FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kamensko, Karlovac

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Next
AutorPoruka
Puky
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2012-08-15

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   16.08.12 6:29

Ali evo nešto bivšim "Cerovčanima"
Poligon "Cerovac" je u funkciji samo sada vojska više nema ovlast izdavanja dozvola za rukovatelje strojeva, pa "mašinodrom" i nije u funkciji.
Onaj tunel na sred livade stoji i dalje!
Na potoku Trebinji, izgrađeno je malo umjetno jezero, gdje se obučavaju pontoniri.
Zgrade su uglavnom u funkciji, osim one gdje je bila Kesićeva kancelarija, te nema, a tu su novi objekti.
Iza izvora vode do ograde i na RM "Gasna soba" se ne hoda, jer je minirao kap. I kl. Kesić prije odlaska, a sada je prašuma, pa čišćenje ide jako sporo.
Kesić je pustio iz ograde i divlje svinje koje je hranio za gen. Špegelja, pa sada rade veliku štetu po okolnim selima, no veseli im se lovci. cyclops

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   16.08.12 18:41

Pa ti si onda domači tamo negdje!!!!

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   17.08.12 6:35

@Gringo (citat):
Pa ti si onda domači tamo negdje!!!!

Ja sam domaći gdje god me prihvaćaju i žele cheers

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   17.08.12 19:54

A što ako borba protiv navika postane, također navika...

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   17.08.12 23:32

@Gringo (citat):
A što ako borba protiv navika postane, također navika...

Ne mogu se pohvaliti da baš razumijem ovaj komentar pirat

Sjetih se malo prije, možda netko zna što je s kap.I kl. Novicom Šolaja? Jeli čovjekk još živ? Legenda! Bio je komandit čete C-2. Kod njega je bio komandir voda por. Patković Nikola, pojma nemam gdje je. A poslije njega por Milutin Ojdanić, koji se, službena verzija igrao s ručnom bombom pa mu je eskplodirala u rukama i ubila ga, a neslužbena verzija da ga je skinuo snajper negdje ne Drini. Question
A jbg čovjek više nigdj nije siguran !

Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2012-08-22
Dob : 49
M(j)esto Indija

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   22.08.12 17:42

Ja sam martovac 87 god i nakon obuke sluzio 6 mes u trepezariji.
U obuci mi je bio kapetan Pane Mirceski iz Ohrida. Njegovi pomocnicu su bili
(deklasirani Kapetan) Dušan Ličina "Liki" i Senad Kljajić. Kljajić je danas u Sarajevu i
radi za ministarstvo odbrane. Liki je u Novoj Pazovi (a i gdje ce drugo kao tzv bivsi Pripadnik KOS-a).
On je u penziji i kuka kako bivši oficiri JNA nemaju dovoljno penziju....

Nakon obuke bio mi je Kapetan 1.Kl. Muzdeka Zarko, zajedno sa Zastavnikom prve klase "Bilim" ili "Bjelim" (negde iz Istre neznam mu ime). Dvojca su legenda. Muzdeka ljudski naj bolji oficir prema vojsci. A Bili i on uvjek nakon smotre nestao. Dvojca su uvjek isli na pice kod raspustenice, koja je zivela preko puta ulaza u visini benzinske.

Zarko Muzdeka je 1991 organizirao naoruzanje oko cerovca i danas izgleda zivi u Sabac.

Ako ima Generacije neka se jave .. Smile

Na vrh Go down
Letva
Gušter
Gušter

M(j)esto Indija

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   22.08.12 19:00

...mnogo oficira iz vojne skole u Mekusju i povezanoj kasarni u kamenskom su 1991 prebaceni u Sabac
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   24.08.12 5:39

@Letva (citat):
...mnogo oficira iz vojne skole u Mekusju i povezanoj kasarni u kamenskom su 1991 prebaceni u Sabac

A neki su u Beogradu... Adrovic i Kuzelka Martin.
Na vrh Go down
Letva
Gušter
Gušter

M(j)esto Indija

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   24.08.12 18:30

...kuzeljka mi je poznat po imenu. Jeli on bio Major?
Na vrh Go down
Letva
Gušter
Gušter

M(j)esto Indija

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   24.08.12 18:43

...a jos nesto. Tada je bio Pukovnik kasarne Ahmed Hanic. On je posle toga bio Pukovnik u kasarni u Gradacac i tamo su on i svoj necak prodavali opremu i oruzije na svih strana i strpali novac u dzep.
Za vreme rata je bio komandir 21.divizije ARBIH. 2005 godine napisao je knjigu "Pobjeda je uvjek slatka".
Na vrh Go down
Sokol1
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2012-08-25

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   25.08.12 12:42

Zanima me da li se neko sjeća kapetana Ive Galića,bio je komandir čete na Cerovcu,gdje je i šta je bilo s njim.Inače ja sam služio 6 mjeseci u Kamenskom i 6 mj.na cerovcu,gdje sam bio instruktor na rovokopaču BTM-3,onoj hrpi željeza što napraviše Rusi.

Generacija decembar 89/90.
Na vrh Go down
Puky
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   29.08.12 6:23

Trojica oficira tadašnje JNA koje spominjete u gornjim postovima su organizirali i vodili monobacački napad na policijsku postaju u Topuskom negdje u maju 1991. godine, za što kao oficiri nisu imali naređenje niti odobrenje, te su to napravili u ranu zoru prije doslaska na posao. Kad su došli na posao hvalili su se uspjehom, kako su ustašama pokazali što ih ide Cool .

No kako je ovo forum prijateljstva, neću ih imenovati, jer sam i sam nekada mislio da su mi prijatelji koji bi za mene život dali ! No

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   31.08.12 21:46

Vremena se mijenjaju a i ljudi, nažalost!!!

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   15.09.12 22:03

@Letva (citat):
...kuzeljka mi je poznat po imenu. Jeli on bio Major?

Ja sam otisao septembra 1984. godine u prekomandu... U to vreme je bio kap. I klase.
Na vrh Go down
Čaja
Gušter
Gušter

Broj komentara : 29
Član od : 2011-11-11
Dob : 53
M(j)esto Modriča

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   18.09.12 17:37

Baš mi je drago da ovdje ima neko sa toliko informacija.
Čudno mi za Ivu Galića ako je on tako postupio ili nisam dobro razumio.
Nego mene interesuje Puky,da li znaš nešto o Komić Džemalu vodnik prve klase,kad sam bio u Kamenskom on je bio pontonjerija
na poligonu Kupa.Bio je gromada od čovjeka .
Postoji li još poligon za rušenje i stanice za paljenje od AB.U poligon se ulazilo kroz mali tunelčić(prolaz).
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   18.09.12 19:44

@Čaja (citat):
Postoji li još poligon za rušenje i stanice za paljenje od AB.U poligon se ulazilo kroz mali tunelčić(prolaz).

I mene je to interesovalo, medjutim gledajuci na Google Maps nisam mogao da nadjem. Secam se da je bio uradjen kao prsten sa visokim zemljanim nasipom i tunelom koji je koriscen kao ulaz. Tu smo imali pokaznu vezbu kidanja zeleznicke sine Vitezitom na "posmak". Tada smo prvi put u obuci koristili kombinaciju sporogoreceg i brzogoreceg stapina i hemijskog upaljaca. Vezbu je vodio porucnik Licina Dusan.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   22.09.12 5:20

@čolić (citat):
Vozač,vp.3259/4.U Kamensko stigao marta 1982 pre toga bio na obuci u Slavonskoj Požegi.Komadant jedinice bio kapetan Zlatko Jančić.

Colicu, ja sam bio u Kamenskom, april 1984.g. Reci mi gde si ti bio smesten, koji paviljon? Moja VP je bila 3713 i bili su plavci (raketasi) u VP 1049. Ne mogu da se setim jos jedne VP u nasoj kasarni sem ove dve koje sam nabrojao.
Na vrh Go down
čolić
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2011-10-23

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   23.09.12 13:05

7259/4 Paviljon je bio prvi sa leve strane od ulaza na glavnu kapiju,odnosno to su bili oni hangari sa poluokruglim krovom,zajedno smo bili sa intedantima i tehničkim vodom.A vozni park nam je bio u hangaru isto sa leve strane pri kraju prema suprotnom izlazu iz kasarne koji vodi kroz šumu prema kasarni mekušje.Inače sam vozio hranu iz mekušja u kamensko i inženjeriji na cerovcu kao i pvo na onom brdu prema cerovcu.Iz vojske sam izašao krajem februara 1983.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   23.09.12 15:16

Sada se secam, bio je to paviljon preko puta piste, u pravcu ka komandi. Tu u susednom paviljonu je bio vojnicki klub sa bioskopskom salom. Bio je i neki vod veze, koliko mi se cini, ali sada prvi put cujem da je toliko malo vojnika imalo svoju VP. Pozdrav.
Na vrh Go down
boyan64
Džomba
Džomba

Broj komentara : 127
Član od : 2012-09-27
Dob : 52
M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   27.09.12 19:05

Gdje ste klasa???

Evo moje prvo javljanje.
Vidim, da su uspomene još žive pa da kažem i svoje.

Bio sam julska klasa 1983 u Kamenskom VP 3713/C1. Normalno inžinerija a nisam znao, da ču biti na kursu za desetara. Oni koji ste bili znate šta sve smo prošli. Cerovac, mine u svakoj ruci, M48 koji udara po dupetu, kopanje mina na travnjaku ispred kasarne, straže u kasarni i na Lemič Brdu.
Ona straža ne Lemič Brdu mi je došla ko da sam negdje na odmoru. Ljepo mirno usred šumice.

Komandand bataljona je bio Gačić Miroslav.
Komandand naše čete je bio kapetan Patković Nikola. (Patak.....na internetu sam prije vremena našao podatak, da je bio dosta visoko u Inženiriji srbske vojske)
Komandand našeg voda je bio vodnik Kljajić Senad.

Senada ste več spominjali i tada kada sam bio ja tamo je bio vodnik, koji je po mome tek došao na službovanje. Inače je bio zaista dobar čovjek i bili smo več tada prijatelji.

Kasnije sam ga posjetio negdje 1989 i tada je več bio poručnik.
Poslije rata na tlu ex YU sam ga pomoču interneta pronašao i nazvao po telefonu. Glavno mi je bilo, da je živ i zdrav i da se za njega sve dobro završilo.

Baš sam danas na Google Earth gledao street view ( kao možda znate su snimke cjele HR) i tako i našu kasarnu i novu kapiju te zloglasnu cestu koja ide prema Cerovcu. Gdje je bilo civilno nogometno igralište je još uvijek. Inače je izgleda velika večina zgrada u kasarni srušenih ( sve one gdje su bile učionice, klubovi...)

Na Google se isto vidi kako propada kasarna Mekušje.

Ako ima koga iz one generacije ili generacije koja je došla 1984 nek se javi jer me zanima tko mu bio desetar. Malo je falilo, da bi i ja ostao tamo ko desetar da obučavam nove vojnike. ( hvala bogu da nisam, jer nisam htio još jednom prolaziti kroz cjelu obuku. )

Tak sam otišao krajem decembra 1983 u prekomandu na Pleso. Iz SMB sam se presvukao u plavce. I kasnije sam na doobuci ( mjesec dana u Kovinu u Srbiji) položio i "C" katergoriju , zadužio kamion (dojca) i dobro prošao do kraja mog staža u JNA.

Na vrh Go down
boyan64
Džomba
Džomba

Broj komentara : 127
Član od : 2012-09-27
Dob : 52
M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   27.09.12 19:13

@Puky (citat):
Možda nekima zanimljive informacije, a što ste pitali u gornjim postovima.
Volio bi da mi neki koje ste spominjali gore pogledaju danas u oči Crying or Very sad . No pustimo to.
Milorad (Miki) Manojlović je poginuo na tenku 91. kod "Ribarske kućice" kad je pukušao ući u Karlovac s tenkom.
Viljam Šolar je visoki časnik OS Slovenije, još je aktivan, ali uvijek isti Vili Very Happy
Da vas ne gnjavim, ako nekog još nešto zanima, neka pita na bilo koji način Wink

Ovaj Viljem Šolar je bio ako se ne varam iz Bohinjske Bistrice.

Sječam se , da smo jednom čistili lišče isped kapije i on je sjedio tamo kao dežurni oficir. kako smo se grupisali, smo bili slovenci tamo zajedno i pričali slovensko. A viljem nama reče " Kaj je Janezi a čistite"...Smile

Kad sam se vračao sa mog vikend dopusta je bio Viljem isto na avtobusu iz SLo za Karlovac, ali nismo sjedeli zajedno i nismo ni pričali. Ali izgledao je dosta OK oficir.

Na vrh Go down
Vlada 13
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2012-06-18
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   03.10.12 15:51

negde sam ovde vec napisao da sam, cini mi se posle 2000te na cuvenoj emisiji "dozvolite da se obratimo" video Galica kako proseca neke puteve po planinama i brdima po Srbiji.
Villy hihiihihi i to sam ovde negde napisao, kako je sa Pesevskim znao da se prikrada strazarskim mestima, ali smo uvek bili budni, samo da bi ih sacekali i u poslednjem trenutku viknuli STOJ!!!
a i kad je nesto kao bila napadnuta kasarna iz pravca Vojnica, pa nas dvojica koji smo bili na polozaju, kad smo javili da izgleda neki snajperi pucaju po nama, ali nece da nas ubiju sto su lkako mogli, nego samo prase pored nas i javi nama Villy povlacite se i mi preko onog mostica nazad prema kasarni, kad valjda Vili nije bio siguran da smo mi kad nas je presekao sa STOJ, ufff taj uzvik nikad necu zaboraviti, znate ono panican glas, jos uvek mi zvoni u usima, kad mi tad ne presudi, znao sam da cu umreti samo od starosti Smile
eh taj Cerovac, jel mozda neko prolazio kroz sumu, na mnogim cerovima i kestenovima sam urezao zvezdin grb, bez ljutnje.
jel mozda neko ucestvovao u trkama valjaka Smile, valjda ne cita neko od staresina:)
dugo posle 92, kad sam se vratio iz vojkse sam prolazeci kroz Cacak stajao na mostu odakle su se mogli videti rovokopaci, koji su onako trulili po parkinzima, greota.

Na vrh Go down
Čaja
Gušter
Gušter

Broj komentara : 29
Član od : 2011-11-11
Dob : 53
M(j)esto Modriča

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   06.10.12 13:56

@Kaplar M (citat):
@Čaja (citat):

I mene je to interesovalo, medjutim gledajuci na Google Maps nisam mogao da nadjem. Secam se da je bio uradjen kao prsten sa visokim zemljanim nasipom i tunelom koji je koriscen kao ulaz. Tu smo imali pokaznu vezbu kidanja zeleznicke sine Vitezitom na "posmak". Tada smo prvi put u obuci koristili kombinaciju sporogoreceg i brzogoreceg stapina i hemijskog upaljaca. Vezbu je vodio porucnik Licina Dusan.

Našao sam ga  cheers na Google maps.Može se uočiti ali malo teže,izgleda kao kraterčić.Kreneš sa Cerovca prema Kamenskom i prije ulaska u šumu sa desne strane, može se uočiti.  bom

Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   07.10.12 6:49

Nadjoh i ja... Skroz sam zaboravio u kom delu poligona se nalazio. Sada kada si me podsetio, vidim da je to taj amfiteatar u kojem smo vrsili vezbovna miniranja. A sam poligon je nekako zarastao u sumu i siblje. Staze i putevi se jedva prepoznaju. Secas li se koliko je divljih svinja bilo u ogradjenom delu? Gotovo da su se pripitomile. Kazu da je bilo srna i jelena ali niko od nas ih nije video. Mozda su to samo bile price.
Na vrh Go down
djordje
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2012-11-05

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   05.11.12 22:08

poz svim decembarcima 89-90 vp 3713/8 svi koji su bili kod kap PAPIC ZORANA
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kamensko, Karlovac   Today at 5:56

Na vrh Go down