FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

6. april 1941.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Sloba1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 593
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 11:23

To za pogibiju jednog ili dva nemca, nisam ja izmisli, te imam neugodan osećaj, kako ja nešto omalovažavam, te zato sam i pitao šta se zapravo u Bg događalo ili je živeo "neki normalan" život za to doba, tj. narod da je bio lojalan vlastima, sem komunista diverzanata, pa su onda došli partizani, i videli ko se kako ponašao i čime se bavio, te su onda organizovana suđenja na te teme, a kažu da je na hiljade pobijeno, i to onih obrazovanih ljudi...
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1830
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 13:44

@PORUCNIK (citat):
@vladimir (citat):
pa da su sve republike  dale veliki doprinos u borbi protiv fasizma i nisu. Vojska kraljevine jugoslavije  u pojedinim oblastima  uopste nije mogla da izvrsi mobilizaciju rezervista za borbu protiv nemaca a i ono malo sto je mobilisala se razbezalo. zato je Tito i dosao u Srbiju 1941. raspolozenje u narodu je bilo bolje rat nego pakt.
Tito jeste dosao u Srbiju 1941. ali je iste godine i otisao,zajedno sa antifasistima spremnim da se bore, a ne da cekaju.

e moj porucnice cekali su francuzi godinama dan D  a ne ko mi izginusmo za dzabe.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17864
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 13:45

@Sloba1 (citat):
To za pogibiju jednog ili dva nemca, nisam ja izmisli, te imam neugodan osećaj, kako ja nešto omalovažavam, te zato sam i pitao šta se zapravo u Bg događalo ili je živeo "neki normalan" život za to doba.

Gradsko stanovništo se može brzo pacifizirati lukavim pristupom nove vlasti.
Bitno je osigurati javni red i mir, nisku stopu običnog kriminala, redovne plaće i širu kulturnu ponudu (kina, kazališta, izložbe....) koja daje privid da je sve ok.
Brojni građani također vole gledati svoja posla i ne miješat se u tamo neke razmirice šumskih razbojnika i pačat se u "seljačka posla".

Na vrh Go down
Gorica 660
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 233
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 13:53

Naravno da je jasno i da se vidi da nisi ti to tvrdio nego da si jednostavno čuo od nekog XY ili si negdje pročitao.

Da budem iskren ne znam kako se živjelo ni u Beogradu ni u ostalim što većim što manjim gradovima na cijeloj teritoriji tadašnje Kraljevine Jugoslavije ili kako je obično nazivaju prva Jugoslavija. Kao i u svakom ratu vjerovatno nestašica i deficit svih vrsta potrepština, što prehrambenih što farmaceutskih i da ne nabrajamo dalje. Zato je i običan narod bio možda na neki način i primoran da u takvim teškim uslovima kolaborira sa okupatorom jer mu je to bio jedini način da dođe recimo do nekog lijeka koji će možda život spasiti njemu ili nekome njegovom bližnjem.

Ima tu milion puta milion kombinacija i već sam negdje gore napisao kada bi čovjek počeo iznositi činjenice vrlo lako bi moglo doći do zakompliciranja situacije odnosno teme i ja lično da budem iskren najsretniji bih bio kada bismo ostali i dalje isključivo na Prletu, Tihiju, Mrkom, Mariji, Krigeru, Valteru i da ne nabrajam dalje.....

Mirnije ćemo spavati sigurno  Laughing Laughing

Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3922
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 14:30

@vladimir (citat):
@PORUCNIK (citat):
@vladimir (citat):
pa da su sve republike  dale veliki doprinos u borbi protiv fasizma i nisu. Vojska kraljevine jugoslavije  u pojedinim oblastima  uopste nije mogla da izvrsi mobilizaciju rezervista za borbu protiv nemaca a i ono malo sto je mobilisala se razbezalo. zato je Tito i dosao u Srbiju 1941. raspolozenje u narodu je bilo bolje rat nego pakt.
Tito jeste dosao u Srbiju 1941. ali je iste godine i otisao,zajedno sa antifasistima spremnim da se bore, a ne da cekaju.

e moj porucnice cekali su francuzi godinama dan D  a ne ko mi izginusmo za dzabe.
To stoji, ali u Francuskoj nije bilo izrazenih unutrasnjih sukoba kao u Jugoslaviji. U mom kraju je bilo takvih podjela da je, na primjer, sin iskakao i bjezao kroz prozor kad mu je otac ulazio u kucu.
Kad pogledas sadasnju situaciju ispada ono Borino: "Za ideale ginu budale".

Gorica 660
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 20:00

PORUCNIK :
"U mom kraju je bilo takvih podjela da je, na primjer, sin iskakao i bjezao kroz prozor kad mu je otac ulazio u kucu."
..................

Sin je iskakao iz kuće kroz prozor kad je babo dolazio kući jer mu babo nije dao da dovodi curu kući prije ženidbe ili zbog razlike u ideologiji  !?   Very Happy Laughing
.................

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 20:07

ma ideologija je cudo.  za saradnju sa nemcima se nekada streljalo a danas je to vise nego pozeljno. promenila se vremena.
Na vrh Go down
Gorica 660
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 20:15

vladimir :
"ma ideologija je cudo.  za saradnju sa nemcima se nekada streljalo a danas je to vise nego pozeljno. promenila se vremena."
..............

Negdje sam čuo (da budem iskren zaista se ne sjećam gdje i od koga) kako se vrijeme ne mijenja nego da se ljudi mijenjaju.

Eee sad......  scratch

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 20:31

@PORUCNIK (citat):
Ispada da su u Kragujevcu streljano par hiljada ljudi (ukljucujuci i djecu) za odmazdu: hiljadu za jednoga. A Kraljevo i kaznene ekspedicije, tek onako - iz cefa.

Bilo je 100 za ubijenog njemačkog vojnika, 50 za ranjenog.
Nego, što se u Kragujevcu zaista dogodilo?
Pročitao sam otprilike sljedeće:
Dobro se znalo za tu vrst i način odmazde jer su bili plakati s obavijesti svuda naokolo.
Navodno su partizani i ostaci kraljeve vojske tada još u kakvoj-takvoj suradnji, zajedno osmislili akciju napada na njemačke vojnike s ciljem da izazovu odmazdu prema stanovništvu.
Zašto?
Zato jer je kraj bio pacifiziran (naveo gore u postu još primjer za to) a bilo je i prilične potpore Nedićevoj opciji ustroja Srbije.
Htjelo se postić da se narod zapravo pobuni protiv toga i stvori otpor i mržnja prema Nijemcima.
(U tome se u potpunosti uspjelo.)
Njemački vojnici su ne samo ubijeni u akciji, nego i vrlo brutalno izmasakrirani tako da je to stvorilo još veći bijes Nijemaca.
A stanovništvo su, iako prisilno i nerado, za odmazdu strijeljanja biralli uglavnom domaći nedićevci. Nerijetko završivši i sami pred streljačkim strojem. Nijemci su tako htjeli postići još veći untarnacionalni razdor, a bilo je i primjera da su nekim domaćima dopuštali da svoje vade iz stroja, da bi se kasnije dugo još pitalo zašto si izvukao svog, nisi mog i sl.
Također su navodno partizani i JVuO imali stav - bolje da ih (tj. to pasivno stanovništvo) sad pobiju Nijemci, nego mi zbog kolaboracije, kad otjeramo Nijemce.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 22:02

@Gorica 660 (citat):
PORUCNIK :
"U mom kraju je bilo takvih podjela da je, na primjer, sin iskakao i bjezao kroz prozor kad mu je otac ulazio u kucu."
..................

Sin je iskakao iz kuće kroz prozor kad je babo dolazio kući jer mu babo nije dao da dovodi curu kući prije ženidbe ili zbog razlike u ideologiji  !?   Very Happy Laughing
.................
Za malo Razz 
Mozda treba prebaciti u pitalice Laughing

PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 22:13

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Ispada da su u Kragujevcu streljano par hiljada ljudi (ukljucujuci i djecu) za odmazdu: hiljadu za jednoga. A Kraljevo i kaznene ekspedicije, tek onako - iz cefa.

Bilo je 100 za ubijenog njemačkog vojnika, 50 za ranjenog.
Nego, što se u Kragujevcu zaista dogodilo?
Pročitao sam otprilike sljedeće:
Dobro se znalo za tu vrst i način odmazde jer su bili plakati s obavijesti svuda naokolo.
Navodno su partizani i ostaci kraljeve vojske tada još u kakvoj-takvoj suradnji, zajedno osmislili akciju napada na njemačke vojnike s ciljem da izazovu odmazdu prema stanovništvu.
Zašto?
Zato jer je kraj bio pacifiziran (naveo gore u postu još primjer za to) a bilo je i prilične potpore Nedićevoj opciji ustroja Srbije.
Htjelo se postić da se narod zapravo pobuni protiv toga i stvori otpor i mržnja prema Nijemcima.
(U tome se u potpunosti uspjelo.)
Njemački vojnici su ne samo ubijeni u akciji, nego i vrlo brutalno izmasakrirani tako da je to stvorilo još veći bijes Nijemaca.
A stanovništvo su, iako prisilno i nerado, za odmazdu strijeljanja biralli uglavnom domaći nedićevci. Nerijetko završivši i sami pred streljačkim strojem. Nijemci su tako htjeli postići još veći untarnacionalni razdor, a bilo je i primjera da su nekim domaćima dopuštali da svoje vade iz stroja, da bi se kasnije dugo još pitalo zašto si izvukao svog, nisi mog i sl.
Također su navodno partizani i JVuO imali stav - bolje da ih (tj. to pasivno stanovništvo) sad pobiju Nijemci, nego mi zbog kolaboracije, kad otjeramo Nijemce.

Istoricari tvrde da su akciju izveli JVuO, iako su u to vrijeme jos saradjivali sa partizanima.
propaganda gebelsovska je da je bio masakr, do brutalnosti da su im sekli penise i stavljali u usta. Nijemci imaju mnogu dokumentaciju i mnoge fotografije, ali takvih nema, jer se to nije ni dasilo.
Nakon uvedene odmazde JVuO je navodno i odlucila da ne preduzima akcije protiv Nijemaca, kako bi, navodno, sacuvala srpsko stanovnistvo. Partizane su poceli da optuzuju da im je bitnija "crvena Rusija" (SSSR) nego sopstveni narod i tad je nastao raskol. JVuO je proglasila partizane za glavnog neprijatelja, a s Nijemcima ce se obracunati "kad dodje vrijeme", kad Engleska dodje da nas oslobadja.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 22:45

Realno gledajući iz njihove perspektive, Nijemci su odmazdu u Kragujevcu morali izvršiti.
Jesu li je izvršili rado i jedva dočekali povod ili ne, ne znam.
Najvjerojatnije im to nije odgovaralo u tadašnjoj vojnoj ali i političkoj situaciji u kojoj su se nalazili u Srbiji i koju su htjeli učvrstiti.
I izvršili su je matematički precizno u broj da se slaže broj ubijenih (ne znam je  li bilo i ranjenih) puta 100 (ili još i puta 50).
Ako je vrlo jasno najavljena mogućnost takve odmazde zapravo im nije drugo preostalo, nisu mogli reći: je, znate ipak nećemo, eto nismo mi tako strašni, probali smo vas preplašiti na blef.
Kakve bi to posljedice po njih proizvelo?
A JVuO je uvidio da je vrag odnio šalu, i onda se primirio.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 23:03

@Max Blitz (citat):
Realno gledajući iz njihove perspektive, Nijemci su odmazdu u Kragujevcu morali izvršiti.
I izvršili su je matematički precizno u broj da se slaže broj ubijenih (ne znam je  li bilo i ranjenih) puta 100 (ili još i puta 50).
Ako je vrlo jasno najavljena mogućnost takve odmazde zapravo im nije drugo preostalo, nisu mogli reći: je, znate ipak nećemo, eto nismo mi tako strašni, probali smo vas preplašiti na blef.
Kakve bi to posljedice po njih proizvelo?
A JVuO je uvidio da je vrag odnio šalu, i onda se primirio.

Takvu odmazdu su provodili samo u Srbiji. Imali su pik na nju i zbog rezultata u Prvom svjetskom ratu.
Neki istoricari tvrde da je, nakon prelaska partizana u BiH, u Srbiji ostao samo jedan bataljon vojne policije njemackog vermahta i kvinsliske snage.
Inace, u Kragujevcu je strijeljan i brat Stefana Filipovica (Steve Kolubarca), koji je bio profesor u kragujevackoj gimnaziji. Bilo mu je ponudjeno da izadje iz stroja za pogubljenje, kao Hrvatu, ali je on to odbio. Radije je ostao i podijelio sudbinu svojih ucenika i komsija.

milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2472
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 23:12

@Gorica 660 (citat):
Naravno da je jasno i da se vidi da nisi ti to tvrdio nego da si jednostavno čuo od nekog XY ili si negdje pročitao.

Da budem iskren ne znam kako se živjelo ni u Beogradu ni u ostalim što većim što manjim gradovima na cijeloj teritoriji tadašnje Kraljevine Jugoslavije ili kako je obično nazivaju prva Jugoslavija. Kao i u svakom ratu vjerovatno nestašica i deficit svih vrsta potrepština, što prehrambenih što farmaceutskih i da ne nabrajamo dalje. Zato je i običan narod bio možda na neki način i primoran da u takvim teškim uslovima kolaborira sa okupatorom jer mu je to bio jedini način da dođe recimo do nekog lijeka koji će možda život spasiti njemu ili nekome njegovom bližnjem.

Ima tu milion puta milion kombinacija i već sam negdje gore napisao kada bi čovjek počeo iznositi činjenice vrlo lako bi moglo doći do zakompliciranja situacije odnosno teme i ja lično da budem iskren najsretniji bih bio kada bismo ostali i dalje isključivo na Prletu, Tihiju, Mrkom, Mariji, Krigeru, Valteru i da ne nabrajam dalje.....

Mirnije ćemo spavati sigurno  Laughing Laughing

Vrlo malo znam o prvoj Jugoslaviji kao i o vojsci u otadzbini u toku II Sv rata.Gotovo nista neznam o DM?
Ovdje sam dosta toga naucio.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 23:13

@PORUCNIK (citat):
Radije je ostao i podijelio sudbinu svojih ucenika i komsija.

Da, zapravo zbog nedostatka dovoljnog broja odraslih punoljetnih muškaraca, strijeljani su i učenici, ali i jedan broj lojalnih nedićevaca.
Odnosno, biralo se među sabranima po nekom 'kriteriju'.

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2472
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 23:19

...............................
Dosli su neki " ljudi"
Divljo pleme sa zapada
I pobili sve one koji bi bili ljudi

Ako ti neko naredi da
Posecesh mlado stablo
Odbij naredjenje
Pokazi pravo lice

A ako ne
Pamti te nebo
Pamti te trava
Pamte te Shumarice

Pisano za vrijeme druge Jugoslavije

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   20.09.16 23:57

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Radije je ostao i podijelio sudbinu svojih ucenika i komsija.

Da, zapravo zbog nedostatka dovoljnog broja odraslih punoljetnih muškaraca, strijeljani su i učenici, ali i jedan broj lojalnih nedićevaca.
Odnosno, biralo se među sabranima po nekom 'kriteriju'.

Kako to mislis "lojalnih nedicevaca"? Kome lojalnih? Ni jedan nedicevac nije strijeljan tada. Jedan od nedicevaca je pokusao da spase svog rodjaka (ili komsiju, poznanika), a on je odgovorio: "Pucajte, ja i sada drzim cas!". Mislim da je taj profesor predavao etiku u kragujevackoj gimnaziji.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   21.09.16 0:08

@PORUCNIK (citat):
Kako to mislis "lojalnih nedicevaca"? Kome lojalnih? Ni jedan nedicevac nije strijeljan tada.

Probat ću nać tekst gdje sam o tome čitao, a navedeno je da su strijeljani i neki nedićevci trenutno prisutni, jer je netko važan u zadnji čas uzeo iz stroja nekog svog, pa je falilo na broj ljudi.
Moguće neko gradsko / seosko potrčkalo, ne previše 'nikome bitno'.
Ili netko za koga su sumnjali da je lojalan.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   21.09.16 0:16

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Kako to mislis "lojalnih nedicevaca"? Kome lojalnih? Ni jedan nedicevac nije strijeljan tada.

Probat ću nać tekst gdje sam o tome čitao, a navedeno je da su strijeljani i neki nedićevci trenutno prisutni, jer je netko važan u zadnji čas uzeo iz stroja nekog svog, pa je falilo na broj ljudi.
Moguće neko gradsko / seosko potrčkalo, ne previše 'nikome bitno'.
Ili netko za koga su sumnjali da je lojalan.

Mislim da su strijeljali jednog Nijemca, koji je odbio da puca. Nisam siguran je li to bilo u Kragujevcu, na danasnji dan, ili u Kraljevu. Za nedicevce nijesam siguran.

vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   21.09.16 8:33

postoje ljudi kojima zakletva i uniforma  znace mnogo  ili sve u zivotu i zbog koje bi polozili svoj zivot.  tako je i bilo 1941 godine . uglavnom nizi  komandni kadar.  generali?  bezanija ili u sluzbi okupatora. meni nije poznato da je i jedan general vojske kraljevine jugoslavije  nakon kapitulacije  aktivno ucestvovao u borbi protiv okupatora.
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 600
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   21.09.16 9:43

@vladimir (citat):
postoje ljudi kojima zakletva i uniforma  znace mnogo  ili sve u zivotu i zbog koje bi polozili svoj zivot.  tako je i bilo 1941 godine . uglavnom nizi  komandni kadar.  generali?  bezanija ili u sluzbi okupatora. meni nije poznato da je i jedan general vojske kraljevine jugoslavije  nakon kapitulacije  aktivno ucestvovao u borbi protiv okupatora.
Skoraj točno, vendar ni čisto tako.
NOV se je priključil en general in trije polkovniki kraljeve vojske.  Šlo je za divizijskega generala Borisava Ristića, ki je  vstopil v NOV in bil kmalu zatem imenovan za vojnega ministra v Šubašićevi vladi. Od polkovnikov so v NOV stopili samo trije, in sicer: Savo Orović, Črnogorec, in dva Slovenca - Jaka Avšič, prvi poveljnik četniške (kraljeve) vojske v Slovenije, pozneje pa načelnik GŠ NOV Slovenije, sicer bolj znan po svojem zavzemanju za slovenski poveljevalni jezik v JLA, in Karel Marčič, inštruktor v častniški šoli pri GŠ NOV Slovenije, šef geodetske sekcije, predsednik višjega vojaškega sodišča in nazadnje načelnik geografskega inštituta JLA (1945-1953). Avšič in Marčič sta dobila “partizanski” generalski čin 1944, pozneje pa sta bila v JLA upokojena v činu generalpodpolkovnika.
Na vrh Go down
Gorica 660
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   21.09.16 10:23

vladimir :
"postoje ljudi kojima zakletva i uniforma  znace mnogo  ili sve u zivotu i zbog koje bi polozili svoj zivot.  tako je i bilo 1941 godine . uglavnom nizi  komandni kadar.  generali?  bezanija ili u sluzbi okupatora. meni nije poznato da je i jedan general vojske kraljevine jugoslavije  nakon kapitulacije  aktivno ucestvovao u borbi protiv okupatora."
...........

Uz dužno poštovanje, moj djed (očev otac) je bio mladi oficir prve Jugoslavije i odmah nakon kapitulacije i svih ostalih događanja je odmah se priključio pokretu otpora odnosno partizanima, nakon rata je službovao u JNA kao aktivno vojno lice i dočekao penziju u činu majora.

Ako ima neko bilo kakvih dvojbi ili sumnji u moj tekst imam slike i iz jednog perioda a i drugog.

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3112
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   21.09.16 10:36

Tema glasi - 6. april 1941.Ne cak ni Aprilski rat  niti  pokreti otoraI td. tako da bi bilo dobro da se vratimo na temu
Na vrh Go down
Gorica 660
Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   21.09.16 10:41

Ok, vraćamo se bombardovanju Beograda tog jutra i svega ostalog što je se desilo na teritoriji tadašnje KJ.

Ko ima kakve zanimljive informacije a da eventualno iz bilo kog razloga nisu ugledale svijetlost dana neka se javi, ja ih možda pribavim uskoro....
..........

KomentarNaslov komentara: Re: 6. april 1941.   Today at 0:18

Na vrh Go down

6. april 1941.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» 6. april 1941.
» VP 5812/4a RR četa kasarna Skopje april 1980.
» Kijevska bitka 1941. - najveće okruženje u povijesti ratova
» Bihać
» NIŠ-Pantelej VP 5775 i Leskovac VP 5300 - APRIL 1980 - JUN 1981