FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Koprivnica, 1983/84, vezisti

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
ajta
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
REPUTACIJA : 0
Član od : 2016-01-09
Dob : 52
M(j)esto Kocani

KomentarNaslov komentara: Koprivnica, 1983/84, vezisti   09.01.16 3:10

Proslo je vise od 30 godina i likovi i imena polako blede, svih koji su te vec davne oktobarske klase 1983 bili u ceti veze 3790/52 u Koprivnici. Prakticno zaboravio sam 90 otsto imena, ali likova mojih vojnickih drugara iz Bosne, Slovenije, Hrvatske i diljem bivse Juge se jos dobro sjecam.

Inace, radi podsecanja, kapetan cete je bio Jocic Slavoljub, a iznad njega major koga smo zvali Kugla (mi vojnici smo se salili da je bilo lakse preskociti ga, nego zaobici), bio je tamo i komandir voda Vuk Brajkovic i jos jedan potporucnik kome sam zaboravio ime, kao i zastavnik prve klase cije ime mi je takodje nestalo u vrtlogu vremena koje je proslo.

Bio sam telefonista i posle obuke do kraja vojnog roka radio na centrali koja se nalazila u drvenu baraku komande kasarne, nadomak glavnog ulaza s desne strane.

Ne znam koliko vas je ostalo i dali se sjecate nakon tri decenije i svih vrtloga koji su zadesili nasu bivsu drzavu, ali ako se neko seti tih godina voleo bih da napise par reci.

Pozdravlja vas Makedonac... (gore desno)

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3258
REPUTACIJA : 561
Član od : 2012-10-22
Dob : 51
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Koprivnica, 1983/84, vezisti   09.01.16 10:31

ajta,dobro dosao na forum!
Na vrh Go down
peca sarajevo
Gušter
Gušter

Član od : 2017-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Koprivnica, 1983/84, vezisti   25.01.17 21:41

evo slucajno naletih na ovaj forum,ma sjajna stvar...sjetiti se izuzetnog perioda zivota,zivim u ceskoj,ovdje vojska nije obavezna,tako da moja djeca i neznaju sta su propustili u zivotu,ali mislim da je JNA bila specificna i da je se svi sjecamo i da imamo sjajne uspomene...ja sam klasa avgust 85-septembar 86 u koprivnici,pjesadija..puno mi je imena ispalo iz glave,ali najvise se sjecam tad majora ili podpukovnika Ivana Jurica,mislim da je bio komadant bataljona,pa ako neko nesto o njemu zna kako je zavrsio,molio bih da napise...a naravno ako se neko nadje iz tog perioda ,naravno da se javi..puno pozdrava svima
Na vrh Go down
Peter K.
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2017-03-13
M(j)esto Kranj

KomentarNaslov komentara: Re: Koprivnica, 1983/84, vezisti   13.03.17 18:41

Pozdrav,
Skušal bom pisati v nekadašnjem skupnem jeziku to je bil srbohrvatski, kojega nema više tako kot ne JNA.. Biče in kojih slovenskih reći ...razumet čemo se
Na vrh Go down
Peter K.
Gušter
Gušter

M(j)esto Kranj

KomentarNaslov komentara: Re: Koprivnica, 1983/84, vezisti   13.03.17 18:46

Pa napisao sam pola stranice a ništa nije objavljeno .????
Bio sam u četi veze od 4.10.1984 pa do 11.9 1985, zato sigurno poznajem koje iste vojnike kao Makedonac. Tada kad sam došao kao vozač iz Slavonske Požege, je u četiri još bilo nekoliko tvoje generacije, baš ste se skidali...sutra ću napisati više reći o svemu tome....
Na vrh Go down
Peter K.
Gušter
Gušter

M(j)esto Kranj

KomentarNaslov komentara: Za Makedonca    14.03.17 10:09

Pozdrav, stara kuka...
Evo, da još idemo malo kroz naš mladost provedeno služenju narodu...
Znači, može biti da smo se za dan dva sreli u četi veze 4.10.1984, ako se nisi več skidao. Nekako se sjecam smo još dvojice oktobrca u četiri, to sta bila Dabica Milojke iz Užica i Saliji Fatimir-Faca iz Čakovca??. Potem so bili u četi još januarci (Pisar Nikola, Nedič Srečko, Sakic Željko, Gaši Rešad, Djokovič Zvone
,Mišanovic Mladen). Jedva da se jih sjećam, a imam zabeležena ova imena..
Najviše je bilo v ceti aprilaca , med drugimi Čorak Nikola, Opacic Đuro, Pehlic Omer, pa moj zemljak legenda Balanč Marjan..možda poznaješ još koga...

Što se tiče oficira je bio poručnik Orlić, pa zastavnik Vuk, pa neki naduvani vodnik bosanac Koblar...
Eto toliko za sada...
I lep pozdrav iz sončnega Kranja..
Peter
Na vrh Go down
miler
Desetar
Desetar

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 251
REPUTACIJA : 49
Član od : 2012-03-06
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Koprivnica, 1983/84, vezisti   15.03.17 10:56

Pozdrav Peter K.
u kojoj četi i u kom vodu si bio u Slavonskoj požegi ?
Gledajući sliku učinio si mi se poznatim, jer i ja sam avgustovska klasa 1984-e, prvi vod druge čete tj.vp6223/6A ostao za instruktora a kasnije otišao u prekomandu u Karlovac. U šestici je koliko se sećam iz Kranja bio Kristančić Boris, bio je ćata i aprilska '84-a, a u Karlovcu je iz Kranja bio Istok Krevs (aprilska '84) i činimi se Gašpar Marko (avgustovska '84).
Na vrh Go down
Peter K.
Gušter
Gušter

M(j)esto Kranj

KomentarNaslov komentara: Re: Koprivnica, 1983/84, vezisti   15.03.17 14:15

Pozdrav gene,
Evo tražim svugdje u kući za uspomenama iz tog vremena...našao sam samo svoju adresu tj VP 6223/5C, koja četa, koji vodi nemam više pojma. I pronašao sem zajedničku sliku cele ćete- probacu jo priložiti, pa možda još koga upoznajemo zajedno. Iz ćete imam zabeležena neka imena zemljaka (Božič Mirota, Pečarič Igorja in Šuster Dejana), na sliki zakletve imam napisana imena Todorović, Anevski, Fiolic,Granic, Lešina, Spasojević, Pantelić, Strareski, Pajaziti, Ranković, Lubura Bedekovčina, .....više podataka nemam. U Požego sam došao zajedno zemljakom Verbič Avguština, koji je ostao kao instruktor u Požegi.
A u prekomando sam otišao zajedno sa Salčinović Seminom. Sa njim sam bio zajedno do kraja u Koprivnici u istoj četi.
Toliko za sada, a ko se kdo prepoznaje samo slike neka se javi.
Tako to ide....
I još jedna jako pametna:
"Na kraju će biti sve dobro. Bako još uvijek nije dobro, onda to još uvijek nije kraj"!
Na vrh Go down
Peter K.
Gušter
Gušter

M(j)esto Kranj

KomentarNaslov komentara: Re: Koprivnica, 1983/84, vezisti   15.03.17 14:34

Na vrh Go down
miler
Desetar
Desetar

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 251
REPUTACIJA : 49
Član od : 2012-03-06
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Koprivnica, 1983/84, vezisti   15.03.17 15:08

Peter K. (citat):
Pozdrav gene,
Evo tražim svugdje u kući za uspomenama iz tog vremena...našao sam samo svoju adresu tj VP 6223/5C,  koja četa,  koji vodi nemam više pojma. I pronašao sem zajedničku sliku cele ćete- probacu jo priložiti,  pa možda još  koga upoznajemo zajedno.  Iz ćete imam zabeležena   neka imena  zemljaka (Božič Mirota, Pečarič Igorja  in Šuster  Dejana), na sliki zakletve imam napisana imena  Todorović,  Anevski,  Fiolic,Granic, Lešina,  Spasojević, Pantelić, Strareski, Pajaziti, Ranković, Lubura Bedekovčina, .....više podataka nemam. U Požego sam došao zajedno zemljakom  Verbič Avguština,  koji je ostao  kao instruktor u Požegi.  
A u prekomando sam otišao zajedno sa Salčinović  Seminom. Sa njim sam bio zajedno do kraja u Koprivnici u istoj četi.
Toliko za sada, a ko se kdo prepoznaje samo slike neka se javi.
Tako to ide....
I još jedna jako pametna:
"Na kraju će biti sve dobro. Bako još  uvijek nije dobro,  onda  to još uvijek nije kraj"!
Bio si treći vod I-e čete, II-og ANB(auto nastavni bataljon), ulazili smo na istom ulazu vi ste iz petice bili na prvom spratu a mi iz šestice na drugom spratu iste zgrade. Tvoj zemljak Verbič Auguštin je bio u šestici bili smo zajedno na obuci a kasnije i u instruktorskom vodu ( na temu Slavonska požega sam postavio sliku instruktorskog voda i tamo možeš videti Verbiča, a moje ime je Mile Rančić i iz Pirota sam).
Na obuci ili kursu za instruktore ostalo je nas 20 iz šestice i 20 iz petice i bili smo u istom vodu mesec dana koliko je trajao kurs, a obuku je vodio vaš komandir čete kapetan (imena se ne mogu setiti). Od imena koja si naveo mislim da sam bio sam  sa Fiolić (Miljenko) iz Kutine i Granić(Milorad) iz Zvornika.
Na vrh Go down
Peter K.
Gušter
Gušter

M(j)esto Kranj

KomentarNaslov komentara: Re: Koprivnica, 1983/84, vezisti   16.03.17 13:50

Smile
Pozdrav Miller, 
Hvala za sve podatke i sjećanja..sigurno:sreli smo se i mi..kao i puno drugih momaka iz generacije avgust 84 u Požegi! Znači  sve je bilo istina, jer kad danas o tome pričam sinovima,  me samo debelo gledaju
Na vrh Go down
Peter K.
Gušter
Gušter

M(j)esto Kranj

KomentarNaslov komentara: Re: Koprivnica, 1983/84, vezisti   16.03.17 18:10

(opet nestalo besedilo-to cijena kad pišeš preko tablice, android..).

Hteo sam spomenuti na star a dobar  film" Nasvidenje v naslednji vojni " (režiser je bio Živojin Pavlović), u kojem  na kraju o ratu stari  partizan može pričati o ratu jedino sa starim Nemcem koji se je za vreme rata borio protiv partizana. Eto to je to...o našim danima u Požegi, o služenju  narodu,  danima v JNA možemo  pričati oni koji smo to prozivljeli.

Avguštin je bio dobar momak, sada je dobar otac, muž i gazda,  kot kuće goji čak i ribe...

Mile sve dobro i hvala  za deljenje spominov. Ako još se čega sjećaš, samo piši...
Lep pozdrav iz SLO,
Peter
Na vrh Go down
Zeljko M Boskovic
Gušter
Gušter

Član od : 2017-07-11

KomentarNaslov komentara: Januarska klasa 1984 tehnicka sluzba pesadijska obuka.   11.07.17 0:11

Koliko mogu da se setim, moj vodnik je bio Zec a Porucnik je bio Borovcanin. Pored mene bili su I Prasko Mujo iz Bosne, Kemal ???? isto iz bosne, Danijel rukometas iz Osijeka mislim i Davor iz okoline Zagreba...toliko mogu da se setim...ipak je proslo 33 godine. Secam se straze na onom brdu sa municijom iz 2. svetskog rata i straze na poligonu gde smo isli da vezbamo pucanje...
Na vrh Go down
Dušan84/85
Gušter
Gušter

Član od : 2017-09-03

KomentarNaslov komentara: Re: Koprivnica, 1983/84, vezisti   03.09.17 19:21

Zdravo Peter K.
Evo, še par imen iz aprilske ,84: Valter Legović, Dušan Mesarec, Dušan Draksler, Franc Terglav...
Marjan Balanč živi tam nekje blizu tebe...Šenčur mislim...
Makedonca se spomnim. Tudi jaz sem bil potem telefonist v centrali komande kasarne
Na vrh Go down

Koprivnica, 1983/84, vezisti
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Koprivnica, 1983/84, vezisti
» Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti
» Vezisti u JNA
» Kičevo 1983.
» Tuzla, inžinjerija 1983-1985.