FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojničke priče

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
Korto
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Vojničke priče   27.01.11 20:08

Naravno da smo svi čuli takve priče koje su trebale da nas upozore na budnost, naročito na straži (znate ono, na tom i tom mestu svakog 22. decembra, 25. maja ili nekog drugog, važnog datuma bude nađen zaklan stražar). Istina, bilo je i onih drugih:
" Na jednom stražarskom mestu dežurni oficir je zatekao stražara u seksu sa nekom ženskom. Vojnik je dobio sedam dana pritvora zbog zanemarivanja stražarske dužnosti... kao i sedam dana nagradnog odsustva jer nije skinuo pušku sa leđa !"
Na vrh Go down
mad-max
Vodnik
Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 417
Član od : 2009-05-01
Dob : 49
M(j)esto zagreb hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   22.06.11 19:10

lol!
Na vrh Go down
http://Landravac@gmail.com
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   20.11.12 3:07

@Korto (citat):
Naravno da smo svi čuli takve priče koje su trebale da nas upozore na budnost, naročito na straži (znate ono, na tom i tom mestu svakog 22. decembra, 25. maja ili nekog drugog, važnog datuma bude nađen zaklan stražar). Istina, bilo je i onih drugih:
" Na jednom stražarskom mestu dežurni oficir je zatekao stražara u seksu sa nekom ženskom. Vojnik je dobio sedam dana pritvora zbog zanemarivanja stražarske dužnosti... kao i sedam dana nagradnog odsustva jer nije skinuo pušku sa leđa !"

Ta prica je bila poput neke urbane legende, verujem da je spominjana u svim kasarnama JNA. Laughing Postojao je u SC OMJ neki staresina, prezivao se Drakulic, fanatik, ekscentrik, koji je pomocu raznih trikova lovio strazare kako bi ih kompromitovao, pricali su da je bio u stanju da se prikrade i popne na krov strazarske kucice i tako iznenadi lose strazare. Praktikovao je takve smicalice sve dok neki baja nije zapucao na njega, nakon tog incidenta se skrasio. Strazara koji mu je dohakao vojaci su slavili k'o "narodnog heroja". Very Happy

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   23.11.12 22:02

Vojničke, lovačke, ribičke...sve liče jedna na drugu, kao jaje jajetu tongue

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   23.11.12 22:07

Ma ti to ozbiljno!!

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   23.11.12 22:21

Istinita prica> Aleksinac 1986.g. Dezurni oficir kap.F koji ima obicaj na dezurstvu da popije koju vise narocito od 10-12 uvece pre spavanja. Ja komandir kasarnske straze. Kisa lije kao iz kabla negde pred ponoc zvoni interfon sa jednog strazarskog mesta. Strazar zove hitno da dodjem. Ja i razv. straze zaticemo sledeci prizor
Strazar drzi pusku na gotovs na 5 koraka od njega u blatu lezi kap F dezurni oficir. Strazar normalno postupio po PS dezurni oficir bez komandira-razvodnika posao u obilazak sto nije smeo

Epilog Strazar 5 dana nagradnog odsustva Kap.F ?-Ostalo medju oficirckim korom.

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   23.11.12 23:11

Katolički Božić 1984. godine. Mjesto događanja kasarna Zalužani.
Stražarsko mjesto broj jedan, stražar mladi vojnik albanske nacionalnosti.
Ja se upravo počeo spremati da idem na spavanje (komandir straže je imao odmor od ponoći do predavanja jutarnjeg raporta komandantu kasarne), kad odjednom zazvoni telefon u izdvojenom sobičku u kojem sam boravio kao komandir straže. Zove stražar sa stražarskog mjesta br. 1 jedan i uzbuđeno kaže. "Druže komandiru pucaju, šta da radim?" Ja onako pospan i iznenađen pitam: "Tko puca...gdje pucaju?" "Sa svih strana...tamo iza žice prema selu" odgovara uzbuđeni stražar, "šta da radim druže komandiru, da zapucam i ja?" Ja onako grozničavo razmišljaći odgovorih: "Ne pucaj ni za živu glavu nego mi reci gdje se nalaziš?" "Ja sam u rovu ( iza grudobrana)" odgovori stražar a meni u istom momentu sinu: Božić, polnoćka...Mladi iz sela zasigurno idu u crkvi na polnoćku i bacaju petarde! Mozak mi je grozničavo radio. Morao sam hitno nešto poduzeti da uplašeni vojnik ne bi kakvu glupost napravio. "Ostani gdje jesi i ne ispuštaj slušalicu" zapovjedio sam strogim glasom! "Sada ćeš raditi samo ono što ti ja naredim. Ostani na vezi ja se javljam za minut!" Pozvao sam razvodnika straže i brzo mu objasnio o čemu se radi i rekao mu da uzme drugog stražara i da izvrši smjenu na "jedinici". Zatim sam opet preko telefona stupio u kontakt sa ovim koji me nazvao i nastavio razgovarati s njim jer sam se bojao kako će reagirati sada kad se pojavi razvodnik sa zamjenom. Zapitkivao sam ga trista nekih gluposti, onda sam mu rekao da stiže pomoć, da osluškuje korake na pješčanoj stazi jer tom stazom stiže pojačanje itd. Kada mi je javio da čuje korake rekao sam mu da ustane i da postupi onako kako sam ga obučio ali da ne spušta slušalicu slučajno (htio sam da se akustički uvjerim da će sve proći u redu). On se već, kroz razgovor sa mnom, bio primirio i stvarno je dalje postupio po PS-u.
Kada se sa razvodnikom vratio u stražarnicu tek sam mu onda objasnio o čemu se radilo (što je prilično dugo potrajalo). Na licu mu se jasno vidio izraz olakšanja ali i meni je tek tada laknulo. Dobro se završilo a moglo je i naopako krenuti. Naravno, izvjesno vrijeme ga je vojska zezala a i ja sam malo imao grižnju savjesti jer nisam stražare upozorio kakva je to noć i da bi moglo biti "petardanja".

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   24.11.12 12:55

Svaka ti čast, na ovakvom postupku!!!!!

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   18.09.13 22:45

@pera84 (citat):
Bilo je tu i ostalih "inkriminisanih radnji", al' o tome neki drugi put.
Idea

Citiram našeg druga sa teme "Problemi sa ishranom",  sa predlogom da ovde nastavimo sa nekim pikanterijama,  što reče pera84 "inkriminisane radnje".
Svojevremeno je na nekom blogu u perinom stilu onaj Krstić iz grupe "Idoli" evocirao svoje "marifetluke" u GA Črnomelj gde je služio JNA.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   27.09.13 19:04

Bilo jednom u kasarni Šentvid Ljubljana stražarsko mjesto malo udaljeno od kasarne i u totalnom mraku i dijeli te neka visoka živica od neke napuštene kuće  koja je bila u izgradnji.Po pričanju starijih vojnika kuća strave ili duhova opisana.Ja konkretno nisam bio na tom stražarskom mjestu ali sam bio u dodiru tj.do tog mjesta slijedeći ali sam dobro vidio tu kuću sa nekih 100 metara i u mraku onako neosvijetljena djeluje sablasno.Šale smo zbijali sa onim vojnikom kojeg je kačilo to  mjesto kad bi pričao da ga je strah tu biti i da se je odmicao  od te kuće nekih 20-30 metara.Ali ne bi se mijenjali.Kod vojnika 2 godine posle mene 87, 89 ista priča o toj kući.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   22.10.13 20:00

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   22.10.13 21:11

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   06.09.14 9:23

Neznam je li bilo još ovakvih slučajeva u bivšoj JNA da je djevojka iz civilstva došla u mjesto služenja svog momka.Takav slučaj vidio sam prilikom dolaska u prekomandu iz Ljubljane u Prokuplje.Vojnik je bio iz cazinske krajine i bio je inžinjerija starija klasa od mene tako da ga nisam upoznao(skinuo se u junu 87).Djevojka mu je došla na zakletvu i tu ostala cijelo vrijeme dok je on bio tu.Ona se je u Prokuplju zaposlila kao konobarica u nekom kafiću u centru grada.Prve prilike kako sam čuo za to da neka djevojka iz mog kraja udaljena nekih 800km od kuće radi tu otišao sam u taj kafić da vidim ko je to i kako izgleda.Taj je lokal bio pun vojske tako da nisi mogao ni doći blizu šanka tako da sam bio sa društvom za nekim stojećim stolom blizu izlaza.Radile su neke 4 vrlo atraktivne djevojke u minicama i jedna od njih je i donijela nam piće.Bilo je tu i ženski koje su se družile sa vojnicima tj.pile piće sa njima za stolom.Nakon par turi pića za našim stojećim stolom pojavila se jedna od tih ženski i popila piće od nas.Ta ženska je meni jedne subote došla i u posjetu o kojoj sam pisao  u nekoj drugoj temi(ljubav u jna).Priča o vojniku i toj njegovoj djevojci je istinita mada nemam podatke kako se on zvao i ona koja je bila tu 12 mjeseci.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   06.09.14 11:46

@semsudin (citat):
Neznam je li bilo još ovakvih slučajeva u bivšoj JNA da je djevojka iz civilstva došla u mjesto služenja svog momka.Takav slučaj vidio sam prilikom dolaska u prekomandu iz Ljubljane u Prokuplje.Vojnik je bio iz cazinske krajine i bio je inžinjerija starija klasa od mene tako da ga nisam upoznao(skinuo se u junu 87).Djevojka mu je došla na zakletvu i tu ostala cijelo vrijeme dok je on bio tu.Ona se je u Prokuplju zaposlila kao konobarica u nekom kafiću u centru grada.Prve prilike kako sam čuo za to da neka djevojka iz mog kraja udaljena nekih 800km od kuće radi tu otišao sam u taj kafić da vidim ko je to i kako izgleda.Taj je lokal bio pun vojske tako da nisi mogao ni doći blizu šanka tako da sam bio sa društvom za nekim stojećim stolom blizu izlaza.Radile su neke 4 vrlo atraktivne djevojke u minicama i jedna od njih je i donijela nam piće.Bilo je tu i ženski koje su se družile sa vojnicima tj.pile piće sa njima za stolom.Nakon par turi pića za našim stojećim stolom pojavila se jedna od tih ženski i popila piće od nas.Ta ženska je meni jedne subote došla i u posjetu o kojoj sam pisao  u nekoj drugoj temi(ljubav u jna).Priča o vojniku i toj njegovoj djevojci je istinita mada nemam podatke kako se on zvao i ona koja je bila tu 12 mjeseci.

Šemso, šta će ti podaci, priča je lepa i ne sumnjam da je istinita. Na žalost, male su šanse da se ikada ponovi.

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   06.09.14 18:25

Kad je Lazanski u pitanju sumljam u istinitost, on je priča za sebe kad se sjetim što je sve mljeo za vrijeme rata, strašno!!!!!

Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   03.08.15 0:21

Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   03.08.15 8:45

Vojničke priče, istiniti događaj, akteri: vojnik Z, major (kdir čete), moja malenkost (razvodnik straže), mesto događanja: teren van kasarne-izdvojeni objekat.

Na tom objektu, osim stražare, bio je i poligon za obuku vozača tenkova, na straži se tokom dana osim stražarske dužnosti, vršile aktivnosti seče drva, zidanje objekata manjih (wc, npr.), farbanje, kopanje zaklona, itd, te nije bilo slobodnog trenutka, veče se koristilo za spavanje, kada se dužnost završi.

Oko 22h ili 00h na dužnosti je bio vojnik Z, inače vojnik koga sam ja cenio, a vrlo slabo je znao Srpsko-hrvatski jezik, na kapiji se zatekao u obilasku, kada dolazi major inače kdir naše čete, ja sam se u tom trenutku nalazio u stražari, u jednom trenutku dolazi major, i kaže mi, ovaj vojnik Z pojma nema, nisi ga ničemu naučio (inače sam sa majorom bio u dobrim odnosima i dan danas sam), nije baš tako, verovatno vas je slabo razumeo,a umoran je prilično jer radi već koliko dana bez prestanka, umor je u pitanju, suma sumarum: vojnik Z je napravio greške u stražarskoj dužnosti, nije tražio odziv lozinku i što šta još, major ga uhvatio u dril. Scena izlazimo napolje, napravili smo nekoliko metara, okolo je šumica, i čujem kako vojnik Z (pošto niko drugi nije mogao biti tamo), stavlja metak u cev sa rečima stoj pucaću, ja sam išao malo iza majora, vojnik Z krši pravilo službe i dalje govori pucaću, evo pucam, tu sam stao direktno ispred majora i zaklonio ga svojim telom, major se sklanja iza nekog zaklona čini mi se da je drvo bilo, i idem diretkno na cev, rizikovao sam, jer vojnik Z je bio izuzetno poslušan, dobar vojnik, prilazim i već sam toliko blizu da vidim kako mu prst drhti na orozu. Obraćam se vojniku Z: daj mi pušku druže, mirnim glasom kao da tražim cigaru, "šta ti je druže", "to sam ja", ajde umorio si se, daj mi pušku, pa ja sam tvoj drug srđa, u jednom trenutku (a sve ukupno mislim da je trajalo oko minuta, miuta ipo), on za par cm spušta pušku, i ja mu je tu uzimam, major to sve gleda, i kad je puška bila kod mene već, major krene da drila, prišao sam mu irekao "nemojte", tu je, istina i prekinuo, voniku Z, nastavljam sa obraćanjem: ajmo po cigaru, palimo po cigaru, pušku držim. Posle cigare, sam nastavio dužnost njegovu i završio njegovu smenu.

Posle se smirio, i pitam ga, koji to razlog može biti da stavi metak u cev i krene na mene, il bilo koga drugog poznatog od starešina il drugara, vojnik Z mi je rekao a i dan danas se kune da on to nezna da je uradio, on se toga ne seća, i da mu je jako žao što se to desilo. Posle sam saznao od majora da priuštio dril vojniku Z na kapiji i da se ovaj sav izbezumio. Po meni je to rezultat umora, preforsiranosti. Vojnik Z nije odgovarao, dobio je samo u njegovom odsustvu kritiku na smotri kako nije vršio dobro dužnost.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2015-03-09

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   08.08.15 12:46

Sjetio sam se priče koja nam je više puta pričana prilikom pripreme straže. Stražar je na stražarskom mjestu iz dosade punio i praznio pušku, prilikom čega je zaboravio metak u cijevi. Kod smjene straže ista je prolazila ispod nekog drveta na kojem se nalazio neki vojnik i nešto dobacivao straži. Stražar mu kaže: "Ne zezaj skinut ću te ko krušku". Ovaj sa drveta odgovori: "Da ti je puška puna možda i bi. Stražar uperi pušku prema vojniku na drvetu okine, i pošto je zaboravio metak u cijevi stvarno ga skine ko krušku. Ne znam da li jedogađaj istinit ili ne, a služio je svrhu budnosti .stražara i sprečavanja dosađivanja na taj način.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   08.08.15 14:45

@transporter (citat):
Sjetio sam se priče koja nam je više puta pričana prilikom pripreme straže. Stražar je na stražarskom mjestu iz dosade punio  i praznio pušku, prilikom čega je zaboravio metak u cijevi. Kod smjene straže ista je prolazila ispod nekog drveta na kojem se nalazio neki vojnik i nešto dobacivao straži. Stražar mu kaže: "Ne zezaj skinut ću te ko krušku". Ovaj sa drveta odgovori: "Da ti je puška puna možda i bi. Stražar uperi pušku prema vojniku na drvetu okine, i pošto je zaboravio metak u cijevi stvarno ga skine ko krušku. Ne znam da li jedogađaj istinit ili ne, a služio je svrhu budnosti .stražara i sprečavanja dosađivanja na taj način.

Nemoguće je da se u 46 godina JNA nikad nije nešto slično dogodilo.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   08.08.15 23:42

@Max Blitz (citat):
@transporter (citat):
Sjetio sam se priče koja nam je više puta pričana prilikom pripreme straže. Stražar je na stražarskom mjestu iz dosade punio  i praznio pušku, prilikom čega je zaboravio metak u cijevi. Kod smjene straže ista je prolazila ispod nekog drveta na kojem se nalazio neki vojnik i nešto dobacivao straži. Stražar mu kaže: "Ne zezaj skinut ću te ko krušku". Ovaj sa drveta odgovori: "Da ti je puška puna možda i bi. Stražar uperi pušku prema vojniku na drvetu okine, i pošto je zaboravio metak u cijevi stvarno ga skine ko krušku. Ne znam da li jedogađaj istinit ili ne, a služio je svrhu budnosti .stražara i sprečavanja dosađivanja na taj način.

Nemoguće je da se u 46 godina JNA nikad nije nešto slično dogodilo.
Bilo je slicnih prica i u najgluposti u JNA.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojničke priče   Today at 12:31

Na vrh Go down

Vojničke priče
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Vojničke priče
» Prva vojnička frizura i fotografija u JNA
» Karaule JNA - Slovenija
» Osnovne komande vojsci