FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Iseljenici

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Next
AutorPoruka
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   05.02.16 20:56

@Sloba1 (citat):
što su takvi bili pametniji i bolji od mene i meni sličnih

Ko je pametan a ko ne, pokaze i dokaze vrijeme a ne licna misljenja al ' to nije tema ove diskusije.
A sto se tice dobrih i losih gazda, ima ih svagdje, negdje manje negdje vise...Ovdje su (generalno) najskrtiji s podrucja Azije.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   06.02.16 8:26

nije to nista tako strasno. malo sam se prosetao , video Austriju I Madjarsku, usput u Lidlu kupio  mojoj deci cokolade,sokove,keks,  I ostale gluposti za kucu. ja se inace nikad praznih ruku ne vracam kuci. iz glave mi nikako ne izlaze ona nasa dva coveka koji su kupili autobuske karte u jednom pravcu. I dosli sa malo para.  ljudi su bukvalno gladovali dok nisam ja dosao . pa nisu imali ni toilet papir u wc I to sam im kupio.jedino mi je na pameti sta ce biti sa njima. vece pre mog povratka obojica su pokusali da me ubede da to hrane sto je ostalo ponesem kuci svojoj deci. ja sam to odbio.  da neko tako iskoriscava ljude u nevoji je strasno.
Kfz-Autohandel Bakrac Samir   Wels.Austrija.  to je firma za izbegavanje.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 18487
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   06.02.16 15:22

Ovako je to na Aljasci:

Ako vam ne smetaju zimske radosti i polarni medvjedi možda je ovaj program naseljavanja, koji je ujedno i najpoznatiji širom svijeta, prava stvar za vas.
Naime, Aljaska plaća ljudima koji stalno žive tu, a da bi dobili novac, prvo morate dokazati da ste se preselili za stalno.
Kada to napravite možete očekivati i do 18.000 dolara i to svake godine bespovratno.
Da bi jednom godišnje dobili ček zato što ne napuštate državu, potrebno je da svake godine na Aljasci provedete 190 dana godišnje i da niste osuđivani.

http://ekstremno.org/2016/02/06/bez-trunke-znoja-preselite-se-u-ovu-drzavu-ako-zelite-zaraditi-18-000-dolara/

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2742
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   06.02.16 15:43

E da nema toga moje selo nebi izgledalo kao sto jeste.Jedan od pionira iseljenistva iz mog kraja vec duze od 30 godina "zivi i radi"u Fairbanks-u,Alaska.Nikada se nije zenio,sav novac ulaze u napredak sela,izgradio je novu crkvu,moderno fudbalsko igraliste sa tribinama,svlacionicama i ostalim pratecim objektima,renovirao zeljeznicku stanicu,osnovao i finansira fond za skolovanje mladih iz sela,dosta toga asvaltirao.....,ulozio vise od $1M u prosperitet sela.100-ak dana godisnje provede u MZ,ostalo na Aljasci,cak jos uvijek pomalo i radi na cjevovodima,par nedelja godisnje.Ima nekoliko penzija,kao i penziju sa Aljaske.
Jedna od ljepsih iseljenickih prica,dobitnik je brojnih kako crkvenih ordenja tako i opstinskih i republickih priznanja,zahvalnica.
U svim akcijama u selu uvijek je na celu,cesto se vidi ljeti kako sam cisti kanale oko puta,postavlja table sa natpisima"zabranjeno bacanje smeca"i sl,farba skole za vrijeme ljetnih raspusta,izuzetno je vitalan mada ima skoro 80 godina-klasa "Sentilj"1959-naravno bespasoska emigracija.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   06.02.16 15:48

@milutins (citat):
Nikada se nije zenio....

Je, lako mu je kad je tako, cijeli život svakim danom uživa slobodu punim plućima.... Smile
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   06.02.16 15:56

Nije se zenio formalno,nije ziveo kao kaludjer,niti jednu nije odveo pred maticara-da budemo jasniji.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   06.02.16 15:57

@milutins (citat):
Nije se zenio formalno, nije ziveo kao kaludjer, niti jednu nije odveo pred maticara - da budemo jasniji.

Upravo tako sam i shvatio.  Smile
Oltar je zamka u priči...
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   06.02.16 16:04

Originalno je dosao u New Jersey,te se 1987 preselio na Aljasku,tada je bila u ekspanziji izgradnja naftovoda i gasovoda.Sjecam se jedne godine,ne tako davno dosao je ovdje sa Aljaske na nase godisnje zavicajno okupljanje, sam kolima,preko snijega i bespuca-imam negdje video,ako ga pronadjem zakacigu ga

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   06.02.16 16:56

@Max Blitz (citat):
Ovako je to na Aljasci:

Ako vam ne smetaju zimske radosti i polarni medvjedi možda je ovaj program naseljavanja, koji je ujedno i najpoznatiji širom svijeta, prava stvar za vas.
Naime, Aljaska plaća ljudima koji stalno žive tu, a da bi dobili novac, prvo morate dokazati da ste se preselili za stalno.
Kada to napravite možete očekivati i do 18.000 dolara i to svake godine bespovratno.
Da bi jednom godišnje dobili ček zato što ne napuštate državu, potrebno je da svake godine na Aljasci provedete 190 dana godišnje i da niste osuđivani.

http://ekstremno.org/2016/02/06/bez-trunke-znoja-preselite-se-u-ovu-drzavu-ako-zelite-zaraditi-18-000-dolara/

I tako te novinari navuku na tanak (debeo) led u Aljasku. $18000 je ne prenaduvana cifra nego prica za malu djecu. Varira svake godine (za proslu je bila 2072.00 a recimo u 2013 samo 900. Zavisi kako akcije kotiraju na berzi i naravno na koliko se stanovnika dijeli.
Ne treba zaboraviti ni cinjenicu da zbog udaljenosti (troskovi transporta) dosta stvari je skuplje nego u ostalim dijelovima US.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4113
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   06.02.16 19:50

@Max Blitz (citat):
Ovako je to na Aljasci:

A troskovi zivota? 36 000 dolara za osnovne potrebe? Kutija cigareta $20?

milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   07.02.16 1:27

Nije iseljenicka(mada sada posmatrano i jeste Smile ,toplo avgustovsko leto olimpijske 84-e godine.Odlazak is Splita trajektom za Brac(sa vitom jelom sa Romanije koju sam 2 godine lovio i ulovio).Malo se ludovalo,po Supetru i Bolu.Sacuvali se neki rukopisi,tada je negdje u onom zalivu kada se izadje iz rodne kuce Vladimira Nazora nastala i ova kratka pesmica.

Kraj augusta jednog leta
Supetar na kraju sveta
Mali zaliv,plava voda
Cika Nazor i sloboda

U sumarku suva trava
Sada mi se bash ne spava
Iz grudi mi munja seva
O ljubavi nek se peva

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   08.02.16 5:48

Komentari o pecenju rakije i pusenju arhivirani. Molim vas, pridrzavajte se teme.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   08.02.16 7:18

ova dvojica jadnika iz Austrije Welsa su odlucili da ipak ostanu   verujuci da ce im gazda dati pare. iako je taj u subotu doaso u Wels pare im nije dao .navodno danas u ponedeljak ce im dati. za vikend ih je naterao da me zovu na fiksni tel I da mi kazu da me uopste nepoznaju I da ja nikad nisam bio u Welsu. bas svasta.
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 4822
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   08.02.16 11:54

@vladimir (citat):
ova dvojica jadnika iz Austrije Welsa su odlucili da ipak ostanu   verujuci da ce im gazda dati pare. iako je taj u subotu doaso u Wels pare im nije dao .navodno danas u ponedeljak ce im dati. za vikend ih je naterao da me zovu na fiksni tel I da mi kazu da me uopste nepoznaju I da ja nikad nisam bio u Welsu. bas svasta.

What a Face

vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   08.02.16 16:14

VBC sta ti kazes na ovo?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   08.02.16 16:29

T.B., Požežanin koji radi kao stjuard za "Emirates Airlines", a živi u Dubaiju, ispričao je kako doživljava taj grad te kako je to raditi kao stjuard.
"Gorivo, prijevoz, cigarete su jeftinije nego kod nas, dok voda, stanarina (pritom u većini slučajeva iznajmljujete nenamješten stan pa morate kupiti namještaj), zdravstveno osiguranje, školovanje i izlasci su dosta skuplji", navodi. Tomislav smatra kako je u Dubaiju bolje po pitanju financijske situacije i sigurnosti, no ističe i da je sve ostalo ljepše u Hrvatskoj.
Ipak, upozorava i da u Dubaiju vlada moderno robovlasničko društvo. Kao primjer navodi da bauštelci rade za plaću od 200 eura, a radno vrijeme im se kreće između 12 i 14 sati, bez slobodnih radnih dana.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvat-iz-dubaija-ovo-je-serijatska-drzava-a-nigdje-nema-vise-prostitutki-nego-ovdje/873634.aspx

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   09.02.16 1:33

Jedan poslodavac iz Njemačke ovih je dana putem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje raspisao natječaj za bravare za rad u više njemačkih gradova. Osim kvalifikacije, što je u našem slučaju trogodišnja škola, potrebno je znanje njemačkog jezika. Posao je na određeno, za smještaj radnik dobiva između 38 i 50 eura dnevno, a neto plaća varira od 1800 do 2500 eura....

http://www.jutarnji.hr/traze-se-hitno-zidari--tokari--tesari---njemacki-poslodavci-mole-hrvatski-zavod-za-zaposljavanje-da-im-salje-bravare--nude-im-neto-placu-od-2500-eura-/1512920/

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   09.02.16 1:58

Nije lose,pogotovo za nekoga ko je trenutno nezaposlen.Tu su da budemo posteni na dobiti prevashodno poslodavci.
Dobivaju kvalitetnu radnu snagu,plate ih 1800 do 2500 eura na mjesec i to je to,nemaju drugih obaveza kao sto bi imali prema svojim stalnim radnicima,penziono i zdravstveno osiguranje,placeni praznici i godisnji odmori itd.
Ovako im daju platu dok im trebaju i to je to.

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   09.02.16 6:41

meni je to potpuno OK. dodjes odradis posao, plate ti kao sto je dogovoreno I ides kuci.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 847
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   09.02.16 22:31

Još samo da naučimo jezik i sve bi bilo u redu Smile
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   09.02.16 22:59

jedan od ova dva nesretnika iz Welsa u Austriji vratio se kuci jutros dao mu gazda 200eur za rad I povratak kuci. doduse dao mu I 200 eur pre dve nedelje na ime plate.    100 eura potrosio na dolazak i povratak kuci I 300eur na hranu I cigare. mesec dana  radio za nista.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   10.02.16 1:10

Malo poznata informacija u javnosti je da je zemlja sa najstabilnijom ekonomijom u Evropi početkom januara pokrenula program “Posao za radnike Zapadnog Balkana 2016-2020″, u okviru koga se građani Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore izjednačavaju sa onima iz EU!

Profili radnika koji se se traže - uglavnom zanatlije iz građevinske, metalske, mašinske, ugostiteljske i poljoprivredne struke, koje očekuje plata u iznosu od najmanje 12 evra po satu.

http://www.stariportal.com/nemci-zovu-balkance-za-posao-iz-snova-dnevnica-minimum-80-evra-a-ne-treba-diploma/

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   10.02.16 1:38

@Max Blitz (citat):
Malo poznata informacija u javnosti je da je zemlja sa najstabilnijom ekonomijom u Evropi početkom januara pokrenula program “Posao za radnike Zapadnog Balkana 2016-2020″, u okviru koga se građani Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore izjednačavaju sa onima iz EU!

Profili radnika koji se se traže - uglavnom zanatlije iz građevinske, metalske, mašinske, ugostiteljske i poljoprivredne struke, koje očekuje plata u iznosu od najmanje 12 evra po satu.

http://www.stariportal.com/nemci-zovu-balkance-za-posao-iz-snova-dnevnica-minimum-80-evra-a-ne-treba-diploma/

Max koliko je to dobro?
Veliki deo njih postaju trajni iseljenici,dalekosezno gledano to predstavlja ogroman demografski i ekonomski problem u tim nasim ex yu prostorima.Do 1970-e godine na prste jedne ruke su se mogli izbrojati,iseljenici-gastarbajteri,nazovimo to kako hocemo,iz mog sela.
Sada nas je 140 porodica u okoline N Gorice,oko 220 porodica po Zapadnoj Evropi,50-ak u New Jersey,po 10-ak u Canadi i Australiji.U mojoj generaciji maturanata osnovne skole bilo nas je 75,u zadnjoj generaciji samo 12.
Trenutno to i ne predstavlja tako veliki problem,jos uvijek su aktivne veze izmedju iseljenika i domaceg stanovnistva,neki se vracaju u penziju,mnogi pomazu rodbinu...........,ali za nekih 20 godina od toga nema nista,rodni kraj moj nije rodni kraj moje djece i unucadi-veze slabe i gube se.

Jedini nacin oporavka dole je jaka domaca ekonomija,plasim se da od toga nema nista i da je proces "mexicanizacije"nasih prostora odavno uzeo maha.
Veliki sam pesimista.

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   10.02.16 7:52

rodni kraj moj nije rodni kraj moje djece i unucadi-veze slabe i gube se.  upravo tako. tu se potpuno slazem sa tobom. zato ja I ne zelim nigde   preko granice da vodim porodicu. meni odgovara  da odem preko odradim posao I donesem kuci nesto para za normalan zivot. nista vise. meni u zivotu netrebaju kamioni,avioni, luksuzni automobili samo za normalan zivot.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 847
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   10.02.16 20:30

Samo "solo" varijanta dolazi u obzir... Vladimire sviđa mi se tvoj način razmišljanja, jer kad si sam, onda si "pokretan" i usresređen na posao, ideš ciljno i ciljno se vratiš. Dopada mi se taj način rada kod tebe.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Today at 17:39

Na vrh Go down

Iseljenici
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/19Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Next
 Similar topics
-
» Iseljenici
» Iseljenici