FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

ARTILJERIJA - zemaljska

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 11:27

Na slici koju sam postavio nije "Oganj" već "Plamen-S" samohodna varijanta poznatog "Plamena", modifikacija koja se izvodi od '94 godine i nije bila u naoružanju JNA. Postavljala se na platformu TAM 150 T11 ili T11V (sa vitlom - čekrkom).
Što se FAP-a tiče, dužio sam FAP 2026 sa Steyr 6-cilindričnim rednim motorom, turbopunjačem i FAP menjačem, bez Webasta (to mi je i najviše smetalo, loše bilo za zimu) proizvodnja '96 godine (naš divizion H 155 je imao 18 komada). FAP-ovi 2026 u drugom divizionu su imali 8-cilindrični mercedesov V motor a ne 6-cilindrični kao što ti navodiš, a bili su proizvedeni od '82 do '86 godine.
"Oganj" nikada nije bio postavljen ni na koju drugu platformu osim FAP-a. To što si viđao na drugim vozilima bili su ruski VBR 122mm. Naši "ognjevi" su koristili i te rakete uz odgovarajuće kalibarne prstenove.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 11:46

@zastavnik (citat):
Na slici koju sam postavio nije "Oganj" već "Plamen-S" samohodna varijanta poznatog "Plamena", modifikacija koja se izvodi od '94 godine i nije bila u naoružanju JNA. Postavljala se na platformu TAM 150 T11 ili T11V (sa vitlom - čekrkom).
Što se FAP-a tiče, dužio sam FAP 2026 sa Steyr 6-cilindričnim rednim motorom, turbopunjačem i FAP menjačem, bez Webasta (to mi je i najviše smetalo, loše bilo za zimu) proizvodnja '96 godine (naš divizion H 155 je imao 18 komada).  FAP-ovi 2026 u drugom divizionu su imali 8-cilindrični mercedesov V motor a ne 6-cilindrični kao što ti navodiš, a bili su proizvedeni od '82 do '86 godine.
"Oganj" nikada nije bio postavljen ni na koju drugu platformu osim FAP-a. To što si viđao na drugim vozilima bili su ruski VBR 122mm. Naši "ognjevi" su koristili i te rakete uz odgovarajuće kalibarne prstenove.

Ajd da završimo i ovu anegdotu.Nisam niti napisao da je to Oganj jer sam po slici vidio a i napisao da je u službi VS-a.Niti ja niti bilo tko može osporiti snagu i učinkovitost i Plamena i Ognja.Sve varijante koje su izlazile nakon '90 bile su u planu i ranije ali iz poznatih razloga je bilo kako je i bilo.U našoj kasari sam dugo vremena proveo u auto-parkovima jer me interesirala mehanika kako prije vojske tako i kasnije a i dan danas.FAP 2026 sam volio i imali su karakteristike koje ste naveli.Međutim(sad mi se ne traži) imao sam priliku sjediti i uz mog Zastavnika pogledati mehaniku.Od 6 komada 2 su imala V-8 motor sa Mercedesovom oznakom i već nabrojanim stvarima koje sam napisao a ostali 6-cilindrične redne.Dali su imali još neku oznaku raspitaću se.Usput da i napišem da sam imao sreću voziti iste koje sam nabrojao u JNA iako nisam imao vozačku.To zahvaljujem mom pok.Zastavniku.Uz sve već navedeno u inžinjerijskom sastavu je bio i jedan od rijetkih FAP-ova(mislim da znate zašto rijetkih) 2832.U njemu sam samo sjedio a imao sam priliku vidjeti njegove vozne karakteristike na Krivolaku.Nisam uspio vidjeti mašinu iako po zvuku mislim da je bio također V-8 a neki spominju i V-10.Nadam se da ćemo i ovo uskladiti sa vremenom a možda i uskoči koji bivši vozač pa nam i pojasni malo bolje.

Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 11:53

@Matrix (citat):
...Uz sve već navedeno u inžinjerijskom sastavu je bio i jedan od rijetkih FAP-ova(mislim da znate zašto rijetkih) 2832.U njemu sam samo sjedio a imao sam priliku vidjeti njegove vozne karakteristike na Krivolaku.Nisam uspio vidjeti mašinu iako po zvuku mislim da je bio također V-8 a neki spominju i V-10...

Ovo "čudovište". Very Happy

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 11:57

Bravo Stazio Wink . Obratite pažnju na prednji blatobran koji je bio ovakav na svim FAP-ima i usporedite sa onom slikom za koju sam zapeo Rolling Eyes

zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 11:57

Još malo o ovoj temi:

Višecevni lanser raketa maksimalnog dometa 20 km, sa 40 lansirnih cevi montiranih u vidu kutijastog lansera postavljenog na šasiju terenskog kamiona formule 6x6, razvijen je u bivšem SSSR-u tokom 60-ih godina XX veka. Lanser predstavlja kontinuitet razvoja legendarnog višelansirnog samohodnog sistema BM-13 “Kaćuša” razvijenog na početku II svetskog rata. Iako su krajem osamdesetih godina prošlog veka u Sovjetskom Savezu odnosno Rusiji razvijena još dva samohodna višecevna raketna lansera sistema - URAGAN kalibra 220 mm, sa 16 lansirnih cevi, dometa 35 km krajem 70-ih, i SMERČ kalibra 300 mm, sa 12 lansirnih cevi, dometa 70 km, sistem GRAD ostao je jedan od najmasovnije zastupljenih oružnih sistema ovog tipa u svetu. Razlozi za to su, pre svega, globalne vojno-političke promene, kao i znatno viša cena pomenutih novijih sistema i odgovarajuće municije.

Evo i nekoliko slika:
Originalni ruski sistem 122mm Grad

Rumunski VBR 122mm BM-21

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 12:14

@Matrix (citat):
Bravo Stazio  Wink . Obratite pažnju na prednji blatobran koji je bio ovakav na svim FAP-ima i usporedite sa onom slikom za koju sam zapeo  Rolling Eyes

U redu, s jedne strane si u pravu, svi FAP-ovi su imali takve prednje blatobrane. S druge strane nisi u pravu jer taj VBR na slici nikada nije bio u JNA. JNA je isključivo imala "Ognjeve" na FAP-ovima, kao ovaj na slici.

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 12:20

@zastavnik (citat):
U redu, s jedne strane si u pravu, svi FAP-ovi su imali takve prednje blatobrane. S druge strane nisi u pravu jer taj VBR na slici nikada nije bio u JNA. JNA je isključivo imala "Ognjeve" na FAP-ovima, kao ovaj na slici.

Sad ne shvaćam na koji dio mojeg posta se odnosi scratch.Ovaj na vašoj slici je original.Na FAP 2832 su se montirali Orkani a kasnije Nore.
P.S. na ovoj slici vide i poznati ventili na gumama.

zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 12:27

Mislim na onaj post sa slikom "Ognja" na FAP-u bez zaštitne nadogradnje i sa jednodelnim blatobranom. Jer, ako je to "oganj" onda je sigurno na FAP-u, s tim što je to verovatno jedna od prvih verzija, kada još nisu "standardizovali" izgled prednjih blatobrana FAP-a. Dakle, ostajem pri tvrdnji da je "Oganj" isključivo montiran na FAP-ove. Trebao sam napisati da su svi noviji FAP-ovi imali takve dvodelne blatobrane.
Dalje, "Orkan" je koristio FAP 2832 za prevoz rezervnih raketa, a za lansirno vozilo se koristio FAP 3232 ili FAP 3236. Lično sam video oba vozila, ali je lanser bio na 3232. Za "Nore" se koristila vučna varijanta FAP 2832.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 12:40

Gledao sam ponovno onu vašu sliku.Starija generacija FAP-a samo ne mogu još dokučiti koja.Što se tiče FAP-a 2832 BS/AV bio je namjenjen za vuču teških art.oruđa,vučni sa prikolicom i varijanta za ugradnju Orkana.Kako je bilo problema sa proizvodnjom večina napravljenih Orkana stavljena je na FAP-3232 i 3236 koji su bili pobljšane verzije 2832 ali skoro istih karakteristika i izgleda.O onim inačicama koje su naknadno rađene postavljanjem 2 ili 4 cijevi nije vrijedno spomena jer izlazimo iz okvirne teme.Inače ovi FAP-ovi su bili močni i jaki a samo financiranje daljnje proizvodnje je kočilo veču zastupljenost u JNA.Isti ovakvi FAP-vi su sa Orkanima završili u Iraku ali također u malim količinama.

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 12:42

KrAZ je vukao "stotridesetke" i pontone, da li je korišten za vuču još nekih oruđa?

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 12:45

Kako je KRAZ fijukao kad bi mu se odvrnio gas  Laughing  
Stazio slika ti je u nekom elementu  scratch Mislio sam na one novije sa zaobljenom njuškom. a ovi nisu bili u našoj kasarni nego sam ih vidio u RR-u.

zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 12:49

KrAZ je takođe korišten i u PVO za vuču agregata, radara, raketnih lansera za "Neve" i "Dvine". Bilo ih je nekoliko varijanti.
Inače skraćenica KrAZ dolazi od Krasnodarski Auto Zavodi.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 12:55

@Matrix (citat):
... O onim inačicama koje su naknadno rađene postavljanjem 2 ili 4 cijevi nije vrijedno spomena jer izlazimo iz okvirne teme. ...

To su bile takve budževine da nije spomena vredno. Video sam ovo sa 4 cevi na postolju lansera "Lune". Negde je i bilo reči o tome. Šteta što tada ('99) nisam imao pri ruci fotoaparat da slikam tu glupost.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 12:56

@Matrix (citat):
Kako je KRAZ fijukao kad bi mu se odvrnio gas  Laughing  
Stazio slika ti je u nekom elementu  scratch Mislio sam na one novije sa zaobljenom njuškom. a ovi nisu bili u našoj kasrni nego sam ih vidio u RR-u.

Nisam sada baš siguran oko izgleda "njuške", znam da sam "guštao" kada sam ga probao po krugu kasarne, stvarno je bio moćan.
Wink  Very Happy
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 13:04

@Stazio (citat):
Nisam sada baš siguran oko izgleda "njuške", znam da sam "guštao" kada sam ga probao po krugu kasarne, stvarno je bio moćan.
Wink  Very Happy

Pogledao sliku od prijatelja i u pozadini onaj "noviji".Bio je doživljaj kad bi se zimi išao upaliti a naš vozač bi ga i provozao po krugu u auto-parku a usput i još nas dvojica.Dobro si rekao moćan a sjećam se i jednog zastavnika inžinjerca.On ga je vozio kao da je fićo.Imao je nevjerovatnu sposobnost vožnje a primjetili smo da je rijetko pogledao u retrovizore.Kladili smo se više puta da će negdje zapeti ali nikad.

zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 13:13

@Matrix (citat):
@Stazio (citat):
Wink  Very Happy

Pogledao sliku od prijatelja i u pozadini onaj "noviji".Bio je doživljaj kad bi se zimi išao upaliti a naš vozač bi ga i provozao po krugu u auto-parku a usput i još nas dvojica.Dobro si rekao moćan a sjećam se i jednog zastavnika inžinjerca.On ga je vozio kao da je fićo.Imao je nevjerovatnu sposobnost vožnje a primjetili smo da je rijetko pogledao u retrovizore.Kladili smo se više puta da će negdje zapeti ali nikad.

Nije bilo ni lako parkirati FAP između stubova predviđenih za razmak TAM-a (sa svake strane ostane za FAP po 20cm, dok je za TAM ostajalo po pola metra, tako da sam i retrovizore morao sklapati prilikom parkiranja). Obično sam taj posao prepuštao iskusnom vozaču VpU.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 14:13

M-87 Orkan 262 mm također na FAP-ovoj platformi.Vidi se protuavionski mitraljez 12,7mm a na prednjem braniku je imao i 4 bacača dimnih kutija.Kao i na platformi za Oganj imao je sistem "harmonike" za zatvaranje cijelog sustava u kojem bi kamion izgledao skoro kao i obični.Razvijan je zajedno sa Irakom koji je financirao projekt a bivša država je napravila sam koncept.Interesantno je da su se u žurbi prve probe izvele ispaljivanjem na morske mete a prvo pravo probno gađanje u Iraku.Iračani su bili zadovoljni pogađanjem mete iako im je naknadno objašnjeno da sve cijevi mogu zasebno korigirati stupanj elevacije u svim stupnjevima.Iraku je isporučeno vrlo malo ovih lansera a i napravljeno ih je također u malim količinama zbog poznatih nadolazećih zbivanja.Danas se mogu vidjeti u muzejima i poneki kompletan ili prenamjenjen u vojskama bivših republika.Večina ih je izbacila iz upotrebe zbog nekonvencionalnih kazetnih punjenja koje ne podliježe današnjim standardima a niti onda prilikom proizvodnje po Ženevskoj konvenciji.Tako je i ovaj izvozni proizvod koji je tad bio u vrhu završio svoju karijeru.

vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   29.04.13 17:56

u SFRJ nije postojao dovoljno velik poligon da bi se ispitivanja izvrsila gadjanjem na zemlji, zato je vrseno gadjane na cilj na moru iz razloga bezbednosi ,i raketasi pvo vrse gadjanja prema moru. i VS je gadjanje raketom ALAS vrseno prema moru.Jos uvek se radi na orkanu tako da nije sasvim otpisan.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   30.04.13 10:50

Postojali su poligoni za namjenu vježbi i proba za takva i slična art.oruđa kao Krivolak,Slunj i.t.d. ali zbog same sigurnosti ipak su testiranja izvršena kod Prevlake. Obzirom da je SFRJ model bio razvijen do uporabne vrijednosti isključivo uz korištenje kazetnih bombi (engl cluster bomb unit), a temeljem Konvencije o korištenju kazetne municije - Convention on Cluster Munitions koje je RH potpisnik ovi strojevi su proglašeni (uz nedostatak adekvatne municije) ne perspektivnim za daljnju službu u OS RH(ukupno 4 komada). Danas se nalaze uglavnom u muzejima s vojnom tematikom i izložbeni po vojarnama/kasarnama.Što se tiče vojske VS do 2011 bilo je 4 Orkana 2 ili preinaka originalnih Orkana u 4. cetvorocijevna Orkana montirani na ZIL-135 koji su vidjeni u razlicitim prilikama.Imaš i snimak sa vježbe na Pasuljanskim livadama.I ranije a i na zadnjim gađanjima korištene su rakete od Plamena sa UC(umetište cijevi) koje se upotrebljavalo zbog štednje na izvornim raketama.Inače to je standardno školsko-bojno gađanje.Iz dostupnih podataka niti VS nema namjeru daljnjeg razvoja zbog nedostatka raketa a i zbog neiteresiranosti stranih kupaca baš zbog Konvencije o korištenju kazetne municije a kojim je i Srbija postala potpisnik.Za kraj Iraku je '89 isporučeno samo 5 Orkana jer je prva serija vračena zbog zahtjeva Iračkih dužnosnika da sva vozila budu potpuno ista.Sistem Orkan je proizvođen u tvornici "Bratstvo" Novi Travnik.

Na 1:50 se vide Irački Orkani

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   30.04.13 12:15

Tehnički Opitni Centar - TOC - poligon Prevlaka, korišten je kao poligon za ispitivanje artiljerijske municije i raketa (PVO i ostalih). Ispitivanja su vršena na moru a praćenje putanja, brzina i ostalih parametara leta je vršeno sa tri kontrolne tačke na kopnu (radarski, optički, specijalnim kamerama...), smatra se da je bio jedan od najsavremenijih u Evropi tada.

Prevlaka danas (objekti bivšeg TOC-a u srednjem dijelu poluostrva)

Like a Star @ heaven

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   30.04.13 12:15

Matrix potpuno se slazem sa tobom. cuo sam dasu UN vodile istragu zbog ilegalne prodaje VBR zemlji pod embargom za naoruzanje.utvrdjeno je da VBR -ovi poticu sa ovih prostora.medjutim nijedna zemlja ex- YU koja ima ovo oruzije u arsenalu OS ih nije isporucila.daljom istragom je utvrdjeno dasu VBR ilegalno proizvedeni na zahteh poznatog trgovca oruzijem od delova proizvedenih u BIH,RH I SRB. znaci za mafiju nema prepreka u proizvodnji oruzija a tri drzave nemogu dase dogovore o nastavku i obnovi vojne industrije na ovim prostorima.ima i znanja i ljudi i proizvodnih kapaciteta samo nema dogovora o zajednickoj proizvodnji.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   30.04.13 14:36

@Stazio (citat):
Ispitivanja su vršena na moru a praćenje putanja, brzina i ostalih parametara leta je vršeno sa

Nisam sasvim ni znao za ovo. Odnosno koliki su bili pravi razmjeri tog ispitivanja.
Toplo se nadam da se to više nikada neće raditi u smislu onečišćavanja mora. No
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   30.04.13 14:54

Stazio je u pravu što se tiče da je TOC-poligon Prevlaka bio jedan od najsavremenijih tada iako se Krivolak često dovodio u isti rang.Krivolak je bio jedan od največih u Europi ali nije bio sofisticiran kao TOC-Prevlaka.
Vladimire na ovim brdovitim prostorima Balkana je uvijek nešto moguće što nama ne ide u glavu ali to je uvijek posao političara a ne nas malih igrača.Dosta puta se osvrnem na radove inžinjera Vladimira Ivanovića čovjeka koji je svoj život podredio svim važnijim projektima JNA.Danas živi u Banja Luci daleko od vojske i svih stvari vezanih za isto radeći u komunikacijama.Bio je vodeči stručnjak kod projektiranja i usavršavanja tenka M-84,Orkana i svih radarskih sistema koji su postojali u JNA.Najpoznatiji je po radu vani gdje je predstavljao naše projekte od Kuvajta,Kine,Burme,Irana,Iraka,Egipta i.t.d. a zvali su ga i "Čovjek koji je tenkom obišao svijet". Wink
Max pa naše more se zagađuje od kad su poletjeli prvi avioni.Kako se tko sjeti iskrca višak u Jadran.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   30.04.13 14:59

@Matrix (citat):
Max pa naše more se zagađuje od kad su poletjeli prvi avioni.Kako se tko sjeti iskrca višak u Jadran.

Znam to. Sad
Bilo je opravdanje da do zuba naoružani avion, ne može takav i sletjeti ako nije ispucao barem dio raketa koje je ponio. To mi je oduvijek bilo čudno, mada ne i sasvim nelogično. Gdje onda baca bombe i 'višak' naoružanja tamo gdje nema mora i nenaseljenih predjela?
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   01.05.13 17:28

Matrix, sta ti znači izraz (umetište cijevi), vjerojatno si mislio na umetnutu cijev.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: ARTILJERIJA - zemaljska   Today at 10:54

Na vrh Go down

ARTILJERIJA - zemaljska
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» ARTILJERIJA - zemaljska
» Obalna artiljerija na Šolti
» Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji
» ŠRO artiljerije Zadar jun - decembar 1988.
» Pula, Karlo Rojc 1986/87