FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

jna u oruzanim sukobima

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3892
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: jna u oruzanim sukobima   09.09.16 5:32

@Max Blitz (citat):
Poručnik od profesionalnog vojnika postao bakica. Very Happy
Da! Postao sam vjernik, pacifista, bakica. Necu uzeti oruzje da bih ubio covjeka! Necu uciniti svjesno nista da povrijedim nekog covjeka. Radije bih zrtvovao zivot da spasim nekog, nego da mu naudim za platu (ma koliku) ili interes bilo ciji.

Divim se ljudima poput admirala Vladimira Barovica, Srdjana Aleksica i mog klasica Dujic Milosa. SLAVA IM i Bog im dao najljepse mjesto, u najljepsoj basci rajskog naselja! salutiranje

Mladjo
Džomba
Džomba

Broj komentara : 179
Član od : 2012-03-31
Dob : 45
M(j)esto Kicevo Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: jna u oruzanim sukobima   09.09.16 9:48

@PORUCNIK (citat):
@Mladjo (citat):
@PORUCNIK (citat):
@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Nije mi poznato da su JNA instruktori isli tamo da bi zaradili.

Tim gore, živi se od novca.
Svako znanje je roba.
A i nisam pristalica filozofije naknadnih pameti, generala poslije bitke, i tako toga.... ako je i o tome riječ.
Radije bih gladovao nego zivio od krvavog novca.
Krvavi novac je kad nekog ubijes za pare ili zbog neke druge vrednosti ...da sam bio baletan obucavao bin balerine ,da sam bio Slatkar -SLATKARE  ..citav zivot bio sam Vojnik i obucavam vojnike ...Recimo ovako one nase staresine sto su nas obucavali nekim vrednostima pa smo mi posle poklali pola balkana radili su za krvavi novac ili za platu ?
Postoji velika razlika izmedju placenika ili pas rata i jednog instruktora ...mislim
Napisao sam post na prvi komentar, ali nije otisao, vjerovatno greskom.
Dakle, tamo si otisao kao civil, nenaoruzan, kao sto i drugi stranci dolaze u nase zemlje na rad. Otisao si kao nastavnik-predavac, bez obzira na predmet. O tvojoj bezbijednosti tamo se stara domacin, a ne ti sam. Ne ucestvujes ni u kakvim sukobima. To mi je prihvatljivo.
Stvar je drzavnog i licnog morala kome se takve usluge pruzaju.
Tacno je to ja ne mogu da uticem na vladu kako ce da koristi svoju armiju ,ja ne mogu da proreknem ko ce od mojih djaka postati seriski ubica ili profesionalni vojnik ..ja mogu da ih naucim vestinama koje znam 
i da se nadam da ih nikada nece morati upotrebiti ...nazalost svet se ponovo okrece prema oruzju a ne prema dijalogu
Na vrh Go down
Mladjo
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: jna u oruzanim sukobima   09.09.16 9:58

@Max Blitz (citat):
@Mladjo (citat):
Ucesce u oruzanim snagama druge zemlje ili u ratu je kaznjivo po zakonu bez saglasnosti drzave ...i svakako na pasosu pise expert ...ko li ce ga znati zasto ?

Pitali su direktno jednu Hr ministricu, članicu Vlade, je li kažnjivo ako dobrovoljci, državljani RH, idu u ratove po svijetu, a povod je konkretno bila Ukrajina.
Odgovorila je da nije ako se dobrovoljac priključuje strani koju RH priznaje kao legitimnu, tj, jest ako je to vojska legitimne Vlade s kojojm RH ima diplomatske odnose.
Također je naglasila da u tom slučaju takav dobrovoljac ide na vlastitu odgovornost i kasnije nema pravo od RH ništa potraživati u slučaju bolesti, ranjavanja, obitelj u slučaju smrti... (mirovinu na osnovu toga)...
Država sudjelovanja u sukobima ne potiče, ali ni ne zabranjuje ako su ovakva kako je rečeno.
(Što po meni ne znači da Vlada RH vremenom ne može prestat priznavat nekoga.)
A aktivni vojnik bi zapravo morao dati otkaz radnog odnosa ili bi ga dobio, ne može ići svojevoljno i bez dozvole nigdje kao pojedinac, do sad navedeno se prvenstveno odnosi se na druge državljane koji nisu AVL. Naravno, može tu bit i bilateralnih sporazuma država i slanja/razmjene ljudi, instruktora i sl. Opet, razlika je je li država u koju ljudi idu u ratu ili ne, je li se rat vodi na njenom teritoriju ili ne, ima tu detalja. Bome, ne moramo baš sve ni znat.  Smile

Sudjelovanje OSRH u međunarodnim operacijama (koje vode UN, NATO, angažman EU) je sasvim druga stvar.

@pera84 (citat):
Covjek je lijepo rekao!
Sta sad ima da se cudite i moralisete. Svi mi u svojim profesijama prodajemo znanje i vjestine koje smo stekli (osim politicara koji prodaju maglu). Njega zapalo da hljeb zaradjuje kao vojnik. Pa sta?!

A baš tako, Poručnik od profesionalnog vojnika postao bakica. Very Happy
Mladjo, imaš moju podršku! Radi brate što te volja da bi radio i imaš znanja i zdravlja.Wink
A momci su pravi, vidim.

Po starom zakonu Jugoslavije o vojnim licima i rezervnom sastavu kaznjivo je po zakonu bilo kakvo ucesce u drugim armijama ili ratovima ...bio je jedan clan koji kaze da se moze ucestvovati ali za to mora dati saglasnost ministarstvo odbrane ....
Posto smo mi svi neki klonovi te Ex drzave  svi zakoni su prepisani  ...u vecinom zemlji ex YU jos je kaznjivo po zakonu ako za to ne da saglasnost MO ...Posao instruktora je poznat i priznan u svetu ...eto smo kao informacija ja sam bio instruktor Amerima u Afganu ...bio je i jedan kolega iz HR...itd
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3892
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: jna u oruzanim sukobima   09.09.16 9:59

@Mladjo (citat):
@PORUCNIK (citat):

Napisao sam post na prvi komentar, ali nije otisao, vjerovatno greskom.
Dakle, tamo si otisao kao civil, nenaoruzan, kao sto i drugi stranci dolaze u nase zemlje na rad. Otisao si kao nastavnik-predavac, bez obzira na predmet. O tvojoj bezbijednosti tamo se stara domacin, a ne ti sam. Ne ucestvujes ni u kakvim sukobima. To mi je prihvatljivo.
Stvar je drzavnog i licnog morala kome se takve usluge pruzaju.
Tacno je to ja ne mogu da uticem na vladu kako ce da koristi svoju armiju ,ja ne mogu da proreknem ko ce od mojih djaka postati seriski ubica ili profesionalni vojnik ..ja mogu da ih naucim vestinama koje znam 
i da se nadam da ih nikada nece morati upotrebiti ...nazalost svet se ponovo okrece prema oruzju a ne prema dijalogu
Jasno, Mladjo.
Jedno je obucavati, a drugo ucestvovati, ili voditi akciju u tudjoj zemlji.

Mladjo
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: jna u oruzanim sukobima   09.09.16 10:03

@PORUCNIK (citat):
@Max Blitz (citat):
Poručnik od profesionalnog vojnika postao bakica. Very Happy
Da! Postao sam vjernik, pacifista, bakica. Necu uzeti oruzje da bih ubio covjeka! Necu uciniti svjesno nista da povrijedim nekog covjeka. Radije bih zrtvovao zivot da spasim nekog, nego da mu naudim za platu (ma koliku) ili interes bilo ciji.

Divim se ljudima poput admirala Vladimira Barovica, Srdjana Aleksica i mog klasica Dujic Milosa. SLAVA IM i Bog im dao najljepse mjesto, u najljepsoj basci rajskog naselja! salutiranje
Nije cudno da se od vojnika covek transformise u pacifistu  svaka cast svim tim ljudima ...jedan od njih je bio i Admiral Bocinov ...odlezao je dosta u zatvoru zbog toga (moj licni prijatel i veliki covek i humanista )
Posle toga je opet bio vojnik i to Nacelnik generalstaba  makedonske armije ...bog da mu dusu prosti ...PONOVO CU RECI DA   PLACENIK I INSTRUKTOR SE RAZLIKUJU KO NEBO I ZEMLJA
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: jna u oruzanim sukobima   Today at 2:18

Na vrh Go down

jna u oruzanim sukobima
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3