FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Moral

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
strela
Gušter
Gušter

Broj komentara : 99
Član od : 2013-01-28
Dob : 66
M(j)esto Beograd, Kragujevac

KomentarNaslov komentara: Moral   12.05.16 17:18

Na sajtu su postavljene mnoge zanimljive teme iz svakodnevnice nekadasnje JNA. Ali reci i komentari po ovoj temi skoro i da nepostoje. Principi na kojima se izgradjuje i pociva svaka armija u svetu su: HOCU, MOGU i ZNAM. Odnosno motivisanost i raspolozenje za izvrsenje zadatka(moral), fizicko-psihicka spremnost i vojno-strucna obucenost. Koliki je znacaj moral imao, poznat je primer u Crvenoj armiji gde su komesari imali veca ovlascenja od komandanata jedinica i mogli su im suditi prekim sudom. U JNA moral jedinice kao elemenat po kome se cenila njena borbena spremnost je bio rangiran na prvom mestu. Na zadatku izgradnje i odrzavanje morala bavio se veliki broj pojedinaca i organa za moral. Interesantno je cuti od bivsih pripadnika, zapazanja i utiske o tome?
Na vrh Go down
http://zarko_strela@yahoo.com
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4113
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moral   13.05.16 1:41

@strela (citat):
Na sajtu su postavljene mnoge zanimljive teme iz svakodnevnice nekadasnje JNA. Ali reci i komentari po ovoj temi skoro i da nepostoje. Principi na kojima se izgradjuje i pociva svaka armija u svetu su: HOCU, MOGU i ZNAM. Odnosno motivisanost i raspolozenje za izvrsenje zadatka(moral), fizicko-psihicka spremnost i vojno-strucna obucenost. Koliki je znacaj moral imao, poznat je primer u Crvenoj armiji gde su komesari imali veca ovlascenja od komandanata jedinica i mogli su im suditi prekim sudom. U JNA moral jedinice kao elemenat po kome se cenila njena borbena spremnost je bio rangiran na prvom mestu. Na zadatku izgradnje i odrzavanje morala bavio se veliki broj pojedinaca i organa za moral. Interesantno je cuti od bivsih pripadnika, zapazanja i utiske o tome?
U svakoj temi vezanoj za JNA protkan je moral, ne znam kako nisi uocio.

pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Moral   13.05.16 2:57

@PORUCNIK (citat):
U svakoj temi vezanoj za JNA protkan je moral
Tacno. MORAL(I) smo.

smijehx
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moral   14.05.16 0:34

@pera84 (citat):
@PORUCNIK (citat):
U svakoj temi vezanoj za JNA protkan je moral
Tacno. MORAL(I) smo.

smijehx
Zato smo bili moralni lol!

milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2741
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Moral   14.05.16 16:56

JNA je bila savremena armija, blago receno regionalna sila.Nista nije prepustano slucaju pa tako izmedju ostalog i moralno politicka bezbjednost.Govorim o vremenu mog sluzenja JNA(80/81).U to vrijeme nacelnik za MPS brigade je bio u cinu pukovnika,zvao se Stojadin Petkovic.
Poslije njegovog govora u martu povodom izbijanja kontrarevolucije na KiM-u bili smo spremni da poginemo za ocuvanje suvereniteta i integriteta SFRJ.
Desilo se sta se desilo-sada svi zajedno uzivaju u slobodi, nezavisnosti i demokratiji(i svi su visoko moralni,moral(i) su.
Ako nista drugo barem ne zive u tamnici naroda.

Desetar
Desetar

Broj komentara : 288
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Moral   14.05.16 18:29

Sto se tice MORALA ja mislim da je to dobro raspolozenje u ceti ili na karauli ja cu pisati prvo u ceti u T.VELESU por.MARKO ANGELOVSKI kada nas pohvali kada je zadovoljan sa nama stvori se raspolozenje vojnika.Na KARAULI posebno mora staesina da nam digne MORAL da nas isto pohvali oraspolozi nasali sa vojaskom dozvoli da se malo opustimo ipak smo bili optereceni dano nocnim patrolama i sa municijom tako da je morao da nas opusti malo ja mislim da je to MORAL u JNA.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 847
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Moral   14.05.16 22:44

Što se tiče morala, prva asocijacija je na svetske ratove, na prvi rat u smislu, Kralj Petar došao na bojište, moral vojnika naglo se popravio, ili u drugom ratu sličnim gestom, samo ovoga puta u svojstvu nečeg drugog u smislu podizanja morala. Govoriti o moralu u vremenu našeg služenja vojnog roka u mirnodopskom smislu, nije ništa spektakularno. Regrutacija, dobiješ poziv, javiš se u jedinicu, zadužiš opremu i to je to... Služiš to vreme koje je zakonom predviđeno, neko 18, neko 15 a ove poslednje generacije 12 meseci. Nema tu šta da se morališe, bar sa moje pozicije služenja vojske.
Kolega Lala, iznosi moral u smislu, težine roda vojske koji ga je zapao i u tom kontekstu, svaka pohala, relaksirala je vojsku kako bi lakše gurali rok do kraja. Zavisi ko je gde služio  i u kom rodu vojske bio, te shodno tome i stepen morala bio je takav ili mu se nije pridavao značaj. Kod mene u ŠRO nema šta da se diže moral, jer nikome nije ni padao a nije ni imao razloga da pada. Imaš teoretski deo u učionicama i praktični na poligonu, polaganje predmeta za činove i to je to...
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moral   15.05.16 0:51

@Sloba1 (citat):
Što se tiče morala, prva asocijacija je na svetske ratove, na prvi rat u smislu, Kralj Petar došao na bojište, moral vojnika naglo se popravio, ili u drugom ratu sličnim gestom, samo ovoga puta u svojstvu nečeg drugog u smislu podizanja morala. Govoriti o moralu u vremenu našeg služenja vojnog roka u mirnodopskom smislu, nije ništa spektakularno. Regrutacija, dobiješ poziv, javiš se u jedinicu, zadužiš opremu i to je to... Služiš to vreme koje je zakonom predviđeno, neko 18, neko 15 a ove poslednje generacije 12 meseci. Nema tu šta da se morališe, bar sa moje pozicije služenja vojske.
Kolega Lala, iznosi moral u smislu, težine roda vojske koji ga je zapao i u tom kontekstu, svaka pohala, relaksirala je vojsku kako bi lakše gurali rok do kraja. Zavisi ko je gde služio  i u kom rodu vojske bio, te shodno tome i stepen morala bio je takav ili mu se nije pridavao značaj. Kod mene u ŠRO nema šta da se diže moral, jer nikome nije ni padao a nije ni imao razloga da pada. Imaš teoretski deo u učionicama i praktični na poligonu, polaganje predmeta za činove i to je to...
Moral je nesto sire, Slobo. Ispoljava se i kad cistis pistu i kad cekas neprijatelja u rovu.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Moral   Today at 5:23

Na vrh Go down

Moral
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1