FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Izbjeglice

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 21094
REPUTACIJA : 559
Član od : 2012-10-30
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   10.06.17 22:21

@VBČ (citat):
Spas preko Mediterana često je spominjan u vrijeme današnje izbjegličke krize, no pojava nije nova. Izbjeglice su tuda išle i u prošlom stoljeću, ali u suprotnom smjeru. Tokom Drugog svjetskog rata deseci hiljada Dalmatinaca sigurno sklonište pronašli su u Egiptu, u britanskom logoru u El Shatt.

Tako je, ali zaista treba naglasiti nekoliko bitnih stvari:

- zbjeg je bio planiran i kontroliran od strane pedantnih Britanaca, i pod njihovom logistikom.
- izbjeglice su bile smještene u goloj pustinji gotovo bez ikakvog doticaja s lokalnim stanovništvom i nisu bili na njihov financijski teret i sl.
- svi, osim onih koji su tamo umrli, vratili su se natrag do cca sredine 1946. Njihov povratak se računao u startu, jer se znalo da će rat biti dobijen, sklonjeno je mahom civilno, neborbeno stanovništvo, žene, djeca i starci. Nisam siguran da je tamo i smio ići muškarac od cca 20-40 god., osim nužnih logističara.
- zbjeg nije imao nikakve veze s ekonomskim migracijama pod krinkom ratnih ili sl.
- sve u svemu odlazak iz nevolje i spašavanja života svakog pojedinca koji je tamo otišao u punini značenja.

Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 5500
REPUTACIJA : 147
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   10.06.17 23:41

@Max Blitz (citat):

- zbjeg nije imao nikakve veze s ekonomskim migracijama pod krinkom ratnih ili sl.

Aha, a ove današnje imaju? Ne znam koliko si ti upoznao izbjeglica pa možeš
donosit generalan sud. Ja sam osobno upoznao tri, i svatko od njih ima svoju životnu priču.

Priča 1.

Iračanin Jezid (19 godina), čitava obitelj evakuirana od strane njemačke vlade u kontigentu od 600 osoba
neposredno ugoženih genocidom.

Priča 2.

Sirijac Kurd (21 godina), iz opkoljenog kurdskog grada. Svi muški članovi u obrambenim snagama, on kao
najmladji poslan van za slučaj da svi izginu, da bar netko od obitelji ostane.

Priča 3.

Sirijac Arap Sunit (23 godine), polovina grada u Asadovim (alavitskim) rukama, druga polovica u rukama ISIL-a.
Momak ne vidi demokratske alternative niti prihvatljivog političkog koncepta kod Suni Arapa, a neće da gine za gluposti.

Ova tri slučaja ne oslikavaju čitavu izbjegličku populaciju, ali mi ne pada na pamet generalizirati pa izvlačiti zaključke za sve izbjeglice.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   11.06.17 0:03

@VBČ (citat):
Aha, a ove današnje imaju? Ne znam koliko si ti upoznao izbjeglica pa možeš
donosit generalan sud. Ja sam osobno upoznao tri, i svatko od njih ima svoju životnu priču.

Nisam upoznao ni jednog izbjeglicu, ne izbjegavam nikoga, ali ni ne prilazim prvi, ako shvaćaš što hoću reći, nije moj 'stil'.
Zapravo ih nisam ni vidio tj. valjda jesam ali je kako sam prethodno rekao.
Kad se vidi skupina mlađih tamnoputih mladića orijentalnog izgleda zajedno valjda su izbjeglice, ne znam. Ne proučavam ih, gledam svoja posla, običan sam građanin i nisam u udrugama i službama čiji je to posao.
Strance jesam upoznavao, strane studente, one koji su tu nekim poslom, turiste i sl. Nemam ništa protiv, dapače.

Valjda previše čitam razne vijesti s raznih portala, a moj sud je da se u ovoj navali izbjegica u zadnjih godinu-dvije nije adekvatno pomoglo onima kojima je zaista trebalo pomoći tj. koji spadaju u prvu kategoriju najugroženijih. Provukli su se raznorazni koji, eto, žive u siromašnim državama, to je bio kriterij za izbjeglištvo mnogima. Jednostavno ne mogu prihvatiti tu nepreglednu rijeku mladih muškaraca, koji su kao 'najjadniji sirotani', dok su žene i djeca u tim kolonama u velikoj manjini, a staraca nema uopće, jbg. Uvijek se znalo što su prvenstveno izbjeglice, ovo su neke nove definicije.
Njemačka je radila račun bez krčmara u želji da popuni ljudstvom slobodna radna mjesta, tj. nedostatak radne snage, pa se sve kaotično izmiješalo. Nije mi sasvim jasno koga je kancelarka zapravo 'pozvala'.

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 11.06.17 2:57; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   11.06.17 2:56

@Max Blitz (citat):
Jednostavno ne mogu prihvatiti tu nepreglednu rijeku mladih muškaraca, koji su kao 'najjadniji sirotani'

U vrijeme zadnjih balkanskih ratova Njemačka je bila preplavljena rijekom mladih muškaraca s Balkana, čak i s prostora gdje
uopće nije bilo rata. Nisam tad čuo da je to ovdje ikome smetalo, dapače tu i tamo se i blagonaklono gledalo na te dezertere koji su odbili
ići u rat. Ne vidim razliku izmedju onih i ovih, osim možda što su ovi drugi malo tamnoputi, pa to nekome smeta.

A nije baš ni to u pitanju. Nije samo ksenofobija, jer ni tamnoputi nisu toliko strašni ako su Jezidi ili kršćani.
Oni treći su problem izgleda.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   11.06.17 3:13

@VBČ (citat):
U vrijeme zadnjih balkanskih ratova Njemačka je bila preplavljena rijekom mladih muškaraca s Balkana, čak i s prostora gdje
uopće nije bilo rata. Nisam tad čuo da je to ovdje ikome smetalo, dapače tu i tamo se i blagonaklono gledalo na te dezertere koji su odbili ići u rat.

Što se ovdje tiče, mogu reći svoje dojmove na lokalnoj razni, tj. prvenstveno iz Dalmacije, hoteli, razna odmarališta i sl. su bili puni prvenstveno ženama, djecom i starcima... nisam napuštao Hr, nije mi ni bila opcija, pa nisam vidio kako je to izgledalo u Njemačkoj.
Općenito, iz mog okruženja, ne fali mi ljudi koji su tada 'nestali', tj. izbjegli, svakako ne masovno, ne znam kako bih rekao da je jasno što želim reći. Stanje u BiH ne poznajem iz prve ruke, jer nisam rodbinski i na druge načine direktno povezan.

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   11.06.17 3:27

@Max Blitz (citat):

Što se ovdje tiče, mogu reći svoje dojmove na lokalnoj razni, tj. prvenstveno iz Dalmacije, hoteli, razna odmarališta i sl. su bili puni prvenstveno ženama, djecom i starcima...

Možda je to malo i tehničke naravi. Te žene, djeca i starci su bili na par stotina kilometara od svojih kuća.
Čak i da su pješice išli do Dalmacije, nekako je moguće da bi stigli.
Tko očekuje da žene, djeca i ponaosob starci iz Sirije stignu do ovamo?
Sve i da nije Egejskog mora koje treba nekako prebroditi u čamcima, sam put je više nego naporan.

Žene, djeca i starci su uglavnom u Libanu, Turskoj i Iračkom Kurdistanu, par stotina kilometara od svojih kuća.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   11.06.17 23:52

Građanska udruga 'Are You Syrious?' za podršku izbjeglicama i migrantima otvorila je free shop u Zagrebu na adresi Brune Bušića 42, Središće, Novi Zagreb.
Tu tražitelji azila umjesto da im se uvaljuju stvari koje im ne pašu ili im ne trebaju, sami mogu odabrati što im je potrebno od obuće i odjeće i odmah isprobati je li im odgovara. A tu je i nešto kompjutera za one koji nemaju internet, a htjeli bi npr. poslati molbu za posao ili se čuti s obitelji preko Skypea.
Također, ovdje se i primaju donacije ljetne odjeće i obuće za sve starije od 5 godina (bebe su za sad pokrivene), s naglaskom na odjeću, obuću i opremu za školarce i tinejdžere, te donacije higijenskih potrepština.

https://www.lush.hr/shop/info/200/

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   12.06.17 1:13

Akcija za pohvaliti.

VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   27.06.17 16:16

Mudro ulagati u novu radnu snagu i na koncu ju koristiti:

VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   27.06.17 18:37

Iako ne postoji zakonska obveza brojne tvrtke u Njemačkoj osjećaju društvenu obvezu za dati
svoj doprinos integraciji izbjeglica u društvo i gospodarstvo.
U tu svrhu su otvorena mnogobrojna mjesta za praktičnu obuku, dok se školska izobrazba
unutar njemačkoga dualnoga sustava odvija u državnim školama.
Ovo je svojevrsno ulaganje u blisku budućnost, jer za par godina današnje izbjeglice postaju porezni obveznici.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   02.07.17 0:03

Eto, događa se - "primjer uspješne integracije" napao šeficu nožem...

Mohammad Hussain Rashwani (39) iz Sirije, dobio je posao u frizerskom salonu u gradu Herzberg u rujnu prošle godine, a uhićen je nakon što je napao svoju 64-godišnju šeficu nožem.
Rashwani je prošle godine hvaljen u medijima kao "uzorni primjer integracije" jer je pobjegao iz Damaska gdje je također radio kao frizer. Žrtva napada također je hvalila Rashwanija prošle godine, rekavši kako je "Mohammad ponosan čovjek, ali vrlo pažljiv i razborit, te da joj čak pomaže u čišćenju."

http://tribun.hr/uzorni-primjer-integracije-sirijac-brutalno-izbo-svoju-seficu/
http://www.breitbart.com/london/2017/06/30/integrated-syrian-migrant-stabs-boss-hair-salon/

Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2061
REPUTACIJA : 104
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   04.07.17 22:11

izbeglice iz Sirije tacnije garada Alepo nalaze se u gradu Orebro Svedska drze auto servis. rade  kao i svi ostali i ok su ljudi. ima ih dosta iz Afganistana koji cine jednu vecu zajednicu jedan od njih je i moj kolega Nasiri inace moj brat mnogo mnogo dobar covek ,veliki radnik i otac osmoro dece. on govori ruski lose kao i ja ali nebitno bito je da se razumemo. po neki put zaboravi da ja negovorim svedski i jadan rasprica se na svedskom a ja samo klimam glavom i smejem se.
Na vrh Go down
Duško ti si mi najdraži
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
REPUTACIJA : 0
Član od : 2017-07-03

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   04.07.17 23:33

Sve izbeglice su nam ukrale Svabe.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   12.07.17 5:04

Možda se i pretjeruje...

U Somboru djevojčicu (12) ispred kuće napali migranti, mještani blokirali cestu...
Otac napadnute djevojčice Saša Đurđević izjavio je da se incident dogodio oko 19 sati, kada je njegova kći čekala prijateljicu ispred kuće.
“Ona je stajala ispred ulaznih vrata na biciklu, a četvorica migranata su joj prišla s leđa. Ona ih nije ni vidjela. Trojica su je okružila, a četvrti joj je prišao s leđa i zagrlio je i počeo vući za ruku."

http://net.hr/danas/svijet/djevojcicu-ispred-kuce-napala-4-migranta-stajala-je-ispred-vrata-zivimo-u-strahu/

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   05.08.17 5:06

Beogradski igrači organizuju turnire u kriketu za timove migranata
Izbeglice smeštene u centru u beogradskom naselju Krnjača, migranti iz Avganistana i Pakistana, dva puta nedeljno igraju svoju omiljenu igru - kriket i kažu da su srećni zbog toga.
Britanski BBC u reportaži iz Krnjače ističe angažovanje Vladimira Ninkovića, generalnog sekretara Kriket federacije Srbije, koji je glavni organizator igre. Komesarijat za izbeglice Srbije prepoznao je da ovaj sport, koja ima malo pristalica u Srbiji, može biti dobra stvar za migrante koji su zbog zemalja iz kojih dolaze tradicionalno vezani za tu igri, prenosi BBC.
Ninković je naveo za BBC i da je čuo u kampovima da pojedini mladići razmišljao o ostanku u Srbiji kao o opciji, što ranije nije bio slučaj, a to bi, kako je dodao, moglo da znači i priliv talentovanih igrača za srpski kriket.

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/kriket-u-krnjaci-i-obrenovcu-beogradski-igraci-organizuju-turnire-za-timove-migranata/kqgf5dk

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 5910
REPUTACIJA : 75
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   05.08.17 19:11

[size=41]Djevojka krenula iz Sirije u Austriju i cijeli put snimala: Zabilježila je neke nestvarne scene[/size]

Rania Mustafa Ali, dvadesetogodišnja djevojka iz Sirije, jedna je od stotina hiljada ljudi koji su se uputili izbjegličkom rutom 2015. u Evropu, bježeći od rata i terora.
Rania je čitavu svoju odiseju snimila, a Guardian je sada objavio njeno potresno iskustvo. Ova kurdska djevojka dolazi iz grada Rake, iz kojeg je pobjegla pred terorom Islamske države u tada tek oslobođeni grad Kobane, u kurdskoj autonomnoj pokrajini Rožava. “Uvijek mislim kako je ovo ratna zona za ostatak svijeta, ali za nas je dom”, kaže dok prolazi ulicama razorenog Kobanea.
Iz Sirije je pobjegla u Tursku tako što je platila krijumčaru 300 dolara koji ju je prebacio preko granice. Tamo se našla sa svojim prijateljem Ajmanom, s kojim se zaputila preko Egejskog mora u Grčku. “Bit će vrlo zastrašujuće putovati morem, ali ne tako ružno kao ono što smo vidjeli u Siriji”, kaže Ajman prije ukrcavanja na autobus za tursku obalu.
Zamalo se utopili Rania je spremila svoje najvažnije stvari u plastične vrećice, kako bi ostale čitave u slučaju da završi u moru. Ponijela je i prsluk za spašavanje za koji je priznala da ne zna je li lažni – u to vrijeme su krijumčari često davali svojim mušterijama lažne prsluke kako bi ih zavarali da su sigurni od utapanja. “Tako se bojim. Prestravljena sam”, kaže Rania prije puta.
U čamcu za 15 ljudi bilo ih je natiskano 52, uključujući malu djecu. Čamac je počeo tonuti, ali srećom, na vrijeme ih je spasio grčki brod i odveo na Lezbos, odakle su trajektom produžili za Atenu. Iz Atene su došli autobusom do makedonske granice.
Kako je granica u međuvremenu zatvorena, ostali su u improviziranom kampu u Idomeniju, šćućureni u šatorima sa stotinama drugih izbjeglica. Uskoro su se ipak pješice zaputili do granice jer se u međuvremenu proširila glasina da ih grčke vlasti vraćaju natrag u Tursku.
Gacajući po blatu, muškarci, žene i djeca – čak i jedan invalid – na kraju su pregazili rječicu između Grčke i Makedonije uz pomoć inozemnih volontera. No brzo ih je dočekala makedonska policija i nasilno potjerala natrag u Grčku.
Domogli se Austrije glumeći turiste U drugom pokušaju prelaska granice, posebno je potresa trenutka kada jedna žene potiče druge, vičući: “Bašar al-Asad nas nije prestrašio, ne mogu ni oni”.
No policija ih je ponovo potjerala natrag suzavcem, pri čemu je više ljudi povrijeđeno. Rania je tada gotovo izgubila nadu da će uspjeti. Ipak, na kraju su ona i Ajman pronašli drugi način.
U maju prošle godine, posudili su 7000 dolara za avionske karte i lažne bugarske pasoše i tako se uspjeli ukrcati na avion za Beč, praveći se da su turisti. Tamo su se konačno prijavili za azil...
http://www.zabavaextra.com/djevojka-krenula-iz-sirije-u-austriju-i-cijeli-put-snimala-zabiljezila-je-neke-nestvarne-scene-video/

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   06.08.17 13:45

Dužnosnici EU izjavili su da 850.000 osoba prima novčanu pomoću preko programa kojeg financira EU za izbjeglice koje se nalaze u Turskoj.
Program omogućuje imigrantima da putem posebnih debitnih kartica podižu novac za osobne potrebe.
Program je pokrenut prošle godine nakon sporazuma EU i Turske, čime se EU obvezala pružiti financijsku pomoć u iznosu od 3 milijarde eura za "sirijske izbjeglice" koje se nalaze u Turskoj, u zamjenu za tursku pomoć pri obuzdavanja imigrantskog vala.
Prije nešto više od godine dana su svi imigranti koji su dolazili u Europu bili smatrani "sirijskim izbjeglicama", dok se kasnije otkrilo da su samo 11 posto tražitelja azila u Njemačkoj stvarni Sirijci, kao i da su velika većina odrasli muškarci, a ne žene i djeca...

http://tribun.hr/850-000-imigranata-turskoj-prima-novcanu-pomoc-europske-unije/

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   11.08.17 14:30

Gumeni čamac s desecima migranata pristao je u srijedu na plaži prepunoj turista u španjolskom ljetovalištu Zahari de los Atunes na obali Andaluzije.
Čamac je pristao na plaži Playa de los Alemanes oko 14 sati po mjesnom vremenu nakon što je prešao Gibraltarski tjesnac, prenijeli su mjesni mediji.
Odakle je čamac stigao nije poznato i policija još nije ništa komentirala.
Kupači su ostali šokirani, dok su migranti iskakali iz čamca i dali se u bijeg...

http://www.index.hr/vijesti/clanak/migranti-se-iskrcali-na-prepunoj-plazi-u-spanjolskom-ljetovalistu-kupaci-sokirani/987731.aspx

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   15.08.17 14:23

Ok, sve se može dogoditi, nego mi nije jasan počinitelj.
Mislio je da neće biti otkriven?

http://www.jutarnji.hr/vijesti/crna-kronika/trazitelj-azila-iz-afganistana-napao-zenu-u-dugavama-mladic-uz-prijetnju-skalpelom-bludnicio-nad-zaposlenicom-jedne-gradske-sluzbe/6461698/

Ovo je važno:
Iz MUP-a, inače, napominju da se bilježi pad od 20 posto kaznena djela protiv spolne slobode, ali i da se, kao glavni akteri takvih (ne)djela, najmanje pojavljuju stranci, a u što spadaju i tražitelji azila.

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   15.08.17 17:20

Takve odmah protjerati!

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 5910
REPUTACIJA : 75
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   15.08.17 18:05

@VBČ (citat):

Takve odmah protjerati!
Kastrirati, zatvoriti, pa poslije protjerati.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   16.08.17 15:05

Lovci kao nekad vojnici graničari...
Lovci iz Otoka u nedjelju ujutro tražili su skupinu veprova koja u ovom mjestu uništava usjeve. Umjesto divljih svinja pronašli su skupinu uspavanih ilegalnih imigranata iz Afganistana.
"Kada sam naišao na te ljude, najprije sam se, logično, iznenadio, a potom odmah obavijestio lovnika koji je znao da je među raspoređenim lovcima i policajac te ga odmah pozvao da dođe na tu lokaciju. On ih je probudio te komunicirao s njima. Spavali su na nekim krpama, umotani u najlone. Zamolio nas je samo da mu pomognemo pri njihovom izvođenju iz šume, dok netko ne dođe službenim vozilom i s pojačanjem po njih...

http://www.index.hr/vijesti/clanak/slavonski-lovci-trazili-veprove-a-nasli-skupinu-ilegalnih-imigranata-iz-afganistana/988627.aspx

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   19.08.17 20:00

Volonteri građanske udruge 'Are You Syrious?' poveli su djecu iz prihvatilišta za tražitelje azila Porin u Zagrebu na more.
Organizirane su im kreativne radionice, učenje plivanja, veslanje, izleti i svašta ostalo...

Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2061
REPUTACIJA : 104
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   19.08.17 22:50

hazaristan prvi put cujem za  taj deo afganistana. a ti ljudi sebe nazivaju hazarima. odatle je moj kolega Naser. kakva je njega muka naterala na put bez povratka neznam.
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   20.08.17 2:16

Hazari su šiiti, govore perzijski i imaju mongolski izgled. Vjerojatno su turkijsko-mongolskoga podrijetla,
što ne odgovara njihovome perzijskome jeziku, pa je sasigurno da su perzijski jezik vremenom prihvatili,
a svoj izvorni zaboravili.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Izbjeglice   

Na vrh Go down

Izbjeglice
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 23/27Idi na stranicu : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Next
 Similar topics
-
» 100 godina od početka 1.svjetskog rata
» Izbjeglice