FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

DAN MLADOSTI - 25. maj/svibanj

Go down 
AutorPoruka
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 6580
REPUTACIJA : 88
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: DAN MLADOSTI - 25. maj/svibanj   27.05.18 1:41

Svi smo bili mladi i imali smo ustanovljen svoj dan.
U osnovi, omladina je željela da obilježava rođendan tadašnjeg predsjednika države, Josipa Broza Tita, da iskaže ljubav prema njemu i želju da slijedi njegov put.
Međutim, iako polaskan, on je izrazio želju da to ne bude proslava njegovog rođendana (moguće i zato što to i nije bio njegov pravi rođendan), nego da to bude dan mladosti i sporta, sportskih aktivnosti i takmičenja.
Njegova želja je djelimično ispoštovana jer se za taj dan (ili uoči njega, zaboravio sam) igrala finalna fudbalska/nogometna utakmica za "Kup Maršala Tita", a Dan mladosti je postao sinonim za njegov rođendan.
Bilo kako bilo, htjeli ne htjeli, u životu smo ga češće "proslavljali" nego Dan JNA, pa da otvorim i tu temu.
Volio bih vidjeti (pročitati) vaša iskustva u obilježavanju Dana mladosti.
Moje prvo aktivno učešće na završnoj svečanosti na stadionu JNA u Beogradu je bilo 1979.g. kao učenik druge godine VoGi. Mjesto mi je bilo u publici na tribini lijevo od portreta Maršala, pri samom vrhu i radili smo sa crvenim petokrakim zvijezdama.

DAN MLADOSTI - 25. maj/svibanj
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» 1.maj/svibanj
» Ljubavne "veze i vezice" u mladosti