FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Igre i igracke mog djetinjstva

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18529
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   09.02.16 13:09

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   09.02.16 13:12

@mirko bratuš (citat):

Vidiš to?
vidim cheers

mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1908
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   09.02.16 13:20

@Max Blitz (citat):
Sve vidim osim zadnje slike, postavljena je ovako - file:///C:/Users/tomaz/AppData/Local/Temp/OICE_56E856A3-4D61-4E15-80B3-3E52D48B9B52.0/msohtmlclip1/01/clip_image002.jpg
Tu je neki problem.......
E,imam premalo znanja,da bi ti znal razložiti. No .Tisto je link nekega WORD-a,če sem sploh prav napisal.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   09.02.16 13:24

@mirko bratuš (citat):
Tisto je link nekega WORD-a,če sem sploh prav napisal.

Postavljajte slike kao i do sad, preko TinyPica, i neće bit problema.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   23.02.16 15:10

Igra "Kića" ili "petkasa"

I djevojcice u mom djetinjstvu su bile mastovite. I one su znale da se igraju bez "kupovnih" igračaka.
nasle bi 5 kamenih oblutaka, nesto vecih od veličine klikera, ili 5 selenih sljiva i satima igrale.

Otprilike, igra je isla ovako:
U jednoj ruci se drze "kiće" (ti obluci) i jedan se baci uvis, a ostali se spuste na zelju, ili se bace. Baceni oblutak se mora uhvatiti.
Onda se taj oblutak opet baca, a sa zemlje se kupe jednom rukom po jedan oblutak sa zemlje, dok je baceni jos u vazduhu.
Istom rukom se hvata baceni oblutak i to se ponavlja dok se ne pokupe sva četiri.
Ako iz šake dok se igra ne ispadne ni bačeni, ni pokupljeni oblutak, igračica nastavlja sa bacanjem jednog, ali sada kupi po dva olutka.
Ukoliko se ne "izliješi", sljedeći put kupi tri, pa jedan oblutak, ili obrnuto, a zatim sva četiri.

Kad sve to uspješno odigra, onda prstima jedne šske pravi "most", tako sto je jedna strana mosta palac, a druga srednji prst, preko koga su ukršteni kažiprst i prstenjak, a drugom rukom baca oblutak i ispod mosta progura prvo po jedan, pa po dva, pa tri onda jedan, pa sva četiri oblutka.
Ako je sve urađeno bez greške, završen je prvi krug.
Igra se nastavlja sve dok baceni oblutak ne ispadne ili ne uspije skupljanje ili provlacenje ostalih ispod mosta.

Ako igračica izgibi igru tokom provlačenja oblutaka ispod "mosta", poništava joj se igra do predhodnog "mosta".
Igra traje dok prva djevojčica ne nakupi 10 "mostova" (u mom selu su ih zvale "ćuprija").

semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   23.02.16 16:39

Stara seoska igra ,,KOZANJE,,

Igrali su je dva igrača jedan protiv drugog gdje je jedan igrač imao 9 zrna graha a drugi igrač 9 zrna kukuruza.Smisao igre je oduzimanje zrna protivniku tako što prilikom postavljanja zrna poanta je da igrač nadmudri protivnika postavljanjem  u tabeli 3 zrna  neprekinuto u niz gdje dobiva pravo nagrade da ujeda protivnika tj.oduzima jedno zrno koje mu smeta.Kad se sva zrna postave na zadanu tabelu tad se povlače potezi jedan po jedan u smjerovima nacrtane tabele vodoravno ili uspravno ali ne preskakati protivničko zrno.Pobjednik je onaj igrač koji oduzme ili ujede narodnim riječnikom rečeno 7 zrna.Igrač koji izgubi 6 zrna tad sa preostalih 3 zrna ima pravo da postavlja svoja zrna gdje hoće tj.da preskače protivnička zrna ali to je kraj poražen je jer nemože zatvoriti sve puteve postavljanja trojki protivnika.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   23.02.16 22:27

@semsudin (citat):
Stara seoska igra ,,KOZANJE,,

Igrali su je dva igrača jedan protiv drugog gdje je jedan igrač imao 9 zrna graha a drugi igrač 9 zrna kukuruza.Smisao igre je oduzimanje zrna protivniku tako što prilikom postavljanja zrna poanta je da igrač nadmudri protivnika postavljanjem  u tabeli 3 zrna  neprekinuto u niz gdje dobiva pravo nagrade da ujeda protivnika tj.oduzima jedno zrno koje mu smeta.Kad se sva zrna postave na zadanu tabelu tad se povlače potezi jedan po jedan u smjerovima nacrtane tabele vodoravno ili uspravno ali ne preskakati protivničko zrno.Pobjednik je onaj igrač koji oduzme ili ujede narodnim riječnikom rečeno 7 zrna.Igrač koji izgubi 6 zrna tad sa preostalih 3 zrna ima pravo da postavlja svoja zrna gdje hoće tj.da preskače protivnička zrna ali to je kraj poražen je jer nemože zatvoriti sve puteve postavljanja trojki protivnika.
Kod nas se ta igra zvala "Mica". Licno, nikad nisam naucio da je solidno igram. Samo osnovna pravila, koja je Šemso opisao.

SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   04.03.16 9:48

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   04.03.16 9:50

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   04.03.16 18:52

IGRA “KIĆA” (ILI “PETKAŠA”)

I djevojcice u mom djetinjstvu su bile maštovite. I one su znale da se igraju bez "kupovnih" igračaka. Nasle bi 5 kamenih oblutaka, nesto vecih od veličine klikera, ili 5 zelenih džanarika i satima igrale.

Otprilike, igra je isla ovako: U jednoj ruci se drze "kiće" (ti obluci) i jedan se baci uvis, a ostali se spuste na zemlju, ili se bace. Bačeni oblutak se mora uhvatiti. Onda se taj oblutak opet baca, a sa zemlje se kupe jednom rukom po jedan oblutak sa zemlje, dok je bačeni jos u vazduhu. Istom rukom se hvata bačeni oblutak i to se ponavlja dok se ne pokupe sva četiri. Ako iz šake dok se igra ne ispadne ni bačeni, ni pokupljeni oblutak, igračica nastavlja sa bacanjem jednog, ali sada kupi po dva olutka. Ukoliko se ne "izliješi", sljedeći put kupi tri, pa jedan oblutak, ili obrnuto, a zatim sva četiri
.
Kad sve to uspješno odigra, onda prstima jedne šake pravi "ćupriju" (most), tako sto je jedna strana mosta palac, a druga srednji prst, preko koga su ukršteni kažiprst i prstenjak, a drugom rukom baca oblutak i ispod mosta progura prvo po jedan, pa po dva, pa tri onda jedan, pa sva četiri oblutka. Ako je sve urađeno bez greške, završen je prvi krug. Igra se nastavlja sve dok baceni oblutak ne ispadne ili ne uspije skupljanje ili provlacenje ostalih ispod mosta.

Ako igračica izgibi igru tokom provlačenja oblutaka ispod "ćuprije", poništava joj se igra do predhodne. Igra traje dok prva djevojčica ne nakupi 10 "ćuprija".

Naprednije igračice su dodavale i komplikovaniju ćupriju na način sto su na prekrštenom kažiprstu i prstenjku preko srednjaka, stavljali jednu “kiću”, a onda provlacile preostala tri ispod ćuprije, prvo po jedan, pa dva plus jedan ili obrnuto, pa sva tri.
Nije smio pasti ni bačeni oblutak, ni onaj sa ćuprije, a oni sa zemlje su morali proći ispd u prvom potezu.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   12.09.16 1:03

Iz Dalmacije...

Na vrh Go down
paradajz
Gušter
Gušter

Broj komentara : 72
Član od : 2014-02-23

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   13.09.16 19:09

Ajme lipote
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   16.09.16 16:32

U mojem djetinjstvu, a vidim da sam ovdje nešto stariji od prosjeka (godina proizvodnje 1949.), najpopularnije su bile igre skrivača i lovice. Naravno, uz nogomet i zimsko sankanje.
Igru skrivača posebno rado pamtim jer smo je najčešće igrali za ljetnih školskih praznika u Ivanić Gradu kod bake i dede. Moj deda Jakob je bio duša od čovjeka i veselio se kada mu je dvorište bilo puno klinčadije. Kod igre skrivača često nam je asistirao kao arbitar i on je govorio onome tko žmiri kada može krenuti u lov (brojanje do 20, pa ''tko se nije skrio magarac je bio, tko je iza pika taj žmiri'' itd.).
Ja sam od sve unučadi bio dedin miljenik, pa mi je znao pomagati u igri. Ako se igralo po mraku on bi stao nasred dvorišta u blizini pika, a ja bih se potrbuške opružio u njegovoj sjeni. Kako sam bio ''crn kao cigan'' bio sam praktično nevidljiv, pa bih u trenutku dok lovac ode tražiti ostale nonšalantno odšetao do pika i viknuo ''spas za mene''.

Deda Jakob i njegovi unuci, kolovoz/august 1960. godine (ja sam onaj žgoljavac prvi slijeva):

A onaj pijesak gdje sjedimo bio nam je mjesto za igru autićima i vlakićima. Ja sam bio glavni ''inženjer'' i radio sam ceste, pruge, nadvožnjake i slična čuda, a onda sam tukao bratića Željka (onaj najmlađi plavokosi na slici) kada bi mi to porušio.  Laughing
Što se tiče igračaka ja sam se od malih nogu i upravo u Ivaniću navukao na vlakove, pa sam u nedostatku pravih modela pravio lokomotive i vagone od gline ilovače.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1908
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   16.09.16 18:00

@Stanko1 (citat):
U mojem djetinjstvu, a vidim da sam ovdje nešto stariji od prosjeka (godina proizvodnje 1949.), najpopularnije su bile igre skrivača i lovice. Naravno, uz nogomet i zimsko sankanje.
Igru skrivača posebno rado pamtim jer smo je najčešće igrali za ljetnih školskih praznika u Ivanić Gradu kod bake i dede. Moj deda Jakob je bio duša od čovjeka i veselio se kada mu je dvorište bilo puno klinčadije. Kod igre skrivača često nam je asistirao kao arbitar i on je govorio onome tko žmiri kada može krenuti u lov (brojanje do 20, pa ''tko se nije skrio magarac je bio, tko je iza pika taj žmiri'' itd.).
Ja sam od sve unučadi bio dedin miljenik, pa mi je znao pomagati u igri. Ako se igralo po mraku on bi stao nasred dvorišta u blizini pika, a ja bih se potrbuške opružio u njegovoj sjeni. Kako sam bio ''crn kao cigan'' bio sam praktično nevidljiv, pa bih u trenutku dok lovac ode tražiti ostale nonšalantno odšetao do pika i viknuo ''spas za mene''.

Deda Jakob i njegovi unuci, kolovoz/august 1960. godine (ja sam onaj žgoljavac prvi slijeva):

A onaj pijesak gdje sjedimo bio nam je mjesto za igru autićima i vlakićima. Ja sam bio glavni ''inženjer'' i radio sam ceste, pruge, nadvožnjake i slična čuda, a onda sam tukao bratića Željka (onaj najmlađi plavokosi na slici) kada bi mi to porušio.  Laughing
Što se tiče igračaka ja sam se od malih nogu i upravo u Ivaniću navukao na vlakove, pa sam u nedostatku pravih modela pravio lokomotive i vagone od gline ilovače.
V spodnjem levem kotu pa "mešalec" za malto. Very Happy
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   16.09.16 20:18

Pred časom sem v antikvariatu v stari Ljubljani kupil zbirko treh knjig v katerih je na desetine iger in igric ter ugank iz moje in vaše mladosti. Gre za igrice, ki jih današnje generacije mobilnikov in PC-jev sploh ne poznajo in jih tudi ne zanimajo. Je pa prav da nekatere igre za otroke, ki so nastale pred sto in več leti, igrale pa so se še v drugi polovici prejšnjega stoletja, ne gredo čisto v pozabo. Je pa še nekaj zanimivo, knjige so tiskane med okupacijo Italije leta 1942 in so tiskane v slovenščini, kar na ozemlju, ki ga je okupirala Nemčija ne bi moglo zgoditi. Na tem delu okupirane države je bilo tiskano vse v nemščini.

Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   16.09.16 20:20

Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   16.09.16 20:20

Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 719
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   04.10.16 20:26

Ovo je jedna od mojih najomiljenijih igračaka iz djetinjstva, riječ je o automatu na baterije kojeg sam gotovo svaki put kada sam sa roditeljima išao u Mađarsku (Harkanj banja) kupovao...

............

Cijena ?
Za ta vremena....prava sitnica  sunny

GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1288
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   04.10.16 20:51

Ipak neprevaziđeni...

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 719
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   05.10.16 11:24

Da, klikeri su bili sastavni dio igre na velikom odmoru u školi, a evo još nečega iz tog vremena, mislim da bi se moglo nazvati "sobna komunikacija"  Very Happy

...........

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   10.10.16 1:41

Split...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   05.11.16 13:27

Pikule, franje, klikeri... s njima sam se dosta igrao... i to 'za ozbiljno'... pobjednik je dobijao pikule od drugih, poraženi je išao kući bez i jedne....  Smile

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva   Today at 11:45

Na vrh Go down

Igre i igracke mog djetinjstva
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Igre i igracke mog djetinjstva
» 8 Mediteranske Igre Split 1979
» Sportske kladionice i igre na sreću