FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin

Share | 

Starješine JNA bez ideoloških stega?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 20884
REPUTACIJA : 556
Član od : 2012-10-30
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   06.09.16 10:46

arcibald01 (citat):
Pa ne samo verouk, še v poletnem semestru leta 1947 je bila Teološka fakulteta del Univerze v Ljubljani.

Odlukom Vlade NR Hrvatske, KBF (Katolički bogoslovni fakultet) je isključen iz sastava Sveučilišta u Zagrebu 1952.

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL MAJOR Moderator stažist(a)

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 5587
REPUTACIJA : 61
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   07.09.16 2:57

East&West (citat):
Poručniče,
Alal ti vera na pisanju, pogotovo na iskrenosti, o dobronamernosti, dobrodušnosti ... da i  ne govorimo.
Samo mislim da ti je posao zaludan, Margaritas ante porcos
Kako god, postovani kolega.

Ako je i bilo (a bilo je) bagre medju nama (a mozda sam po necijem misljenju i ja takav), ne mogu dopustiti da se i casni ljudi i starjesine svrstavaju u klovnove, licemjere i ljudozdere.

Svako uopstavanje je glupo. Pijani zubar ti izvadi pogresan zub i zakljucis da su svi zubari pijanice i neodgovorne neznalice.

Svi mi o sebi mislimo najbolje, ali i drugi imaju svoje misljenje o nama. Sve je to subjektivni dozivljaj. Niko nije samo dobar ili samo zao. Jin-jang.

U svakoj profesiji ima, recimo, karijerista, poltrona, cinkarosa, grebarosa i sl.

Zanima me koje je profesije drug Ford i sta misli o svojim kolegama. Jesu li njegove kolege svi na isti kalup, pametni, obrazovani, strucnjaci i dobri ljudi.

Bilo je medju starjesinama ogranicenih ljudi, koje, osim vojske i direktiva nista drugo nije zanimalo. Njima je bilo ponajteze, jer ga "provale" i kolege, a i potcinjeni. Onda postane predmet sale i nakace mu nadimak.

Na ovom forumu ima bar jedan vojnik koji je bio u mojoj jedinici.Drug Zumba iz Slovenije. Pisao je na temi KNIN. Pozivam ga da iznese sve najgore sta zna ili misli o meni. Pozivam i ostale clanove, koji me poznaju, ili su me poznavali da urade isto.

Napisao sam neke svoje pogreske u radu (na primjer - ciscenje cizama), a ima ih jos, koje cu napisati, objektivno, koliko je to moguce.

Ova tema  je, kako sam shvatio trebala biti neka vrsta lustracije starjesina. A ko ce o sebi pisati da je bio licemjer, glumac, farisej ili slicno?

bugmenot2013
Gušter
Gušter

Broj komentara : 59
REPUTACIJA : 10
Član od : 2013-08-14
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   17.08.17 21:19

Poručnik Ness je bio potporučnik intendantske službe kad sam ja bio na Visu kao pitomac mlađi vodnik, zatim vodnik stažista u tehničkom vodu u Samogoru 1986. god. Sretali smo se, jer je spavaonica intendantskog voda bila blizu naše. Moram za njega kazati kako je bio uredan oficir, u svakom pogledu je bio cijenjen i dobro je radio svoj posao, nije se pravio važan, rječju bio je uzoran. 

S negativne strane bio je ponešto neelastičan u shvaćanju primjenjivosti pojedinih odredbi vojnih pravila, što je naravno pokupio s Akademije, a trebalo mi je nešto vremena da neke stvari prihvati. Za razliku od Nessa, ja sam prvi dan u Samogoru shvatio i prihvatio što je primjenjivo, a što ne. Kap. Joca me zadužio da prođem popodne s vojnicima neki tekst, ne znam točno što. Sjednemo svi, malo čitam, malo pričam, pa kad je došao kraj zapovjedim "Voljno!" (kako sam naučio u ŠRO). Svi moji vojnici oko mene: "Stažo, nije ti ovo West Point, ovo je tehnički vod, nema ovdje mirno-voljno". I ja to odmah prihvatim. Ness je jednom čuo kako vodu izdajem komandu: "Piči!" (umjesto naravno: "Napred marš! pa zatim: "Marševskim korakom!"), ali je već tada i on bio "fleksibiliziran". 

Ukratko što želim reći: iz vojne škole dođeš nabildan pravilima, a o osobnom pristupu ovisi kad ćeš ih početi ublažavati.
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar

Broj komentara : 286
REPUTACIJA : 44
Član od : 2013-03-09
Dob : 57
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   18.08.17 20:16

Da malo razočaram neke. nikad nisam bio član SK. U 4. godini MTSVŠ (Mornaričko tehnička srednja vojna škola) bilo je odlučeno da svi koji imaju odličan i vrlo dobar uspjeh budu primljeni u SK. Ogradio sam se (nisam smio odbiti) i rekao da sam nezreo za takvu čast. Nitko me nije radi toga ništa pitao, možda sam samo dobio raspored u Ploče po kazni, tko zna. Kasnije, na brodu, baš nisam bio neka "cvećka" pa kad su me opet predložili za članstvo, rekaso sam da ne mogu biti toliko dvoličan da me prvo hvale da me prime, a onda na partijskom da budem tema i kritiziran. I dalje nisam imao problema radi toga. Morao sam biti na partijskim sastancima, imao sam pravo glasa, ali nisam imao pravo glasanja. U Pločama, u 16 Divizionu minolovaca, bili smo 4 vodnika i dva mlada potporučnika/poručnika koji nismo bili u SK, na sastancima su nas zvali "opozicija". I da još dodam, prijatelj, kolega RŽ minerac na M153 se 1982 oženio u crkvi bez da ga je itko pitao. Mnogi su krstili dijete i nisu imali problema.
Na vrh Go down
PORUCNIK

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 5587
REPUTACIJA : 61
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   18.08.17 20:44

Minolovac (citat):
Da malo razočaram neke. nikad nisam bio član SK. U 4. godini MTSVŠ (Mornaričko tehnička srednja vojna škola) bilo je odlučeno da svi koji imaju odličan i vrlo dobar uspjeh budu primljeni u SK. Ogradio sam se (nisam smio odbiti) i rekao da sam nezreo za takvu čast. Nitko me nije radi toga ništa pitao, možda sam samo dobio raspored u Ploče po kazni, tko zna. Kasnije, na brodu, baš nisam bio neka "cvećka" pa kad su me opet predložili za članstvo, rekaso sam da ne mogu biti toliko dvoličan da me prvo hvale da me prime, a onda na partijskom da budem tema i kritiziran. I dalje nisam imao problema radi toga. Morao sam biti na partijskim sastancima, imao sam pravo glasa, ali nisam imao pravo glasanja. U Pločama, u 16 Divizionu minolovaca, bili smo 4 vodnika i dva mlada potporučnika/poručnika koji nismo bili u SK, na sastancima su nas zvali "opozicija". I da još dodam, prijatelj, kolega RŽ minerac na M153 se 1982 oženio u crkvi bez da ga je itko pitao. Mnogi su krstili dijete i nisu imali problema.
Bogami, ni kinta za članarinu i nije bila zanemarljiva sunny

Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1143
REPUTACIJA : 12
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Starješine JNA bez ideoloških stega?   22.08.17 16:55

Nisam čitao ranije stranice, pa ne znam da li ću temu potrefiti. Što se mene tiče u Zadar sam došao kao član SKJ, primljen 1982 g na osnovu aktivnosti  u mesnoj zajednici /lokalne radne akcije, uredno išao na sastanke, izvršavanje zadataka starijih kolega / Pet godina kasnije Opština me poslala u Zadar, rekavši da sam podoban, član partije i omladinski funkcioner sam bio pre toga 84/87 godina.Sa tim karakteristikama sam se obreo u ŠROA Zadar, juna 1987 godine...
Na vrh Go down

Starješine JNA bez ideoloških stega?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Starješine JNA bez ideoloških stega?
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA
» MRTVA STRAŽA, STRAŽA, SMJENA STRAŽE... i sl.