FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Marksizam

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4644
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Marksizam    08.11.15 18:26

Karakteristike i faze marksizma

1/ Rani marksizam, otprilike 1878-1917: poprište Evropa; glavna snaga: Njemačka Socijaldemokratska Partija; glavni događaji: depresija g. 1873-96, nastanak imperijalizma, Prvi Svjetski Rat.

2/ Srednji marksizam, 1917. do 1956. ili 1968: poprište cijeli svijet; glavna snaga: lenjinizam i KP SSSR-a; glavni događaji: Oktobarska revolucija i SSSR, kriza 1929-33, rast fašizma, Drugi Svjetski Rat, Kineska Revolucija, uspon US carstva.

3/ Kasni marksizam, otprilike od 1956. ili 1968. do 1991: poprište cijeli svijet; glavni događaji: hladni rat, degeneracija komunističkih partija na vlasti, disidentni pokušaji obnove, povratak sasvim besramnog kapitalizma i imperijalizma.

http://arhiva.portalnovosti.com/2012/03/karakteristike-i-faze-marksizma/

gerard ford
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 670
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    08.11.15 18:59

.. je još jedna zabluda ponuđena čovječanstvu zbog nedostatka ili ignoriranja provjerenih vrijednosti.
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4306
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    08.11.15 22:51

Misao i svetska tekovina , uvek zanimljiva za analizu.

Lenjin je u martu 1903. ovako pisao o IZVORIMA MARKSIZMA.

https://www.marxists.org/srpshrva/biblioteka/lenjin/1913/03/tri-izvora-lat.htm

Ne stoji u naslovu a podrazumeva , nemacku filozofiju , englesku polit.ekonomiju i francuski socijalizam

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    08.11.15 23:44

..ključno je kako sve te ideje provesti u praksu?
Imamo iskustva mnogih zemalja koje su to bezuspješno  pokušavale.
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    08.11.15 23:54

Prve kršćanske zajednice su bile tipa komune, gdje je osobni posjed stavljan u funkciju zajednice,
još davno prije marksizma i realsocijalizma.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17811
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    09.11.15 0:00

Na vrh Go down
gerard ford
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    09.11.15 0:21

Istina je VBČ,to bi bio socijalni nauk prve crkve no gleda se u Boga.Istim metodama služe se i mnogi teoretičari novih ideologija ali sada bez Boga.Rekao bih da netko želi iskopirati original.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    09.11.15 0:29

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    09.11.15 15:41

Na vrh Go down
gerard ford
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    09.11.15 21:40

1. 'Sve što znam jest da ja nisam 'marksist'!'
(Karl Marx prezirno o svojim obožavateljima, Marx-Engels-radovi 37, str 450)

2. 'Većih magaraca od ovih radnika nisam vidio.'
(Karl Marx o ljudima koji su trebali ostvariti njegovu 'revoluciju', 1852.)

3. 'Francuzi trebaju batine!'
(Karl Marx o njemačko-francuskom ratu 1870.)

4. 'Vrlo sretan događaj, smrt 90-godišnjeg strica moje supruge, rečeno nam je jučer.'
(Karl Marx o smrti bogatog ujaka od kojih je očekivao znatno nasljedstvo, 1855.)

5. 'Naravno da sam svoje teze tako postavio, da u se obrnutom smislu moje teze potvrđuju.'
(Karl Marx o svojim djelima, 1857.)

6. 'Ja širim obujam svog djela [das Kapital] jer ovi njemački psi od intelektualaca cijene vrijednost knjige prema njenom obujmu.' 
(Karl Marx, 1862.)

7. 'Iskovao sam siguran plan kako da tvom starom izvučemo novac.'
(Karl Marx u pismu Friedrichu Engelsu o njegovom bogatom ocu, 1848.)

8. 'Nijemci i Skandinavci, koji pripadaju istoj velikoj rasi, pripremaju put za svog zajedničkog neprijatelja, Slavena, kada se međusobno sukobljavaju, umjesto da se udruže.'
(Karl Marx 1853. o Rusima i ostalim Slavenima, koji su ga kasnije najviše cijenili)

9. 'Zar nije umjesto Mary mogla moja majka [umrijeti], koja je već sada puna tjelesne nemoći i njezin život u potpunosti proživjela?'
(Karl Marx u svojoj majci u pismu Friedricha Engelsa o njegovoj životnoj partnerici Mary Burns koja je upravo umrla, 1863.)

10. 'Od moje stare [majke] jučer sam dobio odgovor. Ništa osim nadmetljivih i ispraznih fraza, ali nikakvog novca. Osim toga mi govori ono što sam već znao, da ima 75 godina i osjeća neke slabosti u starosti.'
(Marx, koji je vječito bio u novčanim problemima u pismu Engelsu o svojoj majci, 1861.)

Izvor citata je knjiga  'Marx & Engels intim - Erstaunliches aus dem unzensierten Briefwechsel von Karl Marx und Friedrich Engels'.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    09.11.15 21:53

Vrlo ljudske misli od Marxa. Smile

Baš je bio - čovjek. Laughing
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Broj komentara : 3261
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    09.11.15 21:56

Za sve su krivi Marx, Engels i...... Lux. Laughing
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    09.11.15 23:29

Voleo je marksizam,pušenje i pudlice...

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    09.11.15 23:56

@VBČ (citat):

Karakteristike i faze marksizma

3/ Kasni marksizam, otprilike od 1956. ili 1968. do 1991: poprište cijeli svijet; glavni događaji: hladni rat, degeneracija komunističkih partija na vlasti, disidentni pokušaji obnove, povratak sasvim besramnog kapitalizma i imperijalizma.

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    10.11.15 0:16

Ima nešto zanimljivo u Marksizmu. Samo izgleda da komunizam neće doći revolucijom već evolucijom.

Klik na: Zemlja Snova

PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3908
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    10.11.15 2:15

@gerard ford (citat):
1. 'Sve što znam jest da ja nisam 'marksist'!'
(Karl Marx prezirno o svojim obožavateljima, Marx-Engels-radovi 37, str 450)

2. 'Većih magaraca od ovih radnika nisam vidio.'
(Karl Marx o ljudima koji su trebali ostvariti njegovu 'revoluciju', 1852.)

3. 'Francuzi trebaju batine!'
(Karl Marx o njemačko-francuskom ratu 1870.)

4. 'Vrlo sretan događaj, smrt 90-godišnjeg strica moje supruge, rečeno nam je jučer.'
(Karl Marx o smrti bogatog ujaka od kojih je očekivao znatno nasljedstvo, 1855.)

5. 'Naravno da sam svoje teze tako postavio, da u se obrnutom smislu moje teze potvrđuju.'
(Karl Marx o svojim djelima, 1857.)

6. 'Ja širim obujam svog djela [das Kapital] jer ovi njemački psi od intelektualaca cijene vrijednost knjige prema njenom obujmu.' 
(Karl Marx, 1862.)

7. 'Iskovao sam siguran plan kako da tvom starom izvučemo novac.'
(Karl Marx u pismu Friedrichu Engelsu o njegovom bogatom ocu, 1848.)

8. 'Nijemci i Skandinavci, koji pripadaju istoj velikoj rasi, pripremaju put za svog zajedničkog neprijatelja, Slavena, kada se međusobno sukobljavaju, umjesto da se udruže.'
(Karl Marx 1853. o Rusima i ostalim Slavenima, koji su ga kasnije najviše cijenili)

9. 'Zar nije umjesto Mary mogla moja majka [umrijeti], koja je već sada puna tjelesne nemoći i njezin život u potpunosti proživjela?'
(Karl Marx u svojoj majci u pismu Friedricha Engelsa o njegovoj životnoj partnerici Mary Burns koja je upravo umrla, 1863.)

10. 'Od moje stare [majke] jučer sam dobio odgovor. Ništa osim nadmetljivih i ispraznih fraza, ali nikakvog novca. Osim toga mi govori ono što sam već znao, da ima 75 godina i osjeća neke slabosti u starosti.'
(Marx, koji je vječito bio u novčanim problemima u pismu Engelsu o svojoj majci, 1861.)

Izvor citata je knjiga  'Marx & Engels intim - Erstaunliches aus dem unzensierten Briefwechsel von Karl Marx und Friedrich Engels'.
"Ja covjek, nista ljudsko nije mi strano!"
K.Marxova omiljena izreka. Da je tu drug bojnik, on bi na latinskom: Homo sum, nihil humani aa me alienum puto" (ili tako nekako).

Ipak, njegova pisma i licna osjecanja nisu "izvor" marksizma-lenjinizma.

PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    10.11.15 5:13

Priznajem, nisam procitao ni jedno Marksovo ni Engelsovo djelo, cak ni "Kapital".
U sustini, imao sam neki otpor prema tom komplikovanom jeziku, tj nacinu na koji su pisana ili prevedena. Licilo mi je na muslimanske molitve, koje su na arapskom jeziku, bez svijesti vjernika, koji se moli, o tome sta znace. Cisto papagajsko ponavljanje.

"U drustvenoj proizvodnji svoga zivota ljudi stupaju u odredjene odnose, nezavisno od svoje volje - odnose proizvodnje..."

E hebiga! I sada, u polovnim godinama,  nisam siguran koje mi je ispravno tumacenje tih rijeci, a pogotovo nije bilo kad sam imao 14-15 godina.

vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1816
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    10.11.15 6:24

marksizam I marksisticka filozofija. mislim da se tako zvao predmet  u srednjoj skoli.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    10.11.15 8:26

U moje vrijeme  na prvoj godini srednje se zvao "marksizam" a poslije - "sociologija".

gerard ford
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    10.11.15 9:36

Ralph Epperson, sasvim jasno dokazuje dijaboličnost i sotonistički kult utemeljitelja   religije Karla Marxa. On na temelju sasvim pouzdanih izvora i Marxove korespondencije dokazuje da je riječ o sljedbeniku, i to ne bilo kakvom, nego eksplicitnom sljedbeniku Sotone. Marx u svojoj pjesmi Sotoni naglašava neupitnu vjernost tom stvorenju, neprijatelju Boga i čovjeka, začetniku i vođi grijeha. To on čini na sljedeći način: „I tako, izgubih nebo, i znam to veoma dobro, duša moja doskora vjerna Bogu, obilježena za pakao posta“. Upravo ove riječi govore snažno Marxovo opredjeljenje za čisto, ono najčistije metafizičko Zlo, te napajanjem toga zla u kreiranju  ideologije. Također postoje dokazi da se Marx pridružio sotonističkom kultu što ga je vodila sotonska svećenica Joana Southscott koja je tvrdila da je u vezi s demonom Šilohom. Jedno od posebnih obilježja članova toga kulta bila je duga kosa i nepotkresana brada. Pametnome dosta!
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    10.11.15 11:32

@gerard ford (citat):
Ralph Epperson, sasvim jasno dokazuje dijaboličnost i sotonistički kult utemeljitelja   religije Karla Marxa. On na temelju sasvim pouzdanih izvora i Marxove korespondencije dokazuje da je riječ o sljedbeniku, i to ne bilo kakvom, nego eksplicitnom sljedbeniku Sotone. Marx u svojoj pjesmi Sotoni naglašava neupitnu vjernost tom stvorenju, neprijatelju Boga i čovjeka, začetniku i vođi grijeha. To on čini na sljedeći način: „I tako, izgubih nebo, i znam to veoma dobro, duša moja doskora vjerna Bogu, obilježena za pakao posta“. Upravo ove riječi govore snažno Marxovo opredjeljenje za čisto, ono najčistije metafizičko Zlo, te napajanjem toga zla u kreiranju  ideologije. Također postoje dokazi da se Marx pridružio sotonističkom kultu što ga je vodila sotonska svećenica Joana Southscott koja je tvrdila da je u vezi s demonom Šilohom. Jedno od posebnih obilježja članova toga kulta bila je duga kosa i nepotkresana brada. Pametnome dosta!
Duga kosa i nepotkresana brada nije dokaz sotonizma, a to sto je izgubio nebo ne znaci da je presao na stranu sotone, nego da je postao ateista, a to samo ekstremisti izjednacavaju...
Nisam poznavalac zivota i djela KM, ali dozvoljavam sebi da sumnjam da je bio pripadnik bilo koje religiozne sekte. Vjerujem da je bio ateista.

pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    10.11.15 13:05

@PORUCNIK (citat):
@gerard ford (citat):
Duga kosa i nepotkresana brada nije dokaz sotonizma, a to sto je izgubio nebo ne znaci da je presao na stranu sotone, nego da je postao ateista, a to samo ekstremisti izjednacavaju...
Nisam poznavalac zivota i djela KM, ali dozvoljavam sebi da sumnjam da je bio pripadnik bilo koje religiozne sekte. Vjerujem da je bio ateista.

Ukratko sažeto dokoličarska fantaziranja besposlenog pripadnika više srednje klase. Osobno bih radije pet puta čitao telefonski imenik nego bilo koje njegovo djelo a poglavito Kapital.

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    10.11.15 14:02

(...) U Beču su Hrvati, Panduri, Česi, Serecani i slično smeće ugušili germansku slobodu (…)“ Izvor: Karl Marx, ‘Neue rheinische Zeitung‘, NRZ, 1. I 1849., djela Marxa i Engelsa – MEW a.a.O. 6, 150)

Svoj rasizam je Karl Marx crpio iz učenja njemačkog filozofa Georga Wilhelma Friedricha Hegela koji je slavenske narode označio manje vrijednim narodima u odnosu prema germanskim narodima:

„Među svim nacijama i nacijicama Austrije samo su tri koje su nositelji napredka, koje su aktivno sudjelovale u povijesti, koje su i sada još životno sposobne – Nijemci, Poljaci i Mađari. Stoga su sada i revolucionarni. Sva druga velika i mala plemena i narodi imaju misiju potonuti u revolucionarnoj oluji. (…)“ (Karl Marx)

„Ovi ostatci jedne od hoda povijesti, kako Hegel kaže, nemilosrdno pregažene nacije, ti otpadci naroda postaju svaki puta i ostaju sve do njihova potpunog poništenja ili denacionalizacije fanatični nositelji kontra-revolucije, kao što je i njihovo postojanje prosvjed protiv jedne velike povijesne revolucije (…)“ (Karl Marx)

„Tako su u Austriji panslavenski Slaveni ništa drugo nego narodni otpadak jednoga jako mutnoga tisućljetnoga razvitka. (…)“ (Karl Marx)

„Slijedeći svjetski rat će s lica Zemlje izbrisati ne samo reakcionarne klase i dinastije nego i čitave reakcionarne narode. To je napredak.“ (Karl Marx)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    10.11.15 14:24

Hm....

Sviđa mi se kod Marxa što je izgleda zaobilazio poznati općeljudski sistem djelovanja - jedno govorim, drugo mislim, treće radim.

Volim ovakve rečenice - direktno u glavu, pa se kome sviđale ili ne.

Najlakše je sistemom - ne talasaj. Smile
Na vrh Go down
gerard ford
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Marksizam    10.11.15 15:00

..ne talasa se uvijek..
,,Ali bezbožnici dozivaju smrt i rukama i riječju