FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Tin
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2016-01-25

KomentarNaslov komentara: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   25.01.16 3:40

(Za one koji se ne sjećaju: "Neke su žene pratile vojnike" je pjesma Riblje Čorbe.)
Tema je, dakle, ljubav u doba JNA.

Ovih dana sam preplavljen uspomenama. Praznim stan u kojem odavno ne živim, pa sam tamo pronašao pisma koja sam primao u JNA i sjetio sam se nekih "fatalnih dama", pa ću podijeliti te uspomene ovdje.

Gospođica Prva Ljubav 
- me ostavila desetak dana prije vojske, jer, eto, ja idem u vojsku, ona ide na fax
- išli smo u isti razred (u JNA sam išao odmah nakon srednje škole), pa ju srećem svakih 5 godina na proslavi mature, na 25-oj obljetnici to prestalo biti važno i oprostio sam joj, ali ne i zaboravio

Gospođica Pisat Ću Ti Svaki dan
- s njom me upoznala prethodna, nedugo prije nego me ostavila
- oko tri dana prije vojske smo se prvi put ljubili
- obećala mi je da će mi pisati svakog dana
- pisala mi je ... i bio sam glavni, ono, svi čekaju pismo, neki ga dobiju - a ja dobijem uvijek
- nakon zakletve mi je dolazila u posjetu i tu je bila ona prekrasna stvar u JNA, zvana "Prenoćište".
Komad (takozvana "zaručnica") te pokupi u subotu popodne. Imaš pravo biti vani do nedjelje navečer.
Trebao bi se, kao, javiti u nedjelju ujutro na prijavnicu, da ne bi zbrisao kući, al' to se pokazalo da nitko ne kontrolira.
Kad se pokazalo da nije ni obavezno da ona dođe po mene, da je dosta imati dozvolu za izlazak, počeo sam bježati doma, jer sam imao cca 130 kilometara do kuće.
Što bi bilo da su me uhvatili, ne znam. Jednom je malo falilo, jer se pretresalo autobuse, a ja sam bio u trećem koji je stao pred birtijom u Varaždin Bregu, ostao sam u busu, svi putnici su otišli u birtiju, a dečki iz Policije su bili lijeni hodati, pa su pogledali samo da li se tko skriva u prvom ili drugom.
- i tako smo mi sretno "surađivali" u hotelu "Orel" u Mariboru i kod mene i kod nje doma, voljeli se, ona je studirala, no, dobio sam jedan niz pisama koji se pamti i danas:

Prvo) volim te najviše na svijetu
Drugo) nakon tuluma sam otišla s jednim studentom i prevarila te - više nismo skupa
Treće) možemo biti prijatelji

Je, da, prijatelji. Nisam joj se više javljao.
Kad sam imao još tjedan dana do kraja, gnjavio sam sve dok me nisu pustili doma po "civilku". Kao, nema mi tko poslati, roditelji su otišli na jedrenje, ne mogu do njih. Nemam novaca. Neka mi posude oni, pa ću im vratiti - što je upalilo i pustili su me doma, sa strahom, jer da ne bi ostao doma i rekao da se za ta još preostala tri dana ne vraćam.
Tada je ona saznala da sam doma, zvala me na svoj rođendan, bila ljubomorna na neku krasnu malu s kojom sam se gledao, pa je završilo tako da sam ostao spavati kod nje (i s njom, naravno).
To je neko vrijeme potrajalo, krenuo sam na fax, pa je još malo trajalo, al' onda sam od nje odustao, jer sam se zagledao u jednu krasnu plavu curu.
Nisam joj rekao da možemo biti prijatelji. :-)

Gospodična Princeza
- je stanovala u ženskom sredonjoškolskom internatu preko puta kasarne
(internat Lizika Jančar i dalje postoji u Mariboru, ali kasarnu Vojvode Mišića su srušili (osim skladišta u bivšem auto-parku) i napravili bolnicu
- ponekad smo šetali skupa, cmakali se ... nije to bilo baš ono sasvim zaozbiljno
- kad je završila školska godina ona je otišla kući, nakon toga sam se ja skinuo
- vidjeli smo se još jednom te godine, došla je k meni doma, nakon toga se odselila u Njemačku i ne znam kako se sada preziva

Dozvolu za izlazak u grad, kad me prvi put posjetila Pisat Ću Ti Svaki Dan još imam. Sjećam se i da smo poslali razglednicu iz hotela Orel gospođici Prva Ljubav ... a što je najgore ... njih dvije su studirale isto i bile u istoj grupi. :-)
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2750
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   25.01.16 21:51

Fino napisano Tin,na ovom bi ti i Ujevic zavideo.
Pokusacu ova tvoja ljubavna mladalacka secanja pretvoriti u stihove,videcemo kako ce ispasti??

Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2016-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   26.01.16 10:52

Pročitat ću tvoje stihove spomenutim damama, kad se sretnemo 2020-e, na godišnjici mature.

Kad sam pred par godina prolazio kroz Maribor (u to doba sam bar 10 puta godišnje išao u Beč na poslovne sastanke), došlo mi je da potražim postoji li još neki dio stare ograde, da ga još jednom preskočim. :-)
Za odlaske na kratke sastanke s Princezom, koristio sam razne tehnike savladavanja pješadijskih prepreka, za razne visine ograda koje su postojale.

Bio sam zadužen za vojnički klub koji se nije koristio, jer svaka je četa imala svoj, a ovaj je bio u posebnoj zgradi. Koristila se samo malena knjižnica, ali rijetko tko bi došao po knjigu, jer su sve dobre knjige bile posuđene i ne bi se vraćale dok ih cijela četa ne pročita.
Od zida zgrade do fasade internata je bilo možda 30 metara. Nogostup (po kojem bi na jutarnjoj tjelovježbi protrčali što glasnije, da probudimo cure), metar trave, ograda, cesta i ... fasada sa osamdesetak prozora, iza svakog prozora soba i dvije djevojke.

Kad su došli mladi podoficiri (stariji možda godinu dana od mene), privremeno su ih smjestili u tu malenu zgradu, dok ne dobiju stanove.
Stojim ispred zgrade, gledam u Internat, čekam da mi Princeza mahne sa svog prozora, kad, dolazi jedan podoficir. Stane kraj mene. Gleda tu raskoš...
... i oduševljeno kaže: "Ah! Sve to mora netko da jebe!"
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

Broj komentara : 125
Član od : 2016-04-03

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   20.11.16 1:03

Zanimljiva tema. Relativno sam od skora tj. gušter na forumu i nisam  baš redovan.Volim prelistati ponekada da se podsetim, i zaista svaka čast onome ko ga osmisli - ta svaki segment iz vojničkog života je zastupljen. I naravno da je bilo i vojničkih ljubavi a neke su bile i krunisane brakom, kako među vojnicima tako i među oficirima, ali svakako to je stvar lične intime.

Mene interesuje , kako su oficiri stupali u brak? Pretpostavljam da je u kasnijim godinama JNA to bilo spontano po lićnoj odluci, kao u civilstvu. Ali ne znam kako je bilo u prvim godinama JNA ? Na primer znam da je u Kraljevini Jugoslaviji, ili možda i Kraljevini SHS, devojka morala biti iz dobre kuće i morala je platiti miraz kralju tj državi da bi se udala za oficira.

pruženih između nas....
 ... Ostaju nam uvek druže,
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
puc(f)lek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 107
Član od : 2016-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   20.11.16 6:30

@slikarB (citat):
...devojka morala biti iz dobre kuće i morala je platiti miraz kralju tj državi da bi se udala za oficira.

Zanimiljivo. Prvi put cujem.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   20.11.16 18:33

Nisam siguran za Kraljevinu Jugoslaviju ali u Kraljevini Srbiji oficir je mogao da se ozeni
1. ne pre nego sto bude unapredjen u cin porucnika
2. da dobije saglasnost pretpostavljenog komandanta
3. da buduca izabranica polozi kauciju
Na vrh Go down
puc(f)lek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 107
Član od : 2016-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   21.11.16 21:14

Kakvi su onda bili kriteriji za buduceg oficira? Samo fizicko i mentalno najspremniji ili jos nesto? Razlike između sela i grada ?
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   21.11.16 22:29

@puc(f)lek (citat):
Kakvi su onda bili kriteriji za buduceg oficira? Samo fizicko i mentalno najspremniji ili jos nesto? Razlike između sela i grada ?

koliko znam iz direktnih priča, oficiri su morali biti edukovani, pored vojničkih doktrina učili strani jezik, Kraqlj obilazio domove pitomaca, imali školu plesa, na igranku morali da dođu u pratnji ugledne devojke ( ako ne dođu morali bi pisati izveštaj starešini ). Svaki oficir je imao svog posilnog koji bi im kod kuće sekao drva, kupovao namernice, pa ponekada i prošetao decu. Te smatram poticali iz seoskih ili gradskih sredina, tokom vojnog školovanja,  pored toga što su bili obučavani da budu vrsni stratezi, okoreli ratnici, morali su , koliko kod lumpovali po kafanama, kockali se i sl bar formalno u javnosti da imaju stil društvene elite.

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 

slikarB: komentar modifikovan dana: 21.11.16 22:46; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   21.11.16 22:44

@dpuric (citat):
Nisam siguran za Kraljevinu Jugoslaviju ali u Kraljevini Srbiji oficir je mogao da se ozeni
1. ne pre nego sto bude unapredjen u cin porucnika
2. da dobije saglasnost pretpostavljenog komandanta
3. da buduca izabranica polozi kauciju

Da , baš o tome pričam. E da li je važilo samo za Srbiju ili celu Kraljevinu Jugoslaviju ne znam .A lično čuo svojevremeno od starine koji je iz Srbije bio pitomac u Zagrebu, oženio tada u sadašnjoj Crnoj Gori. Devojka iz trgovačke porodice rano ostala bez oca te je taj tadašnji oficir platio tu kauciju ( miraz ) državi i kad je dobio pismeno odobrenje od Kralja ( pretpostavljam da se nije lično bavio time nego neki njegovi sekretari ili druge službe koje su delovale u njegovo ime ) e tad je taj oficir mogao da se ženi.

I zato me interesuje u prvim danima JNA ili JA , dal su radi renomeao vojske, oficira, postajali takvi neki kriterijumu. Pretpostavljam da je puno godina kasnije svaki oficir imao pravo, kao svaki drugi građanina da se ženi, razvodi nezavisno od komandi i sl ????

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   21.11.16 22:59

@slikarB (citat):
I zato me interesuje u prvim danima JNA ili JA , dal su radi renomeao vojske, oficira, postajali takvi neki kriterijumu. Pretpostavljam da je puno godina kasnije svaki oficir imao pravo, kao svaki drugi građanina da se ženi, razvodi nezavisno od komandi i sl ????

Jesu neka poslijeratna pravila bila, ali ne tako stroga kao navedeno prvenstveno jer su se smatrala zaostatkom buržoaskog nazadnog nasljeđa.
Bio je probem oženiti stranu državljanku, u početku mislim čak nemoguće, ali su ipak partizani, prvoborci, koji su nastavili vojnu karijeru imali privilegije, recimo njima se gledalo kroz prste ako je bila u pitanju Ruskinja.
Kasnije se sve moglo, ali ipak ne i puno napredovati u vojnoj karijeri ako je bila državljanka sa Zapada.

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   21.11.16 23:00

Ja ocekujem da se sada drug porucnik izjada "tri djevojke sam dovodio kod komandanta,niti jedna da prodje stroge zahtjeve"-eh I tako nas drug porucnik osta nezenja. Very Happy

Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   21.11.16 23:16

@Max Blitz (citat):
@slikarB (citat):

Jesu neka poslijeratna pravila bila, ali ne tako stroga kao navedeno prvenstveno jer su se smatrala zaostatkom buržoaskog nazadnog nasljeđa.
Bio je probem oženiti stranu državljanku, u početku mislim čak nemoguće, ali su ipak partizani, prvoborci, koji su nastavili vojnu karijeru imali privilegije, recimo njima se gledalo kroz prste ako je bila u pitanju Ruskinja.
Kasnije se sve moglo, ali ipak ne i puno napredovati u vojnoj karijeri ako je bila državljanka sa Zapada.

Hvala na odgovoru Max Blitz jer baš me to oduvek kopkalo a svakako nisam mogao ići po kućama bivših oficira da ih pitam kako se ženili .Jeste da je to sasvim periferno pitanje u odnosu na sve doktrine JNA, ali kad časkamo rekoh daj da pitam. A tebi Max Blitz zbilja svaka ćast - ti poznaješ to tančina, do minornih detalja sve vezano za vojsku, vojske.

Činjenica da su u vremenima Kraljevine  i u kasnijim vremenima oficiri bili solidno situirani , pa se pored iskrene zaljubljenosti lepotica neke povodile i tada i kasnije i za ovim drugim delom priče.

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   21.11.16 23:22

do nekih 70 ih godina,barem u mom kraju,najljepse djevojke su postajale oficirske gospodje.Konkurencija su im bili seoski ucitelji.
Kasnije su gastarbajteri dolazili,uglavnom iz Njemacke i u bijelim Opelima odvodili pravo sa vjencanja,jos uvijek u bijelim vjencanicama seoske ljepotice u bijeli svijet.
Nama domacim seoskim momcima sto ostane ostane.

Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   21.11.16 23:30

U nekoj štampi dali odlomak iz nekog starog sudskog zapisa iz mnogo davnih , mnogo pre vremena II svetskog rata :

Navodno, neki ugledni, bogati građanin tužio nekog oficira zbog svoje g-đice ćerke. Otprilike je ovako glasilo;

- Ne zameram Vam što ste na balu igrali samo sa mojom ćerkom i time je kompromitovali, razumem i ja sam nekada bio mlad i zaljubljen.

- Ne zameram Vam što ste moju čerku na očigled svih izveli iz balske dvorane u baštu po ciči zimi, razumem mladost ne zna za kanone, zimu...

- Čak ne zameram ni to što ste napolje mokrili pred mojom čerkom i pri tome u snegu ostalo ispisano njeno ime - vrlo preterano je to, ali mladost ludost,

-ALI VAM ZAMERAM I NE MOGU VAM OPROSTITI TO ŠTO SAM U SNEGU PRI TOME PREPOZNAO NJEN RUKOPIS !!!!!!!

( Hej, kad ja postadoh Džomba ???? Tek sad videh !!!- ma lepo je rekao Napoleon " u rancu svakog vojnika se nalazi maršalska palica  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy..... )

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 

slikarB: komentar modifikovan dana: 21.11.16 23:51; prepravljeno ukupno 3 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   21.11.16 23:30

Već sam pisao, da kratko ponovim:
Moj komandir čete na obuci u Puli, poručnik fregate, je bio oženjen stranom državljankom, Britankom.
Njemu je stric bio visoki oficir u JRM, a njoj je, ne lezi vraže, otac bio oficir britanske vojske.
I zapravo bi sve bilo više-manje ok, mada se šaputalo da taj neće puno napredovati, da cijela stvar nije jako žuljala strica mog poručnika, koji ga je navodno nagovorio da izađe iz vojske.
Budući da je to sve skupa bilo koju godinu pred rat, ovome je najvjerojatnije rasplet situacije na kraju i pogodovao, a čuo sam da se bio preselio u Veliku Britaniju, na kraju ipak rastao pd Britakne i otišao u Australiju.

Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   21.11.16 23:45

@milutins (citat):
do nekih 70 ih godina,barem u mom kraju,najljepse djevojke su postajale oficirske gospodje.Konkurencija su im bili seoski ucitelji.
Kasnije su gastarbajteri dolazili,uglavnom iz Njemacke i u bijelim Opelima odvodili pravo sa vjencanja,jos uvijek u bijelim vjencanicama seoske ljepotice u bijeli svijet.
Nama domacim seoskim momcima sto ostane ostane.

a Balašević je pevao : " ...ima muža inžinjera , pred kojim j ekarijera i mesto u društvu visokom..." Dal je mislio na vojnu inžinjeriju ?  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   22.11.16 0:53

@milutins (citat):
Ja ocekujem da se sada drug porucnik izjada "tri djevojke sam dovodio kod komandanta,niti jedna da prodje stroge zahtjeve"-eh I tako nas drug porucnik osta nezenja. Very Happy
Promiskuitet ja nazivam "pitomackim kompleksom". Prilican broj mladih starjesina je imao taj problem.

Cuo sam da su poslijeratni vodnici zivjeli u kasarnama i za stupanje u brak im je trebala dozvola nadlezne komande.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi   Today at 10:45

Na vrh Go down

Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Neke su žene pratile vojnike - vojničke ljubavi
» Vojničke priče
» Prva vojnička frizura i fotografija u JNA
» Žene u JNA
» Karaule JNA - Slovenija