FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27  Next
AutorPoruka
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 367
REPUTACIJA : 55
Član od : 2013-05-29
Dob : 49
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   01.10.17 20:38

Kod nas su za mojeg služenja dolazili samo obučeni vojnici bez obzira da li su išli u granični vod, pozadinu ili vezu. Bilo nas je svih mogućih klasa, vod je popunjavala kasarna iz Peći, na kraju obuke smo polagali psihotest, valjda da na granicu ne dođe kakva budala i napravi sranje. Vozači su dolazili iz Kićeva, za veziste i pozadinu nisam siguran od kuda su dolazili. Čak smo dobili u prekomandu desetara i dvojicu vojnika inžinjeraca, za koje smo imali nadimak domaće izdajice, pošto su sva trojica bili albanske nacionalnosti. Za njih ima anegdota, kad su došli k nama, desetar me na hodniku pitao kao, ej druže, ima tko iz Prištine?. Ostali smo bez riječi, vanredno stanje je bilo u punom jeku, a mi dobili baš Albance u jedinicu. Momci su se pokazali sasvim u redu iako je na početku bilo sumnjičavosti.
Na vrh Go down
mureZE
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 316
REPUTACIJA : 47
Član od : 2015-05-22
Dob : 47
M(j)esto zenica

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   02.10.17 11:18

druze vargas, ja sam dosao u kasarnu u septembru 89-te i tu sam polagao zakletvu.

Ovo su ti krsni momci iz mog voda. svi smo u klasi bili novaci. pozadinski vod je u svom sastavu imao vojnike iz prekomande a na granici sam takođe zatekao neke momke koji su dobili prekomandu u prizren pa na karaulu. kod nas je na karaulu dosao vezista u prekomandi i to čini mi se negdje iz Makedonije. Mislim i da su klase poslije nas na obuku dolazile u Prizren i tu su polagali zakletvu. Što se tiče kapetana prezime mu je Milić a ime sam zaboravio mislim da je Radovan ali nisam siguran.
Na vrh Go down
posavljak
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 379
REPUTACIJA : 6
Član od : 2013-04-08
Dob : 55
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   03.10.17 15:29

E ljudi sad prvi put čujem da se radio psiho test vezano za služenje vojnog roka na granici....bio sam graničar ali se ne mogu sjetiti  tog testa.. silent silent
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   03.10.17 21:57

MureZE, riješio sam dilemu oko Vaše svečane obaveze i obuke u Prizrenu. 25.12.1988. stupio je na snagu novi raspored  u JNA, plan Jedinstvo, po kojem su se ukinule dotadašnje Armije (oblasti) koje su do tada bile manje ili više unutar republičkih granica, a zamijenile su ih vojne oblasti. Bataljun iz Peći, koji je bio u sastavu 549. mtbr Prizren  zamijenjen 125. mtbr Peć čiji je jedan dio bio i u T Mitrovici. 549. i 125. mtbr su po sastavu bile A brigade, znači sa punom popunom ljudstva i tehnike, pa očito u Peći više nije bilo prostora za obuku budućih graničara. Pošto sam bio majac 88. mogu reći da sam u paviljonu gdje je bila smještena moja 2.pješadijska četa proveo možda sve ukupno mjesec i pol dana, onda su dva voda premještena u vojnički klub, a dva voda u drugi paviljon, sad se više ne sjećam koje jedinice, a i tu smo bili kratko. Naš paviljon su renovirali, valjda za novu jedinicu koja treba doći. Dobar dio obuke smo bili po terenima, od Krivolaka do Kline, jedno vrijeme smo bili ulogoreni kod streljane u Peći, uoči prekomande i tamo smo pisali testove koje sam ranije spomenuo.Neki iz čete nisu prošli taj test i nisu išli u prekomandu u Prizren, nego za stražare u magacin i na svinjogojsku farmu.                                                                                Posavljak, ne znam kako je bilo kod Vas na obuci u Pirotu i na bugarskoj granici, znam samo što sam ja prošao. U Pirotu sam prespavao jednu noć u martu 98., i nije me se dojmila kasarna, u stvari kasarna je bila ok., ali je nekakav vodnik liječio svoje probleme na meni i mome drugu Davoru L. Nismo stali mirno kad je on izašao iz prostorije na drugom kraju hodnika. Svi na hodniku su stali u stav mirno osim mene i mog druga, mi smo se spremali za povratak u Prizren.Vikao je na nas, a ja sam mu mirnim tonom odgovorio da graničari u Prizrenu staju mirno samo pred starijim vodnicima i poručnicima, vodnici i podporučnici su preniski činovi za nas. Dobro da je došao naš kapetan Nikolić Sreten pa nas je vodnik ostavio na miru. Nas trojica smo bili oružana pratnja rezervistima iz Pirota koji su imali raspored na našoj granici.
Na vrh Go down
mureZE
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto zenica

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   23.10.17 9:09

da ubacim jednu cjepanicu da se ne ugasi vatra.
Na vrh Go down
mureZE
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto zenica

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   23.10.17 9:10

pozz za sve Prizrence a i one koji navraćaju ovdje.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 5913
REPUTACIJA : 75
Član od : 2014-08-01
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   23.10.17 12:48

@mureZE (citat):

Đe ste, Prizrenci?

vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   23.10.17 21:55

Razbježala se vojska, dolazi zima i vjetar sa Šare.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   23.10.17 22:02

@vargas (citat):
Razbježala se vojska, dolazi zima i vjetar sa Šare.
Kad se smanje izlasci i poslići, valjda će se naći vremena i za ovdašnje druženje pionir

ercov54
Kapetan
Kapetan

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3721
REPUTACIJA : 281
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   24.10.17 1:27

Nestalo je dvojice momaka koji su nosili temu na sebi i svojim radom uvek je drzali atraktivnom zanimljivom za pogledati i pricati pricu!
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   24.10.17 2:17

@ercov54 (citat):
Nestalo je dvojice momaka koji su nosili temu na sebi i svojim radom uvek je drzali atraktivnom zanimljivom za pogledati i pricati pricu!

Na žalost, česti su slučaji odustajanja aktivnih drugova.
Vjerovatno im se učini da niko ne prati njihove napise ili da to nikog ne zanima. A tema ima dosta.

mureZE
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto zenica

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   24.10.17 15:13

eh kako poslije jedne cjepanice frcaju iskre. sad se nadam da će se vatra rasplamsati.
Na vrh Go down
mureZE
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto zenica

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   24.10.17 15:15

Na vrh Go down
mureZE
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto zenica

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   24.10.17 15:16

nije vjetar i zima sa Šare već sa Koritnika
Na vrh Go down
mureZE
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto zenica

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   24.10.17 15:46

POLAZAK

Sjedim u vagon restoranu putničkog voza Zenica- Beograd i koji polako mili kroz noć, a od brzine ima samo ono "brzi" na kupljenoj karti. Razmišljam o riječima svog komšije koji me upozorio da po dolasku u BG odmah trčim na onaj prvi ili uvučeni peron jer s tog mjesta polazi voz za Kosovo polje i on mi je jedina željeznička veza sa mojom krajnjom destinacijom a to je Prizren. Vrijeme ubijam konzumirajući duhan i pivu i kroz dim pratim goste koji se smjenjuju u restoranu. Konačno svanjava i voz ulazi u stanicu u Bg. Ulazak se odužio a ja sa nestrpljenjem gledam u svoj sat 06:50, pa malo zatim 06:55 zatim 07:00 sati ulazim u stanicu. Voz staje a ja prepoznajem peron o kojem mi je govorio komšija  i vidim odlazi voz. Istrčavam pokušavam da trkom nadoknadim kašnjenje "brzog" voza, međutim poslije nekoliko metara odustajem i sa torbom u ruci ostajem da stojim "nigdje". Okrećem se oko sebe i vidim da tu nisam sam. Još mladića stoji sa torbama u rukama i okreću se oko svoje ose. Prilaze im mladići njihovih godina u uniforme i većinu odvode prema nekim kancelarijama. Prilaze i meni al ja onako nezainteresovano kažem da nisam krenuo na odsluženje vojnog roka a pola riječi mi staje u grlu. Mislim da su shvatili da ja ne služim vojsku u Bg pa su me zato pustili. nakon toga odlazim do informacija u prostorije željezničke stanice i pitam kada je sljedeći voz za Kosovo polje, na što mi službenica odgovara da je to u 15:30 sati. pola dana je preda mnom a meni ni napamet da potražim neko drugo prevozno sredstvo. Kako ću kada mi je rečeno Zenica-Bg-Kosovo polje- Prizren nigdje ne svraćati iz razloga što su u to vrijeme bile aktuelne demonstracije na KiM. Švrljam malo po stanici obilazim kioske i sve moguće oglasne table i prostore i poslije nekog vremena mi dosadi, upoznajem jednog zemljaka koji je također krenuo u JNA. Odlučimo malo prošetati po Bg. izlazim iz stanice i krećem se 50 tak metara i odmah me presreću neki momci, škljocaju oko mene fotoaparatima, kolegu fataju i čiste mu cipele, pokušavaju i meni ali ja sam u patikama (baš sam ih zeznuo) i normalno traže pare. Međutim i ja sam fakin pa im lijepo objasnim da su se djaba trudili, a ako žele nešto para možemo baciti šibice za revanš. Valjda su vidjeli da nisam naivan (bar sam se ja to nadao) ili su vidjeli drugove u plavom pa su nas pustili, a ja se brže bolje vratim u stanicu i tamo prekratim vrijeme do polaska voza za Kosovo polje.

Sat na stanici otkucava 15:30 minuta, a ja sam sada već uveliko zasjeo u kupe voza. Sam sam i sada mi misli lutaju prema onome što ostavljam iza sebe i o onome gdje idem. Odjednom u kupe ulazi neki tip u šeširu, i ko u filmovima, otvara jedan kraj sakoa i iz unutrašnjeg džepa vadi prsten i kune se u sve da je zlato i da ga mora prodat jer mu nešto trebaju pare. Dok je to govorio čitavo vrijeme se osvrtao po hodniku vagona, a kada sam ja rekao da me ne interesuje, jer sam bio upozoren na to, počeo je malo da podiže glas tražeći da kupim prsten. Međutim ja sam ustao sa mjesta i krenuo prema njemu i hodniku i rekao da ću zvati drugove u plavom koje sam vidio kada sam ulazio u voz. Na te riječi on se pokupio i izašao iz mog kupea, a ja sam se mogao vratiti na svoje mjesto i uživati u putovanju koje je ubrzo krenulo. Ništa značajno se nije dešavalo tokom vožnje, malo sam kunjao i tako sam stigao u Kosovo polje u 22:30 sati. Još sat i po do Prizrena ili kasnim dan u vosjku. Na informacijama saznajem da je sljedeći voz negdje oko 02:30 ujutru što znači da kasnim.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   24.10.17 17:29

Mladost sve izdrzi. Kako je bilo dalje?

ercov54
Kapetan
Kapetan

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3721
REPUTACIJA : 281

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   24.10.17 23:40

@mureZE (citat):
eh kako poslije jedne cjepanice frcaju iskre. sad se nadam da će se vatra rasplamsati.
Druze prijtelju,a i ostali momci Prizrena,ne dozvolite da se vatra ugasi!
Ulozeno puno rada i vremena za ozivljavanje ovako sjajne teme!
Treba se nadati da tvorci Djida i Dinosaurus uvide da su potrebni ovde i vratese da se druze sa sjajnim momcima koji odrzavli vatru da se ne ugasi,a mi sa drugih tema bicemo uvek tu da Vas podrzimo!
Na vrh Go down
posavljak
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 379
REPUTACIJA : 6
Član od : 2013-04-08
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   25.10.17 14:13

Kolega Vargas potpuno si u pravu što se tiče Pirota i odnosa starešina i vojnika.
Neznam dali je u vrijeme tvog boravka u kasarni 4 PPPP bila obuka za desetare u pješadiji ali 81 godine kada sam ja bio tamo mi smo morali pozdravljati i razvodnike a kamoli oficire. Ako to nebi uradio na vrijeme i po pravilu službe bilo bi ono "Ostav vojniče" tako da bi se morao vratiti i pozdraviti po propisu.
Tako je to bilo u moje vrijeme u Pirotu... salutiranje
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 1076
REPUTACIJA : 77
Član od : 2014-08-31
Dob : 50
M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   25.10.17 18:03

@ercov54 (citat):
@mureZE (citat):
Druze prijtelju,a i ostali momci Prizrena,ne dozvolite da se vatra ugasi!
Ulozeno puno rada i vremena za ozivljavanje ovako sjajne teme!
Treba se nadati da tvorci Djida i Dinosaurus uvide da su potrebni ovde i vratese da se druze sa sjajnim momcima koji odrzavli vatru da se ne ugasi,a mi sa drugih tema bicemo uvek tu da Vas podrzimo!
Lijepi pozdrav za sve Prizrence i momke s karaule Bituše ako nema moga brata ali tu sam ja stara garda!!
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   25.10.17 18:05

@PORUCNIK (citat):
@ercov54 (citat):

Na žalost, česti su slučaji odustajanja aktivnih drugova.
Vjerovatno im se učini da niko ne prati njihove napise ili da to nikog ne zanima. A tema ima dosta.

Ta dvojica prate iz sigurne udaljenosti kao što je nas pratio major Ilija Isak glavni starješina u moje vrijeme zadužen za sigurnost kasarne.............
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   25.10.17 18:09

@mureZE (citat):
Kolega samo stavi cjepanice ima dosta žari za podizanje temperature uskoro će hladniji dani i noći a ti sam znaš kako je bilo vama graničarima u to vrijeme.
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   25.10.17 18:14

@PORUCNIK (citat):
@mureZE (citat):

Đe ste, Prizrenci?

Tu smo generale uvijek vjerni Prizrenu!!
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   25.10.17 18:28

@slavonski brod (citat):
@PORUCNIK (citat):
@mureZE (citat):

Đe ste, Prizrenci?

Tu smo generale uvijek vjerni Prizrenu!!
Dosta pasivizacije Smile
Gdje je dinos?

MikiJovanovic
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 214
REPUTACIJA : 11
Dob : 42
M(j)esto jug srbije

KomentarNaslov komentara: ramiz sadiku   25.10.17 21:06

kudeste  Prizrenci moji.Ja ne odustajem od ove nase teme ali moralo se raditi oko poljop.poslova tako da sam 20tak dana skreno sa kolovoza.Jos jednom veliki pozdrav sa Juga Srbije. ljeto
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   25.10.17 21:55

Svi smo tu negdje, samo smo se polijenili.                                                                                    Da odgovorim drugu Posavljaku, u Pirotu sam, na sreću prespavao jednu jedinu noć i u jutro smo kapetan Sreten Nikolić, vojnik Lecher Davor i ja krenuli redovnom autobusnom linijom za Niš. Tamo smo sačekali autobus za Prištinu, i ponovno čekanje autobusa za Prizren. Kao pratnja nosili smo svoje lično naoružanje i imali smo bojevu municiju. U Nišu smo imali malu zezanciju sa vojnom policijom, kapetan je nedugo dobio sina i poslao je Davora i mene da malome kupimo omiljene Fruteke, koje smo i pronašli nedaleko autobusnog kolodvora, tamo nas je spazila patrola vojne policije i legitimirala, objasnili smo im tko smo i šta smo, popratili su nas do našeg kapetana te se uvjerili da govorimo istinu. Bilo je to lijepo vrijeme, iako je bilo vanredno stanje, ništa nam nije bilo teško, bitno je bilo drugarstvo.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   

Na vrh Go down

Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 26/27Idi na stranicu : Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27  Next
 Similar topics
-
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (prvi dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (četvrti dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (treći dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 90/91