FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kamensko, Karlovac

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next
AutorPoruka
bežigrad
Gušter
Gušter

Broj komentara : 46
Član od : 2012-03-10

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   11.03.16 20:47

Bravo Josipe 77 !

Hvala ti što si mnogima pokazao kako to danas izgleda. Ostavljeno je tu puno rada, znoja i uvježbavanja na tim poljanama osobito dolje na prilaznim rampama na rijeci.... Pontoniri znaju kako je to, od silaska tatre u vodu i kipanja članaka pa do sklapanja mosta.... Ali mislim da toga nema više ili ima vrlo rijetko.  Pozdrav pontonirima...
Vidim sve je to uredno i očišćeno, samo čini mi se da nema bine ili je objektiv nije uhvatio.
A kako su se neki namučili da je sagrade...
Pozdrav Kamenskom, Kupi i Cerovcu, ali i Prvom koraku i Barki...
Na vrh Go down
slobodan15
Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2014-12-12

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   12.03.16 9:18

Pozdrav za pontonirca koji je sluzio JNA 76/77 godine.Ja sam na poligonu kupa proveo 14 meseci 80/81 godine,neznam koju binu pominjete jer u moje vreme nije tamo bilo nikakve bine.sada je tamo sve ocisceno vidi se sa snimka google eartha samo imaju oni prilazi kupi kuda se spustali kamioni sa clancima mosta.kao sto sam vec i pisao u  moje vreme a verovatno i tvoje tamo je bio dugacki hangar u kom su bili kamioni a ispred hangara clanci mosta.tog hangara kao i strazare tamo vise nema...ipak bila su to lepa vremena..
Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

Broj komentara : 48
Član od : 2016-02-04

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   12.03.16 19:56

Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   12.03.16 20:22

Cesta kroz šumu prekopana na više mjesta.

Na vrh Go down
bežigrad
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   12.03.16 20:35

Bravo Josipe, majstore!

Sve znaš.
Da, to je ta bina....,
ali nju je napravila HV negdje 1998/99, da bi s nje gosti mogli promatrati vježbe.

A kome je i zašto trebalo da prekopa tu cestu Mekušje - Kamensko, baš zanimljivo.
Jedino Šumarija zbog krađe drva.
Sad su zeznuli i mnoge romantičare koji su tu autima zalazili u kasnim večernjim satima....
Al dobro, sve u svoje vrijeme....
Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   12.03.16 20:46

Ovo je između kasarne Mekušje i šume.

Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   13.03.16 13:58

@bežigrad (citat):
Bravo Josipe, majstore!

Sve znaš.
Da, to je ta bina....,
ali nju je napravila HV negdje 1998/99, da bi s nje gosti mogli promatrati vježbe.

A kome je i zašto trebalo da prekopa tu cestu Mekušje - Kamensko, baš zanimljivo.
Jedino Šumarija zbog krađe drva.
Sad su zeznuli i mnoge romantičare koji su tu autima zalazili u kasnim večernjim satima....
Al dobro, sve u svoje vrijeme....

Ne sjećam se gdje je bila stara bina, do nje nismo mogli doći radi  minskog polja.
Iz doba JNA na poligonu je jedino ostao željezni navoz (tako barem izgleda) za popravak kamiona.
Cesta je prekopana na 6,7,8 mjesta, valjda radi vode. Na slikama se vidi da je prilikom gradnje ceste bio napravljen most, koji je sada razrušen,. radi propuštanja vode iz jedne šume u drugu. Radi krađe drva prekopaš cestu pri svakom kraju i nema više ulaza u šumu, a ona je prokopana na puno mjesta.
Nemaš brige za romantičare, oni ostatak ceste  maksimalno koriste, jer zaštitu na radu koju koriste bacaju kraj ceste.
Na vrh Go down
slobodan15
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   13.03.16 17:07

neznam ni kada je uradjena ona cesta od kasarne kamensko do poligona kupa preko njiva koja ulazi na kupu dole malo nize od ulazne kapije prema mekusju,za vreme JNA 1980.na poligon se ulazilo na onu kapiju pored onog drveca...ni taj navoz za kamione tada nije bio tamo i on je kasnije dovezen........
Na vrh Go down
bežigrad
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   13.03.16 22:33

Slobodane 15,
nisam ja pontonirac ali sam ih puno puta gledao na vježbama što i kako rade (zato sam i rekao da im nije lako), dok sam ja radio neke druge poslove.
Bina je napravljena rekoh kada a i taj put iz Kamenskog je napravljen valjda približno tada nakon rata, (mislim da ga nije bio za vrijeme JNA)  da bi se iz Kamenskog teškim vozilima moglo sporednim putem spustiti ravno na poligon Kupu.

Josipe 77,
Onda je vjerojatno to propuštanje vode, kako ti kažeš iz šume u šumu (tj. kroz cijeli Mekušanski lug),
razlog što je ta cesta prokopana na više mjesta jer je ona svojom dužinom i onako povišena i bila kao brana kroz šumu. Ta cesta je za vrijeme JNA imala svoju svrhu za komunikaciju vozila i vojske između kasarni Kamenskog i Mekušja, ne izlazeći na javne ceste. Ta potreba je prestala ali unatoč tome bilo je  tu i boljih tehničkih rješenja a da cesta ipak ostane (prokopavanje i izgradnja kojeg mostića), ali nama   je najlakše srušiti....
Na vrh Go down
stiglic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2015-04-08
Dob : 46
M(j)esto Tomislavgrad

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   14.03.16 20:54

pozrav exumeru i ja sam bio junska klasa 88 kod rodusek karla 3 vod
Na vrh Go down
stiglic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2015-04-08
Dob : 46
M(j)esto Tomislavgrad

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   14.03.16 20:56

pozrav exumeru i ja sam bio junska klasa 88 kod rodusek karla 3 vod
Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   15.03.16 21:53

Bežigrad,
Kasarna Mekušje više nikad neće biti kasarna i ta cesta više ničemu neće služiti, niti vojsci niti pak u civilne svrhe.
Sve te puteve je izgradila JNA.

Ja sam došao u kasarnu Kamensko u 2.mjesecu 1997. i tada je bila kasarna napola razminirana, onaj dio gdje su bile zgrade i hangari, ali i tu smo nailazili na minobacačke mine i njihove "polumjesece" punjene barutom.
Prijavnica se razminiravala negdje u 5. mjesecu.
Radovi na obnovi prve zgrade do piste su počeli negdje u 7. mjesecu 97., a poligon se počeo razminiravat u 8. mjesecu.
HV je u kasarni na novo napravila dvije nadstrešnice i kotlovnicu.
Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   15.03.16 21:59

Na vrh Go down
slobodan15
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   16.03.16 14:05

Josipe 77,,
ova masina na slici valda sluzila za kopanje kanala tih osamdesetih godina nije bila u funkciji,stajala na tom istom mestu tamo iza zadnjih hangara i eto prezivela i rat devedesetih..
Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   17.03.16 19:35

Da, to je rovokopač BTM-3, služi za kopanje rova dubine do 1.5metara. Taj sa slike nije iz Kamenskog.
Imao sam obuku na njemu po kasarni Kamensko. Koliko puta smo ga samo čistili i mazali naftom???
Na vrh Go down
bežigrad
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   17.03.16 21:46

Josipe 77,
Da, slažem se, ni Mekušje a ni ta cesta više nikad neće imati nikakvu ulogu...
ali eto mnogi koji su tamo služili bar im je ostala u sjećanju i kasarna i cesta...

Kažeš razminirali Kamensko i poligon (jel to ono izvan ograde i kapije prema onoj cesti i šumi ?).
Čuo sam da je na toj strani prema šumi bilo mina i mina, nagazne u par redova, pa je to isto razminirano još jednom detaljno, negdje 2001. god. i opet ih je nađeno puno.
Dobro je to prošlo da niko nije stradao.
(Nije to tema foruma pa da ne odem u krivom smjeru, ali tako je bilo...).
Kamensko, sad je valjda ipak sređeno i održava se.

Pozdrav, i obiđi nekad "Otok" i Barku...
Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   18.03.16 14:01

Od kasarne prema poligonu i natrag.

Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   18.03.16 19:18

Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   18.03.16 19:21

Na vrh Go down
Mart 89
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2015-11-04

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   24.03.16 21:20

Šteta,šta drugo reći,rat je učinio svoje,a posledice su vidljive.Neka ostanu bar da žive uspomene na sve one trenutke provedene u JNA i drugare kojih se sigurno svako od nas rado seća, ne pitajući se ni ko je ni odakle je.Bili smo tako mladi i nespremni za mržnju koja je, ničim sem politikom izazvana,pobedila našu nespremnost.Pozdrav svim članovima...
Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   25.03.16 20:29

Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   25.03.16 20:34

Na vrh Go down
bežigrad
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   26.03.16 21:57

Ha, ha, Josipe 77,
Ti kako si krenuo izgleda da ćeš opet ući u Kamensko, ovaj put na sporedni ulaz...
Pa mogao bi malo opet, da vidiš iznutra kako se sad tamo živi...
Izgleda da je sad tamo sve nešto obnovljeno i komfornije nego nekad...
Mislim da je sad i ležernije nego nekad  , tj. da nema toliko obuka i drndanja po poligonima
Kupi i Cerovcu ko nekad.
Možeš slobodno šetati s te strane, razminirano je, dva puta...
Pozdrav
Na vrh Go down
Josip77
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   27.03.16 12:29

Bežigrad,

Ti si tamo negdje doma, ili možda radiš, ili si radio u kasarni(vojarni) Kamensko?
Unutra sam nekad prvi put ušao kroz sporedni ulaz i kroz njega zadnji put izašao.
Ušao bi ja u Kamensko samo da mogu i da smijem.
Nekad je do ograde s vanjske strane bila šikara, a sada je trava, pa sam malo prošeta i poslikao.
Na vrh Go down
sam-2
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2016-03-27

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   28.03.16 0:04

Veliki  pozdrav "Kamencima"  od  jednog  matorog  "Plavca" , stari kadar 1976/77.

Zapostavili  ste  jednog  malog  , ali  veoma  bitnog  stanovnika  kasarne  na  Kamenskom.

RAKETNI  divizion RV-PVO (VP  1046) Naoruzan  sa  SAM-2,  koji  je  koristio dve  stare  zgrade  stisnute  izmedju  "D"  bataljaona i novogradnje  inzinjeraca..
Tu  je  i  hangar "plave"  tehnike kod  KPS 2  na izlazu  ka  Mekusiju.

Nesto  od  tih  objekata  izviruje  na  poslednjem setu  fotografija od  Josipa 77..

Hvala  svima  na  podsecanju na dane  kaubojske  vojske , jer  smo  , mi  plavci, bili  veoma  povlasteni  u  kasarni. Vase  trube i komande, za  nas  nisu  vazile- Twisted Evil

Ima  li  jos  nekog " plavca"  V.P. 1046, da  je  nabasao  na ovaj  forum?

Davno  bese  1977, ali  vredi  pokusati..

Zivi  bili  !....
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   Today at 5:11

Na vrh Go down

Kamensko, Karlovac
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 13/14Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next
 Similar topics
-
» Kamensko, Karlovac
» VA - Inžinjerija Karlovac - Mekušje