FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

VJERA I VJERSKE LITURGIJE

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
NebojsaB
Gušter
Gušter

Broj komentara : 25
Član od : 2016-10-26
Dob : 48
M(j)esto Doboj

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 10:49

@alexandar (citat):
Kada vec spomenuste placanja i veru , nesto se mislim.....

Koliko li je "grosa" uzeo Sv. jovan Krstitelj za Isusovo krstenje ....? Boze me oprosti .

Bog i novac su gospodari koji su u suprotnosti .  
То крштење није било као ово данас, а и сам Св. Јован Каже да није ни потребно, али му Христос вели да треба испунити сваку правду. И ко зна да се нису после почастили и даровали, јер се каже на крају да није све што се десило записано у Јеванђељима, него један мали дио, јер иначе ни у сав свијет не би могле стати написане књиге.
У Дерлима апостолским има да су новокрштени све што су имали доносили и стављали под ноге апостолима, а данас стављају на музику, јело и пиће.
Је ли гријех што су лозничке цркве 15 пута опљачкане ?
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2738
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 10:55

Nebojsa jedno pitanje za tebe ukoliko prisustvujes svetim liturgijama.
Kako je sada u nasem kraju,da li su tokom liturgije carske dveri stalno otvorene ili ne?
Ili su stalno otvorene samo kada je aehijerejska liturgija i na praznik Vaskrsenja?

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 747
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 12:14

Nisam upoznat da bi neki katolički svećenik  barem u mojoj sredini  tražio naknadu za neki od sakramenata ,a to što ljudi osjećaju da bi trebali pripomoći jer svećenici osim zraka i vode  imaju još puno egzistencijalnih potreba , no to nikako  nije pod obvezu.Ako si neki od njih sebi uzme pravo naplate duhovnih stvari to je njegov grijeh ili sramota.Uostalom posljedice jabuke iz Edena su vidljive i kod njih bez obzira što u sebi nose tu posvećenu dimenziju ,tako da za ljude koji razumiju što je grijeh to i nije neka novost.Isus je bio Bog pa se dogodila izdaja ne samo Jude nego  i čitavog  niza krivih prijedloga kroz Evanđelje  i to upravo  od ljudi koje je on sam birao te  opće  bježanije poslije posljednje večere.Što je bio sv.Pavao prije puta za Damask?
Na vrh Go down
NebojsaB
Gušter
Gušter

M(j)esto Doboj

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 12:21

Углавном су отворене, нико ту не прави проблем, народу су још прије 15 година подијељене књижице у којима се налазе Литургија, све о крсној слави и спомињању умрлих тј.читуља. Дјеца имају вјеронауку, људи држе оно што су држали вијековима, мало се мијења оно што је практичније се узима. Нпр. прије се ишло у пратњу пјешке а гробље је далеко, а кад је умрла баба од М.Крекића, његов отац је рекао:Ккрените 50 метара пјешке и онда сви у кола, моја матер се довољно намучила, нема потребе да се мучите ви за њу, јер је било лоше вријеме , а гробље далеко. После су сви слиједили његов примјер, као и у многим другим стварима.

Било би фино кад би се могло без пара, али док смо у овом свијету Crying or Very sad
То и овај примјер показује  http://spc.rs/sr/poseta_arhimandrita_gervasiosa_djakonata_drushtva_za_pomotsh_siromashnima_zatvorenima_sestrinstva_sv

Форд рмк свештеници имају плату, стан и пензионерски дом, док православни нема плату, има породицу и мора да се исели из црквеног стана кад оде у пензију или инвалиду.
Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 12:26

@Max Blitz (citat):
@Gorica 660 (citat):
... да човјек је тај који доноси те и такве Законе у име Бога ! Је ли има неке контрадикторности у мојем тексту или се све уклапа онако како од почетка пишем и тврдим !?

???
U sekularnim društvima, gdje su vjerske zajednice odvojene od države, zakoni se donose u ime čovjeka, a ne Boga.

Sve interpretacije u drugom smjeru su proizvoljne, bez pravne težine.

U nekim državama gdje postoji vjerski porez, ako si se prijavio kao vjernik (ne znam točan postupak), iz plaće ti se izdvaja postotak i šalje tvojoj vjerskoj zajednici.
Bio bih prvi da je tako ovdje (u RH). Inače se iz državnog proračuna izdvaja za vjerske zajednice, po meni prema nejasnim i netransparentnim kriterijima. Plus milodari, dobrovoljni prilozi, itd...

U državama gdje su vjernici apsolutna većina kao što je slučaj u RH  tako to se svodi na isto,jer vjernici daju za ono što smatraju svojim.Ako netko želi drugačije ili mu to ne odgovara postoji Referendum kao uhodana praksa i legitimna provjera volje građana.
Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 12:35

@NebojsaB (citat):
Углавном су отворене, нико ту не прави проблем, народу су још прије 15 година подијељене књижице у којима се налазе Литургија, све о крсној слави и спомињању умрлих тј.читуља. Дјеца имају вјеронауку, људи држе оно што су држали вијековима, мало се мијења оно што је практичније се узима. Нпр. прије се ишло у пратњу пјешке а гробље је далеко, а кад је умрла баба од М.Крекића, његов отац је рекао:Ккрените 50 метара пјешке и онда сви у кола, моја матер се довољно намучила, нема потребе да се мучите ви за њу, јер је било лоше вријеме , а гробље далеко. После су сви слиједили његов примјер, као и у многим другим стварима.

Било би фино кад би се могло без пара, али док смо у овом свијету Crying or Very sad
То и овај примјер показује  http://spc.rs/sr/poseta_arhimandrita_gervasiosa_djakonata_drushtva_za_pomotsh_siromashnima_zatvorenima_sestrinstva_sv

Форд рмк свештеници имају плату, стан и пензионерски дом, док православни нема плату, има породицу и мора да се исели из црквеног стана кад оде у пензију или инвалиду.
To u RKC imaju svjetovni svećenici dok redovnici koji predstavljaju više od polovice ukupne svećeničke populacije  (mnogi Franjevački i drugi redovi) nemaju ama baš ništa i  to je  slično monaštvu(doduše ne tako isposnički  strogo)  kao u PC.No to je stvar Države i njenog odnosa prema svojim duhovnim vrijednostima.
Na vrh Go down
NebojsaB
Gušter
Gušter

M(j)esto Doboj

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 12:40

Како ја знам фрањевци имају жупе које опслужујунпр. Плехан  и народ им се лијепо одужи.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18477
Član od : 2012-10-30
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 12:43

@gerard ford (citat):
U državama gdje su vjernici apsolutna većina kao što je slučaj u RH...

Upisao sam se i ja na zadnjem popisu stanovništva kao katolik, iz kulturno-povijesnih razloga i jer smatram da je tako još potrebno i u općem interesu.
I jer nisam ni antikrist ni anarhist ni neki 'divljak'.  Smile
A kakav sam ja vjernik, napisao sam u više postova.
Pa ti vidi kakve su te statistike.
Popis stanovništva je inače jedna vrlo ozbiljna stvar, svaki dan i svuda 'lupaj gluposti' (ako ti je takva volja) tko si i što si, osim kad je popis stanovništva, onda se ne zezaj, to je moj stav.

A malo više transparentnosti i revizije određenih točki Vatikanskih ugovora, ne bi škodilo.

Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 13:21

@NebojsaB (citat):
Како ја знам фрањевци имају жупе које опслужујунпр. Плехан  и народ им се лијепо одужи.
Redovnici uglavnom žive u samostanima i  samo sljedom nekih povijesnih okolnosti  uglavnom u Bosni i Humu opsluživaju župe.Dođu i odu bez ikakve vlastite imovine a žive onako kako živi narod,dakle preživljavaju.

gerard ford: komentar modifikovan dana: 29.11.16 13:24; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 13:23

@Max Blitz (citat):
@gerard ford (citat):
U državama gdje su vjernici apsolutna većina kao što je slučaj u RH...

Upisao sam se i ja na zadnjem popisu stanovništva kao katolik, iz kulturno-povijesnih razloga i jer smatram da je tako još potrebno i u općem interesu.
I jer nisam ni antikrist ni anarhist ni neki 'divljak'.  Smile
A kakav sam ja vjernik, napisao sam u više postova.
Pa ti vidi kakve su te statistike.
Popis stanovništva je inače jedna vrlo ozbiljna stvar, svaki dan i svuda 'lupaj gluposti' (ako ti je takva volja) tko si i što si, osim kad je popis stanovništva, onda se ne zezaj, to je moj stav.

A malo više transparentnosti i revizije određenih točki Vatikanskih ugovora, ne bi škodilo.

Slažem se.transparentnost je uvijek prilog svjedočenju i plodnija je  mislim duhovno siromašna nego bogata crkva.
Na vrh Go down
NebojsaB
Gušter
Gušter

M(j)esto Doboj

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 13:33

Био сам тад сасвим мали кад су рмк вјерници скупили паре и купили у ТАС'у Голфа свом жупнику, док су комунисти у селу градили попа јер вози Фићу старог 5 година.
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 23:17

@milutins (citat):
@alexandar (citat):

Koliko li je "grosa" uzeo Sv. jovan Krstitelj za Isusovo krstenje ....? Boze me oprosti .

Ustavom SPC strogo je zabranjeno vjerskim sluzbenicima naplata krstenja.
To je "uvod u religiju,prva sveta tajna koja se prima.

Zabranjeno je da obavljanje verskog obreda uslovljavaju cenom , ili da od vernika zahtevaju novac. Primiti prilog je dozvoljeno.
Postoji preporucena ili uobicajena cena koju vernici kao prilog daju za obrede i NIJE uslov za izvrsnje obreda.
Moze se dati i manje i vise ili cak nista.......
Crkva odnosno svaki hram jedino propise taksu za krstenje ,vencanje.......za one koji ne pripadaju toj parohiji.
I pored te jedine propisane takse , ako vernik nije u mogucnosti opet ne mora platiti ni jedan obred.

Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 843
Član od : 2014-12-21
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 23:29

Ne znam kako je sada u crkvama, ali iskustva od 1990 tih godina su jako loša. Govorim za područje Srema u Vojvodini. Kod krštenja pop je imao "spisak" koji mora da se ispoštuje ka njemu ili crkvi. U to doba dosta sveta je napustilo crkve i okrenulo se manastirima, te sam i Ja moje prvo dete krstio u manastiru. Tamo kad smo otišli, nije ništa bilo pod moranje. Monah reče: Koliko date. I to je sva priča bila. Lepo su nas dočekali i sve je bilo korektno. Reč je o manastiru Grgeteg a monah je bio Dositej, ako me pamćenje služi tj. starešina manastira u to doba.
Sad ne znam kako je u crkvama i da li je isto kao u manastirima. Ako je isto, onda je u redu.
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 695
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 23:38

O kakvom je konkretno "spisku" i " obavezama" riječ bila Slobo ?
.............

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 4820
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 23:39

@Sloba1 (citat):
Ne znam kako je sada u crkvama, ali iskustva od 1990 tih godina su jako loša. Govorim za područje Srema u Vojvodini. Kod krštenja pop je imao "spisak" koji mora da se ispoštuje ka njemu ili crkvi. U to doba dosta sveta je napustilo crkve i okrenulo se manastirima, te sam i Ja moje prvo dete krstio u manastiru. Tamo kad smo otišli, nije ništa bilo pod moranje. Monah reče: Koliko date. I to je sva priča bila. Lepo su nas dočekali i sve je bilo korektno. Reč je o manastiru Grgeteg a monah je bio Dositej, ako me pamćenje služi tj. starešina manastira u to doba.
Sad ne znam kako je u crkvama i da li je isto kao u manastirima. Ako je isto, onda je u redu.

Meni je osobno gore kad mi se kaže: "koliko daš" nego kad dobijem tarifu pa znam koliko treba dati.
Ono kad je na slobodnoj bazi nikad ne znam koliko je dosta. lol!

Gorica 660
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 23:44

Da se kojim slučajem ne bi prebacila tarifa VBČ :-) !? Ovako kad kaže cifru...čist račun, duga ljubav :-)
.................

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18477
Član od : 2012-10-30
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 23:45

@VBČ (citat):
Meni je osobno gore kad mi se kaže: "koliko daš" nego kad dobijem tarifu pa znam koliko treba dati.

Koliko se sjećam, za vjenčanje i za krštenje djeteta sam dao po 200 kuna, ali nije bila obaveza.
Tj. za vjenčanje sam dao ja, a za krštenje žena, a pitala me za ovo prvo da joj dam, pa će kao ona sve dalje dogovarat, jer je ona to sve organizirala, ja sam samo došao.

Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 23:46

@NebojsaB (citat):
@alexandar (citat):

То крштење није било као ово данас, а и сам Св. Јован Каже да није ни потребно, али му Христос вели да треба испунити сваку правду. И ко зна да се нису после почастили и даровали, јер се каже на крају да није све што се десило записано у Јеванђељима, него један мали дио, јер иначе ни у сав свијет не би могле стати написане књиге.
У Дерлима апостолским има да су новокрштени све што су имали доносили и стављали под ноге апостолима, а данас стављају на музику, јело и пиће.
Је ли гријех што су лозничке цркве 15 пута опљачкане ?

Da. Naravno da je greh. I Boziji i zemaljski.
Za onoga kome su strane takve duhovne i moralne osobine i dela ......

Evo jos jedne zanimljive cinjenice....
Danas SPC i vernici slave Praznik Sv. Apostola i jevandjeliste Mateja.
U to rimsko vreme bio je vrlo bogat covek. Sluzio je kao carinik ili skupljac poreza.
Kada ga je Isus pozvao da mu bude ucenik , ostavio je sve bogatstvo i posao sa njim.

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 23:46

Bila je tarifa, plus košulje za popa i još nešto je bilo. Kum kada mi je to rekao, onda smo odustali i otišli u manastir, gde starešina reče: Koliko date. Nije tarifiro, znači slobodna naša volja.
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 4820
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 23:48

@Sloba1 (citat):
Bila je tarifa, plus košulje za popa i još nešto je bilo. Kum kada mi je to rekao, onda smo odustali i otišli u manastir, gde starešina reče: Koliko date. Nije tarifiro, znači slobodna naša volja.

Kakve košulje za popa? Shocked

pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 23:49

Citat :

Zna to pop!
Pa da se gresna dusa ne misli (i posle ne gori) moj pastir bi na upitni pogled svoje ovcice dodao "....a obicno daju $$$"  smijehx
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   29.11.16 23:50

I opet dođosmo na isto, brdo navoda i citata o apsolutno neobaveznom plaćanju a kada dođeš u crkvu ii pitaš koliko košta kao da si u nekoj trgovini ili daješ proizvoljno koliko smatraš da je u redu za tu "uslugu" !

I onda kad dođeš kući opališ po popu i njevovom 10-tom koljenu kako je bezobrazan i što uzima novac !
..............

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   30.11.16 0:02

Košulja civilna iz radnje Smile Kao kad ideš kod nekoga pa poneseš darove, ono tipa, 200 gr kafe, flaša pića, marama za priju ili baku, te obavezne u to doba pakovanje kocki šećera, mislim da je to firma iz Osijeka radila, lep bio šećer u kockama, onako pune i tvrde kocke, sećam se.
U Sremu tih ratnih godina time su se rukovodili: Šta imam ja tamo da plaćam, kad mogu otići u manastir gde mi neće reći tarifu, već moja slobodna volja... Ovo je bilo u Sremu tih 1990 tih godina, mada nešto i pop lokalni nije bio omiljen, govorim za pravoslavnu crkvu, bio je mnogo alav i materijalom se rukovodio, i onda svi hrlili u manastire. Posle smrti toga popa, došao je jedan mladi pop iz Dalmacije na službu i sve se promenilo, tako da sam drugo dete krstio u crkvi u matičnom mestu življenja ali to je već bila 1995 godina, znači 5 godina kasnije dosta se promenilo. Mladog popa su zavoleli meštani.
Malo sam odužio sa pričom, pa se pretvorila u prozno delo Smile
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2738
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   30.11.16 0:19

Neke crkve imaju trebovnik,odnosno cjenovnik za svete tajne a neke za to se baziraju na dobrovoljnom prilogu-osim za sv tajnu krstenja,tj ulaska u crkvu.
SPC u potpunosti ima saborni karakter i strogo je zabranjeno naplacivanje krstenja.
Kod mene u parohiji svestenik nema nikakav kontakt sa novcem.On se dogovara sa vernicima,zakazuje svete tajne,potpuni je duhovni vodja.
Finansijski deo je na upravnom odboru izabranom na godisnjoj skupstini.
Tom odboru je izglasano povjerenje i ima odresene ruke za kompletan finansijski deo,ukljucujuci i eparhijski razrez.
'Head of Treasury" u mojoj parohiji je pod bondom,tj mjenicom garantuje da ce se budget odobren na skupstini u potpunosti ostvariti i da parohija nece biti finansijski ugrozena.
Kod mene u crkvi strogo je zabranjeno svesteniku da uzima novac od parohijana u prostorijama crkve,ukoliko dobije dobrovoljni prilog van crkve(sahrane,sveta vodica i sl)taj novac ide njemu.Takav imamo ugovor.

Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   30.11.16 0:33

Ovo je zanimljivo, da sveštenik nema dodira s novcem. Onda ako On ne sme da primi novac pod okriljem hrama, lice koje to želi da 'da, može da ostavi kao prilog. Ja mislim da to niko ne može zabraniti.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: VJERA I VJERSKE LITURGIJE   Today at 7:02

Na vrh Go down

VJERA I VJERSKE LITURGIJE
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 11/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» VJERA I VJERSKE LITURGIJE