FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Epolete in čini

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 574
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Epolete in čini    15.11.15 16:12

če dovolite bom na tem mestu predstavil nekaj epolet različnih držav in prosim,  če mi kdo pove kakšen čin predstavlja epoleta in katero državo. Će nisem izbral pravi forum prosim admina, da temo prestavi drugam. In sedaj slike:

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    15.11.15 16:13

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    15.11.15 16:14

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    15.11.15 16:14

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    15.11.15 16:15

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    15.11.15 16:16

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3892
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    15.11.15 18:10

Licno misljenje: moglo bi biti interesantno, ali da uz svaku fotografiju ide i opis cina, drzave i vojske, skautske organizacije, brigadirske sa ORA i sve ostalo i objasnjenje vezano za sve njih.

arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    15.11.15 18:41

@arcibald01 (citat):

Čin na gornji sliki je čin brigadirja (več kot polkovnik in manj kot general) v Egiptovski vojski. Glede na gumb nad grbom mislim, da gre za starejšo varianto epolet. 

Za ostale epolete in čine pa prosim za pomoč. Večino epolet ne poznam ali nisem prepričan za kaj gre. Zato je vsaka pomoč dobrodošla. 

Edino kar še vem je mornariški znak za na rokavu. Gre za Angleško mornarico. Znak je verjetno iz časa WW2 ali pa takoj po njej. Gre pa za strojnika (črka M, strojnik -  machinist). Elisa, črka M in obe zvezdici sta izvezeni z zlato žico.

Vse kar je prikazano se nanaša na vojsko, brez tabornikov, mladinskih brigad in podobnega. In noben čin ni vezan na Jugoslavijo (Kraljevina ali DFR, FNRJ ali SFRJ) temveč na druge države, poskušam pa ugotoviti na katere.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    15.11.15 19:12

Plave oznake čina sa petokrakom su oznake dužnosti Civilne Zaštite. Jedna razlomljena crvena crta i petokraka označavaju vođu ekipe, dvije razlomljene crvene crte i petokraka su komandir odjeljenja a tri razlomljene crte i petokraka su komandir voda.

Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    15.11.15 20:24

@pukovnik (citat):
Plave oznake čina sa petokrakom su oznake dužnosti Civilne Zaštite. Jedna razlomljena crvena crta i petokraka označavaju vođu ekipe, dvije razlomljene crvene crte i petokraka su komandir odjeljenja a tri razlomljene crte i petokraka su komandir voda.
Točno! Ne vem kako se je znašla civilna zaščita med temi epoletami. Jaz sem pa mislil, da gre za čine v mornarici. Hvala polkovnik.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    15.11.15 22:21

Epolete na trećoj slici me nekako neodoljivo asociraju po zvijezdama na Slovačku. Dali su na gumbima ukriženi mačevi. scratch

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    15.11.15 23:18

Na slici je epoleta kapetana. Ona gore postavljena je pukovnik ali imam dvojbu dali je stariji tip ili je možda za svečanu odoru. Uglavnom jedino njih znam da nose takve zvijezde. Da vuku na istok vuku ali sigurno nisu ni Češke, ni Mađarske, ni Rumunjske a niti Bugarske.

Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    16.11.15 10:31

Bravo polkovnik. Tudi jaz mislim, da je to epoleta Slovaške, verjetno polkovnik (glej gumb na epoleti: prekrižani puški in venec okoli, epoleta je obrobljena). Bo pa držalo, da gre za starejšo varianto epolete. Sklepam po tem, ker so vse epolete, ki sem jih dobil (na forumu nisem prilepil vseh slik) starejše od 25 let (med epoletami, ki sem jih dobil je tudi polkovnik JLA). Bom pa iskal še dalje. Če kaj ugotovim sporočim.
Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    16.11.15 16:20

@arcibald01 (citat):
Na gornji sliki je čin francoske mornarice - Capitaine de frégate, oziroma prevedeno kapetan fregate. Gre za čin enakovreden podpolkovniku v kopenski vojski ali letalstvu. Epolete na sliki so za letno srajco kot je razvidno na spodnji sliki. Sliko kapetana v uniformi sem snel z neta brez dovoljenja avtorja ali oficirja na sliki upam, da ne bo kaj narobe.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    16.11.15 17:34

Znači da smo ih sve identificirali. Wink

Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    16.11.15 18:39

@pukovnik (citat):
Znači da smo ih sve identificirali. Wink
Točno, polkovnik hvala za pomoč. In na koncu še ene epolete, ki jih vsi poznamo, čeprav so v času, ko sva midva s polkovnikom služila JLA, epolete polkovnika imele samo eno zlato obrobo. Ja, vse se spreminja.

Na vrh Go down
zile54
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2014-10-20
Dob : 61
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    12.12.15 0:57

Da li neko ima fotografiju svih činova i službi JA -JNA iz perioda 1946-1955. (takozvane tvrde epolete). Unapred zahvalan.....
Na vrh Go down
zile54
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2014-10-20
Dob : 61
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    12.12.15 1:03

Evo primeri, mada mislim da ova prva nije orginal, tj. skinuto je po dve zvezdice sa epoleta. (srednja crvena traka oznaka pešadije ide samo do dugmeta a ne do vrha epolete).

Na drugoj fotografiji se vidi sanitetski potporučnik pešadije...

Unapred zahvaljujem ako neko ima i postavi sliku svih činova iz tog perioda...
Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    12.12.15 9:33

Epolete vodnika I stopnje artilerije ali tankista JLA - obdobje 1951 - 1953. Na epoleti manjkajo zvezdice

Na vrh Go down
arcibald01
Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    12.12.15 9:36

Kapetan artilerije. Če sem epolete prikazal že v kakšni drugi temi se opravičujem.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    12.12.15 23:51

Kapetan artiljerije (obiteljska fotografija) JA

i njegove epolete u mojoj zbirci (nažalost uniforme iz tog vremena nisu preživjele  Embarassed)

Vodnik I klase
Vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    13.12.15 16:43

Pukovnik, mogoče veš kdaj so imele oficirji artilerije na epoleti prekrižani topovski cevi (kot na tvoji sliki) in kdaj teh cevi na epoleti ni bilo več (kot na moji sliki). Razlika v tvojih in mojih epoletah je tudi v tem, da pri tvojih epoletah gre črna črta do gumba na epoleti, pri mojih epoletah pa je črna črta preko cele epolete.

Na gornji sliki ima podporočnik sanitete (ali je to zastavnik, ima eno zvezdico)  črto preko cele epolete. Odkrito povedano, da imam velike probleme pri spoznavanju epolet JA in JLA v času od 1945 do tam nekje 1960 (se še spominjate kako sem napačno prikazal epolete vojaškega uslužbenca - na stari epoleti so bile nove zvezdice). Praktično ni literature na to temo iz tega obdobja. zato bom hvaležen vsakemu, ki me bo naučil nekaj novega.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Epolete in čini    Today at 15:57

Na vrh Go down

Epolete in čini
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» VIRTUALNI "MUZEJ" JNA
» VIRTUALNI "MUZEJ" JNA