FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Sport i zdravlje

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1378
REPUTACIJA : 23
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Sport i zdravlje   08.02.17 19:23

Mislim da je malo natpisa o sportu u smislu na koji želim da nešto kažem jer manje više sve se svodi na praćenje rezultata onih vrhunskih pojedinaca u bilo kojoj grani.

Ovde hoću da povučem paralelu sport nekad i sad i novo vreme u svetlu želje za brzim uspehom, slavom i novcem. Pređen je put od krilatice nekad „U zdravom telu zdrav duh“ do bavljenja u cilju ostvarenja profita i izrabljivanja tela. Nekada nije bilo bitno koliko imaju i koliko će zaraditi para. Izlazak pred navijače, izgovaranje imena i aplaudiranje, slušanje nacionalne himne, reprezentovanje svoje zemlje i biti junak u očima svojih najbližih i dece bili su nekad najvrednije za njih u karijeri.

Danas, odmah sa 17-18 g, već počnu da misle o slavi i uspehu, da treniraju do dovođenja tela do maksimuma izdržljivosti. Jaki treninzi, zapostavljanje školovanja a najviše su krivi roditelji koji teraju decu da jako treniraju kako bi brzo došli do novca i boljeg finansijskog života. Da ne bi razočarali svoje mame i tate, deca iznad svojih kapaciteta treniraju, sve to postaje teško a neka koriste i ona stimulativna  sredstva i tako ostavlja posledica na zdravlje. Često se potom i povređuju, telo teško sve to izdržava a karijere profi sportista traju u proseku oko nekih 10-15 godina.
Mnogi i ne uspeju a pokvare zdravlje jer velika je konkurencija i onaj novac o kome su u početku sanjali sada ga preziru. Ljubav i lepota nekad a danas kao oni gladijatori…

Da li je vredno sve to gubitka zdravlja ?
Na vrh Go down
jozl52
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 343
REPUTACIJA : 17
Član od : 2016-09-07
Dob : 66
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: Sport i zdravlje   08.02.17 21:05

sloba

imaš popolnoma prav

imam malega vnuka 5 slovima pet let, ja mali nadobudni nogometaš/fudbaler, "trenira" v klubu, pravi, da je slovenski nogometaš (dres za šminko ima pa "dutschland 7" od schwinsteigerja)... ha ha ha, ima prijatelja 3 ali 4 leta starejšega, tudi nogometaš in od njega pobira vse dobro in slabo, sem ga zakuril, da ga ostrižem/ošišam kot je naš reprezentant "KAMPL", mali je popihdil, ja dedi to to to, hči me je skoraj ubila, ko sem jo klical in ji rekel, da bom pripeljal domov malega KAMPLA, ja res je, največ je pa odvisno od družine očeta in mater, kako usmerjata svoje otroke, ja tu mora biti prava mera, vem, sin je bil igralec v prvi slovenski ligi - ping-pong, pa malo vem kaj to je..., začne se pa že zelo zgodaj...
no najhuje pa je, če skozi otroke starši zdravijo svoje frustracije, komplekse, svoje neizpolnjene želje, ampak tako je, če se lepo izteče je tudi prav, ampak to so redki izbranci, če pa ne je pa hudič...
no na začetku kariere so starši vedno prisotni in tudi morajo biti..., otroci so le naši..., če ne drugače smo jih vozili s tekme na tekmo..., je pa bilo vseeno lepo...
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Sport i zdravlje   08.02.17 23:33

Inspiraciju za tekst dao mi je bivši zvezdin košarkaš Ljubodrag Simonović sa čijim stavovima se slažem u smislu kako je opisao sport i šta se sve radi i zloupotrebljava za mašineriju biznisa i svačega. Ja znam u dobu kada je bio propis za fudbalere sa 27 g i tek onda idu vani, to je bilo onda takvo vreme i taj propis zakačio je Vladimira Petrovića fudb. Zvezde. Sada ne prođe ni 1-2 godine a već ga prodaju i bacaju u vatru. Neko se snađe, neko ne, tj. propadne jer nije sazreo u domaćim ligama, nebitno koji je sport u pitanju. Odlaze nam mladi i talentovani sportisti zarad novca, menadžera a i roditelji tu nisu imuni. To je dosta surovo ka deci.
Na vrh Go down
pucflek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 185
REPUTACIJA : 4
Član od : 2016-02-26

KomentarNaslov komentara: Re: Sport i zdravlje   09.02.17 0:46

U ranom djetinjstvu uglavnom odlučuju starci i njihove ambicije.
 Ima dva smjera. Preambiciozni klinci u osnovnoj školi imaju nogometne treninge svaki dan po svakom vremenu. Kao da su prva ekipa. Kod rukometa ili košarke imaju još ne punoljetni koljena već shebana, a zapravo bi tek trebali da počnu igrati i graditi karijeru.
 S druge strani ima i onih koji jedva izdrže 15 minuta bilo kakve rekreacije.
 Tako da...
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Sport i zdravlje   09.02.17 16:41

Fizičko vaspitanje u školama, ne znam kako je sada. U naša vremena, tome se posvećivala pažnja, od čupkanja trave i priprema terena na početku škole do igre i praćenja nastavnika. U večernjim satima u dvorani škole-fiskulturna sala- išli smo zajedno sa nastavnikom na rekreaciju. Fudbal, košarka, rukomet... Tada su bila takmičenja kako opštinska, regionalna i bile su školske olimpijade. Taj potencijal koji je nastao iz tih zdravih sredina, bio je spreman, da se uključi u rad neke od selekcija, npr. igra u pionirima lokalnog fudbal. kluba, pa onda podmladak i prvi tim shodno svom kapacitetu i želji.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Sport i zdravlje   

Na vrh Go down

Sport i zdravlje
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Sport i zdravlje
» SLIKE iz ex YU