FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Iseljenici

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30
AutorPoruka
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 6069
REPUTACIJA : 163
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   08.06.18 19:52

Slažem se! I drago mi je da je drukčije.  baloni

pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3831
REPUTACIJA : 647
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   08.06.18 22:08

@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):
To bi bilo 7000 + 7200 kn, ako bi radila 24 dana u mjesecu. Dobro, koji dan više.
Znači minimum 14200
Postoji vani opcija plaćanja bakšiša i karticom, tako da se po želji gosta, na ukupan račun upisuje dodatna cifra kao nagrada za uslugu.
Citat :
 kn, nešto ispod 2000 eura.
Nisu to ogromne pare, a solidno jest ako bi imala i plaćen smještaj.

Napojnice su, naravno, puno bolje u kešu, ljudi će ostaviti kunu-dvije i na neko solo piće, plaćanje karticom je više za restorane i veće iznose i onda bi se i te napojnice preko kartice valjda dijelile kasnije svom osoblju. Bitno je i manje dobro da je to ipak kasnije, a ne taj čas.
Ova djevojka je izračunala da joj bakšiš bude za dnevne troškove i to ne sav, i još na kraju mjeseca sjedne cijela plaća. Mogla bi po meni staviti s ovim izračunom cca 10000 kn 'sa strane'. Ako lokal dobro radi i ima prometa njeni zahtjevi/želje nisu nerealni i u našim uvjetima.
Na Zrću (Pag) konobari mlate još ozbiljnije novce, tamo se piju kokteli i čudesa, ture su po par stotina kuna najmanje.

Nikad se konobari nisu zalili na platu nego na baksis.
Gotovina ili kartica, ovdje je obicaj 15-20%. Naravno uvijek se nadje supak da ne ostavi nista, ali ima i slucajeva da ljudi ceh od dvjesta-trista dolara zaokruze na petsto, hiljadu. Obicno sportisti, glumci, estrada...
Od restorana do restorana se razlikuje kako dijele.
Isto tako i koliko zarade. 
Imao sam priliku da pricam s fakultetski obrazovanim bracnim parom u ranim tridesetim, obadvoje konobari u istom restoranu. Kazu, ovdje rade dok ne otplate kucu a onda ce se "smiriti" i vratiti svojim profesijama. Ona hemijski inzinjer, on knjigovodja.
Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2181
REPUTACIJA : 112
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   08.06.18 22:44

zavisno od zemlje do zemlje i mentaliteta naroda. u Austriji sam imao lep baksis u Svedskoj nista.
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   08.06.18 23:18

Ovdje je pravilo 5 - 10%. Odnosno 0% ako se nije zadovoljno uslugom. Toga se i ja držim. 
Nedavanjem napojnice diskretno kažeš da nisi zadovoljan. No, to se ipak rijetko dogadja. 
Uglavnom svatko će dati napojnicu u kafiću ili restoranu, ali na kasi u prodavnici ako je i 10 centi više
obračunato, inzistira se na povratu.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 6580
REPUTACIJA : 88
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   09.06.18 2:20

@VBČ (citat):
Ovdje je pravilo 5 - 10%. Odnosno 0% ako se nije zadovoljno uslugom. Toga se i ja držim. 
Nedavanjem napojnice diskretno kažeš da nisi zadovoljan. No, to se ipak rijetko dogadja. 
Uglavnom svatko će dati napojnicu u kafiću ili restoranu, ali na kasi u prodavnici ako je i 10 centi više
obračunato, inzistira se na povratu.
Kod nas na kasi u prodavnici inspektor kažnjava ako nađe više novca nego što je otkucano na kasi...
A bakšiš konobaru, zavisno od kusura, između 10 i 50%.
E, ponekad je to i problem. Jednom mi konobar kaže da ne radi čitač kartice i da ne mogu karticom platiti. Zna da onda nema bakšiša. Jedva sam iščeprkao za pivo i opet nije bilo za bakšiš.

vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   09.06.18 5:56

Sto se tice Austriskih vlasti i zatvaranja dzamija to je donekle opravdano. secate se one dve devojcice poreklom iz BIH sto su pobegle u Siriju. kakvi su to ljudi koji vrbuju decu od 16 god za rat u drugoj zemlji?za jednu se pouzdano zna da nije ziva.  verski objekti imaju potpuno drugu namenu a ne da budu logisticka baza i centar  za mobilisanje ljudi u rat. uopste nesumnjam da austriske vlasti i drzavni vrh nisu dobro informisani ko i sta tu radi.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 6580
REPUTACIJA : 88
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   09.06.18 11:02

@vladimir (citat):
Sto se tice Austriskih vlasti i zatvaranja dzamija to je donekle opravdano. secate se one dve devojcice poreklom iz BIH sto su pobegle u Siriju. kakvi su to ljudi koji vrbuju decu od 16 god za rat u drugoj zemlji?za jednu se pouzdano zna da nije ziva.  verski objekti imaju potpuno drugu namenu a ne da budu logisticka baza i centar  za mobilisanje ljudi u rat. uopste nesumnjam da austriske vlasti i drzavni vrh nisu dobro informisani ko i sta tu radi.
Svakako džamije nisu krive. Nek zatvore one koji protivzakonito rade, koji zloupotrebljavaju objekte za nesvrsishodnu djelatnost ili slično.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 21998
REPUTACIJA : 580
Član od : 2012-10-30
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   09.06.18 11:09

@vladimir (citat):
Sto se tice Austriskih vlasti i zatvaranja dzamija to je donekle opravdano.
@PORUCNIK (citat):
Svakako džamije nisu krive. Nek zatvore one koji protivzakonito rade, koji zloupotrebljavaju objekte za nesvrsishodnu djelatnost ili slično.

Točno.
Zatvaranje džamija ne utječe dobro na one, a takvih je najviše, koji čitaju samo naslove.
Jer su ili općenito ogorčeni ili euforični.
Dalje u tekstu je i obrazloženo, samo... tko bi to sve čitao.

Džamije treba ostaviti na upotrebu vjernicima i kleru koji prihvaćaju svijet u koji dolaze, a više protjerivati ljude koji zloupotrebljavaju gostoprimstvo.
Vjerojatno se stvar komplicira samim imovinsko-pravnim odnosima i vlasništvom nad džamijama i zemljištem kao građevinama i nečim čisto materijalnim, što je na Zapadu vrlo važno.
O stvarima je trebalo i davno prije misliti i postavljati pitanja tko gradi i tko financira, a kad se sagradi veći je problem. Rušenje bi bila najgora opcija makar da se istragom pokaže da bi tim postupkom bilo sve pravno čisto.

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.06.18 23:24

-

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović ukazala je, predstavljajući prijedloge mjera populacijske politike, kako je riječ o o životnom pitanju, pitanju opstanka Hrvatske kao države i naroda.

Ukazavši na porast udjela starijeg stanovništva, sve manji broj rođene djece, odlazak mlade i aktivno sposobne populacije iz Hrvatske, rekla je da će sve to imati izravne učinke na nacionalnu sigurnost, gospodarski rast, socijalnu stabilnost i ukupnu budućnost hrvatskog naroda i države.

vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.06.18 7:41

to je problem na svim prostorima ex.yu. odlaze mladi ,obrazovani ,radno sposobni ljudi  i to u velikom broju. zalosno je sto odlaze kompletne porodice. moje komsije su prosle godine sa troje dece otisli u Geteborg.
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.06.18 14:59

Očaj u Dalmaciji zbog nedostatka radnika: na jednom otoku u hotelu zaposlili - Egipćane!

>>> SLOBODNA DALMACIJA

gospodine
Gušter
Gušter

Broj komentara : 60
REPUTACIJA : 4
Član od : 2014-04-15
M(j)esto Praha

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.06.18 21:23

@vladimir (citat):
to je problem na svim prostorima ex.yu. odlaze mladi ,obrazovani ,radno sposobni ljudi  i to u velikom broju. zalosno je sto odlaze kompletne porodice. moje komsije su prosle godine sa troje dece otisli u Geteborg.

Ako ode mladost sve drzave ce da propadnu jer ko ce da radi i privredjuje? Penzioneri nece sigurno.
Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.06.18 21:40

moja deca su na putu da zavrse skolu  za par godina. otvoreno sam im rekao ,ako nema posla u Srbiji velik je svet. nasu generaciju su zadesili i ratovi,inflacije,privatizacije i ostale zajebancije. ako sam ja to morao da trpim ceo zivot nemoraju i moja deca. da rade ovde za 200-300eur u Srbiji nemoraju.
drzavi Srbiji to odgovara da sto vise ljudi ode od kuce jer ce ti isti ljudi vise [para iz inostranstva kuci i poslati. zvanicno je oko 5 milijardi usd a nezvanicno i vise.
Na vrh Go down
gospodine
Gušter
Gušter

Broj komentara : 60
REPUTACIJA : 4
Član od : 2014-04-15
M(j)esto Praha

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.06.18 21:43

Pa ako svi budu tako isli trbuhom za kruhom ko ce da ostane?
Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.06.18 23:39

ako se nastavi ovako kao do sada ostace samo oni koji moraju.nije to samo slika Srbije tako je i u bivsim republikama.  kod nas 200eur do 5000eur . takav sistem nepostoji nigde. u jednoj siromasnoj zemlji da neko ima 5000eur platu je van pameti.
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1535
REPUTACIJA : 29
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.06.18 23:47

Vladimir je u pravu. Ostaće onaj ko mora i kraj priče.
Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.06.18 23:54

preko granice ova omladina ima cemu da se nada ovde ne. kao i u vreme komunizma partijsko zaposljavanje. mom drugaru pre par godina trazili 7000eur da ga preko veze zaposle kao vozaca u hitnoj pomoci. pa da taj jadnik ima 7000eur u dzepu nebi ni trazio posao.
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.06.18 23:57

I moji rodjaci u RH plaćali da dobiju posao i - dobili clown

vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   13.06.18 0:03

dobili smo nezavisne drzave a sta smo izgubili? jedna prica iz Italije o nasem mentalitetu.  isterati misa stetocinu iz kuce. pa najlakse je zapaliti kucu sam ce da izadje. a stacemo posle bez kuce nije bitno ,bitno je da je mis isteran napolje. to smo mi napravili.

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   13.06.18 0:06

@vladimir (citat):
dobili smo nezavisne drzave a sta smo izgubili? jedna prica iz Italije o nasem mentalitetu.  isterati misa stetocinu iz kuce. pa najlakse je zapaliti kucu sam ce da izadje. a stacemo posle bez kuce nije bitno ,bitno je da je mis isteran napolje. to smo mi napravili.

Jesu nezavisne na papiru! clown

VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   16.06.18 13:02

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 21998
REPUTACIJA : 580
Član od : 2012-10-30
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   18.06.18 13:18

O štrajkovima, korupciji i putovanjima i radu u inozemstvu...

"Mnogi ljudi putuju u inostranstvo bez stvarne potrebe, na račun kolektiva, odnosno na račun čitave naše zajednice.
Mnogi ostaju van zemlje po nekoliko mjeseci nekorisno trošeći pare. Ja mislim da to treba ograničiti i mi to moramo ograničiti... Naime, da obično za onim koji je bio van zemlje i vratio se, uskoro dolazi i automobil... Ja pitam kako je to mogućno...
Ali, ja ne vjerujem da se toliko automobila može kupiti od dnevnica koje se dobijaju. Očigledno je da se radi o drugom, u inostranstvu često korumpiraju naše ljude, pa im poslije šalju poklone..." Josip Broz Tito, 1962. godine u Splitu.

... U svom, kako su to naši roditelji često znali reći, čuvenom govoru u Splitu, maja 1962. godine, Josip Broz Tito se osvrnuo na tadašnju političku, društvenu i privrednu situaciju u SFRJ. Govorio je o subjektivnim greškama političkih rukovodilaca, veći dio izlaganja posvetio problemima radnih ljudi i građana, ali je u tri i po sata (!) obraćanja kriminal i korupciju okarakterisao i kroz "razna putovanja u inostranstvo i rasipanje naših deviznih sredstava na taj način".

http://impulsportal.net/index.php/impuls-teme/impuls-istrazuje/14073-miso-vidovic-korupcija-i-strajkovi

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Yesterday at 7:21

vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Yesterday at 12:05

covek apsolutno u pravu. narod ovu drzavu uopste ne zanima.
Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Yesterday at 13:51

Nemozemo mi sve to primit, nek ostanu gdje jesu! baloni

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   

Na vrh Go down

Iseljenici
Na vrh 
Stranica 30/30Idi na stranicu : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30
 Similar topics