FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

karaula Konjarevo

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
nesha
Gušter
Gušter

Broj komentara : 24
Član od : 2016-02-03

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Wed Feb 03, 2016 4:52 pm

Pozdrav svima na Forumu. Upravo sam primljen, i registrovao sam se upravo zbog ove ovde teme, jer sam i sam bio u Titovom Velesu od osmog oktobra 1982. Do negde marta 1983. bio sam u prvoj ceti kod kapetana Atanasa, u POV, komandir cete porucnik Ciga. U istom vodu sa mnom su bili tada, da nabrojim samo neke, Vucenovic Dusko sa Pala, Dzino Nikola iz Sarajeva, Vidas Ivan iz Dalmacije-mislim, negde sa ostrva, ne secam se tacno-, Tejic Dusko, ne secam se tacno odakle, Pandev Branko, mislim iz Strumice, Atanasovski Luka, kapetanov rodjak, zavrseni bogoslov iz Makedonije, Nitaj Musa sa Kosova... ne znam da li cu se setiti jos nekoga... desetar je bio Sporcic Miroslav, mislim iz Bjelovara.
Posle Velesa, prekomanda je bila na Belasicu, na karaulu 42, iznad Starog Konjareva. Kako smo dosli u rano prolece, na Belasici je bio sneg, pa smo cini mi se do pocetka maja bili u Starom Konjarevu, a kasnije izasli gore... ali to je tema za karaule, ne za ovde.
Jako bih voleo da se neko od generacije javi, ako je prisutan ovde.
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 286
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Wed Feb 03, 2016 6:05 pm

nesha dobro dosao na forum. kazes da si bio na karuli iznad starog konjareva dali je to bila karaula na tromedji GR. BU. YU kako se zvala i dali su do vas dolazili sa karaule JANKOVIC koja je pripadala DOJRANSKOM pravcu.
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Wed Feb 03, 2016 6:13 pm

Hvala Lalo na dobrodoslici, nisam ni rekao da sam iz Vrsca, nije bas da smo komsiluk, al nismo ni daleko.
Da, to je bila karaula koja je pokrivala tromedju Jugoslavija-Bugarska-Grcka, ali ne mogu da se setim kako se zvala. Kada sam bio tamo, secam se da je broj bio 42, promenjen kada smo stigli jer je neko napisao ime i stari broj javno na pismu, sto je bilo protiv pravila, pa se onda menjala cela nomenklatura. Sa karaule Jankovic niko nije dolazio, jer je ona bila poprilicno daleko, a retko je ko dolazio i dole iz sela... komandir karaule, porucnik-ne mogu opet da se setim kako se zvao, Vlado, ali ne znam prezime-bio je recimo gore samo dva puta, cak je i iz sela bilo daleko.
Ako mislis da je zgodnije da se ovo prebaci na temu Karaule JNA, mozda bismo mogi o tome da pisemo tamo?
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Wed Feb 03, 2016 6:43 pm

Da tusmo nesho u blizini i ja sam bio u Velesu Januarac 1987 u 3 cet.kod POR.MARKA ANGELOVSKOG pa maja na Karauli NIKOLIC kod DOJRANSKOG JEZERA mi smo imali PATROLU do JANKOVIC karaule a u moje vreme ZNAM da su sa karule JANKOVIC leti isli dosta puta do tvoje karule posto ih je cekao staresina od prilike ste bili udaljeni 20 km i znam da kad pade sneg silazite na konjarevo. Cuo sam a ti ces to bolje opisati da se gore i hleb pravio.
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Wed Feb 03, 2016 7:17 pm

Iz Velesa, iz moje cete sam samo ja bio na toj karauli 42. Ostali su otisli kud koji.
Karaula je stvarno bila gradjena samo za letnje uslove. Nije bilo grejanja, nije bilo elektricne struje, odnosno, imali smo generator na naftu koji se palio samo uvece, posto su sledovanja goriva bila ogranicena. U leto `83 bio je neki sport na tv, mozda Mediteranske igre-imali smo jedan portabl tv koji je hvatao jednu stanicu- i onda smo potrosili svo sledovanje za jednu nedelju posto smo gledali prenose po ceo dan.. bilo je zabavno. Hleb ne mogu da se setim da li se pravio, mozda i nije, jer smo dobijali sledovanja iz sela svakih desetak dana, i to je stizalo na dva konja, ko u stara vremena... ali se recimo mutilo mleko u prahu, to sam radio dok sam bio pomocnik dezurnog. Na karaule sa dojranskog odseka nesto se ne secam da smo isli. Nas reon je bio jako dugacak, i cini mi se cak da je na kraju reona bila jedna velika prepreka, da li nesto kao provalija, ili slicno, ne mogu da odredim, al mislim da je bilo skoro nemoguce da se predje preko. Tako je bilo `83, da li je kasnije napravljen neki most, ne bih umeo da kazem.
Ne znam da li ce moderator da se naljuti zato smo mesamo teme-ovo je vise za karaule JNA, pa je mozda bolje da se prebacimo tamo. Ja bas nisam vest da otvaram nove teme-tehnicki, mislim-pa ako ti mozes, recimo karaula Belasica, ili tako nesto, mozda je bolje tako? ( pitam Lalu, a mozda i neko drugi da to izvede tehnicki, ako je potrebno)/
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2458
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Wed Feb 03, 2016 7:35 pm

Ova Nesho?

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Wed Feb 03, 2016 7:38 pm

provalija o kojoj govoris?

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Wed Feb 03, 2016 9:04 pm

Milutins, ove slike sto si stavio su super.
Ovu karaulu na prvoj slici gledam vec jako dugo i na ovom forumu i drugde. Vise uopste ne mogu da procenim o cemu se radi. Ona veoma, ali bas jako lici na karaulu koja je bila u Starom Konjarevu. Jedino sto ne mogu da prepoznam je ovaj deo zgrade koji je na slici desno sa narandzastim stepenistem, ali to je moguce dodato kasnije. Takodje, ispred podesta, i malo ispred klupe, trebalo bi da je bio borbeni magacin, ukopan u zemlju, ali opet ne znaci da kasnije nije premesten, kada sam otisao. Sve ostalo, ukljcujuci i planine u pozadini je kao u Starom Konjarevu.  Jako lici, ali ne mogu da dam sud sto posto.

Sa druge strane, ovo nije taj prolaz o kome sam govorio. Provalija-i sad, opet, da li smo to zvali Djavolji most, ili ne, nemoj da me drzis za rec- nalazila se na izlasku iz sume, a stajala je prakticno poprecno na putu, pa se preko nje opet nalazio kraj puta. Posteno receno, to je bilo na samom kraju reona i ja sam do tamo otisao svega nekoliko puta-patrola je inace isla osam sati tamo i nazad, znaci, bilo je poprilicno daleko, to nije to sigurno, niti mogu da prepoznam uopste o cemu se radi.

Ali ova karaula me strasno kopka, i nikako ne mogu da provalim da li je stvarno Staro Konjarevo ili ne. Sigurno, ako jeste, ima deo koji je dozidan kasnije.
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Wed Feb 03, 2016 9:17 pm

nesho ovo je KARAULA JANKOVIC za koje sam te pitao dali su dolazili do vas jer sa moje karaule smo dolazili do te karule na slici.Karaula Konjarevo ima slikana recicu ti gde da je vidis
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Wed Feb 03, 2016 10:38 pm

Aha, ako ste definitivno ustanovili ranije da je to ta karaula, onda je druga stvar. Ali zgrada definitivno jako, jako lici.
Ako ima slika karaule Konjarevo na drugom mestu, bilo bi super da je pogledam, unapred zahvalan.
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Evo karaula konjarevo dali si tu bio nesho?   Wed Feb 03, 2016 11:07 pm

Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Evo i iz drugog ugla.   Wed Feb 03, 2016 11:09 pm

Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Wed Feb 03, 2016 11:46 pm

Ulepsao si mi vece, Lalo, ziv bio!
To je to.
Hvala ti mnogo!
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: karaula Konjarevo   Wed Feb 03, 2016 11:53 pm

Raspored je inace takav da je desno od ulaza spavaona, jedna je jos bila u istom krilu, na suprotnoj strani hodnika.
Sa leve strane, dva prozora koja se vide su kancelarija komandira karaule. Sa suprotne strane hodnika bila je trpezarija sa kuhinjom.
Ispod osmatracnice bilo je mesto za psa, u moje vreme to je bio nemacki ovcar Nom.
Granicna linija sa Bugarskom bila je desetak metara na levo od osmatracnice.
Vrata karaule gledaju prema granicnom prelazu Petric, i karauli "Hlebec".
Ova ruinirana zgrada u prvom planu je sluzila da se smeste oni isti konji koji su nosili nedeljna sledovanja gore na Belasicu. Jedan konj se zvao Misko, drugom sam zaboravio ime.
Na Belasici pravo iznad, skroz gore, bila je napustena grcka osmatracnica.
Iznad nase karaule bio je granicni kamen br. 4...
I tako redom... sad su mi krenula secanja... sjajna fotografija, nema sta!
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Thu Feb 04, 2016 9:16 am

Od jutros sam jos malo pogledao razne teme na forumu o karaulama. Tacno je, karaula 42 na tromedji se zvala Ravniste.
To je bila mala karaula, pravljena samo za sezonu prolece-jesen. Mislim da nas je tamo bilo trinaestorica, ne vise. Porucnik koji je bio komandir karaule zvao se Vlado, ne mogu da se setim prezimena, a bio je iz Hrvatske. U JNA je poceo da radi posle SRO u Bileci, u civilstvu pre toga bio je nastavnik matematike.
Komandir karaule u Konjarevu bio je Gicov Stojance, ziveo je u istom selu-ne znam da li je bio i rodom odatle-a isto se aktivirao u JNA posle SRO.
Reon karaule u Konjarevu isao je duz granicne linije sa Bugarskom, skoro do prelaza kod Petrica nanize, i do obronaka Belasice navise. Patrola je isla dva sata, a obilazak reona bio je prakticno, sto bi se reklo, " nogu pred nogu" jer je sam reon bio kratak i ravan. Na gornjem kraju, pod Belasicom, bila je mala zamaskirana osmatracnica sa koje se nista nije videlo jer je bila okrenuta ka Bugarskoj a sa te strane je bilo visoko siblje, trava i drvece.
Karaula Ravniste imala je reon koji je bio jako dugacak, i patrola ga je obilazila osam sati. Retko ko da je svaki put istao celu turu. Prvih cetrdeset pet minuta, do sat vremena, trajao je uspon obronkom kroz sumu-kroz pravu prasumu- dok nije moglo da se izadje na put pod vrhovima Belasice, a onda se moglo ici lagano prema pravcu Dojrana. Vrh Tumba gde je bila tromedja bio je otprilike na tri cetvrtine reona, i ja se nisam ni penjao bas svaki put skroz do njega. Gore uglavnom i nije bilo nikoga-svega dva ili tri puta sreo sam u patroli sumske radnike, drvosece, i ponekad pastire, a to su uglavnom bila deca, sa velikim stadima ovaca. Jednom prilikom, negde u leto `83., sreli smo trojicu grckih granicara pod tromedjom, sa kojima smo se prvo dovikivali i mahali jedni drugima, a onda su oni bez mnogo ustezanje iz Grcke presli preko parceta Bugarske i usli malo u SFRJ... tu smo se ispricali oskudnim engleskim, sa dosta pantomime, prilicno smeha, srdacno se pozdravili i svako je otisao na svoju stranu... granica je vazda bila cudo, nema sta...
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Thu Feb 04, 2016 1:25 pm

nesho kolko ste bili udaljeni od GR.kamena 1 ima slikan dokle ste isli na reon prema Dojranu to jest prema karauli JANKOVIC do kog GR.kamena.Sto se tice konja imala je svaka karaula sa grckom vojskom na mojoj karauli smo se vidjali svaki dan reci mi dali ste bili sa Bugarima.Moj brat je bio na BU.granicu kaze bili su ko divljaci
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Thu Feb 04, 2016 2:26 pm

Sto se tice udaljenosti od kamena jedan, to je bilo, otprilike, na recimo tri  cetvrtine ukupnog reona od karaule. Znaci, trebalo je sigurno tri sata da se stigne gore do vrha. Prema Dojranu dalje isli smo dokle se moglo, do one tzv. provalije koju sam pominjao juce. Tromedja, kamen jedan, bili su levo gore od puta kada smo isli ka Dojranu. Kada bismo se odatle spustili, jos malo se islo po putu, a onda se ulazilo u sumu koja je bila sa obe strane puta; grane su se nadvijale i pravile neku vrstu zelenog hodnika kroz koji se hodalo desetak- petnaest minuta, a kada se izadje odatle, ni ta provalija vise nije bila daleko. U dnevnim zapovestima sigurno je pisalo do kog kamena je trebalo da se ide, ali to sam definitivno zaboravio.
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Thu Feb 04, 2016 2:40 pm

Sa Bugarima smo se susretali dok smo bili u Konjarevu, gore na Ravnistu ih nismo videli ni jednom.

Kod Konjareva, bugarska granica je bukvalno bila deset-petnaest metara od karaule a dobar deo staze za patrolu, prema prelazu Petric, isao je tik uz granicnu liniju, na korak ili dva (bilo je, sto bi se reklo, malo krivudavo ). Bugarske granicare uglavnom smo vidjali isto u patroli, a na pola puta od karaule ka prelazu bio je jedan njihov objekat od lima, nesto kao oni zakloni pod kojima sede treneri i rezervni igraci na fudbalskim utakmicama, i tu je bio jedan njihov vojnik danju i nocu, a kazu da su preko zime tu cuvali ugalj.
Tu su nasi vojnici jednom napravili pravi incident.
Kazu da su bugarski vojnici povremeno sa njihove strane nocu osvetljavali nase patrole, ili ih plasili tako sto su povlacili zatvarace na puskama, i slicno. Ja to nikada nisam doziveo, moram da kazem, ali aprilci i januarci koji su bili tu pre nas pricali su da jesu. Elem, krajem aprila ili pocetkom maja `83, dvojica valjda januaraca, koji su se vec spremali za skidanje, resili su da se "osvete" Bugarima za strah kojeg su trpeli od skljocanja zatvaraca nocu kad su bili gusteri. Otisli su uvece-mozda oko devet- krisom iza patrole i stigli do gore pomenutog limenog objekta. Obojica su napunili dzepove kamenjem, i krenuli da biju iz sve snage po onom limu iz mrklog mraka. Taj Bugarin, jadan, sto je sedeo unutra, sigurno se toga dobro seca i danas.

Ova dvojica nasih vratila su se za dva minuta nazad, srecni i vesli.

Skoro u istom trenutku, Bugari u svojoj karauli, preko puta nas, dobili su uzbunu. Svi su izleteli na polozaje, u rovove, sa svom opremom, dzipovi su pojurili na sve strane, krenuo je i neki kamion kojeg su tu imali... ko na filmu. Pocela je da zavija sirena, pa se onda oglasila sirena i na granicnom prelazu sa njihove strane, i tamo su se upalila sva svetla i krenuo je ceo cirkus.

Za dvadesetak minuta videli smo lepo da iz Petrica, koji je od prelaza bio nekoliko kilometara, ka granici dolazi konvoj kamiona i da svi hvataju polozaje.

Onda su i nase karaule dobile uzbunu- i Hlebec, i Hadzica, i nasu karaulu su zvali iz Novog Sela da pitaju sta je, a dezurni nije smeo da kaze sta je...pa smo i mi dobili uzbunu...

Sutradan je okolo vrvelo od raznih komisija, i iz Novog Sela, i Strumice, i Skoplja, i obicni oficiri, i bezbednjaci, i neki ljudi u civilu... bilo je ono standardno "svi cete vi na robiju" i slicno, muka ziva, ali kako se tacno sve zavrsilo, ne secam se. Sve u svemu, mislim da niko nije nastradao nista posebno.

Al da je bila guzva, bila je.
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Thu Feb 04, 2016 2:43 pm

Bugare smo inace gledali prilicno sa sazaljenjem, jer je vojni rok kod njih bio 24 meseca naspram nasih 15 ili 12+3 za studente. Jos, njihovi vojnici koji su se posebno isticali ostajali su jos tri meseca duze, i postajali su neka vrsta rezervnih oficira, a kazu da su imali zbog toga kasnije prednost prilikom zaposljavanja, dodele stanova i slicno. Te beneficije nisu zvucale lose, al 27 meseci je ipak 27 meseci....
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3413
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Thu Feb 04, 2016 2:46 pm

Je li to ta "tromeđa" ? Very Happy
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Thu Feb 04, 2016 2:55 pm

Tromedja, tj. nas kamen 1. je na samom vrhu. Sad, da li je to bas taj vrh, moguce je-ali sigurno ne bi bio ovaj kamen u prvom planu, nego onaj koji se vidi gore, na bregu iznad.
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Thu Feb 04, 2016 3:34 pm

nrsho u moje vreme je karaula Jankovic bila 42 a moja Nikolic 41 jer si reko da su zamenulu brojeve lepa prica ipak nisu Bugari bezali od nase patrole.Dali se secas ko je bio komandant granicnog oceka za vas Bugarski PRAVAC i Grcki Dojranski pravac posto je Strumica bila komanda.
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Thu Feb 04, 2016 5:03 pm

Ne secam se, Lalo, ko je bio komandant odseka. Nismo imali nikakve vizite ni dok smo bili u Konjarevu, a posle, kad smo izasli na Ravniste, vise nam nije dolazio ni komadir karaule, porucnik Vlado. Bio je gore svega tri puta, za nekoliko meseci koliko sam ja bio tamo, od negde maja do septembra `83. Dva puta je dosao kao da nas obidje u toku dana, oba puta negde rano popodne, mozda oko dva-pola tri, i nasao prilicno opustenu atmosferu, strazara bez puske, u majici i papucama, pa je malo dizao galamu, al je to bilo sve. Pretpostavljam da nije zatezao previse zato sto je, verovatno, imao obavezu da i sam bude gore svaki dan, ali posto nije bio, onda nije smeo da talasa jer bi neko od njegovih pretpostavljenih shvatio da se to ne desava, pa bi i sam bio kaznjen. Treci put je bio jedne veceri kad je jedan Bosanac, neki Hodzic, jahao konja, pao, i prilicno tesko se povredio, pa nismo imali druge nego da zovemo sanitet da ga vozi u Strumicu. Tada je isto digao veliku dreku, smenio dezurnog desetara a mene stavio da budem pomocnik dezurnog i to sam bio sledecih mesec dana ili tako nesto ( smena dezurnog je bila od sest do dvanaest pre i popodne a pomocnika od dvanaest do sest popodne i nocu ). Na Ravniste nisu dolazile ni druge kontrole, jednom je naisao jedan pinc prepodne, opet je bila guzva jer smo generalno svi bili poprilicno neuredni, ali nekako smo se izvukli.

Ono sto hocu da kazem je da mi na Ravnistu nismo imali neke velike kontakte sa oficirima, sem kad je bas bila krajnja nuzda, njima ili nama.

Ja sam u Strumici inace bio samo jedan jedini put, kad mi je otac bio u poseti, pa sam prespavao jednu noc u kasarni, i tada mi je neko ukrao novu granicarsku znacku koju sam ostavio na bluzi. Naravno, bio sam i dva puta u prolazu-jednom kad smo dolazili iz Velesa ka granici, i jednom kada sam se skidao. Ali Strumicu generalno prilicno pamtim na otprilike, secam se samo jednog hotela negde u centru, malo autobuske stanice, i to je sve.

Moguce da su nam ovakvu opustenciju tolerisali i zato sto su tokom skoro celog leta `83 sa nama bili majstori koji su renovirali karaulu, zidari, tesari i moleri. Oni su podigli jedan improvizovani smestaj pored karaule, i posto je bila sezona, pocinjali su da rade rano ujutru, pa sve dok se videlo. Ceo krug oko karaule bio je stalno pun suta i otpada, oni su bas radili onako svojski, pa nije mogla da se tera neka velika higijena, a i mi koji nismo bili na duznosti pomagali smo im pomalo pa smo mogli da budemo i bez majice i ovako i onako... uglavnom, prilicno je bila opustena atmosfera za ondasnju vojsku, kolikomi se cini.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Thu Feb 04, 2016 7:33 pm

36-i Granicni Odsek sa komandom u Strumici.1981 komandant Gr Odseka pukovnik Jovanov Stojan.Mislim da je Nesha napravio gresku-nemoguce da je Vlado imao cin porucnika ako je dosao iz PSRO Bileca.U slucaju da se aktivirao dobio bi cin vodnika.Bio sam na obe karaule u posjeti negdje u maju 1981,samo se sjecam da su u slucaju kontakata sa Bugarima,ovi bi se krili.Bili su jadno obuceni u odnosu na nas,mislim da su imali obicne gumene cizme.Mi smo na rejon isli u svecanim uniformama,u odnosu na njih smo izgledali "kao ambasadori".
Grci su imali standardne NATO uniforme,imao sam sliku u uniformi Grcke vojske-slikali se kraj gr kamena-mislim broj 36 ili 38,na najjuznijoj tacki nekadasnje SFRJ

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Thu Feb 04, 2016 8:08 pm

Sto se tice komandira karaule Vlade, on je bio porucnik, sto posto. Isto tako je bio porucnik i Stojance Gicov koji je komandovao karaulom u Konjarevu, a tako je bio porucnik i Ciga u Velesu, koga se pesadinci mislim dobro secaju.
Po onome kako nam je pricao bas Ciga u Velesu, stvari su sa njihovim cinovima bile ovakve:
-po zavrsetku SRO u Bileci, ili neke druge, pitomac je dobijao cin mladjeg vodnika-to je bilo ono sa tri crvene na ramenu-razvodnik jednu crvenu, desetar dve, mladji vodnik tri-i kad zavrsi staziranje dobijao je jednu zutu i postajao vodnik. Kad odsluzi vojsku i prevede se u rezervu, postajao je rezervni potporucnik i mogao je s godinama i kad prodje vezbe redom da stigne do cina kapetana.
Ako se, medjutim, aktivirao, onda je dobijao cin potporucnika u JNA. To je bilo uradjeno verovatno zato sto je opalo interesovanje za vojni poziv pa su onda trazili najbrza resenja, mada meni ni ovo nije neko pravo resenje, ako cemo pravo. Uglavnom, kad se pitomac aktivira, onda je dobijao cin porucnika, a ugovor je mogao da potpise na tri godine. Ugovor je mogao da obnovi maksimalno jos dva puta, odnosno da bude u JNA devet godina, a mogao je da napreduje samo do cina porucnika i ne dalje. Posle toga se prevodio u rezervu i morao je da nadje neki drugi posao.
Ako ima nekog od bivsih aktivnih vojnih lica, tj. oficira, mozda bi mogli da prokomentarisu ovo i da isprave ako sam pogresio. Ovu pricu, od porucnika Cige, slusao sam jos u Velesu, pa s obzirom na godine, mozda sam ponesto i omasio.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Today at 12:08 pm

Na vrh Go down

karaula Konjarevo
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac
» Karaula Boro Vukmirovic C3 granicni kamen Djakovica
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Karaula SELNIK Delčevo