FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Starješine JNA bez ideoloških stega?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 760
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 14:40

Stalno  u vrijeme služenja Armije  me  po malo kopkalo jedno pitanje o oficirima bivše JNA i njihovom privatnom svjetonazuru.Dakle šta su bili u svoja četiri zida kod kuće jesu li bili Srbi,Hrvati,Bošnjaci itd ili samo Jugosloveni,dali  su bili vjernici pa  ako su npr.  tradicijski  bili kršćani jesu li krstili djecu tada ili kasnije nakon raspada države ili nikada?Eto pošto ih ovdje ima dosta volio bih čuti nešto o tome.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 14:59

@gerard ford (citat):
Dakle šta su bili u svoja četiri zida kod kuće jesu li bili Srbi, Hrvati, Bošnjaci itd ili samo Jugosloveni...

Kod kuće?
Pa poznat je tzv. nacionalni ključ u JNA kojim se željela postić nacionalna izmiješanost, još počev od upisa u vojne škole.....
Važio je i za vojnike, čim je veća grupa bila, da su čim više 'od svukud'.... osim toga pitanje nacionalnosti je bilo postavljeno pri regrutaciji, i još pri dolasku na odsluženje. A odgovorit si mogao kako je već onda bilo 'ponuđeno'.... (sumnjam da su se onda izjašnjavali kao Eskimi, pingvini, Indijanci, Svemirci, kako danas znaju pojedinci na popisu stanovništva... Smile)

Osim toga, u jediničnom i matičnom kartonu vojnika i vojnog lica je bila rubrika: nacionalnost (pod točkom 10).
Nije to bio tabu ili 'zabranjeno' kako se možda misli.

A za ovo drugo je u stvarnosti sigurno bilo svega, od ljutih komunista, do onih koji su doma farbali jaja i sl., za krstit dijete mislim da ipak ne, ali to su potajno radile (odvele dijete) najčešće bake, a ovaj se pravio da ne zna/nije znao, tj. stara majka ga je dovela pred svršen čin. Što se samih starješina tiče, mislim da je, ipak obzirom na godište, bilo više krštenih, nego ne.

Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 16:33

A za ovo drugo je u stvarnosti sigurno bilo svega, od ljutih komunista, do onih koji su doma farbali jaja i sl., za krstit dijete mislim da ipak ne, ali to su potajno radile (odvele dijete) najčešće bake, a ovaj se pravio da ne zna/nije znao, tj. stara majka ga je dovela pred svršen čin. Što se samih starješina tiče, mislim da je, ipak obzirom na godište, bilo više krštenih, nego ne.

Very Happy Znači da su bili glumci koji su nama trubili da nema Boga i da će strest struja sve one koji vjeruju u Njega a oni sami su možda mislili drugačije
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1900
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 17:54

Tema za prepir . No
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 18:19

@Max Blitz (citat):
...za krstit dijete mislim da ipak ne, ali to su potajno radile (odvele dijete) najčešće bake, a ovaj se pravio da ne zna/nije znao, tj. stara majka ga je dovela pred svršen čin.

Nije moj stari bio vojno lice, ali po ovom modelu sam ja kršten, bilo je to dosta rašireno.  Very Happy

@mirko bratuš (citat):
Tema za prepir . No

A baš mislim da nije, jer su stvari dosta jasne, i službeno kako je bilo, a i čisto svakodnevno praktično ljudski.

Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 847
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 18:38

Razmišljam šta reći, na ovu temu, mogu jedino moj slučaj da iznesem, ukoliko je bitan, jer ja nisam bio aktivni starešina ali rezervni, tj. u onim ludim ratovima imao sam status kao i oni aktivni...
Koliko me pamćenje služi u reg.kartonu sam se izjasnio kao srbin, kršten sam kao beba i vaspitavan u duhu jugoslovenstva. Na raznim upitnicima, od osnovne škole i dalje, u rubriku sam upisivao srpsko, bez naglašenog isticanja i nisam se toga stideo, ali imao sam bratsku crtu usađenu i mislio da će tako ostati zanavek.
Međutim, već krajem 80 tih godina, počinje da se gubi jugoslovenstvo i dolazi do izražaja sve više nacionalni prizvuk u svim republikama, kao epidemija počela da se širi. U vojci u Zadru, jedan od starije klase onako uz priču na pisti, dao je komentar: Šta je ovo, vrlo mali procenat se izjasnio kao jugosloveni ? Tako da mogu izvući zaključak, da se lampica crvena upravo tada počela paliti u korist nacionalnog.
Starešine koje su mi predavale, svoj posao obavile su profesionalno i nisam čuo da je neko isticao naciju, već kako je bilo po pravilu službe. Od taktike artiljerije, majora Špadine Jakova, preko Pavlovića kap, do majora Barića, kom. Klepa, Brojčina. Jedino me Klepo nakrpio što sam na dan osnivanja NDH hteo nešto da organizujem jer sam bio kulturnjak i nisam ni znao za taj 10.4 niti bio time opterećen, ali Klepo je to drugačije shvatio i ceo dan me isleđivao, vikao, tražeći nešto dok nije uvideo, da je to sve ispalo slučajno i da nema podrivanja sistema. Došao je i neki bezbednjak, ne znam kako se zvao, ali tek predveče sam bio miran, naime major Vilotić se založio i na osnovu njegove intervencije sam se iščupao. Tada je u Zadru služio i Agim Čeku, pa po odlasku Klepa, došao je kasniji hrvatski stožer mislim Filipović na mesto k-danta II diviziona, tj. Petković se prezivao, mislim da je u Hagu suđen nešto za Bosnu i ratne opcije na tom terenu.
Ne znam šta je sa time oficirima posle bilo, gde su pristali, ali dok su bili pod petokrakom nije se videlo da rade protiv interesa, već su na obučavali u duhu ps.Bili su tu još sa prostora one juge, Tahiraj, Ordžanovski, Dudaković ali nemam saznanje da su tada jedno radili a drugo mislili.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 19:11

@Sloba1 (citat):
...u rubriku sam upisivao srpsko, bez naglašenog isticanja i nisam se toga stideo.

To bi recimo bilo to... a primjerice na popisu stanovništva u prilično mirno doba 1981. god, je bilo 5.4% Jugoslavena u SFRJ, tako da ne znam što je htio tvoj starješina. scratch

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2741
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 19:21

Max da li mozda znas kada je bio popis 1981? Ja sam najveci deo te godine proveo u JNA.Sjecam se da smo se prilikom upisa na fakultet izjasnjavali o nacionalnoj pripadnosti.Opet nisam siguran da li je to bilo prilikom upisa 1980-e ili polaska 1981( u medjuvremenu bila je vojska, prva generacija 12+3)

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 19:29

@milutins (citat):
Max da li mozda znas kada je bio popis 1981?

Ne mogu nać točan period, a za drugo ću ti morat stavit wiki:

https://bs.wikipedia.org/wiki/Demografija_Socijalisti%C4%8Dke_federativne_republike_Jugoslavije

Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 847
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 19:50

Još se taj lik čudio, te 1987 g, u smislu... Kako se malo izjasnilo kao Jugosloveni i skoro je vapio, da nekog navata da mu bude volja umirena ? Kod mojih kolega pitomaca, budućih starešina, niko nije isticao nacio kao nešto bitno, već smo vojsku tadašnje JNA odradili kako je trebalo biti. Gde su te moje kolege kasnije otišle i šta su radile, i da li su se promenili, pojma nemam.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1900
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 19:52

@milutina,popis je bil 31. marca 1981.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2741
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 19:56

Hvala.Cisto sumnjam da se te godine 1,2 M izjasnilo kao Jugosloveni.Mislio sam da je brojka znatno niza!!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 20:21

@milutins (citat):
Hvala.Cisto sumnjam da se te godine 1,2 M izjasnilo kao Jugosloveni.Mislio sam da je brojka znatno niza!!

Brojke Jugoslavena su varirale, te 1981. ih je bilo najviše, s tim da se na popisu stanovništva upisuju svi, i roditelji upisuju maloljetnu djecu kako oni hoće, tako da je moguće.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 21:06

@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):
...za krstit dijete mislim da ipak ne, ali to su potajno radile (odvele dijete) najčešće bake, a ovaj se pravio da ne zna/nije znao, tj. stara majka ga je dovela pred svršen čin.

Nije moj stari bio vojno lice, ali po ovom modelu sam ja kršten, bilo je to dosta rašireno.  Very Happy

Kasnije sam slučajno otkrio da me je baka krstila točno na 29.11.1968. Dan Republike. Smile  Zašto?
Zapravo slučajno, taj dan su roditelji išli, kao i većina, na nekakav prigodni izlet, a ona me čuvala, pa je iskoristila priliku kad ih nije bilo kući.
I moglo se dogoditi da je netko zlonamjeran prijavio mog oca da je namjerno i smišljeno dao krstiti dijete na Dan Republike, a čovjek ni kriv ni dužan, nije znao za to. (Bio je na rukovodećem mjestu u poduzeću, član SK.)
Kad je ipak saznao da sam kršten, nije posebno komentirao, nego možda onako kao 'bapska posla', tko bi se usudio ić s punici suprostavljat.  Laughing
(I nije imao nikakvih problema na poslu.)
Tako vam je to bilo.

Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 21:46

@mirko bratuš (citat):
Tema za prepir . No
Nisam to htio postavit na taj način nego baš zato da probamo ogolit  to vrijeme i ljude.Danas je sve  prošlost o kojoj se trebamo normalno  razgovarati.Pa i tada je vojska međusobno razgovarala o takvim temama.Nema razloga za prepirke.
Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   05.09.16 21:48

@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):

Kasnije sam slučajno otkrio da me je baka krstila točno na 29.11.1968. Dan Republike. Smile  Zašto?
Zapravo slučajno, taj dan su roditelji išli, kao i većina, na nekakav prigodni izlet, a ona me čuvala, pa je iskoristila priliku kad ih nije bilo kući.
I moglo se dogoditi da je netko zlonamjeran prijavio mog oca da je namjerno i smišljeno dao krstiti dijete na Dan Republike, a čovjek ni kriv ni dužan, nije znao za to. (Bio je na rukovodećem mjestu u poduzeću, član SK.)
Kad je ipak saznao da sam kršten, nije posebno komentirao, nego možda onako kao 'bapska posla', tko bi se usudio ić s punici suprostavljat.  Laughing
(I nije imao nikakvih problema na poslu.)
Tako vam je to bilo.

Odlična priča jer su mnogi kršteni na taj način.Kao u vremenima prvih kršćana.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   06.09.16 0:09

Odmak od vjerskog je u socijalističkoj Jugoslaviji izgleda išao postupno.
Ovdje je iskaznica pripadnika KNOJ-a od 11.05.1945, s upisanom nacionalnosti, ali i vjeroispovijesti.
Također, katolički vjeronauk (ne znam za druge) se zadržao u školama do 1947.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   06.09.16 0:27

@Max Blitz (citat):
Ovdje je iskaznica pripadnika KNOJ-a od 11.05.1945, s upisanom nacionalnosti, ali i vjeroispovijesti.

Još jedna, izdana u Tržiču 12.10.1946.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   06.09.16 0:46

Ova je od Jugoslavenske armije, ima samo narodnost....

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4113
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   06.09.16 4:11

@gerard ford (citat):
@mirko bratuš (citat):
Tema za prepir . No
Nisam to htio postavit na taj način nego baš zato da probamo ogolit  to vrijeme i ljude.Danas je sve  prošlost o kojoj se trebamo normalno  razgovarati.Pa i tada je vojska međusobno razgovarala o takvim temama.Nema razloga za prepirke.
Sta treba da se ogoli gerarde? Ljudi ko ljudi - razliciti. A na ovom forumu bar se jedan starjesina ogolio do koze. Par godina pisem o svojim i dobrim i losim stranama, pitanje koje je koja, ali pisem i ono o sebi o cemu se ti ne bi usudio. Ne ponosim se tim, samo sam iskren i otvoren. Je li to vrlina ili mana?

1971. godine sam bio Crnogorac. Od promjene ustava 1974. godine - Musliman. 1981. sam se osjecao kao Jugosloven, iako me je caca upisao kao Muslimana. Nikad se nisam busao s tim sto sam Musliman, a ni stidio. Nisam birao u kojoj cu porodici biti rodjen. Ljude sam cijeniotako sto sam prvo gledao ljudskost, onda rad i na kraju, vezano za profesiju - cin.

Religijski, vaspitavan sam u islamu. Svi preci do djeda su mi bili vjerski sluzbenici. Djed nije bio, jer je njegov otac izabrao drugog sina da skoluje na medresi.
Negdje oko treceg razreda osnovne skole pocela je da mi se "ljulja" vjera. Djedov brat, hodza, bio je obolio i umro u to vrijeme kad sam poceo da razmisljam o religiji, a neuka baba i mater o tome nije umela dati odgovore koji bi mi bili prihvatljivi. Sa cacom sam i inace rijetko razgovarao, ali mi je rekao da postoji sila koja sve uredjuje. Neko je zove Bog, neko Alah, a neko - priroda. To sam mogao da shvatim i prihvatim.

Oko sedmog razreda sam bio ateista. Nastavnici su me ubijedili da se sve odvija po odredjenim "prirodnim" zakonima i sa naucnim objasnjenjem.
I darvinova teorija mi je djelovala ubjedljivo.
Moj otac je klao kurban i, kao poslusan djecak, ja sam ga dijelio. Uz ramazanske veceri sam isao, kao, na teraviju, a uglavnom je bio razlog sto se dosta omladine, pod istim izgovorom, okupljalo ispod ogromne lipe u dzamijskom dvoristu, gdje smo se druzili i zabavljali za svoj gros, ponekad galamom ometajuci vjernike koji su klanjali u dzamiji.

Upisom u vojnu gimnaziju, postao sam protivnik religije i kritikovao sam svoje drugove koji su vjerovali da su zaostali i sujevjerni. Nijesam htio da pomognem caci ni kurban da dijeli (dijelile su ga djeca od strica), niti sam ulazio u dzamijsko dvoriste.

Do 1993. nisam izucio fatihu na majcinom grobu (umrla je 1982. godine).

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4113
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   06.09.16 4:15

@gerard ford (citat):

Very Happy Znači da su bili glumci koji su nama trubili da nema Boga i da će strest struja sve one koji vjeruju u Njega a oni sami su možda mislili drugačije
Dakle, nisam bio glumac.
Na VA KoV sam susreo momke, pitomce iz arapskih zemalja, vrlo inteligentne i obrazovane i naucio sam da tolerisem vjerska ubjedjenja.

Kao starjesina i komandir, uzimao sam podatke od svojih vojnika. Pitao sam za nacionalnost, a nikad za vjeroispovijest. Svojim izjasnjavanjem ni jedan vojnik nije imao nikakve ni koristi ni nekih otezanja. Vazno mi je bilo da izvrsava svoje zadatke. Recimo, oni koji su zavrsili neke religijske skole, bilo ih je mali broj, bili su medju najboljim vojnicima. Cak su i na casovima POiV pokazivali vise znanja od mnogih koji su ucili srednje skole u gradjanstvu.
Psovao sam, Boze mi oprosti, ali to mi je bilo usput, kao uzrecica. Mnogo sam psovao i mnogo se kajem zbog tog grijeha.

Vjerujem da je dobar broj starjesina bio slican meni.

Sada vjerujem u Jednog Svevisnjeg Tvorca, a o upraznjavanju svoje vjere necu na ovoj temi.

Hajde sad se ti "razgoliti"!

East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   06.09.16 7:33

Poručniče,
Alal ti vera na pisanju, pogotovo na iskrenosti, o dobronamernosti, dobrodušnosti ... da i  ne govorimo.
Samo mislim da ti je posao zaludan, Margaritas ante porcos

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 664
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   06.09.16 9:40

@Max Blitz (citat):
Odmak od vjerskog je u socijalističkoj Jugoslaviji izgleda išao postupno.
Također, katolički vjeronauk (ne znam za druge) se zadržao u školama do 1947.
Pa ne samo verouk, še v poletnem semestru leta 1947 je bila Teološka fakulteta del Univerze v Ljubljani.

Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   06.09.16 9:41

Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   06.09.16 9:41

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   Today at 5:22

Na vrh Go down

Starješine JNA bez ideoloških stega?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA
» MRTVA STRAŽA, STRAŽA, SMJENA STRAŽE... i sl.