FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Prvi dojmovi iz JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   23.01.13 23:33

Prvi dojam!? E sad si ga najebao, odavde se nećeš živ izvući Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 0:15

@Profa (citat):
Narednih dana nas u "Tadiji Anušiću" istjeraše na pistu sa kazetama na leđima. Na pisti +500, a mi moramo mijenjati međusobno odjeću, oblačiti se po propisu, najprije ljetne uniforme, a onda zimske. I sve to traje par sati, stojiš mirno u šinjelu, zimskoj radnoj uniformi dok oficir ne nađe kakvu zamjerku ili odgovarajuću zamjenu za ono što ne paše. Nešto mit to teško palo, ali i danas tvrdim da je to bila jedna od rijetko pametnih i svrsishodnih akcija, tako da je gotovo svaki vojnik imao svaki odjevni predmet baš po svojoj mjeri. Drugačije bi vjerojatno trajalo danima...

Vidiš, ovo isprobavanje odjeće i mijenjanje neodgovarajuće mi se čini kao dobra ideja. Ali sve odjeće. Mi to nismo imali, niti sam prije čuo za to.
Obukao si ono što si trebao da budeš obučen, a ovisi kad si došao............sve ostalo u šatorsko krilo.
Imao sam sreću, zadužio sve novo i što mi je odgovaralo.
E, jedna stvar nije, to sam otkrio kasnije: tenisice su mi bile male!
Donio sam poslije svoje od doma, i trenirku, za sport i rekreaciju. To se kod nas smjelo legalno u Kumboru - nositi civilnu sportsku opremu za sport u kasarni, ne znam je li to i inače bio običaj. Question

Na vrh Go down
dokonjak
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2013-01-23
Dob : 50
M(j)esto Kistanje

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 9:46

Prijatnooo Januarrrrrrrrrrrrr!!!!

Sam se prijavio za JNA i covjek u Vojnom odsjeku mi rece evo mozes za 20 dana da se javis i bit ces majstor u radionici. Moze, kazem ja. Za 5-6 dana stigao poziv i pise u Niksic da idem. Knin-Sibenik-Dubrovnik-Trebinje. Tu cekamo autobus za Niksic i vidimo vojnika koji nam rece da je on na sluzenju JNA u Niksicu. Ja mu rekoh da mi je obecano da cu biti majstor u radionici a on me sokira da nema u Niksicu nikakve radionice nego Tovarni vod ( koji smrde po konjima) i brdska pjesadija. Nisam mu vjerovao. Samnom su bila jos dvojica od Zadra pa smo mislili da u kasarnu ne idemo do ponoci. Autobusoim s brda na brdo i stigosmo u Niksic. Leda po zemlji 20 cm. Nesto pojedemo na autobusnoj pa u kafice. Mislim da smo u Niksic stigli u jutro oko 6-7 sati i do 10-11 mi smo se smrzli da nismo znali za sebe. Naisli su vojnici koji kupe ovakve kao mi i pitaju ocemo li u kasarnu. Pristali smo ici odmah nismo vise mislili biti u gradu do kraja 24,00. Kad smo malo dosli sebi pozvali su nas na raspored. Cujem ja samo Brdska ceta, vod, odelenje. Nista od majstorovanja mog. Mislim da sam bio 3. brdska ceta 1.vod 1. odelenje. Poslije tih nekoliko prvih sokova za nekoliko dana jos jedan. Kad smo zaduzili obucu, odjecu i oruzje i s istim se upoznali morali smo odraditi situaciju u slucaju uzbune i morali smo upoznati obrambene polozaje oko Niksica. Legli smo u krevet i mislim da je bilo oko 16 sati kada je zasvirala uzbuna. Morali smo pokupiti svaki komad svoje opreme, obuce i odjece. Transportne vrece smo predali u kamion a mi pjeske iz kasarne put pod noge. Nemam pojma gdje smo isli, znam da sam gazio snjeg i pravo negdje u brda. Kad smo stigli na odrediste onda nazad. Stigli u kasarnu pa u cetu i onda treba naci svak svoju transportnu vrecu. Ma nebi je nasao nitko. Nadjem sa mojim imenom ali otvorena i u njoj nema nista. Trazimo mi tako al nista od tog. Vidim da nema druge nego trazi nesto sta ti odgovara da mozes obuci. Zakljucio sam da su ovu situaciju iskoristiliu stari vojnici da sebi nabave sve sta im je potrebno da se mogu razduziti. Prije odlaska u JNA sam se raspitivao o situaciji u vjsci od komsija i prijatelja ali nitko mi nije rekao da se puska cisti onoliko puta. A "bicikle" tek. To cu drugom prilikom opisati.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 14:52

Dobro došao na forum Dokonjak! Very Happy
Vidim već si se snašao na forumu bez pretjeranih formalnosti.
Samo naprijed, čitamo sa zanimanjem! cheers
Na vrh Go down
dokonjak
Gušter
Gušter

M(j)esto Kistanje

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 15:17

Ra-zumem druze kapetane!
Na vrh Go down
dokonjak
Gušter
Gušter

M(j)esto Kistanje

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 15:45

Evo sam dokon pa cu i "biciklo" opisati. Propitivao sam se kod komsija i prijatelja da li je kod njih bilo tog i 99% njih mi je reklo da to nije bilo kod njih a i bilo je onih koji su rekli da se to ni slucajno nije smjelo desiti. Da i ne objasnjavam da je tempo gustera bio programiran, nigdje slobodnog minuta. Krevet bi se docekao ko hrana gladnom. Legnemo mrtvi-umorni i zaspemo kad odjednom nekakav bol izmedju prsta na nogama. Probudim se kad ono gori mi nesto izmedju prsta na stopalu. Na brzinu izvadim i trcim u WC pod cesmu i pustam vodu da ublazim bol. U ceti pozarni i jos neki jebivjetri se smiju. Stanem malo sa njima a onda idu palit drugima "bicikle". Stave 5-6orici ili sibice ili papirice medju prste na stopalima i onda to pripale s upaljacem ili sibicama. Ja kad sam malo dosao sebi odem ponovo u krevet ali sad okrenem glavu tamo gdje idu noge tj. sredini spavaone a noge k zidu i onda s plahtom podvezem noge i zavezem. Mislio sam nema sanse da mi odvezu plahtu (a da ne osjetim) i da mi ponovo pale "biciklu". Sutra kad je truba zasvirala za ustajanje ja se probudim i krenem da ustajem i sve gledam po krevetu, sve crni komadici papira koji je gorao a i plahta odvezana a na prstu od noge jagodica skoro ispecena. Ni dan danas ne mogu da vjerujem da se nisam probudio kad su mi odvezivali plahtu. Ovo se zilo u Niksicu Januar-Februar 1986.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 15:57

Nisam se s tim susretao, na sreću. Odnosno, bilo je nekih pokušaja, ali je razumnija većina spriječila.
Paljenje 'bicikla' je moglo dovesti do ozbiljnijih opeklina. Osobito ako se palila pripitim vojnicima koji su se malo zaigrali na izlazu (ili u kasarni).
Za mangupe koji su dovodili u neugodnu situaciju cijeli vod, bilo je drugih metoda... Bilo je važno kolovođe destrukcije u jedinici izolirati u startu. Na obuci su svi pomalo uplašeni u početku, kasnije se razvije ipak pravo drugarstvo....
Jako je važno bilo imati pravog desetara, kao i starješinu. Very Happy
Na vrh Go down
dokonjak
Gušter
Gušter

M(j)esto Kistanje

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 16:00

Ciscenje snjega po pisti!
Nedjelja. Rucak prosao i sad netko u grad a vecina u spavaonicama. Pisu se pisma, citaju novine i odmara.
Vecer dolazi. Snjeg je padao cjeli dan. Za postrojavanje vojske za rucak pistu smo bili ocistili detaljno. Kako je bila Nedjelja za veceru je bio SDO. Nelezi vraze, neda vrag mira, treba ici spustiti zastavu. Ja onako bosonog bez carapa u cizme i na pistu. Vratise nas da uzmemo asovcice i ciscenje piste. Jebi ga, nece to dugo mislim i ajd cistimo mi al oduzilo se jer nogama hladno. Bio neki mladji vodnik moj nadredjeni i ja mu reko da sam bos bez carapa a on ko mutav zapo i meni objasnjava da je i on bos. Ja vidim da nemogu na kraj sa njim pa izujem cizmu i pokazem mu promrzlu nogu a onda on izuje svoju cizmu i pokaze svoju bosu nogu. Zakljucim da smo se obojica zajebali.
Na vrh Go down
dokonjak
Gušter
Gušter

M(j)esto Kistanje

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 16:13

Prica iz JNA iz Niksica ali od generacije prije moje (Januar 1986)
Nekog problematicnog vojnika su primorali repetiranjem puske (od strane desetara) da ide cistiti WC. Vojnik sutra kod kap. Mile Jovanovica i kaze mu sta se desavalo sinoc. Kapetan kaze nije istina i pita vojnika ima li svjedoka. Vojnik kaze da ima. Kapetan mu kaze da ih posalje jednog po jednog kod njega. Kako je koji vojnik isao kapetanu i govorio da je istina da je desetar repetirao pusku i natjerao ovog vojnika da riba WC a kapetan samo odgovara.: Druze vojnice nije istina! Sledeci. Kapetan je znao da je istina ali vojnik nije smio biti u pravu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 16:17

@dokonjak (citat):
Kako je koji vojnik isao kapetanu i govorio da je istina da je desetar repetirao pusku i natjerao ovog vojnika da riba WC a kapetan samo odgovara.: Druze vojnice nije istina! Sledeci. Kapetan je znao da je istina ali vojnik nije smio biti u pravu.

Uh, svašta se događalo, znam, kako gdje i kako kada.
Ovo je vrlo loše što si opisao. Imamo i bivših aktivnih oficira na forumu, pa ćemo ih zamoliti da prokomentiraju...
Rekao sam već, važan je bio dobar i sposoban desetar, dorastao zadatku i dužnosti.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 16:38

Tesko je setiti se prvog, drugog, treceg dana u JNA...kad ne znas ni gde si upao, ni kako, ni zasto...prvih dana haos...tu je vojska od prethodne septembarske klase koja ce se skinuti u narednih 3-4 dana, zatim martovci koji su postali dzombe i nasi novopeceni desetari...

Mi fazani zbunjeni...dzombe to koriste, i na samom ulazu krecu da trkeljisu po torbama, pokusavsi da oduzmu dezodoranse, parfeme, i sl - pod parolom da je zabranjeno to imati u JNA...naivni kupuju katance od skidajucih dzombi, da bi im sutra vec kasete bile poluispraznjene Sad ; jedan kao lud ide od desetara do desetara i pita gde da ide da zaduzi kisobran, drugi kupuje pesadijski jastuk za spavanje, jer je navodno greskom dobio jastuk za haubicare, a njih nema u nasoj kasarni, i nije po PS da koristi taj jastuk za spavanje Smile

Bila je vidljiva razlika izmedju dzombi i gustera, jer gusteri jos nisu zaduzili radne uniforme...jedan dzomba uzeo epolete desetara, i krenuo da "komanduje"-navodno, gusterima je zabranjeno u kantinu, ali ce on da ga uvede ako plati 2 piva...trajalo je to dok nije dosao pravi desetar, a ovaj zbrisao u kantinu...drugi pak, nas klasic, nasao negde radnu uniformu, obukao, zbrisao u kantinu i izvukao se redarstva Smile Smile Smile

dakle, xxx lud zbunjenog (sto se predstava u nasim glavama tice)

sve je malo leglo tek posle nekih 7 dana

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 17:29

@dokonjak (citat):
Ra-zumem druze kapetane!

Ovo se vrlo često izgovaralo kao........ 'ra-zum'm!' ..............Laughing
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 21:49

A šta kad mlad vodnik, tek obukao starešinsku unifomu, dođe u jedinicu i primi 30-tak vojnika.
Srećom, u prvoj generaciji sam imao vrlo sposobne desetare, koji su ozbiljno shvatili svoju ulogu i nije bilo problema sa disciplinom, tek najteži slučajevi su dolazili kod mene na raport ili eventualno kod komandira čete.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   24.01.13 22:09

@zastavnik (citat):
A šta kad mlad vodnik, tek obukao starešinsku unifomu, dođe u jedinicu i primi 30-tak vojnika.
Meni je to poznato zastavniče (i dodatno još jedan vod vječito odsutnog komandira, topovi, vozila..) i meni su desetari puno pomogli.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   13.03.13 0:58

Ne znam postoji li već na forumu, ali je zgodno. Very Happy
Ovo treba dijelit novim članovima foruma, poslat im poštom doma. Laughing

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   13.03.13 9:21

Neznam Max što si skratio stranicu,pa se ne vidi da je to izvađeno iz štiva

druga Hansa Christiana Andersena:lol:

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   13.03.13 12:56

Moji utisci se sigurno ne mogu smatrati uobicajenim za vecinu regruta. U SRO u Zadru spavaone su bile sa po 10-12 kreveta, soske su bile u sastavu plakara u hodniku, kabinetska nastava, persiranje od strane pretpostavljenih, klopa OK ,nema dzombi...
Snazan utisak su na mene ostavili prvi dani prekomande-staziranja u Aleksincu. Spavcaone sa po 30-50 kreveta, mokri cvor u jadnom stanju, dzombe koje testiraju *stazu* i pokusavaju da ga za..bu...
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   13.03.13 13:00

Dpuric da možda nisi zabunom završio u hotelskom kompleksu na Boriku,umjesto u kasarni. Very Happy

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   13.03.13 13:07

Veruj da je tako bilo, Bojnik to moze potvrditi.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   13.03.13 14:15

Čovjek služio u Zadru pa su slike iz Zadra,to je veza. cheers Nemojte se žalostit,doći će sunce i kod nas. Smile
Na vrh Go down
VBČ

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4824
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   13.03.13 14:19

Off od ove teme možete pratiti ovdje: http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1749-priroda-u-mome-kraju
Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   13.03.13 22:53

Kolega Lacoš u pravu je staža Dpurić, smještaj u AŠC bio je hotel naspram prekomande, kantina solidna, kabineti opremljeni, sportska igrališta u kasarni K4 "Ante Banina" vrhunski, starješine u 90% slućajeva normalni ljudi i odlićni oficiri i predavači, klopa vrlodobra, kino super sve što je igralo u kinu "zadar" puštalo se i u AŠC-u, pista nije bila velika pa se dala brzo očistiti, sobe uredne, sanitarni čvorovi solidni, smještaj opreme i knjiga za 5. Učenje, vježbe i čišćenje svakodnevno na zavidnome nivou, bilo ljeto, nebo plavo, palme u krugu, grad super, puno djevojaka, lokali uredno popunjeni alkoholom, pošte pristupačne, i na kraju sve sam to naveo u samo jednoj duuuuuuuuuugoj rečenici. Za prvi dojam velim sebi, "e, jebiga gdje sam došao mogao sam i gore da prođem". bounce

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   14.03.13 7:23

Dobro je da se bar nekome posreći,ili je možda tako bilo i u drugim školskim centrima.Ja kad sam došao u sam grad(Uroševac)za mene je to bio kulturološki i neznam kakovi još šok.A u kasarnu,neopisivo.

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   19.03.13 21:01

Dana 16 decembra 86 dosao u LJubljanu na sluzenje vojnog roka.Posto sam poznavao grad otprije znao sam gdje je ta kasarna i nisam zurio.Na autobusnoj stanici sam vidio puno vojnika koji kupe regrute koji ne znaju.Tu sam imo neke rodjake na Siski i kreno sam trazeci tu ulicu.Ti moji rodjaci su se iznenadili kad su me vidjeli na vratima a pogotovo kad sam rekao da sam dosao u vojsku.Tad su rekli ne zuri mi cemo te dopratiti do kapije prije 24 sata.Tako je i bilo u kasarnu sam usao par minuta do 24 sata.Dezurni na kapiji me je odveo do paviljon tj do regruta koji su stigli neki sat prije mene.Svi su vec spavali.Dobio sam neki slobodan krevet i legao ali spavo nisam jer sam jos bio pod utiskom prethodne noci tj. oprostajno vece koje je bilo otprilike isto i u ostalim krajevima zemlje.Zaspao sam pred jutro ali me je ubrzo probudio onaj poznati i grubi glas "ustaj vojsko ''.Kasnije je islo po onom redoslijedu dorucak pa sisanje pa zaduzenje i na kraju rastanak od civilne robe tj. pakovanje u neke kartonske kutije i pisanje adrese kud se to salje.Od tad je poceo da tece neki novi zivot kroz koji si morao da prodjes kao i starije generacije prije tebe.
Na vrh Go down
Stazio

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   19.03.13 21:25

@semsudin (citat):
Od tad je poceo da tece neki novi zivot kroz koji si morao da prodjes kao i starije generacije prije tebe.
Ova ti je rečenica "pun pogodak". Imaš plus.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Prvi dojmovi iz JNA   Today at 10:55

Na vrh Go down

Prvi dojmovi iz JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Prvi dojmovi iz JNA
» Prvi susreti sa televizorom
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (prvi dio teme)
» Pula - Katarina, mornarička pešadija
» VP 1552 Kasarna '4. juli', Voždovac - Beograd