FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

karaula Konjarevo

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2449
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   04.02.16 20:21

Imamo na forumu par aktivnih oficira i podoficira,pretpostavljam da ce neko od njih razjasniti ovu nedoumicu.

Desetar
Desetar

Broj komentara : 286
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   05.02.16 18:09

nesho kolko vam je ukupno bio reon do karaule HLEBEC i gore prema tromedji zimi posto ste bili na KONJAREVO karaulu a leti ste bili gore na KARAULI Ravniste sta ste imali gore pisi
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

Broj komentara : 24
Član od : 2016-02-03

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   05.02.16 20:59

Nesto malo sam pisao o reonima juce, mozda da dodam jos ponesto.
U Konjarevu, do reona karaule Hlebec je bila prilicno kratka tura. Ne mogu da odredim ovako napamet, verovatno cu pogresiti, al mislim da u vazdusnoj liniji nije bilo mnogo vise od kilometar i po, dva- da li je bilo i toliko, nemam pojma. Uglavnom, islo se poprilicno brzo. Karaula Hlebec mislim i da je bila sa druge strane puta, znaci, nas reon stize do prelaza na Petricu, pa onda put, carina i slicno, i onda Karaula Hlebec sa druge strane. Taj reon je bio prilicno zivahan, sto zbog granicnog prelaza, sto zbog ljudi koji su obradjivali njive na obe strane granice. Tu je bio slucaj slicno ko kod nas po Banatu oko granice, da su postojali oni koji su imali njivu na drugoj strani-znaci, bili Bugari a imali njivu u SFRJ i obratno. To se resavalo dozvolama za malogranicni promet, standardno. Plus, i saobracaj preko granicnog prelaza je isto bio zivahan. Bugari su povremeno dolazili da pazare cak u Novo Selo, tu je bio granicni vod, jer je to bilo kod njih jos uvek vreme tvrdog sistema kad su oskudevali u mnogo cemu. Medju njima je bila cak i legendarna baba Vanga koja je zivela u Petricu, i mnogi su je znali i sretali na pijaci i u radnjama u Novom Selu.

Na Belasici je reon stvarno bio poveliki, i uglavnom je sve bilo pusto. Nikad mi nije bilo jasno sta ce karaula tamo gore, osim kao deo nekakvog sistema, i to deo koji je bio neka vrsta veze izmedju Dojrana na jednoj strani i Novog Sela na drugoj. Prakticno, gore smo bili sami samcati, i to je bilo sve.
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   05.02.16 21:13

Karaula u Konjarevu se vidi na slici, kako je izgledala, i to je bio prilicno novi objekat kad smo dosli tamo, a sad mi je jasno da nikad nismo pitali kad je sagradjena, ne znam. Tamo nas je bilo mozda cak i cetrdesetak, jer su bili vojnici za dve karaule, pa je sve bilo ful popunjeno sto se tice spavanja, jela, i slicno. Konjarevo je od karaule bilo stotinak metara, sto se na ovoj slici ne vidi, i to desno od karaule, gledajuci sliku. Bio je jedan mali put, neasfaltiran, koji je sa obe strane bio obrastao visokom suvom travom i korovom i to se nije ni cistilo jer je valjda predstavljalo neku vrstu zastitnog pojasa prema samoj karauli. Tim putem se islo u selo po potrebi i u redovne izlaske, a kad je neko hteo da zbrise na kratko bila je jedna mala utabana staza kroz travu desno iza, kojom je moglo brzo da se stigne do prodavnice na pivo ili nesto slicno.
O vojnicima, naravno, treba da pisem posebno, pa da ne zurim sada.
Oko karaule su bila cetiri psa, sve nemacki ovcari-Nom, Amur, Kval i Sob. Jeste, pamtim im imena i posle toliko godina, al to je valjda zato sto smo provodili puno vremena sa njima. Konjarevu su pripadali Nom i Amur, a Kvala i Soba poveli smo sa sobom kad smo otisli gore.
Karaula na Ravnistu bila je manja od ove u Konjarevu i nesto starija. U spavaoni je bilo nas dvanesti ili trinaest, dezurni je imao svoju sobu, postojala je trpezarija i kupatilo. U kupatilu nije bilo tople vode, nego je postojao bojler koji se grejao na drva, pa kad je neko hteo da se kupa, trebalo je da uzme sekirce i imao je tople vode zacas. Naspram Velesa, gde je kupanje bilo jednom nedeljno, ovo je bio pravi komfor, posto niko nije ogranicavao kupanje-koga nije mrzelo da cepa drva, mogao je da se kupa svaki dan vise puta.
Pored se nalazila jos jedna mala zgrada gde je bio magacin, i indetndantski i borbeni.
Ispred karaule je bila jedna velika mapa SFRJ napravljena od sest velikih kamenih ploca, za sest republika. Pored je bio i veliki drveni sto i dve velike klupe.
Dvadesetak metara nize od karaule, na ulasku u sumu, bio je prirodni izvor koga smo zvali Hladni granicar, i tu smo provodili poprilicno vremena u hladovini-to je bas bilo mesto za uzivanje.
Nedaleko od nas bio je, isto na obodu sume, ali vise levo, i jedan stari pastir koji nam je povremeno donosio sir i mleko. Jednom smo od njega dobili i jagnje.
Od Konjareva do Ravnista vodio je neasfaltirani put, pravi planinski, sav u serpentinama, i trebalo je pesice mozda i vise od dva sata da se stigne, a kad su donosili sledovanje na konjima islo se jos i sporije. Mi smo poznavali jednu precicu uz brdo, kojom je moglo da se sidje do sela za jedno cetrdeset i pet minuta, a uzbrdo je trebalo malo vise, naravno. Ravniste, ako se dobro secam, bilo je na preko hiljadu metara nadmorske visine-koliko tacno, zaboravio sam. Osim nas, ako sto sam rekao, uglavnom nije bilo nikoga.
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3409
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   05.02.16 21:37

Koliko ste streljiva nosili na rejon?
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   05.02.16 21:53

nesho lepo receno napokon si se javio za karaulu koja je bila na tromedji ja sam bio 1987 negde u jesen sa mojim staresinom na karaulu HLEBEC .Ima slika sa gr. kamena 1 ali nemogu da skinem.Culi smo da je na ravniste bilo dosta tesko zbog uslova zivota na osnovu ostalih karaula recimo na moju kupanje koliko hoces imali smo 2 bojlera bilonas je 21 vojnika 2 svinceta 1 konja i oko15 zeceva 2 nemacka ovcara DINGO i KONDOR oko karaule su ljudi iz sela imali dosta plastenika uglavnom paradajz i malo duvana od moje karaule do jezera smo isto imali kratak reon oko 2 km tako da je bilo ljudi sa nase i grcke strane sto su obradjivali zemlju u granicni pojas.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   05.02.16 22:09

@Lala Basaid (citat):
nesho lepo receno napokon si se javio za karaulu koja je bila na tromedji ja sam bio 1987 negde u jesen sa mojim staresinom na karaulu HLEBEC .Ima slika sa gr. kamena 1 ali nemogu da skinem.Culi smo da je na ravniste bilo dosta tesko zbog uslova zivota na osnovu ostalih karaula recimo na moju kupanje koliko hoces imali smo 2 bojlera bilonas je 21 vojnika 2 svinceta 1 konja i oko15 zeceva 2 nemacka ovcara DINGO i KONDOR oko karaule su ljudi iz sela imali dosta plastenika uglavnom paradajz i malo duvana od moje karaule do jezera smo isto imali kratak reon oko 2 km tako da je bilo ljudi sa nase i grcke strane sto su obradjivali zemlju u granicni pojas.

Na taj kamen misliš?
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   05.02.16 22:34

Hvala ZAGORAC e to je gr. kamen 1 sa tromedje GR. BU. YU. Nesho dali se secas trebalobi da ste imali patrolu do njega.
Na vrh Go down
pinz710m
Gušter
Gušter

Broj komentara : 38
Član od : 2015-01-28
M(j)esto Nova Gorica

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   05.02.16 22:41

Pozdrav nesho.
To da je bio Vlado poručnik ili podporučnik drži. Imali so ugovore, ako si imao fakultet dali su ta čin ...
Sečam se godine 1986 u leto oficiri su na karauli Hlebec imali malu žurku sa prasetom, pričali, da oficir sa Konjareva, Ravnište, neče produžiti ugovor, misim, da su pričali da je profesor. To je bilo 3 godine napred. Lepi opisi događaja na Belasici.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   05.02.16 23:15

Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   05.02.16 23:21

Sto se streljiva tice, svako je nosio puni komplet, zavisi sta je duzio. Ja sam imao M-70 pa sam imao okvir u pusci i jos cetiri u RAP-u. Mislim da je u to vreme jos bilo onih koji su imali PAPovke, ali koliko su oni municije imali, ne znam-ne mogu tacno da se setim ni koliko je metaka islo u nju, pet ili sest?
Kamen 1. jeste na vrhu, mislim da je to vrh Tumba. Po dnevnoj zapovesti trebalo je da svaka patrola obidje kamen, i da se popne do njega svaki put, e sad, da li je to tako bilo-ko zna... ni ja nisam isao bas svaki put, jer se definitivno uvek videlo da nema nikoga kilometrima okolo.
Kad se pak popnete na sam kamen, na tromedju, sa desne strane se u daljini video Dojran, a cini mi se da se pravo ispred videlo i neko jezero u Grckoj. Od tromedje se na levo prostirala Grcka, a i prema desnoj strani, a Bugarska je isto isla na levo. Dve granicne linije pored samog kamena, i ova nasa treca, pravile su mali trougao koji se postepeno sirio nanize, pa je mozda i stotinak metara prema levo i nanize moglo da se predje iz SFRJ u Grcku u nekoliko koraka. Kasnije se teritorija Bugarske sve vise sirila, dok granica Bugarske i Grcke nije ostala na vrhovima Belasice, ili malo nize, a mi smo ostajali na granici Bugarske i SFRJ.
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   05.02.16 23:23

Da, dok sam pisao ovaj post gore, stigla je mapa koju je postirao Zagorac. Tu se sve lepo vidi-i Dojran, i jezero u Grckoj, i mali trougao kod tromedje koji se siri... to je to.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   05.02.16 23:32

@nesha (citat):
Sto se streljiva tice, svako je nosio puni komplet, zavisi sta je duzio. Ja sam imao M-70 pa sam imao okvir u pusci i jos cetiri u RAP-u. Mislim da je u to vreme jos bilo onih koji su imali PAPovke, ali koliko su oni municije imali, ne znam-ne mogu tacno da se setim ni koliko je metaka islo u nju, pet ili sest?
Kamen 1. jeste na vrhu, mislim da je to vrh Tumba. Po dnevnoj zapovesti trebalo je da svaka patrola obidje kamen, i da se popne do njega svaki put, e sad, da li je to tako bilo-ko zna... ni ja nisam isao bas svaki put, jer se definitivno uvek videlo da nema nikoga kilometrima okolo.
Kad se pak popnete na sam kamen, na tromedju, sa desne strane se u daljini video Dojran, a cini mi se da se pravo ispred videlo i neko jezero u Grckoj. Od tromedje se na levo prostirala Grcka, a i prema desnoj strani, a Bugarska je isto isla na levo. Dve granicne linije pored samog kamena, i ova nasa treca, pravile su mali trougao koji se postepeno sirio nanize, pa je mozda i stotinak metara prema levo i nanize moglo da se predje iz SFRJ u Grcku u nekoliko koraka. Kasnije se teritorija Bugarske sve vise sirila, dok granica Bugarske i Grcke nije ostala na vrhovima Belasice, ili malo nize, a mi smo ostajali na granici Bugarske i SFRJ.

10,a borbeni komplet je bio 100 komada.
Vrh je sto posto TUMBA
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   06.02.16 17:39

nesho kako ste u letnjem peridu kada ste bili gore na karauli Ravniste dali ste imali vode jer nama je nas st.vod.pricao da se sve nosilo konjima da vas je bilo dosta vojnika reko sam vec i da se mesio hleb gore verovatno je to bilo u moje vreme 1987 kada su granicari sa karaule JANKOVIC dolazili do vas ili su isli na spoj islo ih je po 4 u patrolu nejavlja se niko sa karaule JANKOVIC bolje bi opisali mada su oni slabo isli na reon jer njihov staresina mora da se javi na nasoj karauli da ise gore zbog nase patrole a mi odma javljamo gore tel.
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   06.02.16 19:07

Sad, dragi moj Lalo, za ovu vodu si me bas nasao. Ne mogu da se setim uopste kako je bilo sa njom. Sigurno je da smo imali izvor o kome sam vec pricao, Hladni granicar, malo ispred karaule, na ulazu u sumu, i tamo smo uzimali vodu za pice. Da li je stizala i neka voda na konjima, ne mogu da se setim. Moguce da je bilo tako nesto. Isto tako, ne mogu da se setim ni kako smo sipali vodu u bojler za kupanje-da li je bio spojen cevima na nekakvu kisnicu, ili smo sipali iz kanistara, ne znam. Ali znam da u vodi nismo oskudevali uopste, to je sigurno.

Ne secam se da je kuvar mesio hleb na karauli. Mozda sam i to zaboravio, retko sam i ulazio u kuhinju, ako cemo pravo.

Nas je u patroli uvek bilo samo po dvojica. Povremeno smo isli cak i bez psa. Praktikovalo se, to nam je pricao valjda porucnik Vlada, da vodja patrole bude kerovodja, kad god je moguce, ali nije bilo striktno pravilo. Tako se desavalo da kerovodje odmaraju, a da dvojica vojnika idu sami-meni se bar to poklapalo prilicno cesto. Nismo isto tako imali nikakve spojeve sa granicarima sa bilo koje druge karaule, ako mogu da se setim dobro, to nam nije pisalo ni u dnevnim zapovestima.

Ovi sa Jankovica, kao sto si rekao, isli su u patrolu na otprilike, a cesto je bilo slicno i kod nas. Ja nisam jednostavno mogao da sedim i lezim osam sati negde u sumi, pa sam isao koliko god sam mogao, ali znam da je bilo i onih koji su odlazili bukvalno iza prve krivine odakle su imali dobar pogled na karaulu i tu su provodili ceo dan u hladovini. Rekao bih da je takvih bilo malo, i uglavnom su svi izlazili bar do pod tromedju. To je svakako bio veci deo reona.

Ja sam jednom probao da idem i nocu u patrolu, da vidim kako to izgleda u sumi. To je bio jedini put kad nisam otisao dalje od te prve krivine, jer nisam mogao ni da pretpostavim kako izgleda noc na Belasici. Ko je bio u tim sumama, zna da su stabla ogromna, po vise desetina metara, gusta, i da je u njima hladovina i kada su najtopliji dani. Nocu je to sve samo jedno neprolazno more crnila-ja sam stazom za patrolu isao citavo prolece i pocetkom leta, znao sam je napamet, ali jednostavno nocu to nista nije znacilo. Tamo je bio takav mrak da nije pomagala ni baterija-nas dvojica nosili smo nove novcate uloske u lampama, svetleli su ko sunce, ali u sumi je to izgledalo samo kao dva kruzica svetlosti na stazi, i u prvih pedesetak metara pali smo obojica po dva ili tri puta. Jednostavno, ta suma je nocu bila potpuno neprolazna. Svratili smo te veceri to ovcara koji se zvao Mitke, bio je tu blizu karaule, ostali kod njega negde do oko ponoci, i vratili se na karaulu. Nocne patrole nisu bile potrebne, stvarno, jer tuda niko nije mogao da prodje ako nije imao opremu-ono, IC naocare ili slicno-drugim recima, moglo je mirno da se spava.
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   06.02.16 20:45

Tako nam je pricao nas vodnik u vezi tvoje karaule.Sto se tice nocu GRANICARSKA izreka STRAH CUVA GRANICU verovatno ko misli da predje nezna gde se nalazi patrola vreme se menjalo nise islo uvek isto a danju je lako preci kada patrola ode slobodno preko.I mi smo vatali krivine pogotovo nocne patrole do 24 cas.smo isli i na JANKOVIC karaulu isto suma ali je patrolna staza bila siroka ustvari to je bio put do karaule a posle 24 se nije islo krivina u magacin trepezarija leti legnes gde hoces a patrola 1 do jezera imali smo isto mesta oko karaule posle 24 ladovina.
Na vrh Go down
nesha
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   06.02.16 22:02

Ta izreka-da strah cuva granicu- to se nije vazilo za Belasicu, tamo gde smo mi bili... tamo jednostavno nisi mogao da prodjes nocu kroz sumu, kolki mrak je bio. Dok nisam krenuo da sam vidim, nisam verovao, posle je bilo kasno, isli smo nogu pred nogu da se ne povredimo-ides, a nista ne vidis, to je da ne poverujes...
Sa druge strane, na Konjarevu je patrola nocu isla skorz normalno, ravnica, cisto, ides ko u setnju. Nasa patrola je jednom, dok smo bili tamo dole, uhvatila dvojicu ilegalaca.

Bilo je to opet neko lepo vece, mozda nekoliko dana pre nego sto smo krenuli gore na Ravniste. Nije cak ni bilo jako kasno, opet mozda oko devet uvece, gledali smo jos TV u trpezariji, kad je uleteo strazar i viknuo kako patrola, koja je otisla prema Hlebecu, ispaljuje rakete. Ne znam da li se secate, ali za nocne patrole obavezno smo nosili signalni pistolj u torbi, i signalne rakete... rakete su bile nesto kao patrone za lovacku pusku, i svaka je imala na poklopcu bradavice da se lakse snadjemo u mraku-recimo, crvena raketa je imala jednu, bela dve, zuta tri... recimo... i ne znam da li se secate, te rakete su znacile nesto same za sebe a i u kombinaciji-zaboravio sam, ali recimo, crvena-napadnuti smo, bela-imamo povredjene, zuta-imamo ilegalce, i tako redom... mi smo nosili pistolj i rakete u posebnoj torbici i vezbali smo naslepo da pipanjem pogadjamo boje i da tako vadimo i punimo pistolj bez gledanja.

Te veceri, ovi nasi vojnici koji su bili u patroli ispaljivali su rakete prilicno bez reda, i bez nekog znacenja, al smo shvatili da je guzva, logicno. Dobili smo uzbunu, a nije ni trebalo da se daje, i pravo da kazem, tada sam prvi put shvatio da smo bili ipak neka ozbiljna prica... za cas su se svi obukli, postrojili, i mislim da smo bukvalno za pet minuta, od kada je strazar utrcao u trpezariju, vec bili trkom na stazi ka patroli... kad smo stigli do njih, oni su bili zarobili dvojicu ilegalaca iz Bugarske, koje su naterali da legnu i vec su ih bili povezali lisicama. Ova dvojica Bugara bila su do zla boga uplasena, to su bila neka dvojica seljaka iz obliznjeg sela preko, prilicno lose obuceni, onako neugledni i zalosni, prosto da coveku bude neprijatno sto ih je uhapsio... posle je dosla milicija i odvela ih na dalji postupak, koliko smo shvatili, rec je bilo o nekim sitnim svercerima koji su dolazili po cigare i slicnu robu, pa je trebalo da se utvrdi valjda ko im je bio tu veza sa nase strane i slicno.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17823
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   06.02.16 22:15

@nesha (citat):
...to su bila neka dvojica seljaka iz obliznjeg sela preko, prilicno lose obuceni, onako neugledni i zalosni, prosto da coveku bude neprijatno sto ih je uhapsio...

E, sve si rekao.
I čitava (skupa) 'mašinerija' zbog toga.  scratch
Ono, ozbiljnost do bola.
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   06.02.16 22:28

Nesho signalni pistolj se nosio i kod nas na karauli to je pistolj 26 mm pucali smo u Jezero da se nebi nesto upalilo vecinom smo ga nosili leti kad ispucas metak morali smo pisati izvestaj lupali gluposti kako smo primetili nesto a dok vodnik nije sazno da smo sve ispucali poludio je jer patrola 1 do Jezera je samo mogla videti seljake iz sela i grcku patrolu koja je dolazila zbog nas da bi se nekako ispricali pusili cigare e da to sam zaboravio jedan vojnik je uvek nosio malu radio stanicu i uvek je pitao za KOSARKASA DRAZENA PETOVICA ONDA 1987 JE JOS BIO ZIV.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   06.02.16 22:29

@Max Blitz (citat):
@nesha (citat):
...to su bila neka dvojica seljaka iz obliznjeg sela preko, prilicno lose obuceni, onako neugledni i zalosni, prosto da coveku bude neprijatno sto ih je uhapsio...

E, sve si rekao.
I čitava (skupa) 'mašinerija' zbog toga.  scratch
Ono, ozbiljnost do bola.

Trebali su ih pustiti ili nešto drugo?  scratch
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   06.02.16 22:36

@ZAGORAC (citat):
Trebali su ih pustiti ili nešto drugo?

U onom sistemu nisu, tako je to bilo.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   06.02.16 22:43

Nisu smjeli.
Pravila su bila jasna,nije bilo isto, na nekim dijelovima granice se ginulo i bilo je ranjavanja,koječega i u "novijim" vremenima.
Bilo je suptilnosti pa su se neke stvari znale lijepo objasniti(zataškati).
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   06.02.16 22:52

A sto da ih puste?Zadatak nas granicara nije bio samo da cuvamo granicu nego i imovinu u granicnom pojasu.Moja karaula Stari Dojran bila je malte ne usred vinograda preduzeca Vinojug iz Gevgelija,desetine hektara.Bilo je dosta i privatnih povrsina pod lozom ili lubenicama.Ljeti bi hvatali lopove koji su htjeli da to prodaju turistima,u Dojranu je bilo 15-ak hiljada turista u toku sezone.Osim toga i sumokradice iz Grcke su bile vrlo aktivne.
Sjecam se jednog lokalnog lopova kojeg smo uhapsili dva puta u par nedelja,KK nam je pred njim u karauli rekao"Sledeci put pucajte"-vise ga nismo hvatali,nije se pojavljivao.Djelovala je vaspitna mjera KK.
Naravno da je hteo da ga uplasi.

ps:kod nas je bila specificna situacija,granicni pojas je vrveo od civila,radnika Vinojuga.Njihove pomocne zgrade,gospodarski objekti su bili na nekih 100-ak metara udaljeni od karaule.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   06.02.16 22:52

@ZAGORAC (citat):
Nisu smjeli.
Pravila su bila jasna,nije bilo isto, na nekim dijelovima granice se ginulo i bilo je ranjavanja,koječega i u "novijim" vremenima.
Bilo je suptilnosti pa su se neke stvari znale lijepo objasniti(zataškati).

Pade mi na pamet što bi bilo s tim pravilima (da je tako ostalo, tj. i država i sve) u ovoj današnjoj situaciji s rijekom izbjleglica.... kako bi se JNA graničari s tim nosili... scratch
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   06.02.16 22:55

Da je drzava ostala nebi bilo rijeke izbjeglica-i mnogo toga jos

KomentarNaslov komentara: Re: karaula Konjarevo   Today at 20:45

Na vrh Go down

karaula Konjarevo
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac
» Karaula Boro Vukmirovic C3 granicni kamen Djakovica
» Karaula "Božidar Crnatović - Besko" 1986/1987 - 28. granični odsjek Prizren
» Karaula SELNIK Delčevo