FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Svečana obaveza

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
Borgo
Gušter
Gušter

Broj komentara : 14
Član od : 2011-12-21
Dob : 49
M(j)esto Zadar

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   26.12.11 21:23

Zakletva..Subota 9 travnja 1988,ja ležim u stacionaru u krugu kasarne od upale grla,čekam dal ce mene doktor otpustiti iz stacionara...svečana je obaveza a i moji iz Zadra dolaze. Negdje oko 9 sati sam pušten ,krenio prema zgradi,nabrzinu obukao odjelo za grad,zadužio pištolj škorpion i na pistu,vojska bila sva već postrojena,a naše roditelje i prijatelje taman počeli puštat u krug kasarne...nakon zakletve s roditeljima na ručak u šetnju po Beogradu i u 16 sati ih otpratio na vlak za Zadar...
Na vrh Go down
Zemo
Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2009-12-10
Dob : 57
M(j)esto Sarajevo

KomentarNaslov komentara: ....   30.12.11 12:49

U pravu je Aleksandar, sigurno bi stale u četiri, razumije se, prizemne kasarne od kojih je jedna menza, druga za komandni kadar a preostale za smještaj vojske.... afro afro
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: VOJNICKA ZAKLETVA   14.11.12 20:23

Jedan svakako bitan dogadjaj u vojnickom zivotu svakoga od nas koji smo bili u JNA
Ako se dobro secam tekst zakletve (svecane obaveze) glasio je

Ja...
Svecano se obavezujem
Da cu braniti nezavisnost, nepovredivost i celokupnost SFRJ
Uvek cu savesno i disciplinovano
Izvrsavati obaveze branioca domovine
I biti spreman da se borim
Za njenu slobodu i cast
Ne zaleci da u toj borbi
Dam i svoj zivot!
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   18.01.13 19:28

@purger (citat):
Meni osobno takve stvari nikada nisu smetale,ako netko nije želio nositi oružje iz vjerskih razloga mislim da je njegovu želju i uvjerenje trebalo poštivat. Koja je razlika pucanja iz puške,zatrovanog govora ili prljavog pera o tome bi se dalo puno diskutirat study

Slažem se sa tobom ali što ako je taj isti kod svoje kuće predsjednik lovačkog društva i ima pet pušaka. To, kao i civilno služenje vojnog roka je bilo čista smijurija.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   18.01.13 20:36

@pukovnik (citat):
Slažem se sa tobom ali što ako je taj isti kod svoje kuće predsjednik lovačkog društva i ima pet pušaka. To, kao i civilno služenje vojnog roka je bilo čista smijurija.

Ne slažem se sasvim sa vama Pukovniče. Odnosno zavisi gdje je tko civilno odslužio i kada.
Neki su morali pomagati nepokretnim starijim osobama u domovima prilikom obavljanja higijene i sličnih pomoćnih poslova. To nije baš šala. O odbijanju nošenja oružja i motivima smo dosta dobro pisali na:

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1519p45-odnos-jna-prema-mali-vjerskim-zajednicama

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2756
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Svecana Obaveza-Zakletva   13.03.13 5:05

Da li se secate teksta.Svi koji smo sluzili JNA smo polagali zakletvu.To je bio najsvecaniji dan.Prvi put nam dolaze roditelji,devojka,prvi izlazak u grad.Meni je cale zapucao preko okeana i stigao na zapad Makedonije u Kicevo.Meni je taj trenutak  jedan od najznacajnijih u zivotu i dan danas.
Poslije polaganja svecane obaveze sa rodbinom sam izasao u grad na rucak,hotel "Union".
Teksta se ne secam kompletnog.
Gllasi otprilike ovako:Ja vojnik........svecano se zaklinjem da cu casno i odgovorno  braniti  nezavisnost,socijalisticko samoupravljanje i teritorijalni integritet SFRJ......................................................................,kao i da necu zaliti da u toj borbi dam i svoj zivot.
Postoje li svecana obaveza u vojskama nezavisnih drzava nastalih na prostoru ex SFRJ danas.
Mozda bi bilo OK,da mi na forumu srocimo nekakav tekst zakletve za clanove foruma(mozda vec i ima,zaista nisam upoznat).
Lako bi se dogovorili o polaganju iste.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Svečana obaveza   13.03.13 16:56

Mornari u Puli, na Muzilu 1986.g., polažu svečanu obavezu/prisegu! Very Happy

I ja sam među njima, vanjski red, po sredini (brk! Very Happy) !!!

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   13.03.13 17:33

Jel to nekako ovako izgledalo u pisanome obliku

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   04.04.13 20:14

29 Novembar 1978 god, svecan obaveza U Sentvid, Ljubljana. Izlazak u grad, vecera i setnja gradom. Dojam da sam u Svedsku sa sivomaslinastom uniformom (sistem zivota u Sloveniji i u Svedsku dosta podsecalo, tako i podneblje i ponasanje naroda).
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   14.04.13 17:27

Stojeci na pisti u kasarni Sentvid LJubljana u decembru 86 postrojeni pod konac kako bi rekli ocekujemo i to da se desi ne razmislajuci o tekstu zakletve nego samo sto pre to da obavimo i prvi izlazak u grad.U masi civila gostiju prepoznajem i svoje koji su dosli i masu mi rukom.Kroz glavu mi kosmar i puno pitanja tko si, gdje si,i sta drzava ocekuje od tebe itd.Sa bine cujemo ono poznato ,,mirno pozdrav na desno''.Tad prvi put cujem onu koracnicu,,dolazak komandanta''i defile jedinice koja nosi ratnu zastavu.Nakon toga ide onaj tekst zakletve koji ponavljamo i na kraju u stroju po jedan prilazimo slolu gdje potpisujemo i dobijamo tu zakletvu napismeno od naseg k dira cete uz cestitke i postrojenih djevojaka iz srednje skole jednu ruzu i pusu u obraz tko zeli.Nakon toga jos jedno obracanje starjesina na bini i voljno tj zakletva zavrsena i mijesanje sa civilima tj roditeljima i cekanje vojnih knjizica da dobijemo i da mozemo ici u grad.Za nekih 15 minuta i to je bilo gotovo i dobili smo do 24 sata izlazak.Nesto stvarno lijepo i pamti se vec 26 godina.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   23.04.13 10:20

Jedno pitanje, vama koji ste bili aktivni pri JNA Smile

Gledajuci slike sa svecane obaveze sto su postavljene uocio sam da je dosta velika razlika u nacinu odevanja (nemislim letnja, zimska). Negde su vojnici u oprtacima, negde bez. Negde u cizmama sa kravatama, negde bez. Negde sa oruzjem negde bez. Jeli bio neki propis kako se to obavljalo? Question

I jedno dodatno pitanje, na slici dole se vidi da su postrojeni onako, sbrda, sdola (po visini). Kako se ja secam mi smo se postrojavali strogo po visini i isto tako smo imali i razporad u spavaoni.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   23.04.13 13:56

Ovako je to bilo kod mene u ŠROA Zadar VP 5835:

nakon obimnih priprema za polaganje Svečane obaveze, na sam dan iste svi smo bili (barem većina nas) nervozni. Izašli smo iz žutog paviljona na mjesto za postrojavanje, onako obućeni u nove odore i uglancanih čizama. Na nama se sve sjajilo od čizama do oznaka pitomaca pa do zvijezde na kapi. Utegnuti u nove opasače sa uprtačima izašli smo iz AŠC-a prema vojarni Ante Banina na Višnjiku (K4), tamo su se na glavnom sportskom terenu (nogometno igralište) već postrojavale postrojbe. Postrojivši se na oznaćeno mjesto poćelo je sa svećanošću, nakon uvoda slijedio je tekst Svećane obaveze, nakon toga potpisivanje i svećano urućenje. Zatim slikanje sa starješinama, pa kolektivno slikanje, pa sa drugarima i roditeljima. Nakon odlaska natrag u AŠC, nakon kratkog vremena dobili smo otpust i izlazak u grad. Prvo smo otišli u stari grad u restoran Indeks na objed, a dalje lagana šetnja po gradu uz ispijanje kavice na Kalelargi. Starci zadovoljni, ja isto i oko 20 sati došlo je do oproštaja sa roditeljima i njihov odlazak. Nastavak večeri proveo sam sa ostatkom ekipe. I na kraju povratak u AŠC, pred spavanje bilo je razmjena utisaka, a ujutro opet vojnički život, ustajanje, higijena, postrojavanje, doručak, učenje, obuka itd.itd. Razz
Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 572
Član od : 2012-12-29
Dob : 47
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   14.05.13 7:53

svečana obaveza

Na vrh Go down
pelister1
Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   15.05.13 8:09

Setio sam se jednog albanca koji je bio sa nama u vodu.Neki mangupi su ga uveravali da treba da kaze "neželeći da pritom dam i svoj život" a ne "nežaleći ".Kad je to cuo desetar, naterao ga da rec "nežaleći " zapise na ruci da ne bi zaboravio ...
Na vrh Go down
avgust85
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2012-10-20
M(j)esto Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   17.05.13 15:27

@SveJug (citat):
Jedno pitanje, vama koji ste bili aktivni pri JNA  Smile

Gledajuci slike sa svecane obaveze sto su postavljene uocio sam da je dosta velika razlika u nacinu odevanja (nemislim letnja, zimska). Negde su vojnici u oprtacima, negde bez. Negde u cizmama sa kravatama, negde bez. Negde sa oruzjem negde bez. Jeli bio neki propis kako se to obavljalo?  Question  

I jedno dodatno pitanje, na slici dole se vidi da su postrojeni onako, sbrda, sdola (po visini). Kako se ja secam mi smo se postrojavali strogo po visini i isto tako smo imali i razporad u spavaoni.

U stroj se sa oruzjem uvek islo u cizmama,sa oprtacima,bez kravate.Za svecanosti je postrojavanje islo po visini,u cetiri kolone (a oficiri u petoj,he-he)

Na vrh Go down
pedja1985
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2013-05-17

KomentarNaslov komentara: Vrlo naivno sam izvukao svoje slike iz vojske Varazdin 1985, Kalnicki partizani...   19.05.13 12:23

...iz najdubljeg ormana koji imam, teskom mukom. Stoje tamo valjda vec desetak godina. A stare su uzasnih 28 godina ! I na slikama neki fin momak visok ravnog stomaka i slicno...i tad napravih gresku pa sam se pogledao u ogledalo/zrcalo pa samo sto se ne onesvestih. 40 kg vise, kosa se jos drzi jebes kosu nego kako kondicija - kondicija katastrofalna a ovaj na slici je tada svaki dan trcao 10km. Odlucio da ogledala i zrcala izbacim iz kuce Smile.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   19.05.13 12:37

Kolega, iznošenje "surove istine" teško pada srednjovječnim članovima ovog foruma zato predlažem da pređemo na "vedrije" teme (n. pr. "Samo za ljubitelje prave hrane").

vojnik lol! lol!
Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   20.05.13 23:14

Ipak u mislima smo onakvi kako smo bili kad se polagala zakletva,bar se tako osećamo dok smo na ovom forumu.A i vratili smo se u vreme služenja JNA.Ogledala obično daju neku krivu sliku...
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   21.05.13 0:00

Digni uspomenu........ispravi uspomenu cheers

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Svečana obaveza   21.05.13 2:32

Slika s interneta: Mornari primaju čestitke
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   22.05.13 10:13

Na poslednjoj strani vojne knjižice piiše: ''Svečanu obavezu položio dana 18.08.1984godine u vp 6223 Slavonska požega, kapetan Zekaj Melahudin.''
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Svečana obaveza   21.10.13 23:43

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   22.10.13 0:50

Svečana obaveza "moje" 100. klase sa pogledom na Bilećka brda i planine

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   24.10.13 20:26

@miler (citat):
Na poslednjoj strani vojne knjižice piiše: ''Svečanu obavezu položio dana 18.08.1984godine u vp 6223 Slavonska požega, kapetan Zekaj Melahudin.''

Davno posle JNA ppk. Zekaj Melahudin je bio načelnik saobraćajne službe u Bačkoj Topoli. Sada je u Novom Sadu, mislim da je od prošle godine u penziji.
Na vrh Go down
flexi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 523
Član od : 2013-02-05

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   25.10.13 21:37

Svečana obaveza u Puli 6.10.1990 na muzilu kasarna se zvala poručnik bojnog broda Sergej Mašera to svi mornari znaju jer su morali proći sve to , jubilarna 100 klasa mornara MNC .Ostale su mi u sećanju pripreme za polaganje zakletve otpala su nam muda od vežbanja strojevog koraka . Komadant MNC tada bio kapetan bojnog broda Milan Radović upoznali smo se u Splitu u komandi verovatno i on dobio prekomandu kasnije bio komadant VPU Vis. A da ostalo mi je još u sećanju da su moji zaboravili foto aparat čuvenu smenu 8 i da mi je mnogo bilo krivo tako da nemam slike sa zakletve jedino 3 u gradu u parku ispod arene one što odmah izlaze polaroid ili tako nekako fotografi su dobro zaradjivali tada .
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Svečana obaveza   Today at 10:55

Na vrh Go down

Svečana obaveza
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Svečana obaveza
» Što sam naučio u JNA?
» VP 3077/9 DECEMBAR 1989/90 GNJILANE I mpoad, II mpoab. Polaganje Svečane Obaveze 06.01.1990.