FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Pula - Katarina, mornarička pešadija

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26, 27  Next
AutorPoruka
Radovan Radovanovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 28
Član od : 2014-02-11

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   05.04.15 7:37

Za Vladu Stanimirovica:

Hocu da ti odgovorim i dostavim trazene podatke, ali prilikom pokusaja odgovora na tvoju PP dobijam odgovor  da ne želis da primas privatne poruke !!!

"This user or they (a) do not want to receive private messages: Kap. Stanimirović".

Molim te regulisi ovo!

Pozdrav, Rašo
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter

Broj komentara : 77
Član od : 2011-12-13

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   06.04.15 18:22

Žao mi je Radovane,nisam ni znao.Ako želiš možeš da mi pošalješ i inboks,preko fb-a.Hvala.Iskreno neznam šta treba da uradim da bih i dalje primao pp??H V A L A!!!!!!!!
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   07.04.15 9:19

Napomena dežurnog oficira: proveriti zašto se odbijaju privatne poruke, verovatno je neka greška u podešavanjima.
Na vrh Go down
goran9030
Džomba
Džomba

Broj komentara : 135
Član od : 2015-03-20
Dob : 51
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   07.04.15 16:03

zima '85/86
Na vrh Go down
goran9030
Džomba
Džomba

M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   07.04.15 16:20

@Kap. Stanimirović (citat):
Žao mi je Radovane,nisam ni znao.Ako želiš možeš da mi pošalješ i inboks,preko fb-a.Hvala.Iskreno neznam šta treba da uradim da bih i dalje primao pp??H V A L A!!!!!!!!

Poštovanje!
Pokušajte otvoriti "Profil" na gornjem izborniku. Tamo izaberite "Postavke". 
U drugom redu imate "Allow members to send me private messages" i tu označite DA. 
Predlažem da i u idućem redu označite da Vam poruke može slati kompletno članstvo. Moguće je da ste postavili filter da Vam poruke mogu slati samo prijatelji ili da ne može slati niko. 
Ako nisu u pitanju te postavke, onda bi netko od administratora trebao provjeriti o čemu se radi.
Pozdrav.
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   08.04.15 18:07

Hvala na ljubaznom objašnjenju,to je sin uradio umesto mene,ako nije problem?radi provere pošaljite neku poruku.Hvala.
Na vrh Go down
goran9030
Džomba
Džomba

M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   08.04.15 19:16

Nema na čemu, drago mi je ako sam pomogao. Testna poruka Vam je poslana i nadam se da sada sve radi.
Pozdrav
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   11.04.15 12:30

ZAHVALJUJEM!!!!!!!!
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   11.04.15 15:51

@zastavnik (citat):
Napomena dežurnog oficira: proveriti zašto se odbijaju privatne poruke, verovatno je neka greška u podešavanjima.
Iz narednih postova kap.Stanimirovića vidljivo je da je problem odbijanja poruka rešen!
Na vrh Go down
goran9030
Džomba
Džomba

M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   15.04.15 15:40

Tek da nam tema ne zaspi...
Mislim da je na slikama proslava dana JRM '85.
Možda se netko prepozna. 

Na ovim slikama su pripadnici voda veze i izviđači vp 9030.
Na vrh Go down
Suljić Irfan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2015-05-23
Dob : 58
M(j)esto Bihać

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   23.05.15 23:14

Evo i mene. Slučajno naletih na forum i rekoh "da se odmah registrujem". Nisam služio u mornaričkoj pješadiji ali sam bio stacioniran u kasarni 1. Maj i bio sam dispečer u auto vodu od početka marta 1986. do 17.12.1986. godine. Ko se još toga sjeća to je prvi objekat sa lijeve strane idući od ulaza u kasarnu. Tamo su bili kamioni i ostala vozila koja su vršila prevoz za cijeli Pulski garnizon. Komandir je bi kap.I kl. Lalić Predrag, a njegov zamjenik zastavnik Bratičić Viktor. Jedinica je u stvari pripadala 5. pozadinskoj bazi i bila podređena direktno komandi 5. VPS-a. Preko puta tog auto voda je bio protivpožarni vod (vatropirci-kako smo ih zvali). Mnogo je vojnika-vozača prošlo kroz taj autovod i da sad ne nabrajam imena (svi će oni sebe tu prepoznati) molim da ako neki od njih ovo pročita neka mi se javi. To su bili divni dani unatoč onome što nas je poslije sve snašlo. Biće mi drago da se čujem sa nekim.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18471
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   01.07.15 2:09

Ex BMT barkasa, Pula 2014.
U pozadini kasarna '1.maj' Monumenti.

Na vrh Go down
navyblue
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
Član od : 2015-07-19
Dob : 53
M(j)esto Sombor

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   19.07.15 21:02

Za početak, služio sam vojni rok u Puli i na Brionima od decembra 1989 do decembra 1990. godine, VP 9030. Na osnovnoj obuci u Puli , kasarna tzv Katarina odnosno pravi naziv 1. maj u 139. motorizovanoj brigadi mornaričke pešadije (MP), 2. četa mornaričke pešadije, protivoklopni vod. Komandant bataljona MP je bio major Ćurčić Radovan, njegov zamenik ili pomoćnik kapetan I klase Čulić Slavko, komandir moje čete kapetan Živko Babić, a komandir voda stariji vodnik Milan Marić. Kad je Marić prekomandovan zamenio ga je potporučnik Jasmin Omerović
Rado se sećam i kapetana Miodraga Kantara koji je bio mislim komandir prvog voda.
Posle osnovne obuke prekomanda u okviru iste brigade na Brione u Mešoviti vod vojne policije za obezbeđenje otoka Vanga. Prvo odeljenje vojne policije, Komandir voda zastavnik I klase Markovski Tomislav. Bio je tu i Zastavnik Stevo Zobenica, Stariji vodnik Ivanovski... 

Menjali smo se nedeljno na obezbeđenju otoka Vanga, policajci i protivpožarci.
Glavni za bezbednost je bio zastavnik Pavlović, a kasnije je došao kapetan I klase Tomo Pribojac.
Ako se dobro sećam komandant kasarne je bio potpukovnik Borojević, načelnik štaba major Pavlović, a pomoćnik komandanta za moralni rad major Jovan Bogićević. Sećam se još nekih visokih oficira u kasarni koji mi nisu bili direktno nadređeni, na primer major Gašić koji je čini mi se bio pri artiljeriji HAD ili tako nekako.

navyblue: komentar modifikovan dana: 21.07.15 2:19; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
navyblue
Gušter
Gušter

M(j)esto Sombor

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   20.07.15 1:24

Skrenuo bih pažnju da u Puli nije postojala mornaričko desantna pešadija nego samo jenostavno mornarička pešadija. 139. motorizovana brigada je prethodno bila 139. gardijska motorizovana brigada. Ono gardijska je ukinuto.
Što se tiče uniformi i oznaka, prethodno su pripadnici mornaričke pešadije nosili mornaričku uniformu, a kasnije su dobili SMB uniformu, ali umesto titovke su nosili teget plavu beretku, a prilikom izlazaka u grad i teget plavu kravatu. Oznake na rukavu nisu bile obavezne, pojedini vojnici, koji su uspeli da ih dobiju su ih sami prišivali na rukav. Koliko znam, većina ih nije imala. Sećam se da su ih oficiri nosili na oba rukava. Sidro sa ukrštenim puškama na plavoj pozadini.

navyblue: komentar modifikovan dana: 20.07.15 10:22; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
navyblue
Gušter
Gušter

M(j)esto Sombor

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   20.07.15 1:39

Ako još uvek postoji neko ko je služio JNA u ovoj jedinici, u ovoj brigadi u toku 1989. godine pa do 1990. godineneka se javi. bez obzira na sve.
Evo nekih imena kojih se sećam iz to perioda, moja klasa, Imamović Omer, Marković Goran, Atanaski Rade, Iker Zlatko, Avdo Rešat, Agron Fazliju, Ćerkinaj MUhamet, Đoševski Orce, Haliloveć Ahmed, ... Svi oni su, uglavnom,  sa mnom bili na obuci i jedino sam ja i Iker zlatko otišli u Vojnu policiju, a oni ostali u mornaričkoj pešadiji ili možda prekomandovani ko zna gde. Bilo je još ljudi iz moje čete koji su sa mnom pekomandovani u Mešoviti vod vojne policije, ali, oni su bili uglavnom protivpožarci...
Na vrh Go down
navyblue
Gušter
Gušter

M(j)esto Sombor

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   20.07.15 1:50

Na gornjoj slici je upravo baš kasarna u kojoj sam služio vojni rok.
Na vrh Go down
navyblue
Gušter
Gušter

M(j)esto Sombor

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   20.07.15 13:36

Vojni rok naravno 12 meseci. 
Posle obuke od 6 meseci mnogi su išli u prekomandu u gardu u Beograd ili u Šibenik, a neki su ostajali u istoj jedinici. 
Nije bilo odvojene desantne obuke  Desantno jurišnim čamcima (DJČ) smo se vozili često i vršili iskrcavanja na obalu ili na ostrva, a takođe je bilo i iskrcavanja, desant, iz helikoptera, ali ovo samo jednom koliko se sećam. 
Kad DJČ dospe do obale, priđe koliko može bilzu obale, (imao je plitak gaz), zadrži se samo par sekundi i odmah kreće nazad, prilazeći spusti most i svi jurnu napolje. Prvi iskoče na suvo, za njima neki uskoče u vodu do članaka, oni poslednji, ako su dovoljno brzi i ne oklevaju uskoče u vodu do kolena... Desilo se jednom da je jedan ostao, nije smeo da uskoči u vodu i vozali su ga nekoliko sati...
Na vrh Go down
navyblue
Gušter
Gušter

M(j)esto Sombor

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   22.07.15 22:46

Na vrh Go down
navyblue
Gušter
Gušter

M(j)esto Sombor

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   24.07.15 22:04

Na vrh Go down
navyblue
Gušter
Gušter

M(j)esto Sombor

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   06.08.15 19:51

Na vrh Go down
Zoran.jancevski
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2015-09-06
Dob : 50
M(j)esto Skopje

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   06.09.15 1:58

Zdravo svima. Jas sam iz Makedonije i služio sam u prvoj četi prvom vodu kod p. Kukiča avgustovska klasa 1985. U decembru sa većinom vojnika prekomandovan sam u Sibenik u kasarni Rade Končar, vojni rok završio sam u ratnoj luci Lora u Splitu. Sa familijom sam tokom ljetovanja posjetio sve lokacije. Od svih, sada postoji samo Lora. U Katarinu sam ušao kolima i doveo porodicu do spavaone voda (tada se lokacija koristila za organiziranje rave zabava).
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   10.09.15 2:18

Sv. Katarina i Monumenti, zima 1918./1919.
(Nema još mosta...)

Današnji izgled...

Na vrh Go down
DŠKM
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2015-08-07

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   10.09.15 8:38

izgleda gotovo isto kao i pre jednog soljeća.
da nije crno bjela fotka i mosta niko nebi rekao da potječu iz različitog vremena.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   11.09.15 1:09

@DŠKM (citat):
izgleda gotovo isto kao i pre jednog soljeća.
da nije crno bjela fotka i mosta niko nebi rekao da potječu iz različitog vremena.

Ipak, ima dosta razlike u samim objektima, kad se pogleda jedan po jedan, samo na prvi pogled je "isto".
Ali, istina, nije ni potpuno drugačije.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   13.09.15 12:35

Iz povijesti:

Godine 1910. u Pulu dolazi konstruktor zrakoplova inženjer Josef Mickl radi konstruiranja i izgradnje mornaričkog zrakoplova. Krajem te godine, naredbom Odjela mornarice Ministarstva rata u Pulu stiže i mornarički časnik, poručnik bojnog broda Viktor Klobučar Rukavina de Bunić sa zadatkom ustrojavanja i organiziranja zrakoplovne postaje.
Krajem iduće godine Ministarstvo rata na otoku Sv. Katarina gradi zrakoplovnu postaju koja se nasipavanjem proširuje, grade se spremišta za zrakoplove i prilazne rampe.
O tome list Naša sloga piše: "Zrakoplovna postaja u Puli - pomorski odsjek ratnog ministarstva uredit će u Puli vojničku aviatičarsku postaju pod upravom linijskog poručnika Klobučara koji će praviti pokuse u letenju sa svojim aeroplanom vlastite konstrukcije. Aeroplan će biti tako udešen da će moći, spustivši se u vodu ploviti poput čamca".
Tijekom 1912. Josef Mickl sastavlja prvi zrakoplov, pod nazivom "Marineapparat I"; ugrađuje Daimlerov motor s vodenim hlađenjem od 35 konjskih snaga sa spojkom, kao i kompas. Nakon nekoliko mjeseci, točno 27. rujna 1912. poletio je i prvi austrougarski mornarički zrakoplov sa pilotom Vikotorom Klobučarom; u tom prvom pokušaju preletio je oko 600 metara, leteći oko 7 metara iznad površine mora.

Source: FB K.u.K. Pula

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Today at 12:42

Na vrh Go down

Pula - Katarina, mornarička pešadija
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 25/27Idi na stranicu : Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26, 27  Next
 Similar topics
-
» Pula - Katarina, mornarička pešadija
» VP 1159, VP 6030, Saura, Katarina, Vojna Bolnica, sve PULA 1977/1978
» FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
» PJEŠADIJA
» Kasarna Katarina - klasa decembar/prosinac '90.