FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   10.09.15 13:54

10. rujna/septembra 1942. je u Podgori iz partizanskog bataljona 'Vid Mihaljević' izdvojen Mornarički vod s prvim brodovima, drvenim leutima 'Pionir' i 'Partizan', i taj dan se kasnije slavio kao Dan ratne mornarice, pomorstva i riječnog brodarstva Jugoslavije.
1962., na dvadesetu godišnjicu tog događaja iz NOB, koji se uzimao kao datum osnivanja JRM, Josip Broz Tito je u Podgori otkrio spomenik Galebova krila, rad kipara Rajka Radovića.
Također u Podgori je prema Titovoj odluci, 18.12.1942. pri Štabu IV. operativne zone (OZ) ustrojena sekcija za ratnu mornaricu. 28.12.1942. je formirana prva mornarička postaja, a 23.01.1943. osnovan Prvi mornarički odred (tri čete sa 180 boraca-mornara). Poslije kapitulacije Italije 8.09.1943., Podgora je postala sjedište Primorske flotile, a u listopadu 1943. tamo je bila formirana 26. dalmatinska divizija NOVJ.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   10.09.15 23:02

Iz revije 'Naša obramba', br. 8-9 aug/sept 1969.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   18.09.15 7:33

bije

Pozdravljeni.
Kad sam u marcu 1985 došao u Virpazar su tamo bila tri plovila za patroliranje granicom, to je bio PČ-302, Zvezda i još jedan gliser u kvaru (bio na suhom u krugu karaule).
Vezano na pitanje i prvi link;
Mislim da se uvjek radi o istom čamcu, razlika se vidi u nadgradnji na fotografiji, kad je usidrena pored Učke (tri prozora kvadratna a na drugim fotografijama su prozori zaokruženi). Nama su stariji mornari i oficiri govorili, da je to bila Titova jahta na Briunima, koju su kasnije dovezli na jezero. Fotografija na koji je Zvezda slikana sa drugog broda (PČ-302) je moja, stavljena na paluba.info. Na provi je Dimovski Pero a na krmi sam ja.
Vezano na drugi link, gde je Tito u kabini, to sigurno nije u kabini Zvezde, jer je na fotografiji vidjeti dio brodskog kormila na desnoj strani kabine, no, Zvezda je imala kormilo na lijevoj strani i to obični automobilski volan bele boje.

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   18.09.15 7:42

Max, jeli moguce da se Zvezda ranije zvala CM 72?  Ovde je u poseti Kamenarima.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   18.09.15 10:40

@SveJug (citat):
Max, jeli moguce da se Zvezda ranije zvala CM 72?

Ne.
ČM kao taj 72 je drugi tip broda, bilo ih je više istih u JRM.
Pogledaj dobro kabinu i prozore na pramcu ČM-a s prve slike i usporedi sa Zvezdom.
(Zvezda je kasnije imala rekonstrukciju kabine i potom još više nije sličila na ovaj ČM.)
I sama brodska linija je drugačija. U mojoj jedinici u Kumboru su bila dva ČM-a, 78 i 80.
Također, oznaka ČM nije bila rezervirana samo za jedan tip motornog čamca, Zvezda je pored imena imala i oznaku ČM-39, pa i to može unijeti malo zabune.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   21.09.15 13:37

Info kaze da je slikano 1955 god.

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   21.09.15 13:44

Proslava 20 godišnjice JRM.

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   21.09.15 13:48

Hua Kuo Fenga dolazak na Galeb.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   22.09.15 1:18

@Max Blitz (citat):
Ispaljivanje rakete RBS-15B obavljeno je (ipak) danas 14.05. oko 15h u akvatoriju Dugog otoka s mobilnog obalnog lansera iz sastava raketne bitnice RB-1...

Stariji sustav - SOPL 'Rubež-E', samohodni obalni protubrodski lanser raketa P-20/21/22.
Kamion je sovjetski MAZ 543M, motor V12 konfiguracije, zapremine 39000 kubika koji razvija 500 KS i oko 1400 Nm.

Maketa sustava (na stolu) je predstavljena Titu kad je bio u posjeti MŠC-Split. Tad je to bila vrhunska vojna tajna...

Ovaj je još ostao u skladištu Lepetane, ostali su prodani Egiptu skupa s raketama. Bilo ih je 10 u JNA.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   22.09.15 8:05

Jadranka.

SveJug: komentar modifikovan dana: 22.09.15 11:26; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   22.09.15 11:10

Reprezentativni brod Krajina.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 15
Član od : 2015-08-26

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   22.09.15 21:04

@Max Blitz (citat):
Ovaj je još ostao u skladištu Lepetane, ostali su prodani Egiptu skupa s raketama. Bilo ih je 10 u JNA.

Ostao je jedan i u RH, gdje se nalazi i dan danas naravno u lošem, neoperativnom stanju. Zanimljivo je da su se na bazno vozilo (MAZ 543M) postavile rakete RBS-15B. 

https://www.youtube.com/watch?v=nTBB...utu.be&t=1m13s

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   23.09.15 13:08

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   23.09.15 14:25

@SveJug (citat):

Na istom mjestu i danas stoje samo ne isti brodovi(neki veći povremeno da)i ne od iste ex države.Interesantno na samoj slici je isti kamen Tad i Sad.Vrijeme sve gazi ali stari dobri kamen ne.

milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2752
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   23.09.15 14:27

Sta znaci ovo (oznaka rakete)RBS-15B?
Znam za oznake ZV(zemlja vazduh)i tome slicno

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   24.09.15 9:58

Sa posadom Zvezde 1956.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   24.09.15 11:31

@milutins (citat):
Sta znaci ovo (oznaka rakete)RBS-15B?
Znam za oznake ZV(zemlja vazduh)i tome slicno

To su švedske rakete Saab Bofors (Robotsystem 15), ovisno o inačici mogu se ispaljivati s obalnih lansera, brodova i aviona.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   25.09.15 2:16

Ukrcaj nevođenog torpeda TR-53-VA na podmornicu P-831 'Sava':

Torpedni prostor u podmornici

Ukrcaj akustično-indukcijske mine AIM M-82 kroz torpednu cijev

Upravljački pult

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   27.09.15 21:45

Navodno se uveliko radi na remontu školskog broda 'Jadran'.

Osim jedara, 'Jadran' će pokretati i Caterpillar C18 pogonski motor snage 448 bkW i bit će opremljen sa još tri pomoćna Caterpillar generatora.

http://www.teknoxgroup.com/me/novosti/novice/news/?tx_ttnews%5Btt_news%5D=431&cHash=1f3e445e40b8fb2894937c719c270b21

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   30.09.15 23:58

Ostaci (konzervirane) hrane nakon 10 dana i 11 noći provedenih pod morem u podmornici P-812 'Neretva'...

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2752
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   01.10.15 0:17

Zaista moram da istaknem(ipak sam na forumu od augusta,19-og 2009-e godine)da je tema "Brodovi i podmornice JRM"ubedljivo najkvalitetnija tema na fbpnjna.Gotovo da su u njoj obuhvacena sva plovila i ostalo vezano za JRM,dat je pun istorijat o nastanku plovila,ispratio se njihov kraj,bilo na rezalistu ili prodajom drugim drzavama.
Osim toga ovdje ima najmanje komentara koji nisu vezani za temu.
Ne mislim da je najbolja tema ona koja je najposecenija nego ona gdje se moze nesto novo procitati.
Zaista sve pohvale,kako osnivacu teme tako i onima koji daju doprinos njenoj sadrzajnosti.
Naravno da sam ponosan i na sebe-nekim svojim aktivnostima,prevashodno moljakanjem da se ukine crvena markirna boja doprineo sam da se odmakne od politikanstva u samoj.

Desetar
Desetar

Broj komentara : 280
Član od : 2013-03-09
Dob : 56
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   01.10.15 3:59

Nažalost odnedavno pokojni podmorničar (bio je zadnji komandant 823) Štef Vrančić mi je pričao da su ove starije podmornice bile komfornije nego novije. Osim toga po povratku sa zadatka, sa nadvodnom brzinom od petnaestak čvorova, to je bila prava vožnja, za razliku od tipa Heroj, koji je plovio 8-9 čvorova i nikad stići kući.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   01.10.15 14:04

@Minolovac (citat):
Nažalost odnedavno pokojni podmorničar (bio je zadnji komandant 823) Štef Vrančić mi je pričao da su ove starije podmornice bile komfornije nego novije....

Glavno da je za tablu bilo mjesta...  Smile

Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   01.10.15 17:03

Od kud vadiš ove slike?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   01.10.15 18:27

@Jozo Trklja (citat):
Od kud vadiš ove slike?

Druže se ljudi i na drugim mjestima, Facebook je postao jak što se toga tiče, a dobijem i na e-mail....

Ima i na ruskim stranicama dosta o JRM....
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Today at 10:37

Na vrh Go down

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» IMENA BRODOVA JUGOSLOVENSKE RATNE MORNARICE...
» Ratne rezerve SFRJ?
» "KOMANDNI MOST" - za sve ljubitelje RM - pitanja, zanimljivosti i ostalo...
» Anegdote, zanimljivi i smešni događaji i doživljaji iz JNA
» Rečna flotila