FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

zdravlje

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
vladimir
Poručnik
Poručnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2050
REPUTACIJA : 103
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: zdravlje   05.11.17 18:08

kad smo bili mladi ,zdravi i sposobni za sve o zdravlju se malo vodilo racuna. nazalost to vreme je odavno proslo  a sa godinama idu I zdravstveni problemi. ja licno imam problem sa pritiskom od pre par meseci. I kad sam isao na regrutaciju imao sam 120/80 I  tako do pre nekoliko meseci. sad se situacija promenila. valjda tempo zivota stres na poslu ,razdvojenost od porodice. predpostavljam da nisam jedini na forumu sa ovim problemom. svaki predlog dobrodoso.
Na vrh Go down
arcibald01
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1087
REPUTACIJA : 32
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   05.11.17 18:38

@vladimir (citat):
kad smo bili mladi ,zdravi i sposobni za sve o zdravlju se malo vodilo racuna. nazalost to vreme je odavno proslo  a sa godinama idu I zdravstveni problemi. ja licno imam problem sa pritiskom od pre par meseci. I kad sam isao na regrutaciju imao sam 120/80 I  tako do pre nekoliko meseci. sad se situacija promenila. valjda tempo zivota stres na poslu ,razdvojenost od porodice. predpostavljam da nisam jedini na forumu sa ovim problemom. svaki predlog dobrodoso.
Pritisk je resna zadeva. Ne podcenjuj ga. Nič ne boli, lahko pa ima grozljive posledice. Predpostavljam, da si odšel do svojega osebnega zdravnika in ti je predpisal zdravila in dal navodilo kako ravnati v življenju. Če pa še nisi obiskal zdravnika, ti svetujem, da to storiš že jutri, kaj veš, pojutrišnjem je lahko že prepozno.

Običajno je s povečanim krvnim tlakom povezan še povečan krvni sladkor in povečan holesterol. Opravi še te preiskave. samo kri ti vzamejo v laboratoriju pa boš takoj vedel pri čem si.
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1286
REPUTACIJA : 11
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   05.11.17 19:39

Ja do razvoda nisam ništa osećao. Onda sam se razveo i to na težak način i sve vrednosti otišle kako ne treba. Pritisak na 160, šećer na 8, masnoća na 9... Katastrofa, onda sam se smirio, koristio spisak namirnica za dijetu, ali mi propisali i Enalapril lek za pritisak. To je bilo 2008 godine. Sada pijem lekove i pritisak je tu oko 130-140 uz lekove, a masnoća je oko 7. Ostale vrednosti su dobre, ali holesterol teško da mogu svesti na 5 koliko je po tablici. Prvog novembra sam vadio krv i ove nedelje ću ići kod lekarke da vidim kakve su vrednosti. Najviše me poslala zbog te masnoće da vidi, može li ići ispod 7 ili je to teška misija.
Ima tu i naslednog faktora, tako mi je rekla doktorka.
Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   05.11.17 20:04

e dobro si me podsetio ja uopste nisam isao da vadim krv. dobio  sam preporuku za glogove kapi. otac mog drugara ima godinama problema sa pritiskom I aritmijom srca. od letos koristi ove kapi I nikakve lekove ne pije. tvrdi mi da mu je zdravstveno stanje mnogo bolje.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 21034
REPUTACIJA : 559
Član od : 2012-10-30
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   05.11.17 20:10

Bojim se uopće načet jednu temu, a čini mi se dosta ozbiljnija i od tlaka, masnoća i šećera.

Prostata.

Lagano počinjem ići češće mokriti na WC i to mi se nimalo, ali nimalo ne sviđa.
Stvar ide sve progresivnije i progresivnije, polako ali sigurno, kako čitam.

Ne ubija, barem ne brzo, nego srozava kvalitet života. Crying or Very sad
Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   05.11.17 21:03

vala sta smo sve preziveli za ove godine dobro smo I zivi.
Na vrh Go down
barbican
Gušter
Gušter

Broj komentara : 15
REPUTACIJA : -1
Član od : 2017-07-01

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   05.11.17 21:25

koliko vi godina imate, 90???. meni su 62-je i jos uvijek idem u "dojo" 2 puta tjedno.
kolesterol mi je 4.2
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   05.11.17 21:37

@barbican (citat):
koliko vi godina imate, 90???. meni su 62-je i jos uvijek idem u "dojo" 2 puta tjedno.
kolesterol mi je 4.2
Vi ste kao mladić onda.
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   05.11.17 21:42

@Max Blitz (citat):
Bojim se uopće načet jednu temu, a čini mi se dosta ozbiljnija i od tlaka, masnoća i šećera.

Prostata.

Lagano počinjem ići češće mokriti na WC i to mi se nimalo, ali nimalo ne sviđa.
Stvar ide sve progresivnije i progresivnije, polako ali sigurno, kako čitam.

Ne ubija, barem ne brzo, nego srozava kvalitet života. Crying or Very sad
Meni je deda u 80 godini operisao prostatu i živeo još 14 godina i umro prirodnom smrću. Otac mi isto ima problema sa prostatom i imao je lakšu hiruršku intervenciju, ali PSA nije dobar i iskače iz vrednosti tablice. Nadam se da to nije nasledno i da mene neće zakačiti a to nisam nikad pregledo. Ovako mislim da nemam tegobe. Deda umro sa 94 g, tata ima sada 83 g, a Ja pune 54 i ušao u 55 godinu.
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   05.11.17 21:43

@vladimir (citat):
e dobro si me podsetio ja uopste nisam isao da vadim krv. dobio  sam preporuku za glogove kapi. otac mog drugara ima godinama problema sa pritiskom I aritmijom srca. od letos koristi ove kapi I nikakve lekove ne pije. tvrdi mi da mu je zdravstveno stanje mnogo bolje.
Nisam te kapi koristio, ali kupiću da probam.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 535
REPUTACIJA : 19
Član od : 2013-10-10
Dob : 60
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   05.11.17 22:05

Kad smo več kod bolesti, da i ja malo kažem nešto o tome.
"Nikad ništa", kako se to kaže. A usred 2014 poćelo. Boli glava, merim pritisak - preko 200. Odmah kod doktora, pa lekovi, pregledi i kontrole pritiska na krače vreme. 
Našli povišen šečer - 8 - 9. To regulušem sa dietom i sad mi je 3 mesečni prosek 6,2 - 6,4.
Za pritisak uzimam lekove.
U 2015 našli mi polipe na debelom crevu i odmah operacija. Mislim da je bilo - kako se kaže 5 do 12.
Sad je hvala Bogu sve u redu. U tom vremenu (8/2014 do 10/2015) skinuo sam skoro 30 kg. Sad san malo povratio težinu i držim na 90 kg.
Kad sve to prodžeš tek tada vidiš šta je to zdravje.

Moj savet - ne odlažite, idite na preglede. Misliti - nije mi ništa - nije pametno.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL MAJOR Moderator stažist(a)
GENERAL MAJOR Moderator stažist(a)

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 5803
REPUTACIJA : 72
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   06.11.17 0:34

E ljudi, nekaad se osjećam sav rašaraflen, počevši od kičme do probadanja u grudima, ali ne znam stanje zdravlja. Zaboraavio sam kad sam mjerio pritisak posljednji put.
Ne smijem da odem na pregled, bojim se da će svašta naći, ko Radosav iz Đekne.

barbican
Gušter
Gušter

Broj komentara : 15
REPUTACIJA : -1
Član od : 2017-07-01

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   09.11.17 17:31

hebo te, jel to genetski kod slavena da cim napune 40 imaju zdravstvenih problema. citam odje, a znam I doma ili kad odem vanka pa sretnem "nase" u 40-tim. 50-tim svi su vec ko Jeremija, imaju na stotine bolestina, svi se zale na nesto. ko sto sam prije spomenuo, ja imam 62 godine, jos uvijek idem u dojo dva puta tjedno, tamo prije svakog treninga moras dobrih 15tak minuta klecat I nemam nikakvih problema, zadnji lijek sam popio prije 25 godina i to antibiotik kad mi je jedna indijka uvalila triper. ono moje drustvo u svojim kasnim pedesetim i ranim sezdesetim godinama, mnogi mladji od mene svi kukaju, onoga jednoga boli koljeno, drugi ima problema sa kukom, treci ima problema sa kicmom, cetvrti sa stopalom, peti svaki dan pije saku lijekova i to do kraja zivota, cak i ljude koje ne znas, sjedni u kafanu pa slusaj, u 90% slucajeva oni sto sjede za drugim stolom ili za sankom zalit ce se jedan drugom kako imaju neku bolestinu. pa u cemu je problem, jeli stvarno sto sam prije napisao mi slaveni imamo to genetski  ili sam ja stvarno neki medicinski fenomen..

ovo je moja slika od lani, malo prije mog 61- vog rodjendana....

Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   09.11.17 17:44

Ti si fenomen. Mislim da je život na moru dosta doprineo da nemaš "boljki". Klima je drugačija, topla. Ne znam, možda u tome je razlog što izgledaš zdravo.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3676
REPUTACIJA : 637
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   12.11.17 8:32

@barbican (citat):
ono moje drustvo u svojim kasnim pedesetim i ranim sezdesetim godinama, mnogi mladji od mene svi kukaju, onoga jednoga boli koljeno, drugi ima problema sa kukom, treci ima problema sa kicmom, cetvrti sa stopalom, peti svaki dan pije saku lijekova i to do kraja zivota, cak i ljude koje ne znas, sjedni u kafanu pa slusaj, u 90% slucajeva oni sto sjede za drugim stolom ili za sankom zalit ce se jedan drugom kako imaju neku bolestinu. 

Fitnes instruktor i nutricionist Philip Hoffman u svojoj knjizi "Devet nacela za vitko i definirano tijelo" izmedju ostalog kaze:
Da li ste ikada pomislili da (bez obzira na godine) ono sto nas cini starim su i ljudi s kojima provodimo vecinu vremena. Ono sto mislimo da je normalno za nase godine (i sve ono sto uz te godine ide) bazirano je na unikatnoj definiciji sta nasa svijest vidi kao "normalno". Ako je ponasanje ljudi s kojima se svakodnevno druzimo "staracko" mi to prihvatamo kao realnost i to postaje istina........

Sva poenta se svodi na: okruzite se ljudima koji su energicni, aktivni, imaju pozitivne navike po pitanju ishrane, fizicke aktivnosti, brige o zdravlju.

Naravno, nije samo dovoljno druziti se s takvima treba se tako i ponasati

Inace, ne mislim da su bolesti posle cetrdesete "balkanski sindrom", obolijevaju manje vise svi. Bolest ne bira naciju, vjeru, rasu i klasu, udara svagdje.
Ali, slozio bih se sa barbicanom, niko o tome ne voli da prica kao balkanci. 
Muskarci ili zene, nema veze
I nema veze da li je to ulica, kafana, kuca, rodjendan, svadba, sahrana....kako se pozdrave, tako se vade dijagnoze, otpusne liste, recepti, flasice s lijekovima...
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 5420
REPUTACIJA : 143
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   12.11.17 13:01

@pera84 (citat):

Sva poenta se svodi na: okruzite se ljudima koji su energicni, aktivni, imaju pozitivne navike po pitanju ishrane, fizicke aktivnosti, brige o zdravlju.

Naravno, nije samo dovoljno druziti se s takvima treba se tako i ponasati

Odista je to tako. Kao po inerciji izbjegavam negativne ljude, a uvijek se više volim družit s mladjima nego starijima od sebe.
Nije problem kad netko ima neku bolest, što je prirodno, već kad tuši i guši o tome. Netko se stoički nosi sa time i ne opterećava druge.
Pokušava iz svega izvući ono najbolje.

Što se Balkanaca tiče, ima i u tome neke istine. Nije to samo kad se ode dolje, već i ovdje na Zapadu su skloni kukanju.
Ali mislim, ne može se po čitav dan visit u dimnim kazinima, bez redovnih obroka, adrenalin puca... i onda očekivat biti zdrav.

Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 1045
REPUTACIJA : 36
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: zdravlje   12.11.17 14:31