FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

KINA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: KINA   11.01.16 23:30

Nevjerovatna zemlja,pogresno je neki nazivaju jos uvijek socijalistickom zemljom.Kina je zemlja drzavnog kapitalizma.Kada sam negdje u septembru 2014 prilikom povratka iz Kine sletio u New York City i dosao u New Jersey imao sam osjecaj kao da sam se vratio unazad 40-ak godina,toliko je Kina napredna u tehnologiji,nova u odnosu na NYC i NJ.
Sjecam se da je u shoping centru na plafonu "visio"digitalni TV sa ekranom negdje po slobodnoj procjeni 130m sa 30-ak metara.
Metroi,brze pruge,novi milionski gradovi,ljudi uopste-sve je to fascinirajuce.
Pitam se kako mi tamo sa prostora ex yu ne izvozimo tamo,zdrava hrana im treba,prasetina je glavno jelo.Mi im pokusavamo prodati zeljezaru Smederevo a oni imaju toga koliko hoces,lako se transformisu i od zeljezara prave farme prasica i tek jedan mali deo sluzi kao zeljezara.
Mi ovdje u lokalnoj crkvi imamo 93 djece u redovnoj skoli,odobrenoj od strane ministarstva prosvjete Republike Srbije(mimo vjeronauke,prava skola)i sada se nosimo mislju da nadjemo profesora Mandarin dijalekta i da nam djeca uce i kineski jezik.Kazu da je jezik veoma lak,gramaticki vrlo jednostavan-moze se reci bez gramatike-jednostavno slazes rijeci kao lego kocke-poteskoca je u savladjivanju njihovih samoglasnika u izgovoru.Nisam bas siguran,neko mi rece da imaju i latinicno pismo pored tih kineskih znakova.
Kako vi vidite Kinu,hoce li 21 vijek biti njihov?Ja mislim da

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 4822
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   11.01.16 23:50

@milutins (citat):
Mi im pokusavamo prodati zeljezaru Smederevo a oni imaju toga koliko hoces

clown

milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   12.01.16 0:01

To su tipicne nase gluposti,tako je prodana i rafinerija ulja Modrica Rusima,onako u paketu sa Brodskom rafinerijom i benzinskim pumpama.Rusi pojma nisu imali da dobivaju i MD rafineriju,sta ce im-jedna mala beznacajna rafinerija,kada toga imaju "na tone".
To je isto kao da bi  mi kontinentalci pokusavali prodati lignje dole dalmatincima.
Kanadjani izvoze u Kinu vazduh,ameri cak i sijeno,jednostavno kada se iskrcaju kontejneri u Kaliforniji, da se ne vracaju prazni kupuju Kinezi sve zivo-bolje to nego dolari,sa njima neznaju sta da rade koliko ga imaju.
Mao im je na svakoj novcanici mada ga niko ne voli niti ih briga za socijalizam.Od bijelih sportista na onim bordovima sam video Djokovica,Cilica i onog australijskog kosarkasa hrvatskih korena/ime mi ne dolazi u glavu.
Najvise vole kosarku i NBA,Srbe najvise cijene od svih "zapadnjaka"

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   12.01.16 0:08

@milutins (citat):

................................
Najvise vole kosarku i NBA,Srbe najvise cijene od svih "zapadnjaka"

Moze biti , ali i ne mora.....kazu da od svih zapadnjaka najvise cene Valtera Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18497
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   12.01.16 0:35

@milutins (citat):
...sada se nosimo mislju da nadjemo profesora Mandarin dijalekta i da nam djeca uce i kineski jezik.Kazu da je jezik veoma lak,gramaticki vrlo jednostavan-moze se reci bez gramatike-jednostavno slazes rijeci kao lego kocke-poteskoca je u savladjivanju njihovih samoglasnika u izgovoru.Nisam bas siguran,neko mi rece da imaju i latinicno pismo pored tih kineskih znakova.

Jezik nije 'užasno' težak, ali nije sasvim ni lagan.
Drugačiji je od indoeuropskih jezika, treba malo 'uć u štos'.

Samoglasnika ima 25 (a, e, i, o, u, ü, svaki s četiri naglaska i jedno još 'ravno' e), tu je problem pravilnog i točnog izgovaranja, kad koji ide.

Transliteracija na latinsko pismo se zove pinyin, i ono je samo pomoćno sredstvo pri učenju ('zapadnjacima'), kineski se tako ne piše inače i njihova djeca ga ne uče u školi odmah, nego dosta kasnije.
(Ali uče engleski od prvog razreda, doduše ne baš dobro.)

Nisu mali problem ni znakovi, za elementarnu pismenost ih treba znat 2000-3000.
Imače ih ima oko 80.000. S nekim starijim koji se ne koriste više, i 120.000.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   12.01.16 5:14

Vozovi su im posebna prica,,ne kasne niti jednu sekundu.Magnetne pruge im voze 420km/sat,a ove obicne malo preko 300km/sat.Imate osjecaj kao da ste u avionu,tu su i stjuardese,karte su numerisane.
Tek kada se vozite paralelno sa auto putem i preticete automobile steknete nekakav osjecaj o brzini kojom se voz krece.
Kinezi su stalno u pokretu,meni je bilo interesantno promatrati ih kako jedu u restoranu, sa ona dva stapica barataju kao virtuozi,u drugoj ruci drze mobilni i razgovaraju-dok sam se ja mucio.Stapici su im plasticni,pretpostavljam iz prakticnih razloga,lako se peru i sluze za vise upotreba,bash kao i nas escajg.
Da su od drveta na njih 1,3 milijarde trebalo bi im svaki dan po kompozicija drveta samo za "escajg".
Cijena hrane?
U solidnom restoranu je skuplje nego sto je u Srbiji,otprilike ista cijena kao u Hrvatskoj.
Stanovi su im jako skupi,imaju specifican sistem vlasnistva-drzava je uvijek vlasnik zemljista a oni su vlasnici stanova na 70 godina?
Ja sam pitao jednog Kineza zasto mnogi od njih kupuju stanove u NYC.
Odgovor je bio izuzetno interesantan i za mene neocekivan.
O tom potom.

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 368
Član od : 2013-12-02
Dob : 47
M(j)esto Futog Okolina Novog sada

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   12.01.16 16:28

Pa šta očekuješ od Kineza kad oni tko žive 2-3 hiljde godina i da promene mentalitet za 20-30 godina. E moj bato mi ćemo da vučemo ručnu za njima
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   13.01.16 2:18

U Pekingu i Shanghai-u se voze bolji automobili nego  u New york City ili u New Jersey.Par-nepar je stalno u Shanghai-u zbog guzve na ulicama ali prevashodno zbog ogromne zagadjenosti vazduha,sto je i najveci problem moderne Kine.Ugalj je glavni energent .
U Pekingu su stanovi za iznajmljivanje izuzetno skupi,najmanji jednosobni stanovi su oko $1200/mjesec,smjestaj u studentskim domovima je oko $350.Tu se jedino ispred domova moze vidjeti ona tradicionalna slika iz Kine gdje su parkirani bicikli u ogromnom broju.
Po mojoj nekakvoj slobodnoj procjeni Kinezi su pokupili sve sto valja sa zapada,naravno mnogo toga su i "ukrali",uglavnom kupe proizvod i tehnologiju koju nisu savladali i za par godina imaju svoj proizvod.
Nemaju Google i Facebook ali imaju svoje verzije.
Markirana odjeca im je skuplja nego ovdje kod mene,oni koji to mogu priustiti dolaze po istu u shoping ture u USA.
Trenutno se iz New York-a moze letjeti u oba pravca sa njihovim avio prevoznikom za $700.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   13.01.16 12:56

Iskustva mladih ljudi koji u zadnje vrijeme idu u Kinu su mahom pozitivna, s tim da se tamo ne ide zaradit novac, već studirat (naučit jezik) i malo proživjet dio života na studentski način.
(Ipak, kineski studenti nemaju puno vremena za zezanje, jer je konkurencija jako velika, događa se slično kao u Japanu.)
Mogu se dobiti stipendije koje pokrivaju osnovne troškove, a za nešto više se može nać posao, ali ne fizički!
Bijelcu Kinez neće dat fizički posao čak i da želi, to je za njih rezervirano.
(U startu pomalo 'gledaju' na način - svaki bijelac je Amerikanac, a svaki crnac iz Afrike. Smile )
Traženo je podučavanje engleskog, kojeg studenti iz svijeta znaju sasvim dobro za te svrhe i nisu potrebne formalne kvalifikacije.
Kinezi uče engleski od ranog obrazovanja, ali moglo bi se reć, površno i nedovoljno dobro, imaju loš izgovor. Kineski profesori engleskog jednostavno dobro ne ovladaju jezikom, pa nisu dobri predavači, zato su stranci cjenjeniji po tom pitanju.
A ukoliko roditelji mogu slat stranom studentu i neki džeparac, nije prijeko potrebno tamo ni raditi.
Zavisi i gdje se ode, i ne ide se samo u Peking i Šangaj, već i u razne druge gradove.
U Šangaju je jako puno stranaca i ako netko baš i ne želi upoznavat Kineze (što je glupo, ako si već tamo), skoro da ni ne moraš.
Opća javna sigurnost je na vrlo visokom nivou, (apsolutne garancije nema nigdje), ali se u Kini može prilično slobodno kretati i noću i bilo gdje.
Za prekršaje su blaži prema strancima, ali su prema svojima (običnom narodu) vrlo rigorozni, tako da su svi u nekom redu i prilično disciplinirani.
Od Komunističke partije je tamo ostalo - to ime i malo što drugo.
Država kontrolira sve segmente društva, ali obzirom na veličinu zemlje i brojnost stanovnoštva, to je po meni sasvim opravdano.
Neki veliki nemiri, da ne kažem revolucije, i sl. bi mogle izazvati pravi kaos, a mnogi će reć i novi svjetski (nuklearni) rat.
Zato ih Ameri u zadnje vrijeme malo puštaju na miru s kvocanjima o demokraciji. Smile
Ali, ipak - prave slobode, slobode govora, i raznih drugih sloboda, tamo nema.
Veliku moć imaju razni državni činovnici, čiji pečat ili potpis može nekom odredit život i pozitivno i negativno. Prava žalbe službeno ima, ali bolje se ne žalit, jer budeš 'obilježen', pa ti se 'vrati'.
Bila je jedna kineska lektorica na fakultetu u Zagrebu, koja je (tako sam čuo) dobila obavijest da se mora vratiti u Kinu, jer joj je istekla dozvola za bit tu (ali bila je greška ili birokratska samovolja) i ona se bespogovorno vratila. Što je mogla drugo? Ostat tu na svoju ruku? Nije.
Za neke druge strance je to moguće, ili za nas vani, ali za njih ne.
Poništili bi joj putovnicu (teško bi dobila našu ili neku drugu) i 'gotov si' preko noći.
U tom smislu smo puno slobodniji, možeš ić gdje god, nitko te ne pita hoćeš se i kad vratiti.

Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   13.01.16 14:43

Ovo sa svinjetinom je fora pa Srbija i Hrvatska zajedno proizvedu svinjetine za njihovo manje selo ili ne bi bilo dovoljno za njihov C.K. Kine
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   13.01.16 15:16

@Jozo Trklja (citat):
Ovo sa svinjetinom je fora pa Srbija i Hrvatska zajedno proizvedu svinjetine za njihovo manje selo ili ne bi bilo dovoljno za njihov C.K. Kine

To sto sada se manje proizvodi ne znaci da ne postoje znanje i kapaciteti za ozbiljniju proizvodnju.80-ih je Bobota kod Vukovara bila najveci proizvodjac svinjskog mesa u Evropi i imala je vecu proizvodnju nego cijela Hrvatska danas.
Jbga nije lako baviti se uzgojom hrane,lakse je turizam i pokupiti eure od svaba i ostalih,a i lakse je raditi kao sobarica ili konobar nego biti seljak.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   13.01.16 16:15

@Max Blitz (citat):
Bila je jedna kineska lektorica na fakultetu u Zagrebu, koja je (tako sam čuo) dobila obavijest da se mora vratiti u Kinu, jer joj je istekla dozvola za bit tu (ali bila je greška ili birokratska samovolja) i ona se bespogovorno vratila.....

Još jedan interesantan 'detalj' u vezi ove kineske profesorice, pa sami izvedite zaključak.
Imala je tu kćer sa sobom, od cca 10-tak godina, mala je išla u našu redovnu školu.
Rastavljena, a bivši muž (Kinez) joj je nekakav umjetnik (koji relativno dobro zarađuje) i živi u Parizu.
Za dijete nije puno pitao, viđao nije uopće, ali je plaćao mjesečno što je trebao.
Pri povratku u Kinu, žena nije dijete odvela sa sobom, nego je malu poslala ocu u Francusku, iako on nije s tim bio preoduševljen (iz razloga osobnog komoditeta), a kćer još manje.
Jednostavno nije htjela da joj dijete nastavi živjet u Kini kad je imala priliku ostat negdje drugdje bez obzira kako će je sad i hoće li ona uopće viđati.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   13.01.16 16:43

@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):
Bila je jedna kineska lektorica na fakultetu u Zagrebu, koja je (tako sam čuo) dobila obavijest da se mora vratiti u Kinu, jer joj je istekla dozvola za bit tu (ali bila je greška ili birokratska samovolja) i ona se bespogovorno vratila.....

Još jedan interesantan 'detalj' u vezi ove kineske profesorice, pa sami izvedite zaključak.
Imala je tu kćer sa sobom, od cca 10-tak godina, mala je išla u našu redovnu školu.
Rastavljena, a bivši muž (Kinez) joj je nekakav umjetnik (koji relativno dobro zarađuje) i živi u Parizu.
Za dijete nije puno pitao, viđao nije uopće, ali je plaćao mjesečno što je trebao.
Pri povratku u Kinu, žena nije dijete odvela sa sobom, nego je malu poslala ocu u Francusku, iako on nije s tim bio preoduševljen (iz razloga osobnog komoditeta), a kćer još manje.
Jednostavno nije htjela da joj dijete nastavi živjet u Kini kad je imala priliku ostat negdje drugdje bez obzira kako će je sad i hoće li ona uopće viđati.

Razlog za to je vrlo jednostavan,Kinezi nisu jos sigurni u taj svoj privredni bum-plase se kraha.Upravo je to razlog zasto imucniji kinezi kupuju stanove u NYC a ne u Pekingu,Shanghai-u ili po drugim kineskim milionskim gradovima.
Mladi Kinezi sanjaju o kupovini stana,oni jos uvijek zive u malim pretrpanim stanovima po nekoliko generacija zajedno.Moderna Kineskinja nema sanse da se uda za nekoga ko nema stan.
Tamo je konkurencija ogromna u svemu pa i u zenidbi.

Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   14.01.16 11:12

Ovo za turizam si potpuno u pravu i zbog toga će Hrvatska u budućnosti imat velikih gospodarskih problema
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   15.01.16 18:48

Nije samo da ce se Hrvatska suociti sa ekonomskom krizom,2016 je pocela izuzetno lose,ocekuje se mnogo veca kriza nego li 2008 godine.New york berza (Dow Joines)je u slobodnom padu,cijena nafte na svjetskom trzistu je 80 % niza nego sto je bila negdje u junu 2008,sa nekih $147/B pala je na $30-ak/B.
Koji su glavni razlozi ovakvog dramaticnog pada?
1.Zastoj Kineskog ekonomskog rasta
2.Skidanje embarga na izvoz nafte Iranu,tj dolazak novih kolicina nafte na trziste (ponuda i potraznja)
3.Pokusaj ekonomskog sloma Rusije i obaranje Putina
4.Enormno povecanje naftne proizvodnje u USA,tj cinjenica da ameri nisu vise uvoznici nafte.
5.Rast americkog dolara.
6.Pogresan stav OPEC-a i neslaganje medju clanicama.

Naftu i berze pratim i aktivno ucestvujem skoro od samog iseljenja.Do sada je cijena nafte bila strogo politicka kategorija a ne ekonomska(ponuda i potraznja).Ne pada samo nafta,berza pada uopste,fondovi trpe ogromne gubitke.Svakom ko zivi na zapadu to je veliki problem,bilo da trguje akcijama ili ne-veliki deo penzionih,skolskih i ostalih fondova u koje se izdvaja novacdirektno od zarade- sada se topi.
Mislim da svijet ulazi u veliku ekonomsku krizu,za ocekivati su sukobi jos vecih razmjera,razbuktace se trka u naoruzanju.
Putin ima veliki problem,glavni njegov proizvod(nafta i gas)sa ovom cijenom su ispod ekonomske isplativosti,ili ce se desiti gradjanski rat u Rusiji ili ce biti primoran napasti Tursku,"disciplinovati"Saudi Arabiju i sl.
Ukoliko se do kraja 2016 ne podigne cijena nafte na nekih $70-80/B sva ova gore predvidjanja ce postati realnost.
Opet i njegov najveci saveznik Kina mu nije ni od kakve pomoci sa sadasnjom politikom u vezi kursa juana- sto dodatno utice na pad nafte.
Da se razumemo-nisam pristalica nikakvih teorija zavjere ali ovo sa naftom je scenario direktno povezan sa rusenjem RF i Putina

Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   15.01.16 20:48

To je sigurno točno ali je potpuni promašaj i besmislica
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   17.01.16 0:04

Neke kompanije na kineskom, kako se pišu znakovima, i kako se to izgovara.
(U transliteraciji pinyin, vrlo su važni ovi naglasci na samoglasnicima.)
Kako se to radi?
Traže se znakovi čiji izgovor otprilike odgovara originalu. (Prilično otprilike, tako se pišu i zapadna osobna imena.)
Ponekad se prevodi, što se može prevesti, tako je Apple, jabuka, na kineskom píngguǒ.
(U načelu, jedan znak je jedna riječ i nešto znači.)
Također se pazi da onda strani naziv izgovoren (tj. napisan kin. znakovima) na kineskom ne znači nešto smiješno, prosto ili glupo.....  Smile (Naglasak jednog samoglasnika značenje riječi može sasvim promijeniti...) U tom slučaju se uzme drugi znak..... ima tu detalja...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   18.01.16 12:12

@Max Blitz (citat):
Naglasak jednog samoglasnika značenje riječi može sasvim promijeniti...

Primjer za riječi (u prijevodu: majka, posteljina, konj, psovati). Drugačiji su znakovi, drugačije značenje, a (vrlo) sličan izgovor.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   25.01.16 18:57

Povodom kineske Nove godine, koja se slavi 8. veljače, na glavnom zagrebačkom trgu postavljena je (postavlja se danas) instalacija inspirirana poznatim kineskim ratnicima od terakote. Noću su osvijetljeni.

http://punkufer.dnevnik.hr/clanak/kineski-ratnici-u-centru-zagreba---424211.html

Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   26.01.16 0:23

87' godine u Iskra Delti se pravila velika isporuka računarskih mreža za kinesku policiju.
Tu je bilo tada velikih D4850 (Vax 750), i D400 (osnova PDP 11/24) računara sa nekoliko stotina
video terminala Paka 3000 (specijal).
Specijal zato što su pravljeni da primaju i prikazuju kinesko pismo.
Ja sam radio na prilagođavanju IDA - alata (Baza, Ekran, Sirup...) da mogu to da rade.
Problem je bio što za kineske znake su trebala da se prime i prikažu dva znaka za razliku od svih 
ostalih pisama gde je jedan znak jedno slovo.
Dobijem fotokopiranu stranu sa kineskim tekstom, i počnem da testiram unos i prikaz.
Sja Min (kineskinja koja je slučajno počela da radi u Delti kada su krenuli pregovori),
pogleda šta radim i počne da se smeje.
Šta je smešno?, a ona me pita da li znam šta piše?
Normalno da ne znam već samo unosim odgovarajuću kombinaciju znakova i proveravam
da li se prikaže kineski znak.
Prevede mi tekst koji sam koristio i koji je značio 
"ZABRANJENO KOPIRANJE I UMNOŽAVANJE OVOG TEKSTA"
Normalno da sam se onda i ja smejao.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   26.01.16 0:43

@013gonzo (citat):
Problem je bio što za kineske znake su trebala da se prime i prikažu dva znaka za razliku od svih ostalih pisama gde je jedan znak jedno slovo.

Nisam razumio što si ovdje želio reći.
Kineski znakovi su pojmovi, ne 'zamijenjuju' slova (po principu jedan glas - jedno slovo, ali ni po drugim principima pisanja glasa slovom ili znakom).

Nekad je za jedan pojam dovoljan jedan znak, ali često su dva, ili tri.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   27.01.16 7:13

@Max Blitz (citat):
@013gonzo (citat):
Problem je bio što za kineske znake su trebala da se prime i prikažu dva znaka za razliku od svih ostalih pisama gde je jedan znak jedno slovo.

Nisam razumio što si ovdje želio reći.
Kineski znakovi su pojmovi, ne 'zamijenjuju' slova (po principu jedan glas - jedno slovo, ali ni po drugim principima pisanja glasa slovom ili znakom).

Nekad je za jedan pojam dovoljan jedan znak, ali često su dva, ili tri.
tehnčka stvar, znak slovo, broj, interpunkcija, se u računarskoj tehnici pamti i prikazuje kao jedan 8 bitni (nule i jedinice) bajt. 
Ukupno znakova koji mogu jednim bajtom biti zapamćeni / prikazani je 255 i to zadovoljava sva jezička područja
koja imaju slova za zapis. Kod kineskog, japanskog i ostalih "slikovitih" pisama, gde znakova ima više od mogućih 255,
koriste se dva bajta za pamćenje / prikazivanje. Zbog toga smo morali da prepravljamo programe, video terminale, štampače,
da nije jedan bajt jedan znak već dva bajta ili dva otkucaja na tastaturi predstavljaju jedan znak ...

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   27.01.16 10:21

A, kužim, to su stvari 'iznutra', iz glave računala....  Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   31.01.16 0:43

@Max Blitz (citat):
Povodom kineske Nove godine...

Proslava, kojoj su nazočili i hrvatska predsjednica, premijer, predsjednik Sabora, ministar vanjskih poslova, kineska veleposlanica i zamjenik direktora Ureda za kulturu grada Pekinga, počela je tradicionalnim Plesom zmajeva, a predsjednica Republike i zagrebački gradonačelnik zmaju su nacrtali oči, kao simbol sreće u Novog godini, mira, bogate žetve i obilja blagoslova......

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Proslavi-kineske-Nove-godine-na-zagrebackom-Trgu-bana-Jelacica-nazocili-predsjednica-i-premijer

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   31.01.16 0:57

@Max Blitz (citat):
Povodom kineske Nove godine...

Godina koja dolazi je u znaku "Vatrenog majmuna", što bi se moglo protumačiti i time da će godina biti puna izazova, nestabilna, ali i godina koja pruža dosta mogućnosti.
Majmun, kao znak kineskog horoskopa, odlikuje se osobinama oštroumnosti, mudrosti i velike inteligencije, a uz to i kompleksom više vrijednosti, ne voli da je zapostavljen i isključen, voli voditi duge razgovore, razmjene mišljenja, putovanja, promjene… majmun je ambiciozan i veoma spretan, nadaren za stvaralaštvo, ali veliki rasipnik kada je u pitanju novac. Najbolje se snalazi kao glumac, diplomat, trgovac, književnik....
Pored Nove godine po tradicionalnom kineskom kalendaru, obilježava se i početak najvećeg kineskog praznika - "Praznika proljeća"; počinje 02.02.2016. i traje 15 dana.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: KINA   Today at 22:45

Na vrh Go down

KINA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» KINA