FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Izlazak Britanije iz EU

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2432
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Izlazak Britanije iz EU   24.06.16 14:59

Licno sam iznenadjen voljom Britanaca?Ovo je veliki udarac na ekonomiju ne samo Velike Britanije.Kolaps evropskih berzi, ali i svjetskih, Dow Jones mada jos nije otvoren je u panici.Najveci gubitak trpe banke i naftasi.Sve pada osim zlata- logicno-doci ce do pumpanja novca,inflacija je neminovna a zlato je historijski sigurnosna opcija u tim turbulentnim vremenima.Pad nafte na svjetskom trzistu je neizbjezan vise zbog porasta US $ u odnosu na korpu valuta nego zbog cistih ekonomskih razloga.
Takodje ce doci do drasticnog snizenja kamatnih stopa, kako u EU, tako i u USA.
Politicki posmatrano doci ce do porasta nacionalizma.
Najveci dobitnik u svemu ovome je D Trump, velike su sanse da udje u Bijelu Kucu.

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 4640
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   24.06.16 15:19

Radostan sam zbog izlaska Ujedinjenoga Kraljevstva iz EU.
Opredijelili su se za suverenitet svoje države.

milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   24.06.16 15:28

Razumijem to sto kazes.Ovo je poraz krupnog kapitala i novog svjetskog poretka- neoliberalizma.Da se razumijemo krupni kapital upravlja svijetom a ne Washington, London, Brisel.....
Sa micanjem privrednih potencijala( citaj strane investicije) odlucuju o sudbini naroda i drzava, sto dovodi do kolapsa drzava, kriza pa i ratova.
Teski dani su pred EU i kompletnom Evropom- veliki sam pesimista, mada je i status quo dugorocno neodrziv

Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 589
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   24.06.16 15:30

@milutins (citat):
Licno sam iznenadjen voljom Britanaca?Ovo je veliki udarac na ekonomiju ne samo Velike Britanije.Kolaps evropskih berzi, ali i svjetskih, Dow Jones mada jos nije otvoren je u panici.Najveci gubitak trpe banke i naftasi.Sve pada osim zlata- logicno-doci ce do pumpanja novca,inflacija je neminovna a zlato je historijski sigurnosna opcija u tim turbulentnim vremenima.Pad nafte na svjetskom trzistu je neizbjezan vise zbog porasta US $ u odnosu na korpu valuta nego zbog cistih ekonomskih razloga.
Takodje ce doci do drasticnog snizenja kamatnih stopa, kako u EU, tako i u USA.
Politicki posmatrano doci ce do porasta nacionalizma.
Najveci dobitnik u svemu ovome je D Trump, velike su sanse da udje u Bijelu Kucu.
No, ni vse tako črno kot pišeš. Dejstvo je, da Evropa, v takšni obliki kot je sedaj ne more dolgo obstajati. Vse odločitve Evrope so v interesu kapitala. Ne bom omenjal Grčije, popolnoma jo je Evropa uničila, pa še marsikatero drugo državo tudi. V Sloveniji smo morali dokapitalizirati banke z milijoni evrov, tudi na račun upokojencev. Po vseh zakonitostih tržne ekonomije bi bilo najpametneje, da bi banke likvidirali. Bilo bi najceneje za Slovenijo in nas. Vendar v tem primeru nemške in druge banke ne bi dobile povrnjenih kreditov, ki so nam jih dale. Zato smo morali davkoplačevalci vrniti te kredite. Potem pa se je banka (mariborska) prodala za manj kot polovico zneska zadnje dokapitalizacije. Kupil pa jo je nek ameriški sklad za katerega se sploh ne ve točno kdo so lastniki. Sploh se ne bi čudil če bi bili v lastniški strukturi ameriškega sklada isti ljudje, ki so banko spravili v nelikvidni položaj. In to se dogaja na vseh področjih. Poglej samo trgovinski sporazum, s Kanado je že sprejet, z Ameriko bo pa kmalu. Pa nihče točno ne ve kaj ta sporazum sploh prinaša. Poslanci so si ga lahko, pa še to ne v celoti, ogledali na ameriški ambasadi. Pa so ga sprejeli, ker je dober za nas, so trdili. Od slovenskih poslancev samo dva (Fajonova in Šoltes) nista glasovala za sporazum. Ostali pa so dvigovali roke kot Italijani leta 1943.
Multinacionalke pa na račun bedastih Evropejcev kujejo dobičke v zneskih o katerih se nam niti sanja ne. Je že čas, da se nekaj spremeni. In izstop Anglije je začetek. Vsaj upam.
Glede Trumpa pa se ni za bati. Če slučajno zmaga in pride v belo hišo mu bodo že nastavili svetovalce, da bo zelo malo odločitev njegovih. Če pa svetovalcev ne bo poslušal, ja potem pa se lahko zgodi Dallas.
Da pa se bo povečal  nacionalizem je tako vsem jasno. Pa izstop Anglije nima s tem skoraj nobene zveze.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   24.06.16 15:40

Na koji trgovinski sporazum sa Canadom mislis?
NAFTA- north american free trade agrement, ili neki drugi?
NAFTA je bio generator neoliberalizma kao novog svjetskog ooretka.Naravno da su banke glavni krivci za desavanja u svijetu u zadnjih 15- ak godina, jeste malo van topika ali je sve povezano.
Izvini, imam mali problem sa tvojim slovenskim, ne smeta mi, volim da ga citam ali imam poteskoca u razumijevanju

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17805
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   24.06.16 16:45

Rezultat je bio blizu 50:50 tako da nema govora o plebiscitu za izlazak iz EU.
Također su Sjeverna Irska i Škotska glasale za ostanak u Uniji.
Škotska je na nedavnom referendumu odbacila osamostaljenje dobrim dijelom iz razloga straha posljedica izbacivanja iz EU u tom slučaju, a sad se situacija po tom pitanju okrenula 'naglavce'.

Ne sviđa mi se što su za izlazak iz EU mahom glasali desničari, starije, manje i slabije obrazovano i ruralno stanovništvo.
Volio bih da su ovu odluku donijeli mladi i obrazovani, ako je već takva donesena.
I da je nisu donijeli samo Englezi i Velšani.

Po meni nisu presudile ekonomske analize jer prosječan glasač ne zna puno o tome, već najnovija migrantska kriza.
Britanci imaju već dovoljno 'svojih' migranata iz bivših kolonija koji već desetljećima dolaze sasvim nevezano uz najnovije ratove, pa su se očito i tu rekapitulirala neka iskustva iz svakodnevnog života s njima.

Predviđam opstanak EU (i tako se VB stalno ponašala kao stidljiva mlada, malo bi, malo ne bi, po iks stvari Smile ).
Također mislim da je izlazak Škotske iz VB gotovo sigurna stvar, a potom i Sjeverne Irske u kojoj bi se, moglo i pripucat oko toga ponovo. A dalje ćemo vidjet što će bit.

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Broj komentara : 3255
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   24.06.16 20:55

@Max Blitz (citat):
Po meni nisu presudile ekonomske analize jer prosječan glasač ne zna puno o tome
'Prosjecan glasac" bira i predsjednike, poslanike...
Bilo bi krasno kad bi svi imali doktorat i birali analitcki al' tako se svijet ne okrece.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   24.06.16 21:04

@pera84 (citat):
@Max Blitz (citat):
Po meni nisu presudile ekonomske analize jer prosječan glasač ne zna puno o tome

Bilo bi krasno kad bi svi imali doktorat i birali analitcki al' tako se svijet ne okrece.

Ok, tako je, da.

Koliko god volim modernu demokraciju često mi se čini da je najbolje društveno uređenje bio prosvijećeni apsolutizam, npr. ono kad je Marija Terezija naredila da sva djeca moraju ić u školu, a da je dala na referendum to pitanje, ne bi tada narod tako odlučio. Smile

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   24.06.16 22:02

@pera84 (citat):
@Max Blitz (citat):
Pero je 100 % u pravu.Zapadna demokratija nije perfektna.Koliko puta sam udario u zid zbog te demokratije.U gradskim upravama, narocito na mjestima koji zahtijevaju vrhunske eksperte sjede ljudi koji nemaju blage veze sa agendom.Npr u planing i zoning kada trazis nekakve promjene ( oko upotrebe zgrade i sl) sjedi grupa koja je slucajno odabrana( moze biti ljekar, pravnik, vodoinstalater i td) koji izvrsavaju svoju gradjansku duznost a pojma nemaju o agendi.
Tako je i sa izborima, rijetko pobjedjuju najbolji, pobjedjuju oni koji imaju vise para i bolju retoriku

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   24.06.16 22:50

@milutins (citat):
demokratija nije perfektna

Demokratija je i kad dva vuka i ovca glasaju sta je za veceru. Laughing
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 456
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   24.06.16 22:52

Zanimivo. Danes objavljeno, da velika večina Britancev danes na google išče informacijo "kaj je EU".
Star pregovor pravi: po toči zvoniti je prepozno.

http://svet24.si/clanek/novice/svet/576d6b0db1969/glasovali-so-za-izstop-iz-eu-zdaj-pa-google-sprasujejo-kaj-je-sploh-eu
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   24.06.16 23:14

@zokika (citat):
Zanimivo. Danes objavljeno, da velika večina Britancev danes na google išče informacijo "kaj je EU".
Star pregovor pravi: po toči zvoniti je prepozno.

http://svet24.si/clanek/novice/svet/576d6b0db1969/glasovali-so-za-izstop-iz-eu-zdaj-pa-google-sprasujejo-kaj-je-sploh-eu

Laughing

"Veliko britanskih državljanov je zaskrbljenih zaradi vesti, da so jim politiki lagali o domnevno pozitivnih učinkih odhoda, še bolj pa jih skrbijo napovedi o inflaciji in padcu vrednosti funta."

Ma nek' idu što prije, kako se već moglo čut, EU pojedinačno gledajući ne može samo bez jedne zemlje.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   25.06.16 2:18

Danas nije bilo novca ni s bankomata ni u mjenjačnici za Britance u hotelu u Grčkoj....

Britanski turisti koji se nalaze na godišnjem odmoru u Grčkoj našli su se u nezavidnoj situaciji nakon što je Velika Britanija izglasala izlazak iz Europske unije. S obzirom da je došlo do promjene u vrijednosti funti, Grci im odbijaju razmijeniti novac.
Europska središnja banka nije poslala službeni dopis tečaj funte...

http://net.hr/danas/svijet/dragi-gosti-ispricavamo-se-ali-za-neke-britanske-turiste-vec-je-poceo-pakao/

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1816
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   25.06.16 9:56

potez britanije pokazace se ispravnim. ovim putem treba da krenu i druge zemlje.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   25.06.16 12:47

@zokika (citat):

Na Fox News (američka TV) su objavili da je VB napustila UN....

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   25.06.16 13:12

Podsjetnik kako izgleda (koje zemlje ga čine) Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske.
Sama Engleska nije tako velika zemlja.

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   25.06.16 14:03

Ima nesto u ovome- nismo dzaba pjevali pre nekih 40- ak godina.
Amerika i Engleska
Bice zemlja proleterska.

Garant Englezi idu u socijalizam Very Happy

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   25.06.16 14:45

I "mi" cemo ako Hillary udje u WH. Laughing
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   25.06.16 15:03

Već se zezaju (a možda nije sasvim zezancija) gdje bi sad bilo najbolje emigrirati iz Britanije... Smile

http://indy100.independent.co.uk/article/the-10-best-places-to-emigrate-to-after-brexit--bJqpKLP3EZ

I prije referenduma su se pojavili savjeti gdje i kako se preseliti u slučaju tzv. Brexita:

http://indy100.independent.co.uk/article/your-howto-guide-on-moving-to-another-country-in-case-of-brexit--bk68ruG9VW

Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 4640
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   25.06.16 21:36

@vladimir (citat):
potez britanije pokazace se ispravnim. ovim putem treba da krenu i druge zemlje.

apsolutno točno

Sloba1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 584
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   26.06.16 0:09

Sad sam malo zbunjen. Jel Englesku čine Severna Irska i Škotska kao sastavni delovi. Ako je tako, kako onda u jednoj suverenoj zemlji, mogu da imaju npr. reprezentacije u fudbalu, a matica je Engleska. Kakvo je ustrojstvo da pored Engleske, posebno nastupaju Škotska i Irska, jel su njihovi propisi takvi, to mi baš nije najjasnije već duže vreme, a nemam nekog poznavaoca tih prilika da mi pojasni.
Na vrh Go down
Sloba1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   26.06.16 0:11

Neko je gore rekao da je to udarac za njihovu ekonomiju itd..itd... Postavljam logično pitanje, zašto bi oni onda sekli granu ako im je sve bilo dobro i što je to udarac onda ? Zašto su sebi skočili u stomak a bilo im dobro, ni to mi nije jasno, šta je poenta svega. Mislim da je Max rekao u smislu kako će se to odraziti na njihovu ekonomiju, ako sam dobro ga pročitao.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   26.06.16 0:33

@Sloba1 (citat):
Sad sam malo zbunjen. Jel Englesku čine Severna Irska i Škotska kao sastavni delovi. Ako je tako, kako onda u jednoj suverenoj zemlji, mogu da imaju npr. reprezentacije u fudbalu, a matica je Engleska.

Državi koju najčešće skraćeno zovemo Velika Britanija, puno je službeno ime Ujedinjeno Kraljevstvo Velika Britanija i Sjeverna Irska.
Čine je Engleska, Škotska, Wales i Sjeverna Irska. (Vidi karte koje sam malo poviše postavio.)
Nije baš savim to, ali ajde, može se usporediti s ex-Yu koja se sastojala od 6 republika.

Ponekad se cijeli taj teritorij naziva Engleska i svi ljudi se nazivaju Englezima, ali to je krivo!
Tamo najmanje još žive Škoti, Velšani i Irci uz mnogobrojne druge narode koji su se vremenom doselili. Svi oni koji imaju odgovarajuće dokumente su britanski državljani ili Britanci, a dio stanovnika se osjeća Britancima i u nacionalnom smislu (zapravo pojedini Englezi unionisti ili 'miješani'.)

Što se nogometa tiče, reprezentacije su odvojene iz povijesnih razloga (malo duža priča; ima na netu o tome), ali nije to usamljen slučaj, ima još članica UEFA-e i FIFA-e koje nisu sasvim nezavisne države tj. priznate od UN-a kao takve.
(Npr. Farski otoci, Gibraltar, Tajvan, neki karipski i pacifički otoci...)

Na vrh Go down
Sloba1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   26.06.16 1:16

Hvala ti na pojašnjenju, sada mi je dosta jasnije, jer i Vels vidim ima zaseban tim ako gledamo u smislu fudbala, njega sam zaboravio da napomenem maločas. Video sam kartu gore, pa sam zato i pitao, i sada si mi pojasnio. Hvali ti još jednom.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   26.06.16 1:33

@Sloba1 (citat):
Zašto su sebi skočili u stomak a bilo im dobro, ni to mi nije jasno, šta je poenta svega. Mislim da je Max rekao u smislu kako će se to odraziti na njihovu ekonomiju, ako sam dobro ga pročitao.

Da bi se savim razumjelo ovu situaciju trebali bi živjet u Velikoj Britaniji i imat njihov mozak. Oni se zapravo koliko god čudno zvuči u psihološkom smislu uopće ne smatraju dijelom Europe, već im je Europa ovaj kontinentalni dio. (Nije to sasvim ovako jednostavno rečeno, ali da nekako skratim.)
Već nekoliko stotina godina su se 'povukli' na svoj otok, a ekspanzionističku politiku su vodili po svijetu, Europu su u tom smislu pustili na miru. I to je u svijesti običnih ljudi tako.
(Plus što se vole onako malo kao gospodski držat iznad drugih. Smile )
Kako rekoh, ovdje je presudila nova izbjeglička kriza i kvote novih migranata koje im je EU pokušavala namentut. Velika Britanija je nesumljivo jedna visoko razvijena zemlja, ali se ipak po ekonomskoj snazi ne može mjerit s jezgrom EU, odnosno, nazivimo je tako okosnicom Njemačka - Francuska - zemlje Beneluksa. Ako među niima pukne, onda će se tek Unija raspast, neke druge zemlje bi također mogle otpasti.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Izlazak Britanije iz EU   Today at 22:43

Na vrh Go down

Izlazak Britanije iz EU
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Izlazak u grad, dobar provod, dobar ručak ili dobro piće