FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Prvi dojmovi iz JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Prvi dojmovi iz JNA   05.05.09 23:10

Izvod iz osobnog zapisnika

Dan prije
Sarajevo 14. 09. 1989

Na aerodromu - neizvjesno.
Čekam let za Skopje. Kiša.

Dan prvi
Titov Veles 15.09. 1989

Kasarna - neće san na oči.
Izgleda da je sve dobro, vidjećemo.

Dan peti
Kasarna - dosadan desetar i nije dobro.
Žao mi je za onom starom spavaonicom.
Biće bolje, mislim, kad dodju novi desetari!

... (nakon prvih dana vojničke hrane)... Very Happy

Dan dvadeseti
Stacionar - ležim. Pomalo se odmaram od vojske,
ne znam kad ću ponovo u četu. Dobro će mi doći
malo odmora.

Dan dvadesetiprvi
Glupo i dosadno u stacionaru. Gladan sam i
sve bih jeo. Boli me guza od injekcija.
Ne znam kad ću van.

Na vrh Go down
gardist
Gušter
Gušter

Broj komentara : 61
Član od : 2009-05-19
M(j)esto RS

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   28.05.09 19:32

Da smo ivi i zdravi jo godina sto
da je pesme i vina i da nas uva Bog
da su najbolje ene uvek pored nas,
jer ovaj ivot je kratak i prozuri za as
Za moje drugove ja molim vetrove zu puna jedra
puteve sigurne, a noci zvezdane i jutra vedra
da l`je to sudbina il`ko zna ta li je
kad god se sretnemo uvek se zalije
uvek se zavri, s nekom od naih pesama

gardist: komentar modifikovan dana: 11.09.09 15:35; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
antote
Džomba
Džomba

Broj komentara : 115
Član od : 2009-05-03
Dob : 50
M(j)esto SLO

KomentarNaslov komentara: dojmovi   28.05.09 22:12

E isto

"drugovi vojnici dobrodošli, vaša nova adresa glasi VP...."

a sa druge strane ... ništa.
Šišanje, kupanje, zaduživanje opreme i ... obuka!
Pa prvi marš, žuljevi, bojevo gađanje, smotra sa oružjem svako jutro, zakletva, ... e drugovi bilo je nezaboravno!
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   30.05.09 22:47

U JNA je doduse postojalo i malo paranoje u pogledu bilo kakvog zapisivanja bilo čega od strane vojnika. Cuo sam i za priče da su neki vojnici bili kažnjavani zbog nepoćudne proze. Na religioznost se gledalo ispod oka. U svakom slučaju ja sam neumorno zapisivao, i kad danas ovo čitam zaista mi nije jasno da i mene nisu zbog toga ispostrojavali. Evo izvoda iz zapisnika (djelomice šifrirani tekst) na moj rođendan.

20.XX. 89, Titov Veles

Na današnji dan prije ravno 19 godina rodi se jedan sluga Božji kom
nadiše ime "sjajan", "najsjajniji". U ovom svom vijeku on upozna sebe i druge,
spozna ljubav, muku i nadu.
Bog neka je na pomoći svima!

Marduk: komentar modifikovan dana: 20.12.09 21:51; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
13libero
Gušter
Gušter

Broj komentara : 30
Član od : 2009-05-19
M(j)esto Cetinje - Budva

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   04.06.09 9:17

I ja sam pisao dnevnik, ali počeo na polovinu vojnog roka. Nije me vidio nijedan starješina, a niko od vojnika me nije špijao. Mada, i da su mi čitali dnevnik, ne bih završio u zatvoru, nije bilo ''sumljive'' proze, samo s vremena na vrijeme komentar, kad će ovo više proći...
Prvom prilikom kad budem imao više vremena i kad ''prikupim'' sjećanja pisaću o prvim dojmovima, da ne kažem utiscima iz vojske...

Pozdrav svima koji se rado sjećaju vojnikovanja (i lijepih i ružnih trenutaka), a specijalan pozdrav za avgust '84, V.P. 6234/14, Zrenjanin
Na vrh Go down
roker
Gušter
Gušter

Broj komentara : 64
Član od : 2009-06-09
Dob : 49
M(j)esto St.Gallen/CH, Modrica/BiH (RS)

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   17.08.09 15:35

Ja sam stigao ujutro u pola pet u Vranje sa jos dvojicom "mojih Modricana" otisli smo odmah na cevape kad se prva birtija otvorila, ja sav cupav, kosa do pola ledja a njih dvojica ono normalne frizure na njima, ali navalili da se oshishamo u gradu i ja pristanem, nakon dolaska u kasarnu smjestaju nas u jednu spavaonu onako u civilkama, ovaj jedan sto je dosao samnom je imao rodjaka stazu, tako da nas je on malo nahranio preko veze, proveli smo cijeli dan u civilki i cijelu noc, tek sutradan smo zaduzili uniforme, meni doslo da placem na sav glas,gledam vojska oko mene se smije pricaju viceve,veseli a mene hoce da ugusi.
Posle dva dana kad sam skonto da i to ide u zivotni vijek odlucio sam da i ja budem veseo i nasmijan, i takav sam ostao do kraja vojnog roka, nikada se nisam zalio ni na sta i stvarno sam sve one ruzne trenutke zaboravio, ako ih je uopste bilo Very Happy
Na vrh Go down
skiman
Gušter
Gušter

Broj komentara : 24
Član od : 2009-08-13
M(j)esto Ruše/SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   21.08.09 10:19

Šta ja znam... dali je bilo potrebno ili nije? Znam jedino, da je došao i taj dan...bez mnogo razmišljanja išao sam na voz za Štip. Da znao sam, da idem u Makedoniju (na opštini, kad sam digao poziv, na hodniku su imali kartu Jugoslavije-nisam mogao rukama dohvatit Maribor i Štip, toliko je to bilo daleko). I tako došao u Štip...Majko mila, gde sam ja to došao...pao mi mrak na oči...Još od prije sam čuo od nekih koji su bili u toj kasarni, da je to "kao" neka kaznena jedinica (znate ono Šuti Trpi I Pati). Vručine, obuka u pešadiji na BST-u, dril, glupi poručnik Jošev, jebanje, uzbune, rasklopi-sklopi, postolje ovamo -cev onamo, Penuš, bojeva gađanja, postali sa nekima dobri drugovi, tereni, smrzavanje u zemunicama, žuljevi...u glavnom obuka u kojoj baš nisam našao nekog smisla, al dobro opčenito nije bilo baš neke logike u JNA...a onda prekomanda za bugarsku granico ...čekali na komionima, da idemo, kad ono dotrči čato Perica (baš smo se juće ćuli posle 23 godine mobitelom-eh fina stvar ovaj internet gde nadoh još dvojicu drugara), ajde Mariborčanin sa mnom, ideš na kurs desetara...Ma idi gde ču ja, ne da mi se radit sa vojskom, pa gde ste mene našli u ovoj gužvi, kad ono k-tan Trajković, falio nam Slovenac (mada po njegovom mišlenju to nikako nisam zaslužio, al dobro sam došao u kvotu predstavnika svih Republika YU) , a pošto si ti jedini, nema druge da ideš....I tako, završio kurs, nešto "kao" radio sa vojskom, eskivirao nastavu, kad god sam imao prilike, bežao u grad, džobirao se, razbijao se bostanima i grožđem, opijao se mastikom maksimalno, igrao fudbal na poligonu non-stop, sanjao o civilstvu, stekao mnogo drugova do groba (znači sa trojicom imam kontakt), izmuljao, da nisam išao na pokretno logorovanje na Krivolak (operisao kurje oko-pošteda od nošenja ćizama, ne pitajte kako sam se vratio sa VBS u Skopju nazad u kasarnu-al vredelo je svake kapi krvi, kad sam video ove moje kakvi su bili, kad su se vratili iz Krivolaka-izceđeni ko limun, braun boja samo u potiljak )....i tako polako daošao i taj dan da se i ja skinuo (prije toga obavezna smotra civilke pred celom spavaonom)....Najsporiji voz za SLO, da zbilja uživaš, kad odeš kući (to sam si obećao prvog dana kad sam došao-inaće sam na sva odsustva išao avionom iz Skopja)...Nisam bio baš neki mangup, al sam prilično brzo skontao sistem JNA, tako da sam diplomirao iz krivinašenja.... Rolling Eyes Dragi moji Izet, Dejan, Rade, Damir, Perica, Stipe, Laza, Željko....sa vama sam i još uvek bi proživio tih 13,5 meseca...kako smo se znali zajbavat, kako smo bili kolegialni jedan do drugog, kako smo delili sve stvari, koliko smo se presmijali (kad se samo setim onog malog Rahmani Ćeflija kad mi je rekao, kad sam ga nešto bezveze naderao: "izvini drug desetar, što si ti tako nervoz?-ma dođu mi suze na oči od smeha-od tada sam u četi bio još samo desetar Nervoz)....bilo mi je čast služiti sa vama, bili ste mi i još ste drugovi do groba....Bio bi najsretniji ako bi imali sreče, pa bi se još jednom okupili.....E koja bi to žurka bila... Very Happy cheers

To smo bili mi (znam da ste ju neki več videli, al mi je jedina i tako je više šansi, da je vidi neko poznat, nije tipična jer smo je napravili na terenu kad smo bili znojavi, prašni i smrdljivi, al ipak dobre volje , a onome ko mi je ukrao fotoparat sa kompletnim filmom sa terena, još danas bih j...o sve po spisku Twisted Evil ) ...

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   06.03.10 10:26

Prolazi sve,sve osim sjećanja....
bumm..tress..paf,piiiiiiiiiiiii....
totalni šok....

Gušter
Gušter

Broj komentara : 57
Član od : 2010-07-04
Dob : 52
M(j)esto beograd

KomentarNaslov komentara: Prvi dojmovi iz JNA   22.07.10 8:08

Grad Nis 03.02.1985 kasarna Filip Kljajic veliki pano dobrodosil.Sa druge strane stoste dosli kad ste znali daste ovde najebali i bi tako
Na vrh Go down
bancho
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2009-05-22
M(j)esto Krusevac

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   22.07.10 9:47

Pivka,Slovenija, 2.08.1984. Sa drugarom stizem u kasarnu i sa ocajanjem saznajem gde su nas poslali. Pre poziva nikad cuo za to mesto. Izgubljen, zbunjen, srecom desetar iz mog kraja, pomaze mi u prvim danima. Posle sest meseci prekomanda u Postojnu (srecom sa kompletnim odeljenjem), opet nova kasarna, a stara prica. Secanja polako nestaju, blede slike i imena, posle vise od 20 godina prolazim pored kasarne u Postojni, pokazujem supruzi gde sam sluzio JNA. Na njeno pitanje sta osecam kad vidim kasarnu, nemam odgovor.
Na vrh Go down
prasinarac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2011-02-07

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   08.02.11 9:23

A-joj... Zagreb. Zavrsavamo srednju. Tulumi, upisujemo fakseve. Tulumi. Islo se na more. Tulumi. Ne sjecam se vise kad su pozivi poceli dolazit, al se sjecam da moj nikako da stigne. Skvadra podobivala pozive. Meni nista. Evo, poziva. Sad se vise ne sjecam tocno, da li sam morao u lokalni ured za obranu, ili mi je stigao doma. Mislim da sam ga iz nekog razloga isao podic u ured za obranu. DJAKOVICA! U pit*ku materinu! A di je to?! Nitko iz razreda nije spominjao to mjesto. Jebate.... meni je brzo sinulo - na Kosovu! Pa koji cu ja tamo?! Jebemti i tu jugoslaviju, kad ce se vise raspast! Kak je to daleko od doma!! Mrak mi je pao na oci. Onako, ona izmaglica mi je uhvatila pogled, kako sam gledao u taj poziv, gdje je pisalo da se moram javiti 15. rujna, u voju postu (zaboravio broj), u Djakovici. Pita tata doma: sine, da nije Djakovo?! Cak sam i ja pomislio za dijelic sekunde, al ne. Djakovica.

Doletio u Skopje. Sreo jos jednog gustera, koji je iz Rijeke isao u istu vojarnu. zaputili se autobusom iz Skopja, koji je isao preko Prizrena, Djakovice za Pec i Urosevac, ako se dobro sjecam. Decki iz vojarne su u nekakvim vozilima skupljali gustere po gradu. Mi smo ih izbjegavali, jer smo se htjeli prosetat, najest (jeli cevape) i nesto popit, pa onako pijani dosli do kapije od vojarne, pred samu ponoc. A po ulicama smo nosili vijesnk i vecernjak na istaknutom mjestu, haha. Bila nas frka da ne naljutimo Albance. Poslije mi je zapovijednik satnije (cete) rekao kako Albanci ne "diraju" vojsku, nego njih, casnike JNA... ma, pusti ti to... Tek nakon sto sam dosao, skuzio sam da nije imalo veze sto sam dosao do ponoci. Mogao sam doc i drugi dan, samo bi mi upisali da sam poceo sluzenje od 16. rujna, umjesto 15. rujna. Nije bilo nikakvih posljedica, ukoliko bi netko zakasnio dan ili dva. Izmedju 15. i 19. rujna.

Netko je na kapiji dojavio nekom "dzombi" da mu je dosao "zemo" - doletio frajer iz zagrebacke Dubrave, do kapije. Kako je samo bio sretan sto me vidi. jos sam skuzil da se on i njegov bratic znamo, iz istog osnovnjaka. Naleto nekakav dezurni porucnik, pa ga je "postrojio"! To mi je bio prvi dozivljaj, kako su isprali mozak i istrenirali skvadru u tim vojarnama JNA, dakle - sto me slijedi, aaah. Kako se covijek samo smrzo pred porucnikom i postao "fiin"... Mene su prosli neki trnci preko ledja....

Spavali smo u tzv. civilkama tu prvu noc. Desetar se proderao ujutro "ustaj vojsko", kako smo se samo tesko i sporo ustajali. Tek kasnije sam skuzio kako je to bilo zadnje takvo, sporo, ustajanje. Very Happy

Nakon toga: pranje, zaduzenje uniforme, slanje "civlike" doma, te kojekakva cijepljenja, te misli na doma, ljubomora kak se curice iz razreda i dalje seve, i tulumare, dok, se eto mi tu patimo u prasini, na nekakvom "braniku" tzv. "moje" domovine. Eto...

Na vrh Go down
gugi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 21
Član od : 2011-02-07
M(j)esto zadar

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   08.02.11 10:43

avionom iz splita za skopje. pun avion guštera. u skopju se podilili, neki ostali, neki u kičevo, neki u ohrid, veles, tetovo, kumanovo,štip...za štip išli vlakom. na kolodvoru popili nekoliko mastika, da se naviknemo, pojeli čevape, popili pivo. krenuli pješke uz bregalnicu, ispred srednjoškolskog doma, cure sa prozora zajebavale, dovikivale, rugale se... a mi se pravili frajeri, kao vidićete kad izađemo u grad...pokupije nas pincgauer, bilo nas stotine, do ponoći me rasporedil (u pješadiju naravno)i, okupali, ošišali, spakova civilku u neku bilu vriću... stare kuke viču, ima li kmjo iz dalmacije, ima vičem, ja ima li ko iz zadra, ima vičem ja... okle si pita, ja mu kažem, on bibinjac, pa jedan iz škabrnje...ujutro šok buđenje, pa polagano oblačenje, odlazak na doručak, nazad u spavaonicu namještat krevet, slagati posteljinu, slagati kazetu, pola robe pokrali dok sam doša sa doručka. sva srića desetar bije strašno dobar i razuman, nije od onih klasični kompleksaša, sve nam pokaza, ohrabrije nas, upozorije čega se triba čuvat... hruševar drago, i sad bi mu stisa ruku za to. pa amfiteatar, nas na stotine guštera u šinjelima, političke govorancije, neprijatelj ne spava, snima, gleda sluša, miroljubiva koegzistencija, borbena spremnost, nesvrstani, bratstvo jedinstvo... jedva čekaš pauzu da zapališ... onda žicanje cigara od starih kuka, postrojavanje za ručak, popodne vježbanje slaganja robe, posteljine... ima sam osjećaj da nikad, al baš nikad neću izać iz te ogromne kasarne. tribalo mi je deset dana da je baren okvirno upoznam, da skužim di je koji paviljon, di pošta, di kantina, di restoran, di ne smijem... a onda upoznavanje sa supatnicima. sklepalo nas odsvakle, al baš odsvakle, podililo po desetinama iz svake republike i pokrajine po jednoga il dvojicu. skompa se sa jednim purgerom, Mirsad čehić se zva, pa jedan iz bg, slobodan rašković, boksač, pa ferid imširević od kladuše... pravo bratstvo i jedinstvo u praksi. pa razno razna "vakcinisanja", pa predavanja o aspiratorima koji žele dio jugoslavije, i koji samo čekaju naš krivi korak, bugari, albanci, grci... jebo te, dobiješ osjeća da je rat tu, samo što nije počeje...a onda to potkrijepe stari vojnici pričama o pustim poginulima na stražama, o zarobljenim vojnicima... bilo gadno dok nismo skužli da su to priče za malu dicu. a hrana...katastrofa. tri puta dnevno riža sa crvima, feta kruha za obrok, koda smo u logoru bili. u prvih mise i po dana smrša san 15 kila. kost i koža san bije... jedina svjetla točka su bila pisma, koja su u prvim tjednima stizala u enormnim količinama, a onda sve rijeđe i rijeđe...

Na vrh Go down
inzenjerac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 23
Član od : 2011-02-05
Dob : 53
M(j)esto skopje,makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   08.02.11 17:23

citam drugovi vojnici vasih postova,pogotova vas iz hrvatske kako ste isli i doziveli prvih dana u jna ovde kod nas u makedonije-u skopje,u stipu,velesu,kicevo i na kosovo.skoro svugde isto...male razlike.evo kod mene je slucaj obrnuti.evo kako sam ja otisao da sluzim vojni rok jna u hrvatsku.
moje prica ide od prilike ovako,slicna kao i vasa.Zavrsavanje srednje skole,upisivanje faksa,radna akcija,u osmi mesec na more i u devetom dodje poziv iz opstinski vojni otsek da podjem do njih da uzmem poziv za otsluzenje vojni rok.Odem ja u opstinu i kad tamo poziv glasi da se javim taj i taj dan u vp u pec.Kad sam to cuo ja sam pred njima rekao"zar opet kosovo",a oni se zacudili sto ti fali.eno gde je skoro kao da si kod kuce.Ja sam se zahvalio i rekao mesec dana na akciji na kosovo,pa sad jos i godinu dana jna(kad sad razmislim mozda sam pogresio ali ne zalim).Na pitanje a sta bi ti,rekao sam sta bilo...i tako dobio Karlovac...
I tako 5.10.82.krenemo ja i moj komsija sa tada jos nova zel.stanice u skopju pravac Hrvatska. ja za vec poznato mesto,a on za Rijeku.Zajedno vecernjim vozom Bitola-Ljubljana i to u spacoj koli do Zagreba.Zatvoreni vagon,svugde po stanicama ispracaji, voz pun gustera i spavanje do Beograda.U Zagreb smo stigli oko podne,imalo je vreme da se moj komsija osisa na samom kolodvoru u jedan frizeraj za muske...onda sam ga ja ispratio za Rijeku i negde posle 4 sata popodne otputovao i ja vozom za Karlovac.Znam da kad sam stigao u Karlovac odma su nas pokupili sa stanice i vozili dajcom negde izvan grada.Stigli u kasarnu bas za drugi tv dnevnik...prvu noc smo nekako prespavali po dvoje u krevetu.a sledeci dan bilo je sisanje,kupanje,zaduzivanje...Kamensko...jedna od mnogih kasarna u Karlovcu i oko njega...velika pista za postrojavanje,puno paviljona,cetnih klubova,uciona...u istu kasrnu bili su inzenjerci iz svih delova roda i plavci,a mozda i drugih jedinica...Bili smo smesteni u paviljonu na juznu stranu do same zice,na istoku je bilo selo,a na severne strane preko puta kasarne groblje.A pored njega put koji vodi prema inzenjerskog masinskom ubucnom centru gde su bili radne masine i razne magacine...eto tako pamtim ja prvih dana u JNA...

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3367
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   17.03.11 23:32

02.avgust '84.
backa topola. izlazim iz voza i pitam prvog Lalu, gdje je kasarna. kazeLala: ides do semafora, pa levo...jel' to jedini semofor u gradu, pitam ga ja. kako znate? pa jebiga, cim se orjentises po njemu mora da ih nema vise : Laughing jeste,jeste..a ne bi nam ni taj jedan trebao, nego mora zbog auto-skole, da imaju di da se uce Shocked 'bem te zivote dje sam ja dos'o pale
a u kasarni, ko osisan ko neosisan, ponovo kod brice. zaduzis puno satorsko svega i svacega. stara vojska kao pomaze ti da to slozis, a ovamo pola pomarisu. veze ti nemas sta tu treba da bude. bilo je i somova koji su kupovali od dzombi katance za kasetu:..."imam ja jedan stari, meni i ne treba skidam se za koji dan, al' imam samo jedan kljuc drugi izgubio Rolling Eyes posle tri dana fali pola kasete a sve uredno zakljucano Idea
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   17.03.11 23:51

a sjecate li se onih predavanja prvih dana? te ovo se ne sme, te ono se ne sme. te zabranjeno u ovaj kafic (tu se prodaje droga) te zabranjeno u ovaj disco (tu se okupljaju spijuni iz istocnog bloka pa od pijanih i neopreznih vojnika izvlace vitalne informacije) jednom se moj drug Kikic i ja zalokali u "zabranjenom objektu"; u neka doba okrece se on, gleda okolo kao da nesto trazi... sta je sta gledas? ma...gledam...imal' dje kakav spijun da nam zavrne litru, da mu ja istrtljam kol'ko imamo cega Laughing
drugi put nanese nas djavo u "strogo zabranjeni objekat". kad tamo pola oficira a po koljenima sjede pa skoro gologuze Shocked ahaaa, sad i ja vidim da je to opasno za neiskusnog gustera. takav jedan "spijun" bi ga nagovorio da samohodku iznese na ledjima iz kasarne Wink
Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   18.03.11 19:08

Pozdrav,odakle je drug Kikic.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   18.03.11 19:56

zoran kikic, tuzla
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   18.03.11 19:59

zajedno gurali T-12, zajedno bili u GA, oba medicinari po struci, zajedno lokali...
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   26.03.11 5:33

kad gusteri zaduzuju opremu onda ga intendant "odokativno" izmjeri i baca na satorsko krilo. dodjes u spavaonu, probas, il' je malo il' veliko. 'ajd mijenjaj. najsmjesnije je kad dodje Dalmos i kaze: meni male gace. Shocked gleda ga intendant, obicno nekakav Bosnjo:haaaa? MALE MI GACE! jel ti mene zajebavas, kome su jos vojnicke gace male? kopa po onoj kamari, baca mu druge....nije to, GACE, GACE...AMA What a Face ETO TI GACE Evil or Very Mad a to su mudante, one su dobre, meni su gace male. dok se Suljo sjeti da su gace pantalone.... Laughing
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   29.07.11 0:16

kraj septembra 1982.godine i tada su grupno urucivali pozive u mom mestu svim svrsenim srednjoskolcima
uz neku svecanost i "prigodne" govore u domu kulture.prozivani smo jedan po jedan i dobijali smo koverte
u kojima se nalazio poziv i novac za putne troskove.kad otvoris kovertu i vidis da se u njoj nalazi ona
novcanica od 1000 dinara i jos sice, odma si znao "odo u majcinu"negde daleko....
tako je bilo i sa mnom......crnomelj.....zaista nikad cuo..
autobus pa voz pa motorni vlak i posle celog dana puta i silnog presedanja ,prijavnica i kasarna"bela krajina"
vec je vece.. tog dana 05.10.82.je doslo nas 5 regruta i prvu noc smo prespavali u civilu a sutra dan vec
kao i svi vi redovna procedura bela vreca za civilno odelo,marker i pisi adresu na nju,napuni je, a krojac pod masinu
prosi je i baci u stranu i krenu vojnikovanje....... Smile Sad No Surprised silent confused
svakako smo to dozivljavali ali se ipak rado secamo svega Very Happy lol!
Na vrh Go down
Zemo
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2009-12-10
Dob : 57
M(j)esto Sarajevo

KomentarNaslov komentara: zemo   30.07.11 12:41

Treći novembar 1984. Poslije dana provedenog u Beogradu sa poznanicima iz Sarajeva i Beograda ispade da sam, u jednoj hladnoj beogradskoj noći nesigurnim koracima prilazio kapiji broj 9 na Topčideru. Bilo je več kasno i pamtim jednog desetara koga su zovnuli sa prijavnice da me otprati do moje kasarne. Vjerovatno je drijemao u četi pa mu je teško pala još ta jedna šetnja. Sve je u tom trenutku bilo iza mene, negdje daleko, i moja djevojka, roditelji, brat, prijatelji. Ulazio sam u novi period života koji mi je bio veoma stran (đaba priče starijih koji su se vratili iz JNA, ovo je bilo to).
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   04.08.11 19:59

08.04.1984.g. Kamensko kod Karlovca... Iskačemo iz "dajca" nas desetak koje su pokupili na autobuskoj stanici, svi nas posmatraju sa zanimanjem. Nisam stigao da trepnem a već sam se šišao, tuširao, oblačio uniformu. Moj desetar Đorđo iz Rijeke vodi mene i jednog klasića do paviljona. Tu spavaš, tu ti je kaseta, a ovo da naučite napamet, pitam vas posle večera koliko ste naučili. To "napamet" je bilo "DUŽNOSTI I OBAVEZE POŽARNOG U ČETI". Pišem namerno velikim slovima jer je tako velikim slovima i pisalo na jednom kartonu uramljenom poput kakve slike. Prvi vojnik kojeg sam upoznao u četi je bio Gašparič Andrej iz Ptuja a kasnije se upoznah i sa ostalima. (Mamaj Dalip iz Prizrena, Majurec Stjepan iz Dugog sela, Džogov Nace iz Skoplja, Handukić FAhrudin iz Bihaća, Riznić Vladimir iz Kragujevca...)
E, onda prekomanda po celoj Jugi... Ja otišao u Štip.
Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2012-02-19

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   02.03.12 19:29

04.08.1984. upeklo u Sinju. Kolega i ja došli negdje oko 19.00 pred kasarnu ondašnje inžinjerije. Šišanje - kako smo došli sa mora, a nosile se razne varijacije "fudbalerki" kada nas ošišaše ostade čitav dlan sniježno bijele boje na potiljku do prvih dlaka. Jedni druge više ne prepoznajemo.
Narednih dana nas u "Tadiji Anušiću" istjeraše na pistu sa kazetama na leđima. Na pisti +500, a mi moramo mijenjati međusobno odjeću, oblačiti se po propisu, najprije ljetne uniforme, a onda zimske. I sve to traje par sati, stojiš mirno u šinjelu, zimskoj radnoj uniformi dok oficir ne nađe kakvu zamjerku ili odgovarajuću zamjenu za ono što ne paše. Nešto mit to teško palo, ali i danas tvrdim da je to bila jedna od rijetko pametnih i svrsishodnih akcija, tako da je gotovo svaki vojnik imao svaki odjevni predmet baš po svojoj mjeri. Drugačije bi vjerojatno trajalo danima...

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   05.09.12 10:29

Kad sam prvi put uzeo da cistim (potpuno nove, nekoriscene) cizme, tek tada sam skapirao gde se nalazim i sta me ceka.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   18.01.13 10:47

Otisao za Sentvid u Petak i bili sa detarima preko Subote i Nedelja samo nas 3-4. Za to vreme su nas naucili kako se sklapa odelo, ranac, pravi krevet i sve ostale obaveze. Ostala vojska je stigla Ponedeljak-Utorak. Posto sam ja vec znao puno sto sta, desetari su me zaduzili da pokazujem poneke stvari novajlijama. Neki od njih su me nazivali "stari". Ja pomisli da oni mene to zovu zbog toga sto sam stariji od njih medjutim kasnije sam svatio da su ciljali na to da sam i ja stara kuka.

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   Today at 10:54

Na vrh Go down

Prvi dojmovi iz JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Prvi dojmovi iz JNA
» Prvi susreti sa televizorom
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (prvi dio teme)
» Pula - Katarina, mornarička pešadija
» VP 1552 Kasarna '4. juli', Voždovac - Beograd