FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin

Share | 

Izbjeglice

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 13 ... 21, 22, 23
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 19584
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   10.06.17 22:21

@VBČ (citat):
Spas preko Mediterana često je spominjan u vrijeme današnje izbjegličke krize, no pojava nije nova. Izbjeglice su tuda išle i u prošlom stoljeću, ali u suprotnom smjeru. Tokom Drugog svjetskog rata deseci hiljada Dalmatinaca sigurno sklonište pronašli su u Egiptu, u britanskom logoru u El Shatt.

Tako je, ali zaista treba naglasiti nekoliko bitnih stvari:

- zbjeg je bio planiran i kontroliran od strane pedantnih Britanaca, i pod njihovom logistikom.
- izbjeglice su bile smještene u goloj pustinji gotovo bez ikakvog doticaja s lokalnim stanovništvom i nisu bili na njihov financijski teret i sl.
- svi, osim onih koji su tamo umrli, vratili su se natrag do cca sredine 1946. Njihov povratak se računao u startu, jer se znalo da će rat biti dobijen, sklonjeno je mahom civilno, neborbeno stanovništvo, žene, djeca i starci. Nisam siguran da je tamo i smio ići muškarac od cca 20-40 god., osim nužnih logističara.
- zbjeg nije imao nikakve veze s ekonomskim migracijama pod krinkom ratnih ili sl.
- sve u svemu odlazak iz nevolje i spašavanja života svakog pojedinca koji je tamo otišao u punini značenja.

Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 5072
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   10.06.17 23:41

@Max Blitz (citat):

- zbjeg nije imao nikakve veze s ekonomskim migracijama pod krinkom ratnih ili sl.

Aha, a ove današnje imaju? Ne znam koliko si ti upoznao izbjeglica pa možeš
donosit generalan sud. Ja sam osobno upoznao tri, i svatko od njih ima svoju životnu priču.

Priča 1.

Iračanin Jezid (19 godina), čitava obitelj evakuirana od strane njemačke vlade u kontigentu od 600 osoba
neposredno ugoženih genocidom.

Priča 2.

Sirijac Kurd (21 godina), iz opkoljenog kurdskog grada. Svi muški članovi u obrambenim snagama, on kao
najmladji poslan van za slučaj da svi izginu, da bar netko od obitelji ostane.

Priča 3.

Sirijac Arap Sunit (23 godine), polovina grada u Asadovim (alavitskim) rukama, druga polovica u rukama ISIL-a.
Momak ne vidi demokratske alternative niti prihvatljivog političkog koncepta kod Suni Arapa, a neće da gine za gluposti.

Ova tri slučaja ne oslikavaju čitavu izbjegličku populaciju, ali mi ne pada na pamet generalizirati pa izvlačiti zaključke za sve izbjeglice.

Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   11.06.17 0:03

@VBČ (citat):
Aha, a ove današnje imaju? Ne znam koliko si ti upoznao izbjeglica pa možeš
donosit generalan sud. Ja sam osobno upoznao tri, i svatko od njih ima svoju životnu priču.

Nisam upoznao ni jednog izbjeglicu, ne izbjegavam nikoga, ali ni ne prilazim prvi, ako shvaćaš što hoću reći, nije moj 'stil'.
Zapravo ih nisam ni vidio tj. valjda jesam ali je kako sam prethodno rekao.
Kad se vidi skupina mlađih tamnoputih mladića orijentalnog izgleda zajedno valjda su izbjeglice, ne znam. Ne proučavam ih, gledam svoja posla, običan sam građanin i nisam u udrugama i službama čiji je to posao.
Strance jesam upoznavao, strane studente, one koji su tu nekim poslom, turiste i sl. Nemam ništa protiv, dapače.

Valjda previše čitam razne vijesti s raznih portala, a moj sud je da se u ovoj navali izbjegica u zadnjih godinu-dvije nije adekvatno pomoglo onima kojima je zaista trebalo pomoći tj. koji spadaju u prvu kategoriju najugroženijih. Provukli su se raznorazni koji, eto, žive u siromašnim državama, to je bio kriterij za izbjeglištvo mnogima. Jednostavno ne mogu prihvatiti tu nepreglednu rijeku mladih muškaraca, koji su kao 'najjadniji sirotani', dok su žene i djeca u tim kolonama u velikoj manjini, a staraca nema uopće, jbg. Uvijek se znalo što su prvenstveno izbjeglice, ovo su neke nove definicije.
Njemačka je radila račun bez krčmara u želji da popuni ljudstvom slobodna radna mjesta, tj. nedostatak radne snage, pa se sve kaotično izmiješalo. Nije mi sasvim jasno koga je kancelarka zapravo 'pozvala'.

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 11.06.17 2:57; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   11.06.17 2:56

@Max Blitz (citat):
Jednostavno ne mogu prihvatiti tu nepreglednu rijeku mladih muškaraca, koji su kao 'najjadniji sirotani'

U vrijeme zadnjih balkanskih ratova Njemačka je bila preplavljena rijekom mladih muškaraca s Balkana, čak i s prostora gdje
uopće nije bilo rata. Nisam tad čuo da je to ovdje ikome smetalo, dapače tu i tamo se i blagonaklono gledalo na te dezertere koji su odbili
ići u rat. Ne vidim razliku izmedju onih i ovih, osim možda što su ovi drugi malo tamnoputi, pa to nekome smeta.

A nije baš ni to u pitanju. Nije samo ksenofobija, jer ni tamnoputi nisu toliko strašni ako su Jezidi ili kršćani.
Oni treći su problem izgleda.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   11.06.17 3:13

@VBČ (citat):
U vrijeme zadnjih balkanskih ratova Njemačka je bila preplavljena rijekom mladih muškaraca s Balkana, čak i s prostora gdje
uopće nije bilo rata. Nisam tad čuo da je to ovdje ikome smetalo, dapače tu i tamo se i blagonaklono gledalo na te dezertere koji su odbili ići u rat.

Što se ovdje tiče, mogu reći svoje dojmove na lokalnoj razni, tj. prvenstveno iz Dalmacije, hoteli, razna odmarališta i sl. su bili puni prvenstveno ženama, djecom i starcima... nisam napuštao Hr, nije mi ni bila opcija, pa nisam vidio kako je to izgledalo u Njemačkoj.
Općenito, iz mog okruženja, ne fali mi ljudi koji su tada 'nestali', tj. izbjegli, svakako ne masovno, ne znam kako bih rekao da je jasno što želim reći. Stanje u BiH ne poznajem iz prve ruke, jer nisam rodbinski i na druge načine direktno povezan.

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   11.06.17 3:27

@Max Blitz (citat):

Što se ovdje tiče, mogu reći svoje dojmove na lokalnoj razni, tj. prvenstveno iz Dalmacije, hoteli, razna odmarališta i sl. su bili puni prvenstveno ženama, djecom i starcima...

Možda je to malo i tehničke naravi. Te žene, djeca i starci su bili na par stotina kilometara od svojih kuća.
Čak i da su pješice išli do Dalmacije, nekako je moguće da bi stigli.
Tko očekuje da žene, djeca i ponaosob starci iz Sirije stignu do ovamo?
Sve i da nije Egejskog mora koje treba nekako prebroditi u čamcima, sam put je više nego naporan.

Žene, djeca i starci su uglavnom u Libanu, Turskoj i Iračkom Kurdistanu, par stotina kilometara od svojih kuća.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   11.06.17 23:52

Građanska udruga 'Are You Syrious?' za podršku izbjeglicama i migrantima otvorila je free shop u Zagrebu na adresi Brune Bušića 42, Središće, Novi Zagreb.
Tu tražitelji azila umjesto da im se uvaljuju stvari koje im ne pašu ili im ne trebaju, sami mogu odabrati što im je potrebno od obuće i odjeće i odmah isprobati je li im odgovara. A tu je i nešto kompjutera za one koji nemaju internet, a htjeli bi npr. poslati molbu za posao ili se čuti s obitelji preko Skypea.
Također, ovdje se i primaju donacije ljetne odjeće i obuće za sve starije od 5 godina (bebe su za sad pokrivene), s naglaskom na odjeću, obuću i opremu za školarce i tinejdžere, te donacije higijenskih potrepština.

https://www.lush.hr/shop/info/200/

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   12.06.17 1:13

Akcija za pohvaliti.

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   27.06.17 16:16

Mudro ulagati u novu radnu snagu i na koncu ju koristiti:

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   27.06.17 18:37

Iako ne postoji zakonska obveza brojne tvrtke u Njemačkoj osjećaju društvenu obvezu za dati
svoj doprinos integraciji izbjeglica u društvo i gospodarstvo.
U tu svrhu su otvorena mnogobrojna mjesta za praktičnu obuku, dok se školska izobrazba
unutar njemačkoga dualnoga sustava odvija u državnim školama.
Ovo je svojevrsno ulaganje u blisku budućnost, jer za par godina današnje izbjeglice postaju porezni obveznici.

Na vrh Go down

Izbjeglice
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 23/23Idi na stranicu : Previous  1 ... 13 ... 21, 22, 23
 Similar topics
-
» 100 godina od početka 1.svjetskog rata
» Izbjeglice