FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Najteži ( najgori ) dan u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
slikarB
Džomba
Džomba

Broj komentara : 125
Član od : 2016-04-03

KomentarNaslov komentara: Najteži ( najgori ) dan u JNA   30.04.16 0:25

Poštovani drugovi vojnici,

Činjenica da zbog vremenske distance nekada mnogi teški trenuci, zbog perioda prošlosti koji ih je pokrivao sada su dobili neku više lirsku notu , pa i humorističku ponekada, ali neki je i u sećanju je ostao kao dan " D "-naporan dan u kome su se nizali maler za malerom, ili je bio jedan enormnih razmera ili kojekakva druga neprijatnost.

pruženih između nas....
 ... Ostaju nam uvek druže,
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2756
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   30.04.16 17:21

15 dana pokretnog logorovanja, od Skopske Marsalke preko Kumanova,Stracin Dola,Krive Palanke i Kratova.Uzas,kako sam preziveo pojma nemam,Tantalove muke.Negdje imam zapisanu vojnicku pesmu vezanu za Kicevo,Skopje,Strumicu,Str Novo Selo i Stari Dojran.Dok je ne pronadjem evo "isecka"-vezano je za pevanje koracnice...

Kapetan hoce pesmu
Uz koju se snazno umire
U sebi pevam pesmu
Koja sa Biljanom izvire
...................................
Sto vise hodam-od muke
Nada mi sve jace sija
Ovaj Krivolak je vojnicka mora
Zivela Makedonija

Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   30.04.16 19:54

Moj najteži dan u JNA .

Bio je to dan kao da su se svi baksuzi urotili protiv nas, kao da su nam sve crne mačke Skopja i okoline istrčale na put ( NARAVNO niti ja sujeveran niti je u vojsci bilo mesta sujeverju-čisto simbolično navodim baksuze...crne mačke... Smile ). Evo pa prosudite sami.

Februar 1987 g., ....zimski teren u selu pored Vardara...ja došao na teren nedelju dana kasnije tek prizdravio ( temperatura, grlo...nos...) .četa se več ulogorila pored reke. Nije bilo snega  tih dana, ali ledeno hladni te su se ukopavali ispod šatorskih krila, na sred logora mesto za logorsku vatru....lep uredan logor, ali HLADNO, duuuuva sa Vardara te iako ukopani ispod šatora ZIMA, spavamo i sa potkapama....

...Bio je dan neke jako bitne vežbe, i komanda kasarne je došla da proprati naš rad-sklapanje Bejlog mosta....

....Dan poče i pored zime normalno....Postrojavanje, itd....hvatamo se već uvežbani za čeličnu konstrukciju Bejlog mosta....i ide nekako....Ali u neko doba dana se sve nekako uskomeša....sve nekako krenu naopako...Popadaše nam neki delovi tečke čelične konstrukcije uz silno BUUUUĆ u Vardar...poče neka opšta nervoza....dal zbog peha, dal zbog prisustva komande....Te da zlo bude gore zapalio se jedan šator vojnički NE ZNAMO KAKO ???? A u logoru tu odmah iznad poligona pored Vardara ostao samo požarni....Te otrčasmo da gasimo vatru i sprećimo dalje širenje požara a vetar duva li duva a ukopani u šatorima smo spavali na podmetačima na slami da bi bilo toplije.

....Ugasismo. Stradalu su samo par šatorskih krila na šatoru. Vratismo se na poligon na započeti Bejli most....

....Kratak zimski dan, več odmalo podne-javljaju nam iz kasarne da nam dostava ručaka KASNI!!!! ( na tom terenu kuhinja nije išla sa nama) . Malo predahnusmo , odložismo prazne porcije, ogrejasmo se pored vatre  koja nam napuni svaku poru dimom pa opet na poligon.

I opet STVARNO ne znam, zašto nam je sve tog dana išlo tako kilavo-pa već smo bili obučeni i u dobrom prolaznom vremenu umeli da sklopimo most.

I razduva se još jači vetar i podiže veliki šator komandira vodova uvis a sa njim se razlete sva papirologija koja je ostala na stolu tog šatora-pa OPET ko je mogao,bio tog trenutka slobodnih ruku ostavismo most pa jurismo šator i papire po okolnim njivama.

Stiže na KONAČNO i ručak.Mi več mrtvi umorni, sažvakasmo to nekako pa bacaj se ponovo na most...a več pao mrak.

I nekako OPET sve NAOPAKO, sve se nešto ne uklapa, remorkeristi upalili reflektore i na vozilima voznog parka pored logora takođe da se vidi šta radimo, da ne izgine neko.

Ponoć, nekako sklopismo glavni deo mosta.Ostalo je da remorkeristi privuku odvojeno sklopljeu skelu od konstrukcije Bejlog i da je prikačimo na most.Ali Vardar nekako zanese remorker i on se sa onim prednjim kranom zabi u drveče i šiblje koje je raslo u vodi kraj obale reke...Pa seci balansirajuči nad vodom Vardara te dobro umršene grane drveća i šipražja.....

...I DOVUKOŠE skelu remorkeristi i SKLOPISMO most konačno u 03.00 ujutru !!!! Preteraše BDS preko mosta za probu.

Postrojasmo se mrtvosani pred komandom, znali smo da nas ne čeka ništa dobro . A komnda nam na jedva sklopljen most dade OSTAV !!!!!!!  Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

I sutra od 05.00  PONOVO !!!!!

E sada je trebalo prvo svu tu tešku konstrukciju rasklopiti pa OPET iz početka....Doduše dozvoliše nam iz komande da 1/3 sinoč sklopljenog mosta zadržimo sklopljenu , samo ostatak da razmontiramo pa ponovo....

Eto tako beše TOG DANA. Pravi Twin Peaks !!!!! bez imalo preterivanja tako beše.

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 

slikarB: komentar modifikovan dana: 30.04.16 20:20; prepravljeno ukupno 4 puta (Reason for editing : slovne greške)
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   30.04.16 20:01

@slikarB (citat):

....E sada je trebalo prvo svu tu tešku konstrukciju rasklopiti pa OPET iz početka....Doduše dozvoliše nam iz komande da 1/3 sinoč sklopljenog mosta zadržimo sklopljenu , samo ostatak da razmontiramo pa ponovo....

i kao što uvek bude...." SUTRA JE NOVI DAN"....i sklopismo most JUNAČKI !!!  Smile

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 857
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   30.04.16 23:30

Najgori dan, bio mi je 10.4.1988 g, jer sam tada hteo organizovati kulturnu priredbu za vojsku, a to se protumačilo da slavim NDH... Nisam ni znao za taj datum tada, niti na to i pomislio, već igrom slučaja pa sam imao ceo dan neprijatnosti i isleđivanja od Klepa i još je jedan starešina bio, da li je bezbednjak, pojma nemam, ali sam se iščupao u kasnim popodnevnim satima.
To mi je bila jedina neprijatnost, za svo vreme službe u Zadru.
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   01.05.16 13:17

Pocetak aprila 91. Desilo se sto se desilo na Plitvicama, mi zaduzili ratnu opremu, ubacili nas na kamione i pali za Liku. U koloni iza nas svabi sa mercedezima idu na more (ili gde god vec), a mi na kamionima popunjavamo borbene komplete municije. Onako, dosta surrealno za klince od 18-19 godina.
Taj dan je bio najgori. Posle je bilo svega, ali opet ne ovako. 
Nekako navikne covek...
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4824
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   01.05.16 15:01

@Sloba1 (citat):
Najgori dan, bio mi je 10.4.1988 g, jer sam tada hteo organizovati kulturnu priredbu za vojsku, a to se protumačilo da slavim NDH... Nisam ni znao za taj datum tada, niti na to i pomislio, već igrom slučaja pa sam imao ceo dan neprijatnosti i isleđivanja od Klepa i još je jedan starešina bio, da li je bezbednjak, pojma nemam, ali sam se iščupao u kasnim popodnevnim satima.

Svašta!

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   01.05.16 15:06

@VBČ (citat):
Svašta!

Da, tako je bilo, sjećam se jedan mornar je imao rođendan, taj dan nije ništa smio počastit u kantini, već sutra.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   01.05.16 16:15

NAJGORI DAN-STA JE TO....-za nas sa tadasnjih 18-19 godina koji smo otisli prvi put dalje od 20 km od  kuce -otisli u nepoznato ,sa totalno nepoznatim ljudima i oficirima od kojih je svako izdavao naredjenje i vikao-PA SVAKI DAN JE BIO NAJGORI... Sad Sad Sad
-A opet NAJGORI DAN-kada su pocela sva ona stanja ( sranja ) ,pocela prva puskaranja,sedim u rovu pored minobacaca 82 mm ,mrak ne vidis dalje od 15 metara i onda zvizduk i bljesak na nekih 70-80 metara .Pada granata od minobacaca sa ONE strane zice i pomisao u trenutku-evo ih-pa sta bude bice. -Hladan znoj niz ledja i neizvesnost.... pale pale pale pale
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   01.05.16 21:56

Najgori dan ili veče u JNA je bio onaj,kada bi cela četa zakasnila na burek za večeru...
Bilo je i drugih,ali me to najviše demoralisalo da budem primeran vojnik...
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   02.05.16 0:09

@warpaint (citat):
Pocetak aprila 91. Desilo se sto se desilo na Plitvicama, mi zaduzili ratnu opremu, ubacili nas na kamione i pali za Liku. U koloni iza nas svabi sa mercedezima idu na more (ili gde god vec), a mi na kamionima popunjavamo borbene komplete municije. Onako, dosta surrealno za klince od 18-19 godina.
Taj dan je bio najgori. Posle je bilo svega, ali opet ne ovako. 
Nekako navikne covek...

Tačno te razumem kakav je to osečaj. Iako daaavno odslužio vojsku pre toga,avgusta 1998, ,več zapošljen u civilnoj građevinskoj firmi kao šef vodim jedno gradilište sa 15-ak radnika van mog grada. Leto, objekat u izgradnji blizu auto puta, jurcamo po trasi, meri se, kopa, betonira.....i odjednom zatutljiše teški motori....Pogledamo a ono kolona vojnih vozila i oklopnih i kamiona, jako velika kolona kakvu uživo  , iako svi bivši vojnici ,  nikada pre nismo videli -osim u starim spektakularnim partizanskim filmovima. Sa zebnjom stadosmo sa radom i pogledom odpratismo kolonu koja je odmicala u daljini..... I onda se desi 1999 godina

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   02.05.16 0:32

Čitam i uviđam kako nam se razlikuje shvatanje "NAJGOREG" u JNA .I to mi je sasvim razumljivo.Pa i sami životi gore potpisnika postova iz doba 80-ih i 90-ih su nam se u kao osamnaestogodišnjacima , devetnaestogodišnjacima u JNA a i privatno razlikovali zbog ololnosti . Poštujem to.

Eto iz tog razloga i potiče različitost stavova o JNA na jednoj drugoj aktuelnoj temi ovog sajta.

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 

slikarB: komentar modifikovan dana: 02.05.16 1:12; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   02.05.16 1:01

@Sloba1 (citat):

Zaista velika neprijatnost. Bilo je puno vrlo ograničenih razmišljanja u JNA, ali otkud im samo uopšte ideja da neki momak ,vidim Vojvođanin, ima ideju da slavi NDH koja se u to vreme nije niti pominjala niti je iko javno prolongirao.

A zaista i oko najbanalnijih stvari se dizala prašina-za osnovnu školu u selu,za decu, gde smo logorovali dali mi hamer Ao format da nacrtam grbove i zastave republika SFRJ i državni grb i zastavu. Ja skicirao kartu SFRJ, osmislio da u svakoj republici iscrtam zastavu i grb republike, a u preostalim uglovima papira iscrtam veliki grb i zastavu SFRJ .Ta jedino su mi tu ostala prazna mesta na velikom papiru tako da je ispalo da se grb SFRJ nalazi gde je otprilike područje Rumunije, a zastava SFRJ gde se otprilike jug Italije. ...A niti ja crtao granice susednih nam država- samo granice SFRJ a van njih beo papir, blago mi zameriše što sam tu postavio zastavu tj grb SFRJ. Nisam imao neprijatnosti, nisam ni prepravljao crtanje, ali me začudilo otkud tako daleko mogu ići razmišljanja-kao da ja crtanjem " osvajam" tuđe teritorije !!!

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Najteži ( najgori ) dan u JNA   Today at 10:53

Na vrh Go down

Najteži ( najgori ) dan u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1