FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Narodna vjerovanja

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4820
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Narodna vjerovanja   02.12.15 19:30

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4102
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   02.12.15 21:20

BABINI JARCI

-Jel večeras u’či marta?

Bio sam dječarac kad sam čuo da stariji to pitaju jedan drugog.
Malo me je čudilo sto to pitaju ozbiljne osobe jedna drugu, jer je to mom uvu zvučalo kao pitanje: „Jel večeras uči Marta?“
Pitao sam se - što li njih zanima da li neka Marta uči ili ne uči. Onda sam to povezao sa dovama (molitvama), kao – je li večeras Marta uči dove.
Opet mi nije bilo jasno – zasto bi Marta ’učila’, jer to nije muslimansko ime, pa, vjerovatno, ni ona nije muslimanka.
Malo me i zbunjivao akcenat kod ’uči’ (jer jer je bio kratkouzlazni), pa sam (inteligentno) zakljucio da to znači – ’uoči’.
- Stiže nam baba-Marta – nerijetko bi glasio odgovor.
Bilo mi je očigledno da nesto nije u redu s padežima (iako tada nisam znao za njih), jer bi logično pitanje trebalo da glasi: ’ Jel večeras uoci (ili u’či) Marte’, tj uoči njenog dolaska.
Jednom sam pitao biku, očevu majku, sta to znači.
- Sjutra će početi da padaju babini jarci – odgovorila mi je.
Zamišljao sam sliku kako se jarci neke babe sapliću i padaju.
- Pa šta, okliznu se, padnu, pa ustanu – umovao sam ja.
- Ovi padaju s visine – našalila se bika. – Čak s neba.
Sjutradan sam, sjedeći uz prozor, čela prislonjenog uz hladno staklo, čekao da vidim kako jarci padaju.
- Jos nijedan nije pao – obavijestio sam biku.
- Kako nije? – sjetila se ona jučerašnjeg razgovora. – Vidiš li kako se sve bijeli?
- Ali to je samo snijeg – negodovao sam.
- Jeste, ali se ovaj snijeg zove ’babini jarci’ – objasnila mi je.
Onda mi je ispričala priču kako je, nekad davno, živjela jedna siromašna baba, koja nije imala nikoga i ništa, osim svojih sedam jaraca.
Jedne godine je zima, kao, nije dugo trajala. Dosta rano je otoplilo. Počeli su se pojavljivati vjesnici proljeća – cvijeće na livadama, neke voćke su probeharale, pojavili se pupoljci…
Siromašna bakica, koja više nije imala čime hraniti svoje jarce u selu, zaključila je da je došlo proljeće. Odlučila je da sa svojim stadom ode na planinu, gdje će biti više hrane za njega. Međutim, već prvog dana je počeo da provijava snijeg. Smatrajući da je to privremeno i prolazno, baba je nastavila put. Što je dublje ulazila u planinu, iz dana u dan, snijeg je sve više padao, a hladnoća bila sve oštrija.
Sedmog dana ih je snijeg potpuno zavijao i baba je, zajedno sa svojih sedam jarića, našla bijelu smrt.
Od tada, svake godine se očekuje zahlađjenje izmeđju 14. i 21. marta, u spomen na sirotu babu i njenih sedam jarića. Po jedan dan za svakog jarića.
Pitao sam se zašto je tek 13. mart – dan uoči marta. Jednostavno, razlika između gregorijanskog i julijanskog kalendara je četarnaest dana.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18474
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   08.12.15 20:44

U skladu sa višestoljetnom tradicijom u primorju se blagdan Sv. Nikole (Sv. Mikule) obilježava paljenjem starog broda.
Pepelom od spaljenog broda posipa se paluba novog i taj čin ima apotropejski karakter. (Cilj mu je odvraćanje demonskih sila od ljudi, domova; stoke, štala; doprinos zdravlju i ljepoti....)
Baci se malo pepela i u more da se blagoslov proširi gdje god je potreban.
Običaj spaljivanja barki je pretkršćanski običaj koji su Hrvati kristijanizirali i sačuvali do danas.

Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1195
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   09.12.15 20:35

Kod nas kazu da MLADA kada se uda nevalja prvih dana da jede SVINJETINU da ne pravi svinjarije u braku...

Ili -trudnica nesme da jede gulas od zecetine na dete sutra nema zecija usta

Ili-prolaz ispod merdevina ( rotla , stuba )  donosi nesrecu... scratch scratch scratch
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   09.12.15 20:51

@sasa staza (citat):
Ili -trudnica nesme da jede gulas od zecetine na dete sutra nema zecija usta...

Bilo bi joj bolje da ne puši za vrijeme trudnoće... Smile
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1195
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   09.12.15 21:18

Svako je lud na svoj nacin-rece DJAVO i sede u koprive....

-Domaci hleb kada se izvadi pecen iz furune mora da odstoji pokriven 15-20 minuta----da obidje njivu...
Crna macka kada predje put...

Prvi macici se bacaju u sanac...

Mlada kada se uda-prve godine pise ali zato sve ostale godine cita... study study study
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   22.01.16 1:23

Francuski fotograf Charles Fréger dvije godine je putovao Europom i snimao narodne kostime korištene u pojedinim ritualima koji se vežu na pogansku pretkršćansku tradiciju.
(Netko je rekao da je Halloween američka izmišljotina?  Smile )

U linku ima dosta slika, nakon prve serije kliknite 'Load remaining 59 images' za još...)

http://imgur.com/gallery/zexOk

Rumunjska

Slovačka

Sardinija

Švicarska

Hrvatska

Makedonija

Austrija

Njemačka

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   22.01.16 2:58

U vrijeme mog ranog djetinjstva,kad se voda za pice u mom selu donosila u kofi, bijaca (oceva majka) je insistirala da ta kofa bude pokrivena cistom krpom, jer ako nije u vodu pljuju sejtani (djavoli). Ona nije imala pojma o naucnom pristupu higijeni. To je ona naucila od svoje majke, a njena od svoje i tako...

milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2738
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   22.01.16 3:32

Posto sam sa sela vecina tih starih vjerovanja ili predskazanja vezana su za poljoprivredu.Seljaku je bilo vrlo bitno da zna kakvo ce vrijeme nastupiti,hoce li biti kishe,smije li se poceti sa kosidbom?
Ako bi kokosi rano legle to je bio "siguran"znak da ce biti kise.Isto tako ako zabe puno krekecu nocu bice kise,
Ako bi gliste izlazile iz zemlje bice velikih kisa i Bosna ce izliti,Bosna ce takodje izliti ako se pas valja po zemlji.
Vjerovalo se,svi su to postovali,pretpostavljam da se u selima obicaj kada se pomuze krava prst se umochi u mlijeko i pomazi se krava odrzao do danasnjih dana.To se radilo radi uroka.
Kod mene u selu je bio veliki grijeh ogovarati djevojku pred udaju,govorilo bi se da ce se klevetnik povukodlaciti.Vukodlak je nesto kao vampir.
Te osobe koje bi "ozivjele" posle smrti jos bi se nazivale i prikazanije/prikaze.
Razlika izmedju vukodlaka i prikaza je u tome sto su vukodlaci prikazivani u narodnim propovijedama kao krvolocni i "dolazili"bi iz grobova gdje bi se ukazala rupa i bili su obrasli dlakama,prokaze bi bile u obicnoj nosnji/odelu.
Zapamtio sam jos jedan izraz koji se koristio za osobe narocito loseg karaktera,svi znamo za izraz "nula od covjeka"-kod mene za osobu izrazito loseg karaktera koristio se izraz "on je dupla nula".Moguce da je to iz razloga sto je ranija oznaka za WC bila OO,tj dupla nula.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   22.01.16 6:37

@milutins (citat):
Posto sam sa sela vecina tih starih vjerovanja ili predskazanja vezana su za poljoprivredu.Seljaku je bilo vrlo bitno da zna kakvo ce vrijeme nastupiti,hoce li biti kishe,smije li se poceti sa kosidbom?
Ako bi kokosi rano legle to je bio "siguran"znak da ce biti kise.Isto tako ako zabe puno krekecu nocu bice kise,
Ako bi gliste izlazile iz zemlje bice velikih kisa i Bosna ce izliti,Bosna ce takodje izliti ako se pas valja po zemlji.
Vjerovalo se,svi su to postovali,pretpostavljam da se u selima obicaj kada se pomuze krava prst se umochi u mlijeko i pomazi se krava odrzao do danasnjih dana.To se radilo radi uroka.
Kod mene u selu je bio veliki grijeh ogovarati djevojku pred udaju,govorilo bi se da ce se klevetnik povukodlaciti.Vukodlak je nesto kao vampir.
Te osobe koje bi "ozivjele" posle smrti jos bi se nazivale i prikazanije/prikaze.
Razlika izmedju vukodlaka i prikaza je u tome sto su vukodlaci prikazivani u narodnim propovijedama kao krvolocni i "dolazili"bi iz grobova gdje bi se ukazala rupa i bili su obrasli dlakama,prokaze bi bile u obicnoj nosnji/odelu.
Zapamtio sam jos jedan izraz koji se koristio za osobe narocito loseg karaktera,svi znamo za izraz "nula od covjeka"-kod mene za osobu izrazito loseg karaktera koristio se izraz "on je dupla nula".Moguce da je to iz razloga sto je ranija oznaka za WC bila OO,tj dupla nula.
U CG u stara vremena, nuznici su bili vanjski ("iza kuce"), tako da nisam cuo izraz "dupla nula", ali su za nesoja govorili da je "go*no od go*neta". Kud ces grdje affraid

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   30.01.16 15:34

Kad sam bio djecak, vjerovali smo da, ako 9 veceri zaredom pogledamo (izbrojimo) po 9 zvijezda, devete noci cemo sanjati osobu koju cemo ozeniti. Nikad mi nije uspjelo. Nekad bih osme veceri zaboravio,  nekad sedme bi padala kisa ili bilo oblacno, pa sam odustao. Eto nisam sanjao nikog, pa i nisam ozenjen Razz

semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   09.03.16 22:30

@milutins (citat):
Nadovezaću se na  ovo što je Milutins napisao i da se u mom kraju pratilo vrijeme tj.12 dana nakon 25 decembra kakvu ćemo imati slijedeću godinu po mjesecima koji nadolaze.Recimo bilo kakve padavine kiša ili snijeg su značile kišne mjesece,dok bez padavina je značilo sušni mjeseci.Pogotovo se je pratilo period juni-septembar.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   02.07.16 13:26

Nakon 4-godišnje stanke, na inicijativu akad. kipara Alena Novoseleca i HDLU-a, nastavljeno je postavljanje skulptura istaknutih hrvatskih umjetnika u okviru Aleje skulptura na Savskom nasipu u Zagrebu, predstavljanjem 12. skulpture po redu, autora akademika Zlatka Boureka naziva 'Međaš protiv uroka i poplave'.
Polazeći od misli “Drava i Dunav, često i Sava naraste do vrata, zato natovarim svoju kuću na glavu i odnesem je na sigurno“, skulpturom 'Međaš protiv uroka i poplave' Bourek je odao počast svim majstorima, pučkim kiparima i radnicima koji su dizanjem pilova-međaša čuvali svoja mjesta od poplava i prisjetio se pučkih obreda likovnog čaranja kojima su se nabujalim rijekama nekoć obilježavale dozvoljene granice. (s fb: HDLU...)

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Narodna vjerovanja   Today at 16:32

Na vrh Go down

Narodna vjerovanja
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Pojmovi za trazilicu
» ORUŽANE SNAGE SUSEDNIH ZEMALJA SFRJ
» PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN