FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Iseljenici

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 17, 18, 19
AutorPoruka
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   22.11.16 23:47

Poljaci i Cesi su trziste autodelova u Becu preplavili jeftinim autodelovima i nekim brendovima koji ne postoje u Srbiji. ta roba je znatno jeftinija u Becu  nego u Srbiji. ja sam dosao na ideju da robu iz Poljske prebacim u Srbiju i prodajem. to je toliko jeftino da  me ljudi pitaju dali su to polovni delovi. velika prednost Poljske je to sto izlazi na more i oni  kontejnerima dovlace robu iz celog sveta. sledeceg meseca idem u Varsavu.
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4820
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   23.11.16 0:15

Odlična ideja Vladimire. Možeš poslužit kao primjer drugima. salutiranje

milutins
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2734
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   23.11.16 2:26

Iskreno receno Vladimire ne razumem vas Beogradjane koji su sticajem okolnosti (gubitak posla jednog od supraznika I sl)zapali u male finansijske teskoce.Imam prijatelja u Bg koji ima stan od 145 kvm + dve terase,supruga mu ostala bez posla.
Ja mu savjetujem da proda stan,izadje nekih 20 ak km od Beograda,za sitnu lovu kupi kucu i zemlje,putuje u Bg na posao-ostatak novca za crne dane ili eventualno pokrene privatan posao.
Ovdje masa ljudi putuje 100 i vise km na posao

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   23.11.16 6:41

to je na zapadu  potpuno normalno  ali ovde nije.ovde u BGD je ogromna vecina dosla iz nekog sela i prodaja stana u BGD i vracanje 20km unazad  tj. prema selu ne dolazi u obzir. u Svedskoj su ljudi srecni sto ne zive u stanovima vec imaju svoju kucu i plac a ovde obrnuto. ja licno nebih mogao da zivim u centru ,ni u stanu. mnogo nasih ljudi u inostranstvu je steklo nekakav kapital, ima radno iskustvo,znanje pa me cudi sto  ovde  ne pokrene nekakav biznis. kod mene dolazi jedan nas covek, rodjen je u Burmi,zavrsio univerzitet u Vankuveru-ekonomiju a sa ocem je otvorio firmu sa 70 zaposlenih i uspesno posluje.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   23.11.16 16:03

Citat :
mnogo nasih ljudi u inostranstvu je steklo nekakav kapital, ima radno iskustvo,znanje pa me cudi sto  ovde  ne pokrene nekakav biznis.

Zbog birokratije i svega ostalog sto je prati. Dozvola ovih, dozvola onih, dangube po opstinskim i drugim uredima, daj "podmazi" ovdje daj trazi vezu ondje.... I na kraju, niko ti ne garantuje da neces sve izgubiti jer se preko noci promijeni zakon.

Imam registrovanu firmu, (cisto da mogu legalno da odradim koji posao sa strane) kostalo me $200 i dva sata u zgradi opstine. 

Nemoj me pogresno shvatiti, znam, i tu ljudi vode biznise, prave pare, zive i hljebom se hrane...Al' sve je to i previse komplikovano i zamrseno. A dzaba ti sto su zakoni trzista ne oni prirodni, ponude i potraznje, nego "ja tebi ti meni + clan sam ove ili one stranke".
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   23.11.16 17:01

Kod mene ako radiš nešto i godišnja zarada ne prelazi 17.500,00 € ne moraš uopće
registrirati firmu, već kao privatna osoba izdavati račune.
Na kraju godine je prijava zarade kod poreznog ureda posve jednostavna u vidu jedne stranice papira formata A4.

pera84

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   23.11.16 17:31

Moze i ovdje. 
Prednost registrovane firme (i tu ima razlicitih oblika vlasnistva) je da ako nesto sjebes pa moras namiriti stetu, mogu samo da ti uzmu ono sto se vodi u vlasnistvu kompanije. Ovako, odose i gace s tebe.
A i djeluje "ozbiljnije".
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   23.11.16 17:42

Pa to jeste bolje, i košta 20 Eura za prijavit firmu Very Happy

milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   23.11.16 18:03

Pored osiguranja kao sto je Pero naveo prednosti firme su i u vidu poreskih olaksica,tj nije obaveza placanja poreza na redovnoj bazi(mjesecno)kada radite na svoje ime.U slucaju rada kao firma(postoje razni oblici)mozete raditi poresku prijavu jednom godisnje-fakticki radite celu godinu sa novcem koji nije vas..
Glavna prednost je naravno sto ako nesto podje po zlu niste licno odgovorni,kod bankrotiranja i sl.

Negativna strana je prevashodno ta sto poskupljuje troskove poslovanja.
1.Morate imati knjigovodju/sefa racunovodstva/CPA.
2.u slucaju bilo kakvog spora mora vas zastupati advokat,nemozete sami sebe kao firmu zastupati na sudu.
3,sitni bankarski troskovi-racun u banci,troskovi cekova i sl.
4.uzimanje kredita,vece su interesne stope kod komercijalnih kredita(firme)nego kod individualnih.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   23.11.16 18:10

Privatni biznis je u principu stalna borba za trziste,borba sa drzavom(porezi)i bankama.
Da biste bili uspjesan u privatnom biznisu morate raditi barem duplo vise nego da radite za drugoga.
Ovo su otprilike parametri u kapitalizmu,u nacinu ostvarivanja dobiti,pocecu od najnizeg ka vecem.
1.rad za drugoga
2.rad za sebe(npr pruzate zanatske usluge kao firma u kojoj ste jedini zaposleni
3.firma gdje imate svoje radnike.
4.Prihod od rente.
5.Prihod od dividendi

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   23.11.16 18:28

bilo kakav biznis kod nas se svodi na EU,Kinu i eventualno Rusiju. trgovina sa bivsim republikama je cista politika.recimo Turska pravi veliki biznis sa Brazilom i Argentinom, pricam za automobilsku industriju. Poljaci prave biznis sa Juznom Afrikom sto je za nas totalna nepoznanica. trgovina se svodi na cenu i kvalitet. obzirom na standard kod nas cena je u prvom planu i ja tu vidim sansu za sebe. po tom pitanju trgovine ja imam malo iskustva ali kao automehanicr odlicno znam sta moze da prodje a sta ne. ako ti delovi prolaze bez problema u Becu prolazi to i u Beogradu.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   23.11.16 18:55

Tu takodje ima dosta zavrzlama oko uvoza??Ko ima pravo uvoza?Pretpostavljam firma a ne individual.Zatim dobivanje statusa uvoznika,borba sa uvoznickim lobijem(citaj mafijom)i td.
Nije to lako sve sloziti.

PS;pred sam nesretni rat imao sam export-import firmu,partnera u BGD sa reg firmom takodje(Sava centar II sprat).Sklopili ugovor sa ministarstvom obrazovanja o uvozu/prodaji 2000 kompjutera(bio je nekakav program kompjuter u svaku skolu).Sve propalo-valjda im je bilo vaznije oruzje od kompjutera Very Happy

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   24.11.16 8:19

danas nema toga. uvoz-izvoz  je slobodan  osim za oruzije i vojnu opremu. uvoz automobila je ogranicen na euro3 tako da je na taj nacin blokiran uvoz automobila i motornih vozila iz usa i canade. firmu za uvoz i izvoz mozes registrovati za jedan dan.roba iz usa ima dobru prodju u Srbiji ali je skup prevoz osim kontejnerom  a za to treba dosta para.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Today at 5:34

Na vrh Go down

Iseljenici
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 19/19Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 17, 18, 19
 Similar topics
-
» Iseljenici
» Iseljenici