FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorPoruka
DejanDjergovic
Gušter
Gušter

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 49
Član od : 2013-01-31
Dob : 46
M(j)esto Smed. Palanka

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   09.04.14 20:18

Basketball 
Petric je iz Prijepolja,sada je u penziji.Trenutno zivi u Beogradu i direktor je fime GEM COMPANY!
Na vrh Go down
oxygen
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2014-07-07
Dob : 50

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   07.07.14 16:00

Pozdrav svim vojnicima JNA

Đakovica februar 85 kasnije karaula Grčin i ljetna karaula Mustafa Bakija podno Paštrika iz pravca Kushnina ,dakle graničar na rejonu od čini mi se graničnog kamena D1/4  do D5 na vrhu Paštrika.

Da li ima netko tko je tu služio da mi pojasni kako su se te karaule kasnije zvale jer koliko sam shvatio
kasnije su preimenovane.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   07.07.14 16:03

oxygen, dobro dosao na forum!
Na vrh Go down
ćata 8365
Gušter
Gušter

Član od : 2014-07-19

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   19.07.14 2:30

Pozdrav svima ja sam služio u Kosovskoj Mitrovici(vp 8365) MAB generaciaja januar 88 pa do maja a onda prekomanda u lukare.Bio sam ćata kod vodnika Despotovića pa kod kapetana Antića a onda je došla ona ljiga od kapaetana Zoltana i posle terena me bacio u prekomandu,svim klasićimapozdrav jel ima koga
Na vrh Go down
Crni66
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2014-08-19
Dob : 49
M(j)esto Orahovica

KomentarNaslov komentara: August 85   21.08.14 21:07

Ukratko,august 85,Djakovica,pješadija,kopanje rovova za stojeći stav iz kasarne na brdu "Škugza" itd...,poslije desetar na karauli "ČESTAK" Twisted Evil  vojničina
Na vrh Go down
oxygen
Gušter
Gušter

Član od : 2014-07-07

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   31.08.14 16:55

@janez123 (citat):
Pozdrav svima i u moje ime. I ja sam služio vojsku na kosovu u Djakovici,u kasarni Emin Duraku. Bio sam Februarac 85. Komandir čete bio je čuveni kapetan Basrak Milan. Bio sam u 1 pešadijskom vodu,ne sečam se više k-dira voda, ali sečam se k-dira odeljenja desetar Krajišnik Branislav,ako ima nekog ovde na forumu iz moje klase mada nije bio u mojoj četi molim,da mi se javi pa da malo popričamo o onim danima,koji su bili i teški a i veoma zanimljivi. 
Pozdrav Janez!
Pozdrav janez123 mislim da smo bili u istom vodu kod vodnika Kindalov Stojanča .u mojoj spavaonici bila su dva odjelenja k-diri Rajčević Željko i Mandić Dušan a ako se ne varam ti si bio odmahu spavaonici preko puta kod desetara Krajišnik Branislava i Tufekdžić Vahida(taj je bio gadan)
gdje si završio poslije obuke mene je zapala karaula Grčin
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   31.08.14 17:41

Dobra ti je memorija!!! vjerojatno ćeš još nekog nači!!!

Gušter
Gušter

Broj komentara : 19
Član od : 2014-08-31

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   01.09.14 20:39

Pozdrav iz Slovenije Very Happy
Generacija maj `87, kasarna Miladin Popović u Peći, 3.pešadijska, kom. poručnik Sava Stanković - zajebano opasan model, komandant, kako se sječam bio je major Strunjaš. Ova prezimena - mislim, da su koliko toliko tačna.  
Nakon toga prekomanda u Prizren, karaula 25 maj.
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 358
Član od : 2013-05-29
Dob : 48
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   01.09.14 20:59

Dobro nam došao Lojze. Dijelimo sličan vojnički put, samo što sam ja majac88, u Peći sam bio u 2. pješadijskoj, a u Prizrenu u graničnom vodu.
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 513
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   02.09.14 19:24

Pročitao sam danas ovu temu i tek sad vidim s kakvim klincima se ja tu družim.  Laughing
Pa da pridodam koju sukladno naslovu teme. U vrijeme kada sam ja služio vojni rok (1973./1974.) na Kosovu je postojala Operativna grupa nepoznatog mi naziva i brojčane oznake, jedinica ili bolje rečeno konglomerat veličine divizije, kojom je zapovijedao general-major Vlado Simić. U sastavu OG je bila i ''moja'' 15. Kosovsko-makedonska proleterska brigada (tradicionalni naziv iz NOB) kojom je zapovijedao potpukovnik Dragutin Đuričković. Sjedište brigade je bilo u Prištini.
OG je bila u sastavu Niške armijske oblasti kojom je tada zapovijedao general-pukovnik Bruno Vuletić.
U sastavu 15. brigade bio je i moj 15. mptad u Prizrenu, koji je ubrzo nakon mog povratka kući (bio sam ''godišnjak'') rasformiran, a moji drugari koji su morali odguliti još tri i pol mjeseca premješteni su u Uroševac.
U garnizonu Prizren bio je tada lociran i jedan pješadijski bataljon iste brigade. U Metohiji su još bili garnizoni u Đakovici i Peći, nepoznatog mi sastava.
Što se tiče izlazaka u grad i rješavanja tekuće problematike i ostalih nutricionističkih potreba, u ono vrijeme vojnicima je bio zabranjen jedino ulazak u lokal koji se zvao ''Bistrica''. Što je bilo samo formalno, jer su vojnici vikendom redovito bančili u toj špelunki. U ono vrijeme nije bilo kriterija sigurnosne i etničke prirode, a razlog za zabranu je bio zao glas te krčme. Tamo su inače svirali narodnjake i imali neku pevaljku, ali ne znam detalje jer u ''Bistricu'' nisam nikada zalazio.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   03.09.14 14:52

Vuletić iz Sinja...Alkar??

Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 513
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   03.09.14 17:38

@Gringo (citat):
Vuletić iz Sinja...Alkar??
Da!
Kao general-major bio je neko vrijeme Titov ađutant, a onda je unaprijeđen u viši čin i postao je zapovjednik Niške armijske oblasti.
Brunu Vuletića upoznao sam osobno još prije vojske. Bilo je to 1966. na Sinjskoj alci, gdje smo bili gosti Peke Bogdana - nekada pretpostavljenog mojem starom. Peko je bio general-major i načelnik TŠC u Zagrebu, a moj stari pukovnik i pomoćnik za pozadinu. Obojica su otišli iste godine (1963.) u penziju. Sjećam se da nas je Peko doveo u kuću Vuletića i da smo se stari i ja dobro pogostili.
Te 1966. Vuletić je bio alkarski vojvoda, a Peko predsjednik Časnog suda. Sjećam se da je pobjednik Alke bio alaj-čauš Ante Milun i to nakon pripetavanja.
Dok sam služio vojni rok vidio sam Vuletića kao komandanta armijske oblasti u Prizrenu. Upravo smo se spuštali prema garažama po topove kad evo nam ususret generala u pratnji komandanta garnizona majora Vujovića. Još smo bili gušteri, tek na početku vojnog roka, a vodnik Samardžija nas je zaustavio, naredio strojevi korak i proveo uz pozdrav nalijevo. Čuli smo da je Vuletić bio impresioniran takvim nastupom ''mlade vojske''. Inače je bilo zabavnih priča o tom njegovom posjetu - većina oficira i podoficira razbježala se na sve strane, tobože po neodloživom poslu, samo da ne sretne komandanta armijske oblasti i ne mora raportirati.  Laughing
Na vrh Go down
brzivod
Gušter
Gušter

Član od : 2014-11-03
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   03.11.14 22:27

Zdravo svima, služio sam sept 88 89 Titova Mitrovica, komandir mi je bijo poručnik Stevo Kopanja druga četa prvi vod za brze intervencije, komandir čete Mihajlovič Branimir, javite se , da se skupa setimo lepih dana.... Smile
Na vrh Go down
ari gorozup
Gušter
Gušter

Broj komentara : 15
Član od : 2014-11-24
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   24.11.14 21:04

@oxygen (citat):
Pozdrav svim vojnicima JNA

Đakovica februar 85 kasnije karaula Grčin i ljetna karaula Mustafa Bakija podno Paštrika iz pravca Kushnina ,dakle graničar na rejonu od čini mi se graničnog kamena D1/4  do D5 na vrhu Paštrika.

Da li ima netko tko je tu služio da mi pojasni kako su se te karaule kasnije zvale jer koliko sam shvatio
kasnije su preimen
Pozdrav.Pastrik sa druge strane,karaula Gorozup,1990-1991 septembar. Grcin se zvala i dalje karaula sa druge strane. Jednom smo imali ugovoreni sastanak na d-5,ali vasi nisu dosli.
Na vrh Go down
pantera
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2014-11-12
M(j)esto SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   04.12.14 8:05

T.Mitrovica. Ima ko neke info. o poručniku Ibrahimi Ramadan bio je komandir 3. čete godine 1989/90. Bio sam u njegovoj jedinici a kasnije o pozadini kao kurir kod majora MIkica načelnik tehničke službe u pozadinskom bataljonu kod kapetana Galjak Vasilije.i o majoru Mikicu isto bi voleo nešto znati to so bili dobri ljudi koje ne zaboraviš.Prekomanda mi je bila pozadina radio sam kao kurir 
Na vrh Go down
Peđoni69
Gušter
Gušter

Član od : 2014-12-26

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   26.12.14 22:29

bio sam septembarac 88/89 u mitrovici.jedinica POČ_protiv oklopna ceta.komandir porucnik dejan orovic..zajeban tip..kad vikne sledis se.sjecam se imena (vuzem ales,mitrovic mile,ivan pavlovic (svirao gitaru i bio ćata),amir vatric,...bio i komandir voda,mali rastom,cvetković,čini mi se.imali smo i ucionicu sa trenazerom za simulaciju na polk 9k11 protiv tenkovska raketa na navodjenje.ja sam kasnije bio magacioner.a da pomenem i strazu na svinjarama....i slucajeve kad strazaris i setas krugom a onda ti iznenada izleti fazan...da umres od straha...pogotovo nocu.da napomenem i bojevo gadjanje na pesteru,pa supkovac...javite se klasići
Na vrh Go down
frabrne
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2010-06-19

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   07.01.15 14:27

@pantera (citat):
T.Mitrovica. Ima ko neke info. o poručniku Ibrahimi Ramadan bio je komandir 3. čete godine 1989/90. Bio sam u njegovoj jedinici a kasnije o pozadini kao kurir kod majora MIkica načelnik tehničke službe u pozadinskom bataljonu kod kapetana Galjak Vasilije.i o majoru Mikicu isto bi voleo nešto znati to so bili dobri ljudi koje ne zaboraviš.Prekomanda mi je bila pozadina radio sam kao kurir 
Ibrahimi Ramadan je Austriji (kontaktirao sam s njime na jednom ukinutom portalu) a njegov zamjenik potporučnik Hikmet Mehmedić je poginuo u ratu u BiH. koja si klasa bio jer sam i ja bio 88/89 (septembarac) prvo u trečoj četi pa kasnije prekomanda u pozadinu u Četu tehničkog održavanja (komandir čete je bio kapetan Galjak Vasilije).

Ovo je profil o Ibrahimija na FB-u https://www.facebook.com/ramadan.ibrahimi.982
Na vrh Go down
pantera
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2014-11-12
M(j)esto SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   07.01.15 15:26

Bio sam Januarac 89-90 u trečoj četi kod Por. ibrahimi R. a onda kot Kap.Galjak V. Radio sam kao kurir u komandi stana pozadinskog bataljona
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 1032
M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   28.01.15 21:18

Evo i mene da se prijavim na ovaj dio foruma. Služio JNA u Prizrenu 1987/88 u izviđačkoj četi kod kapetana Salibašića, poručnika Sretenovića i vodnika Erdeljana. Pozdrav svim Prizrencima i ostalim kolegama.
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 1032
M(j)esto Slavonski Brod

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   28.01.15 21:24

@dinosaurus (citat):
@vargas (citat):
Dinosaurus ako ideš na temuPrizren445/6-3 pješadija 87/88 vidječeš da i član foruma Zero 07 piše da je Pečenković bio podpukovnik i komandant kasarne. U toj temi zadnji post je tvoj.

Vargas video sam to ali sam se setio da smo imali u četi i Himzu pa mi nije jasno da li je on toliko napredovao.
Meni je bio pukovnik Ojdanić

Tako je kolega Dinosaurus nama ja komadant kasarne bio pukovnik Dragoljub Ojdanić.
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

Broj komentara : 141
Član od : 2015-01-08
Dob : 55
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   29.01.15 21:55

Bio sam vec u drugim temama,pa da probam i ovdje.
Ima mozda ko,ko je sluzio  u 4445/6 u Prizrenu 10/81-12/82 i neki koji su dosli u ovom vremenu(okt.82)pa sem jih upoznao kao cato.
Moj kapetan bio je Dragan Nikic,a na kraju neki porucnik kojem sam hvala bogu zaboravio ime(bio je bar do mene...?)
Trazim bilo kog,ko se nadze u ovom pisanju-neka se jave!   Trazim i Ivic Dusana sa Raba!
Izvinjavam na mom jeziku,a jos uvjek sam Slovenac!
Do "pisanja"! Miro:flower:
Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
jancrom
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2010-12-24
M(j)esto Železniki, Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   04.02.15 10:14

@jancrom (citat):
@SemirG (citat):
Pozdrav svima.
Ja sam bio u Peći od augusta 1984, mislim da je bila 3. četa, kapetan Nedić Milan. Sjećam se samo par imena: Hasić Mahmut  (iz Večića), Rošić Ismat (Pećigrad), Lončar Robert (Zadar), Krbuljić Asmir, Berger Janez (Slovenija)... ostalo je sve u magli Smile.

@jancrom (citat):
Vjerojatno me se sječaš, crvenokosog Slovenca, nišanđija na puškomitraljezu M53... nišanđije su bili i Pralica Ljuban i .. uh zaboravih :)trečeg nišanđiju.. kasnije bio je ćato kod Nediča 

Pralica Ljuban je bio moj komandir mitraljeskog odjeljenja, jako dobar, tih, povučen momak. Ćato kod Nedića je tada bio neki Lončar (ne sjećam se imena) a kurir Bulaja. Nisam siguran je li mu to bilo prezime ili nadimak, ali se sjećam da bi Nedić kada dođe pijan znao da se prodere u hodniku: Bulajaaa !!! i ovaj bi trčao ko lud Very Happy. Desetari su još bili Damjanović Zelenko, Hajdar ili Hajdarević, Buljak (Bugojno), Mizić Asim (Krajina), Atanas (Makedonija)...
Poslije prekomanda u Mitrovicu, prvo pozadina (toplana), sa najdebljim vojnikom koga sam ikada vidio: Lazo (Vukovar), Uzeir (bivši KP Dom stanar)... Komandant kasarne je bio pukovnik Miljko Radošević, sje'am se i nekog strogog kapetana iz pješadije - Plavšić  Izbačen iz pozadine u tenkovsku četu, vrijeme provodio uglavnom na straži u Svinjarama... nikada nisam u T-34 ni ušao ( 194 cm, 102 kg, najveći tenkista te klase Very Happy). Izlazili smo u Zvečane (to je bilo preporučeno kao sigurnije mjesto, mada smo zalazili svugdje). Hard Rock Caffe je bio blizu kasarne, mada bi dežurni oficir tu prvo provjerio da nema vojske. Od teknista se sjećam samo par imena: Jedvaj Kristijan, Krišto Drago, Uroš (kerovođa), Čižmek...
Kao da je bilo prije 100 godina. Wink

Uh, ne poznajem te osobno, naime ja sam poslije obuke bio na kapiji 6 meseci, a spavao sam u 3. četi.. sa Ljubanom i Lončarom bili smo nišanđije i sava trojica smo ostali u Peći. Sejčam se i Mizića i Zelenka a i Hajdarevića.. ostalo mi je u magli Smile

žao mi je samo, što nemam nijednog kontakta od vih tih ljudina... a I nedić, dapače ponekad pijan, bio je ljudina... na skidanju spremio nam je feštu, da semo jedva sami došli do autubuske stanice  Smile 

imam i nekih slika.. ali stavim kasnije...

treba, da prođe godina, da ima nekih novih stvari.... SemirG, juće mi se javio Senad Hajdarević, desetar u tvom vodu.. sad živi u Švedskoj... e šta smo sve proživili s njime Smile baš me obradovalo, što se javi barem jedan iz moje klase Smile
Na vrh Go down
Peđoni69
Gušter
Gušter

Član od : 2014-12-26

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   04.02.15 19:03

Postavio sam slike u album, pa ako se neko prepozna.. Smile Slikano Nova Godina 1989.
Na vrh Go down
ijo
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2011-07-16
Dob : 59
M(j)esto Krapina

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   14.02.15 20:40

U kasarni Milan Zečar u Uroševcu 1982. godine kada sam ja bio na odsluženju vojnog roka, kao vodnik stažista, bio je stacioniran 52. TAD, VP 2033 sastava:
Komandna baterija,
1.2. i 3. baterija,
Pozadina.

TAD je u svom sastavu imao topove 122 mm, mislim oznake M32/38, vjerojatno iz ratne reparacije od Njemačke jer se negdje na zatvaračima vidio njemački orao.

Vojska je većim dijelom pristigla iz Klane kod Rijeke i Črnomelja iz Slovenije.

Topove su vukli gusjeničari Ruske proizvodnje mislim oznake ATR 90.

Za komandanta je došao KIK Mihajlo Lešić, a zamjenik je bio KIK Sekulić (ne sjećam se imena)
Na vrh Go down
LUPE44
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 368
Član od : 2013-12-02
Dob : 47
M(j)esto Futog Okolina Novog sada

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   14.02.15 21:52

U Uroševcu je bio 52 tad atopovi su bili ruski 122mm M 31/37. Samo ta ispravka. Inače zadnji top u 52 divizinu je korišćen u oslobođavanju Beograda 1944g.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji   Today at 15:15

Na vrh Go down

Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 7/8Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji
» Divulje VP 4370/1
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice
» Oklopno mehanizovane jedinice
» Alpinističko izviđački vodovi