FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26
AutorPoruka
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 364
REPUTACIJA : 55
Član od : 2013-05-29
Dob : 49
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   01.10.17 20:38

Kod nas su za mojeg služenja dolazili samo obučeni vojnici bez obzira da li su išli u granični vod, pozadinu ili vezu. Bilo nas je svih mogućih klasa, vod je popunjavala kasarna iz Peći, na kraju obuke smo polagali psihotest, valjda da na granicu ne dođe kakva budala i napravi sranje. Vozači su dolazili iz Kićeva, za veziste i pozadinu nisam siguran od kuda su dolazili. Čak smo dobili u prekomandu desetara i dvojicu vojnika inžinjeraca, za koje smo imali nadimak domaće izdajice, pošto su sva trojica bili albanske nacionalnosti. Za njih ima anegdota, kad su došli k nama, desetar me na hodniku pitao kao, ej druže, ima tko iz Prištine?. Ostali smo bez riječi, vanredno stanje je bilo u punom jeku, a mi dobili baš Albance u jedinicu. Momci su se pokazali sasvim u redu iako je na početku bilo sumnjičavosti.
Na vrh Go down
mureZE
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 308
REPUTACIJA : 45
Član od : 2015-05-22
Dob : 46
M(j)esto zenica

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   02.10.17 11:18

druze vargas, ja sam dosao u kasarnu u septembru 89-te i tu sam polagao zakletvu.

Ovo su ti krsni momci iz mog voda. svi smo u klasi bili novaci. pozadinski vod je u svom sastavu imao vojnike iz prekomande a na granici sam takođe zatekao neke momke koji su dobili prekomandu u prizren pa na karaulu. kod nas je na karaulu dosao vezista u prekomandi i to čini mi se negdje iz Makedonije. Mislim i da su klase poslije nas na obuku dolazile u Prizren i tu su polagali zakletvu. Što se tiče kapetana prezime mu je Milić a ime sam zaboravio mislim da je Radovan ali nisam siguran.
Na vrh Go down
posavljak
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 347
REPUTACIJA : 5
Član od : 2013-04-08
Dob : 55
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   03.10.17 15:29

E ljudi sad prvi put čujem da se radio psiho test vezano za služenje vojnog roka na granici....bio sam graničar ali se ne mogu sjetiti  tog testa.. silent silent
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 364
REPUTACIJA : 55
Član od : 2013-05-29
Dob : 49
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)   03.10.17 21:57

MureZE, riješio sam dilemu oko Vaše svečane obaveze i obuke u Prizrenu. 25.12.1988. stupio je na snagu novi raspored  u JNA, plan Jedinstvo, po kojem su se ukinule dotadašnje Armije (oblasti) koje su do tada bile manje ili više unutar republičkih granica, a zamijenile su ih vojne oblasti. Bataljun iz Peći, koji je bio u sastavu 549. mtbr Prizren  zamijenjen 125. mtbr Peć čiji je jedan dio bio i u T Mitrovici. 549. i 125. mtbr su po sastavu bile A brigade, znači sa punom popunom ljudstva i tehnike, pa očito u Peći više nije bilo prostora za obuku budućih graničara. Pošto sam bio majac 88. mogu reći da sam u paviljonu gdje je bila smještena moja 2.pješadijska četa proveo možda sve ukupno mjesec i pol dana, onda su dva voda premještena u vojnički klub, a dva voda u drugi paviljon, sad se više ne sjećam koje jedinice, a i tu smo bili kratko. Naš paviljon su renovirali, valjda za novu jedinicu koja treba doći. Dobar dio obuke smo bili po terenima, od Krivolaka do Kline, jedno vrijeme smo bili ulogoreni kod streljane u Peći, uoči prekomande i tamo smo pisali testove koje sam ranije spomenuo.Neki iz čete nisu prošli taj test i nisu išli u prekomandu u Prizren, nego za stražare u magacin i na svinjogojsku farmu.                                                                                Posavljak, ne znam kako je bilo kod Vas na obuci u Pirotu i na bugarskoj granici, znam samo što sam ja prošao. U Pirotu sam prespavao jednu noć u martu 98., i nije me se dojmila kasarna, u stvari kasarna je bila ok., ali je nekakav vodnik liječio svoje probleme na meni i mome drugu Davoru L. Nismo stali mirno kad je on izašao iz prostorije na drugom kraju hodnika. Svi na hodniku su stali u stav mirno osim mene i mog druga, mi smo se spremali za povratak u Prizren.Vikao je na nas, a ja sam mu mirnim tonom odgovorio da graničari u Prizrenu staju mirno samo pred starijim vodnicima i poručnicima, vodnici i podporučnici su preniski činovi za nas. Dobro da je došao naš kapetan Nikolić Sreten pa nas je vodnik ostavio na miru. Nas trojica smo bili oružana pratnja rezervistima iz Pirota koji su imali raspored na našoj granici.
Na vrh Go down

Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 26/26Idi na stranicu : Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26
 Similar topics
-
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (peti dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (prvi dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (treći dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 90/91
» Ramiz Sadiku Prizren tenkisti 89/90