FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Skraćenje vojnog roka

Go down 
AutorPoruka
Srdjan Avramov
Gušter
Gušter

Broj komentara : 91
REPUTACIJA : 0
Član od : 2009-10-10
Dob : 51
M(j)esto Novi Sad - Churug

KomentarNaslov komentara: Skraćenje vojnog roka   12.04.18 22:38

Na raznim forumima se prepiremo,pošto je sećanje varljivo, koliko je koja klasa imala generacijskog skraćenja. Jedva ljudima objasnimo na koliko su regrutovani, kad počne pametovanje . . . I tako dodjemo do čuvene 1985. godine i promene dužine vojnog roka sa 15 na 12 meseci. Većina nas tvrdi da su sve klase imale generacijsko skraćenje od 30 dana a avgust 85 kao poslednja koja je upućena na 15 meseci je dobila 45 dana gen. skraćenja. Manji broj iznosi drugačije podatke. Kako se vi sećate ovoga, i da li neko ima neke dokumente o ovoj temi?
Na vrh Go down
Matjaz
Gušter
Gušter

Broj komentara : 27
Član od : 2012-08-01
M(j)esto Nova Gorica

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   16.04.18 16:14

Skraćenje od 45 dana su dobili oni koji su služili 15 mjeseci. Dobile su klase februar 85, maj 85 i avgust 85.Odnosno sve klase 85 osim decembar 85, koji su več služili 12 mjeseci.
Na vrh Go down
stanislavk
Gušter
Gušter

Broj komentara : 98
REPUTACIJA : 4
Član od : 2013-04-29
Dob : 50
M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   17.04.18 21:04

ja sam bio august 85 generacija - zadnja od 15 mjeseci i dobili smo skraćenje 45 dana ...
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1450
REPUTACIJA : 24
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   17.04.18 21:20

Pojma nemam. Ja sam služio kada je bilo uvedeno 12 meseci. 87 godine bilo je 12 meseci a pre toga 15 a mornarica 18 meseci ali nisam siguran te ovaj podatak uzmite kao rezervu.
Na vrh Go down
Srdjan Avramov
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   18.04.18 17:25

Slobo, mornarica  je bila već dugo izjednačena sa KoV i avijacijom,15 meseci svi. Meni je problem što pamtim da su svi imali 30 dana generacujskog skraćenja a mi, avgust 85 dobismo 45. To je poenta naših nedoumica . . .
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3336
REPUTACIJA : 561
Član od : 2012-10-22
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   18.04.18 19:44

Generacija avgust 85 je dobila 30+15 dana generacijskog skracenja zbog toga sto je u vecini bila studentska generacija..Studentska godina pocinjala je 1. oktobra pa bi u slucaju da vojni rok nije skracen svi studenti kasnili.
Na vrh Go down
Pinko
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2017-01-24

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   19.04.18 11:56

Jaz sem bil generacija avgust 1984. Skoraj vsi smo bili študentje in dobili smo 30 dni. Če nam ne bi omogočili koriščenja dopusta na koncu vojnega roka, bi vojsko zapustili prve dni oktobra.
Na vrh Go down
Srdjan Avramov
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   19.04.18 21:44

Ja u klin . . . @Purić i Mikula 67,znam da ste avgustovci, nismo meni mi problem i naše skraćenje, nego februar i maj 85, neki tvrde da su i oni imali 45 dana, ja se sećam drugačije . . .
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   19.04.18 22:57

Ako me pamcenje sluzi klase ispred imale su 30 dana skracenja. Za avgust 85 sam objasnio.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   19.04.18 23:02

@Pinko (citat):
Jaz sem bil generacija avgust 1984. Skoraj vsi smo bili študentje in dobili smo 30 dni. Če nam ne bi omogočili koriščenja dopusta na koncu vojnega roka, bi vojsko zapustili prve dni oktobra.
Evo godinu dana pre generacijsko skracenje je bilo 30 dana. Da bi se izbegle neujednacenosti od jedinice do jedinice (neko koristi redovno neko ne koristi, ima - nema nagradnog na kraju ili je iskoristio i td) Neko nema osnova da dobije jos koji dan preko 30 a da bi svi studenti 1. oktobra zapoceli godinu, sledece godine je bilo 45 dana. To je ujedno bila i poslednja generacija koja je sluzila 15 meseci.
Na vrh Go down
Srdjan Avramov
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   20.04.18 21:08

Falim te Bože da nisam prolupao.... Samo avgust 85 45 dana i to više zbog promene zakona, da se ne skidamo sa nekim ekstra nagradjivanim decembrom 85, nego zbog studija . . .Pa avgust 84 je imao 30 dana i ipak su stigli na početak akademske godine.
Na vrh Go down
stanislavk
Gušter
Gušter

Broj komentara : 98
REPUTACIJA : 4
Član od : 2013-04-29
Dob : 50
M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   20.04.18 22:12

Pošto se vojni rok skracivao na 12 mjeseci a mi august 85 smo bili zadnja klada  - tako da smo dobili 30 generacijsko skraćenje + 15 dana ...
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 6317
REPUTACIJA : 82
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   21.04.18 5:54

@stanislavk (citat):
Pošto se vojni rok skracivao na 12 mjeseci a mi august 85 smo bili zadnja klada  - tako da smo dobili 30 generacijsko skraćenje + 15 dana ...
Ja sam počeo sa službom krajem avgusta 1985. Bog me ubio ako se sjećam ko je imao skraćenje 30, a ko 30 + 15 dana, ali znam da su mnogo pazili da ne naprve problem, da im se ne nakupi preko 10 dana pritvora, da ne bi izgubili to skraćenje...

PORUCNIK: komentar modifikovan dana: 21.04.18 17:25; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
arcibald01
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1189
REPUTACIJA : 35
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   21.04.18 10:26

Ko sem začel služiti vojaški rok leta 1970 je dolžina le tega znašala 18 mesecev, v mornarici 24 mesecev, obvezno se je vojaški rok skrajšal za 30 dni.Če na svetu ni šlo kaj narobe. Potem se pa je vojaški rok tudi podaljšal, za nedoločen čas. Kot v 6 dnevni Izraelsko Arabski vojni. Vojaki niso vedeli niti približno kdaj bodo odšli domov. Kot se spomnim, je bil vojaški rok za vse generacije podaljšan za 3 mesece, za nekatere rodove vojske (sedaj se ne spomnim več katere) tudi več.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Skraćenje vojnog roka   

Na vrh Go down

Skraćenje vojnog roka
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Muzil - Pula, VP 1159/97
» Žene u JNA
» Popularne pesme u vreme služenja vojnog roka