FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Sećate li se generalke?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
ludi slovenac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 53
Član od : 2011-07-24

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   20.02.13 1:15

Da da bila su vremena .Generalka wc ocistis ,da sve sija dodje oficir i ostav jos jednom pa jos jednom.Onda se setim,da zidove polijem kofom vode i kad je usao oficir bilo je odlično vojnik SmileSmile
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   23.02.13 18:07

Generalna je pesma prema skupljanju lisca, svaki dan u bar dva tri navrata,kakva su vasa iskustva sa liscem koje pocinje da opada vec u avgustu pa do prve slane. Svaka jedinica je imala svoj deo kruga a kome se zalomi deo gde su drvoredi ta jedinica ne na..bala.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   23.02.13 18:38

A što je sa žicanjem parketa svaka dva tjedna.Zar to niste radili.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   23.02.13 19:23

@lacoš (citat):
A što je sa žicanjem parketa svaka dva tjedna.Zar to niste radili.

Najviše mi je smetalo u JNA u vezi čistoće što su se svi uglavnom jako trudili da sve izgleda čisto umjesto da je stvarno bilo čisto!
I zaista je ulagan trud u to.
Manji bi bio da se stvarno nešto očistilo kako treba.
A ovo sa žicanjem parketa je bila jača glupost, samo stvaranje prašine.... Surprised
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
Dob : 53
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   23.02.13 19:37

I mi smo žicali parket dok nisam ekipi otkrio staklo.Netko nas je provalio pa smo to poskrivečki radili.Inače sa staklom parket se brzo potroši ali za čas dobiješ"bijelu"površinu.
Na vrh Go down
Ivan Alentijev
Gušter
Gušter

Broj komentara : 56
Član od : 2013-01-30

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   23.02.13 20:17

Meni dojadili zileti. Svaki dan a posebno za generalke, gulili smo tragove cizama s vinas plocica samo tako. Inace zabusavanja nije bilo, stvarno zvuci neverovatno da niko od 30-ak ljudi ne zabusava ali tako je bilo.
Ali zato napolju kada se skuplja lisce... To je vec druga stvar. Ne znam da je to iko voleo.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   23.02.13 20:56

A što drugo radiš sa žicom nego trošiš parket.Stvarno neznam ko je izmislio tu svjetsku glupost.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   23.02.13 21:27

@mgalic2 (citat):
Osamdesetih? Vjerovao ti meni ili ne, bilo je toga i u Prizrenu 90./91. Pećica na drva (kakav ugalj!) i parket pod, ali nelakiran. Zamisli kakva nam je onda bila generalka nedjeljom. Crying or Very sad

Bilo je i 2001. u Valjevu...

Inače, da ne mislite da su generalke samo vaša "privilegija". Radili smo i mi to u školi, nismo imali čistačice. One su radile u komandi CVŠ, a u stambenim zgradama pitomci su sami čistili svoje spavaone. Mi smo imali spavaone sa 3 ili 4 kraveta, koje su bile napravljene od većih vojničkih spavaona tako što su pregrađene na tri dela, a srednji deo još malo sužen i dobio se ,manji hodničić. U suštini, nas 11 je čistilo prostoriju koju je inače u jedinicam čistilo 25 do 30 vojnika. Pod je bio neki tepison i to je vraški teško bilo za očistiti. Glavni hodnik je jednom nedeljno vršena generalka i tada smo morali smotati 40m tepiha, izneti na krug i dobro istresti. WC i umivaonik su bili lakša stvar, jer su bile keramičke pločoce i lako se i jednostavno čistilo.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   23.02.13 22:20

U VEA nismo znali šta je generalka. U prvoj godini smo u potpunosti bili pošteđeni tih vidova rekreacije. Znači , čišćenje kruga su radili vojnici iz školskog bataljona. Čišćenje prostorija uključujući i naše spavaone ( bile su trokrevetne) radile su čistačice. U drugoj godini i do kraja školovanja, da bi nas malo "vojnizirali" naređeno je da sami čistimo svoje sobe i krug oko naše zgrade. Za čišćenje soba nabavili su nam po jedan usisivač na dve sobe i čistili smo po potrebi, nije bio određen dan za generalku. Sanitarne prostorije, hodnike i ostale zajedničke prostorije i dalje su čistile čistačice. king
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   23.02.13 22:23

Meni je bilo gore čistiti snjeg nego ikakva generalka.On pada dan i noć a oni žele da ne bude bijelo a sunce ti kalajsano clown

Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   23.02.13 22:52

Od svega sa tih generalki u sjećanju mi je ostalo čišćenje prozora, novinski papir i neka tečnot iz plavih plastičnih "bombica". Zaboravio sam ime ali bi i sada poznao miris. Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   24.02.13 12:42

East&West (citat):
U VEA nismo znali šta je generalka. U prvoj godini smo u potpunosti  bili pošteđeni tih vidova rekreacije. Znači , čišćenje kruga su radili vojnici iz školskog bataljona. Čišćenje prostorija uključujući i naše spavaone ( bile su trokrevetne) radile su čistačice. U drugoj godini i do kraja školovanja, da bi nas malo "vojnizirali" naređeno  je da sami čistimo svoje sobe i krug oko naše zgrade. Za čišćenje soba nabavili su nam po jedan usisivač na dve sobe i čistili smo po potrebi, nije bio određen dan za generalku.  Sanitarne prostorije, hodnike i ostale zajedničke prostorije i dalje su čistile čistačice.  king

Čudno, zar nismo bili u istoj kasarni?  Ili ste vi akademci bili privilegovani u odnosu na nas srednjoškolce?? scratch
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   24.02.13 15:49

@zastavnik (citat):
East&West (citat):
U VEA nismo znali šta je generalka. U prvoj godini smo u potpunosti  bili pošteđeni tih vidova rekreacije. Znači , čišćenje kruga su radili vojnici iz školskog bataljona. Čišćenje prostorija uključujući i naše spavaone ( bile su trokrevetne) radile su čistačice. U drugoj godini i do kraja školovanja, da bi nas malo "vojnizirali" naređeno  je da sami čistimo svoje sobe i krug oko naše zgrade. Za čišćenje soba nabavili su nam po jedan usisivač na dve sobe i čistili smo po potrebi, nije bio određen dan za generalku.  Sanitarne prostorije, hodnike i ostale zajedničke prostorije i dalje su čistile čistačice.  king

Čudno, zar nismo bili u istoj kasarni?  Ili ste vi akademci bili privilegovani u odnosu na nas srednjoškolce?? scratch

Druže, ja sam Vojnoekonomsku akademiju (VEA) završio u Beogradu 1978. godine.

Ovo je bila naša zgrada.

Početkom 1980. godine, tada intendantski i finansijski smer VA KoV su preseljeni u Sarajevo. Ovo na slici i smeštaj intendanata u Sarajevu je kao nebo i zemlja.

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   24.02.13 16:29

A, to je onda druga stvar, jer znam da je VEA ušla u sastav InŠC nekako u vreme kad sam ja bio u Sarajevu ('79-'81).
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1303
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   14.03.13 14:41

Sluzeci vojni rok u LJubljani Sentvid stara kasarna iz Austro-ugarskog doba ali unutra je sve blistalo.Posto smo svako 3 mjeseca dolazili i odlazili u prekomande tu je disciplina i cistoca bila na najvisem nivou.Pored prostorija koje smo generalno cistili imali smo i jedan akvarij sa raznim ribicama koji je zahtijevao puno paznje i posla jer trebalo je vodu van izliti kamenje van i oprati svaki komad i trava i sve nazad kako je bilo sto je prelazilo i u dosadu ali je na kraju lijepo izgledalo i opustajuce.Sto se tice zabusavanja toga nije bilo jer je sve radito po grupama i podlijegalo je kontroli.Pozdrav generaciji decembar 86.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   14.03.13 14:57

@semsudin (citat):
Sluzeci vojni rok u LJubljani Sentvid stara kasarna iz Austro-ugarskog doba ali unutra je sve blistalo.Posto smo svako 3 mjeseca dolazili i odlazili u prekomande tu je disciplina i cistoca bila na najvisem nivou.Pored prostorija koje smo generalno cistili imali smo i jedan akvarij sa raznim ribicama koji je zahtijevao puno paznje i posla jer trebalo je vodu van izliti kamenje van i oprati svaki komad i trava i sve nazad kako je bilo sto je prelazilo i u dosadu ali je na kraju lijepo izgledalo i opustajuce.Sto se tice zabusavanja toga nije bilo jer je sve radito po grupama i podlijegalo je kontroli.Pozdrav generaciji decembar 86.

Stara cetvrtasta zgrada? Visoko do plafona? Question
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   26.06.13 1:00

Slika s neta - Niš 1985. Ne znam je li generalka, ali ovdje bogami i stažo lupa po tepihu...Very Happy

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   26.06.13 8:42

I to još po snegu, ako dobro vidim...
Na vrh Go down
boyan64
Džomba
Džomba

Broj komentara : 127
Član od : 2012-09-27
Dob : 52
M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   26.06.13 9:11

Zanimljive su bile te generalke. Najviše puta smo čistili po učionicama.
A bio sam u tri kasarne. Veoma se razlikovao red po tim kasarnama. U prvoj red i disciplina a i čistoča, u zadnjoj sve opušteno. Pikavci po učioni, pa i po sobama. Ujutro se samo malo metlom pomete ono, a nikada se nije blistalo. Nikada nismo prozore oprali. Oficiri nisu upošte gledali kasete ili krevete....
Na vrh Go down
zonta
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2012-11-01
M(j)esto niš

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   09.12.13 14:18

@pera84 (citat):
Boraf, pa gdje si, nije te bilo sto godina.
Nagled'o sam se i ja svega i svacega pa i da se vojnik "izgubi". Zvuci k'o ribarska al'...mogu da povjerujem.

ne znam za ne verovati mi je jer sam bio VPU 1994-2000 i u pešadiji i u OMJ (da kažemo da je tada disciplina popustila u odnosu na raniji period )toga nije bilo i nije moglo biti naročito u OMJ(211okbr)ma nije bilo šanse da se vojnik tek tako pojavi u četu a da je "neprimećen"
čak i kad dobijemo novu klasu dešavalo se da vojnik "zaluta" u drugi vod ali ga Kdiri odelenja odmah vrate-upute u svoj vod da ne pričam o bataljonu nemoguće je
naravno svašta sam i ja viđao i sam sam pokrivao neke džombe u "odsustvu"ali da imam vojnika koji nije na spisku prosto ne moguće pa tu su marende pa brojno stanje za vikend za ručak večeru doručak pa br stanje kad se deli SDO (1-2 mesečno obavezno) pri primopredaji dužnosti dežurnih pa stalna postrojavanja, ma neee nemoguće mi je ????  dešavalo se da imam manje vojnika nego po spisku što je normalno ali višak nikada

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se generalke?   Today at 10:47

Na vrh Go down

Sećate li se generalke?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Sećate li se generalke?