FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Koliko se mora (moze) progutati u prekomandi ?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
pucflek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 108
Član od : 2016-02-26

KomentarNaslov komentara: Koliko se mora (moze) progutati u prekomandi ?   10.09.16 17:18

Cekamo na smjenu straze, kad u strazarnicu uljete dezurni kasarne sa razbijenim vojnikom - netko je strucno razbio nos dezurnom pozadincu!
 Dvojica strazara sa oruzjem moramo sa njima, da zgrabimo barabu! Razliciti scenariji i glavna misao - vlastiti nos! 
 Napadac, manji ali krupniji, lezi u krevetu i sasvim mirno isprica svoju stranu price. Vozac je, iz drugog mjesta, dovezao je stvari u kasarnu i oficir me preporuci, da prespava u njegovoj jedinici, jer je vec kasno, a kamion pun. A tamo dezurni, uz pomoc ostalih, navali - " Sredi nam krevete, pospremi spavaonu, ocisti klozet,...!" Ne prestanu sve dok dezurnog jednim udarcem ne posalje na pod. "I nije mi zao, i sledeci put bi te razbio!" Pozadinac se krije iza cinova.
 Mirno ga odvedemo u prijemnicu. Saznamo da broji jos 60 i nekoliko dana.
 Postupio je kako je postupio. Bio je hrabar. Sam protiv svih! Vise ga nisam vidio i ne znam za kaznu (ako je uopste bila).
 Vasa iskustva sa prekomandom?
Na vrh Go down
pucflek
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko se mora (moze) progutati u prekomandi ?   13.11.16 8:17

Niko nije isao u prekomandu?
 Jos jedan "slucaj" iz moje cete. Cetiri mjeseca pre njihovog skidanja je dosla grupa od oko dvadeset vojnika. Jedan između njih je zaradio, oba sa Kosova, sedam dana pritvora, a drugi deset dana nagradnog.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 857
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko se mora (moze) progutati u prekomandi ?   13.11.16 12:02

Nije mi jasno. jel taj vozač samo dovezao tu opremu ili je dovezao i ostao u prekomandi do kraja vojske. U tekstu nije jasno, da li je samo dovezao pa rešili da ga iskoriste i pospremi to što su mu rekli ili je ostao u prekomandi,tj. došao u prekomandu i ostao tih 60 dana.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko se mora (moze) progutati u prekomandi ?   13.11.16 12:04

Ovako kako piše, ispada došao vozač nešto dovezao, ponudili mu da prespava ali našo se dežurni da mu zapoveda šta da uradi i ovom to prekipilo i razbio mu nos...
Na vrh Go down
pucflek
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko se mora (moze) progutati u prekomandi ?   13.11.16 13:33

Oficir u kuhinji je ponudio vozacu, da prespava u pozadini samo jednu noc. A pozadinci navalili na "gustera", koji je brojao sitno.

Malo sam se i "bojao" tih pozadinaca. Prvo noc, kad su nam dijelili opremu u nekom podrumu (bez prozora, izgledalo ko zatvor grofa Monte Christa) oficir nam nudio, da mozemo promijeniti opremu, koja nam ne stima - broj cipela, košulje... . A njegove pomocnike, pozadince, zanimalo je samo sto im mozemo mi dati za uzvrat - koji dinar ili nesto za pojest. Radije smo sutjeli. Bio je pored i neki visok pozadinac, krupan - ko Frankenstein, koji ne zna brojiti do deset, a mi super friski fazani. Usrani do grla.
Na vrh Go down
pucflek
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko se mora (moze) progutati u prekomandi ?   13.11.16 14:13

Nekoliko mjeseca kasnije, imali smo "predstavu" u vojnickom kinu. Zbog nereda i necistoce. "Glavni glumci" su bile plahte, skinute s kreveta iz pozadinske cete. Boze moj, nadam se, da su ti kreveti bili nezauzeti i da nikome nije trebalo spavati u njima. Ili se taj jadnik stvarno nije znao suprotstaviti.
 One koje su bile prljave "samo" od vojnickih poznatih napisa: "sitno" i slicno, bile su jos dobre, cak umjetnicko zanimljive i vidjela se bijela pozadina plahte. Ostale su bile zaprljane od svega. Prasine, trave, zemlje. Dorucka, rucka i veceri, a naslo se i mjestu za marendu... . U neke su čistili čizme, crne od globina.
 Naglasavam, plahte su bile skinute direktno s kreveta, nisu se negdje valjale.
 A momci, koji su ih drzali na pozornici, su vjerojatno bili poslani na dodatnu vakcinaciju.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko se mora (moze) progutati u prekomandi ?   13.11.16 14:39

Neverovatno šta se sve događalo u trupama, ne mogu da verujem. Ja nisam ni išao u prekomandu već ostao na jednom mestu i ne mogu se požaliti. Moje kolege nisu toliko kukale na komfor više na delove Juge koja im nije bila tako lepa kao njihova mesta rođenja ili Zadar iz koga su otišli na neka mesta i komfor i lepote Zadra tražili u tim mestima. Čovek iz Šibenika bio samnom u Zadru i ja ostao a on "siroma" dobio Đakovicu na Kosovu, jaukao je siroma kao damjanov zelenko, jer Đakovica u odnosu na Zadar i Šibenik bila je 13 vek u poređenju. Nisu mi govorili da je bilo nekih neugodnosti u okviru jedinica gde su otišli.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Koliko se mora (moze) progutati u prekomandi ?   Today at 14:32

Na vrh Go down

Koliko se mora (moze) progutati u prekomandi ?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Koliko se mora (moze) progutati u prekomandi ?
» Cigarete
» Rezervni oficiri u JNA
» Koliko je među nogometašima/fudbalerima i općenito sportašima (bilo) intelektualaca?
» Vakcine u JNA