalac (citat):

evo video linka Smile

AUTOR: MK
ČILEANAC - Rođen sam u Punta Arenasu, poznatijem kao Ognjena zemlja, u Čileu. Otac mi je 1977. nestao pod nerazjašnjenim okolnostima i njegovo telo nikad nije nađeno. Pritisnuti strahom diktatorskog režima Augusta Pinočea, godinu dana kasnije smo majka, brat, moje dve sestre i ja rešili da napustimo zemlju i, mada smo prvo planirali da odemo u Španiju, izbor je pao na Jugoslaviju. Prijatelji su nam je preporučili kao u tom trenutku mnogo sigurniju zemlju. U Beogradu sam završio Osnovnu školu “Starina Novak“, a onda i Petu beogradsku gimnaziju. U Jugoslaviji sam bio do avgusta 1992, kada sam služio vojni rok u Puli, a tu me je i zatekao rat. Vratio sam se u Čile i tamo završio informatički fakultet. Godinama nisam razmišljao o povratku u Srbiju, a onda se 1999. desilo bombardovanje. Želeo sam da kako znam i umem pomognem svojim ljudima u Srbiji, pa sam odlučio da organizujem protest ispred američke ambasade. Naše male demonstracije su trajale nekoliko dana i posetilo ih je na stotine ljudi. Bio sam iznenađen reakcijom meštana, s obzirom na to da se o bombardovanju u Čileu nije mnogo pričalo. U Beograd sam se vratio krajem oktobra 2008. i i dalje sam tu. Živim sa devojkom Dijanom, sa kojom imam sina i svoju budućnost vidim u Srbiji, mada nije lako. Volim Beograd i kolika god da je kriza, ljudi su uvek nasmejani, prijatni i otvoreni za svaki vid komunikacije. Kad kažem Beograd, prvo pomislim na divne ljude.

Evo Cileanca!

Moj desetar u Puli  1990  , Rene   veliki navijač Crvene Zvezde  , oktobra 1990 je i pobegao na utakmicu Zvezda -Rendžers  dovela ga je vojna policija posle dva dana , i nije ga  zatekao rat u Puli malo izvodi on je bio martovska klasa 1990 , skinuio se u martu 1991 , to je 98 klasa MNC
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   13.04.15 22:27

@vladimir (citat):
Gadafi je bio sve samo ne cirkuzant.
Njegov 'socijalizam' je bio jaci od naseg 'komunizma'.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Stranci u JNA   Today at 8:39

Na vrh Go down

Stranci u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next