FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

1552/19 & 1552/20 Avgustovac 1984 ,,Suplji kamen,, i ,,Pogibije postovanog starijeg vodnika Glocevic Dragoslava,,

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Zemce
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2015-07-18

KomentarNaslov komentara: 1552/19 & 1552/20 Avgustovac 1984 ,,Suplji kamen,, i ,,Pogibije postovanog starijeg vodnika Glocevic Dragoslava,,   18.07.15 14:42

VES. Operator nisandzija na BVP M-80. Prvi PGMPOAD. Prvi bataljon, prva ceta, 3 vod .. Komandant kasarne Potpukovnik Kljaic. Glavni i opsani operativec neke posebne sluzbe Wink - stari vodnik Jurleka Viktor .. Pa zatim Komantant Bataljona Savo Nikolic, Komandir cete Mitev Manoil - pa Stojko Dragutin. Ostali oficiri i podoficiri na koje se secjam porucnik Matosevic (od koga sam dobio shamarcinu na Pasuljanske livade zbog nege greske u trenitku gagjanja BVP-om), zatim vodnik Zubrecki Atila, Kapetan Petelinsek Vilibald Smile Zastavnik Saraginovski Todor .. Kapetan Kaplarevic - artiljerac o kome cu da ispricam pricu sa Supljeg kamena. Bila je to ona hladna zima 1985 kad nam je smena zakasnila zbog promena klase, ali i zbog velikog snega i bili smo tamo citavih 30 dana - celog januara. Pao je takav sneg ,,majko moja,, znam da nam je voda promrzla i da smo topili sneg .. ponestalo nam shecera, nismo imali drva za ogrev i grijali se jaglenom koi je zbog vlage onako strasno dimio .. pa smo morali ici u secu drveca..Ma cirkus Smile  Komantir smene je bio neki vodnik stazista koji i sam nezadovolajn ostavio sve onako malo raskalasano .. Nismo se bilo obrili i posteno oprali vec dugo vreme i mislim da znam na sta smo licili kad je onako niotkud najavljen dosao da nas obigje Kapetan Kaplarevic (bio je taj dan valjda dezurni oficir?!). Lepo se postrolili i onaj ko ga je upoznao zna vec sta sledi .. Smile ,,Sta je ovooo, na sta ovo liciii .. Nemamo vode- kaze vodnik .. Ma kurac nemate, uzima snjeg u ruke i pokazuje urlajuci - evo jeee, pa sledi komanda za minut da ste uzeli pribore i da ste se vratili. Znali smo sta nas ceka. Poregjali se opet u stroj i na njegovu komandu se brijali: ,,Uzmi snjeg - trljaj lice - brijanjeeee,, ..Smile Sta reci, bilo smo krivi. A nije bilo danasnjih pena za brijanje jbg. Ipak pozrdavljam to vreme i moju klasu...Imam puno fotografija na koje se rado navracam.

Ovde cu da spodelim i da se prisetim dana kad je poginuo moj postaovani stari vodnik Glogjevic - Glogjo. Bio je zaista predivan covek. Ljudina. Sva vojska ga obozavala. Majstor BVP _a, kad je on vozio to cudo to je bilo divota pozmatrati ga. Bio je legancija koja hoda i dobro se secjam kako je zadirkivao sve one tete u kantini koje i nsu bile ravnodusne .. u svakom slucajo covek ko je imao zvezdu. 

Bio je neki prolecni lep dan uoci one zadnje i velike Parade JNA 1985, kad je bila podgotovka. Svaki dan se vezbalo na putu dole kod KPS_a (posle obuke sam radio na KPS_u bio ,,dezurni KPS_a) i bas taj dan kad se ovo desilo. Zavrsili su sa vezbanjem i otisli da parkiraju BVP_a. Bio je iskusan, ali kad dogje kopan minut jbg .. Stoi covek ispred BVP_a i pokazuje vozacu koi treba da parkira u rikverc .. Nije valjda bilo dovolno prostora i u zelji da bolje vidi Glogjo prolazi iza - ne stoi vec samo da progje. Sta se desilo vozacu niko od nas nije doznao nikada i valjda zbog toga sto nije stavio u ler, vec drzao na kvacio - dok je vozilo bilo u rikverc .. pa se valda za tren opustio i vozilo grune u vodnika te ga prikljesti u drugo koje je bilo iza. A znate kako su oni ispred ostri .. Te kad je postala vika sofer u panici pritiska kuplung, pa vozilo stane, pa opet otpusta i jos jednom isto. Izdahnuo je nas Glogjo laka mu zemlja. Naseg druga nismo vise videli...

Bila su to lepa vremena. Iako sam onda zalio za sve dane koje sam tamo proveo ipak u cjelini bilo nam je ljepo. Razume se najvise u mesecu maju kad sam kao dezurni KPS_a i ja ima srecje da se zabavljam sa svim onim izabranim momcima i djevojaka koi su bilse smesteni u nasu kasarnu i vezbali za Paradu - Dan mladosti/85. To se samo da zamisliti .. I da se ne hvalim, ali bila je i jedna Bojana na kojoj se sa zadovolstvom jos uvek sjecam .. Smile

Pozdrav svima .. posebno moim klasicima: Mazurkijevic Dragan, Arezina Dragisa, Masulovic Aleksandar, Davor Miklulic, Sekulic Goran, Ristic Milan, Prcic Savo, Kahrimanovoc Azem, Kiro Radevski, Zavirov Venci, Kapsarov Risto, Vulin Sinisha, Renato Gojkovic, Hlede Roko, Bedri Avdijaj, Jovanovic Dragan, Jovanovski Dragan, Odzak Ivica, Pusic Vladimir, Turkic Enver, Perkec Zdenko, Mujazinovic Adem,Lekovski Zoran, Dusko Cjorovic, Zoran Drakulic, Predrag Jovanovic, naseg cjate razvodnika Braneta i ostale dzombe .. .. 

I nasu doktorku pozdravljam koje sam vise puta gnjavio zbog dijagnoze ,,bs,, Smile
Na vrh Go down

1552/19 & 1552/20 Avgustovac 1984 ,,Suplji kamen,, i ,,Pogibije postovanog starijeg vodnika Glocevic Dragoslava,,
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» 1552/19 & 1552/20 Avgustovac 1984 ,,Suplji kamen,, i ,,Pogibije postovanog starijeg vodnika Glocevic Dragoslava,,
» VP 1552 Kasarna '4. juli', Voždovac - Beograd
» VP 1552 i VP 4580 VOŽDOVAC - Beograd
» Karaula Boro Vukmirovic C3 granicni kamen Djakovica
» Maršalka, Skopje, januarska 1984.