FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojni objekti - strogo čuvane tajne

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   29.04.11 23:15

Ma razmišljao sam dali da otvorim ovu temu jer u bivšoj državi su napravljeni bezbrojni kompleksi koji su se počeli graditi već 50-tih godina a od nekih su pravili famozne priče a i ja sam bio nekad uvjeren da je to sve napuhano ali dok ne upoznaš ljude koji su tamo radili ili ne odeš tamo ništa do onda ti nije jasno,godinama već idem okolo naokolo i ostajem na takvim mijestima sa ekipom i već pomalo zarazno.Tu ima bezbroj objekata koje se nadam da ću vam uskoro opisati,staviti linkove,slike a da sad ne nabrajam jer ih ima stvarno dosta ali me jedan impresionirao samo zbog toga što je sačuvan kao da je još vojska u njemu nasuprot onima koji su uništeni ili devastirani a sad se malo strpite i pozdrav svima sa isto tako jednog od nekad famoznih građevina i jedne od dvije najskuplje tvorevine bivše države ali naglasak stavljam na to da kad sve pogledaš i vidiš samu ideju gradnje jer se već tih godina nakon rastanka sa SSSR-om težilo samoj obrani države od napada ne samo Rusa nego zapadnih sila i da je to sve ostalo kako su zamišljali mislim da nas je netko izvana napao jebao bi ježa.Moja trenutna lokacija "Željava" sa ekipom a na Plješievici na bivšem radarskom sustavu roštilj i koji janjac za praznik rada pa eto sretan vam Prvi Maj i dobro se provedite.
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter

Broj komentara : 36
Član od : 2011-03-29
M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   30.04.11 23:23

Da biće zanimljivo pogledati snimke. Tad su se po SFRJ gradili ogromni vojni kompleksi. Kod podgorice u blizini Tuzi postoji jedan podzemni aerodrom. Bio je aktivan sve do raspada SCG. Čak ga je i NATO gađao za vrije bombardovanja krstarećim raketama jer su iz njega polećeli neki Galebovi što su oborili 6 ili 8 Apača u Albaniji. Danas je tamo ogroman podrum vina. Tamo se skladište vrhunska vina iz vinograda Šipčanik i okolnih vinograda DOO Plantaže (nekadašni Agrokombinat 13 Jul).
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   01.05.11 3:17

ne bih da skrecem sa teme, Formice, a jel' nema vise "13 Jul" loze? a tema je prava. jedino sto su te "strogo cuvane tajne" imale na prilaznim putevima znak "zabranjeno fotografisanje", pa je onda i budali jasno da se tu nesto krije.
Na vrh Go down
malena
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 585
Član od : 2010-09-27
Dob : 37
M(j)esto drava-city

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   01.05.11 13:12

Nije li bilo zabranjeno fotografiranje svih vojnih objekata Question
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   01.05.11 13:27

Malena, sad vidiš koliko malo o nama znaš Razz . Ja sam ti uvijek govorio da vojska nikad ne spava, tako da je bilo i slikavanja vojnih objekata. Cool
Na vrh Go down
malena
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 585
Član od : 2010-09-27
Dob : 37
M(j)esto drava-city

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   01.05.11 13:45

Mgalicu2 malena nikad ne spava Razz a ova vaša vojska ... ma šutjeti ću Evil or Very Mad lol!
Evo vidiš umjesto što se praviš važan mogao si to malo pojasniti pa da naučim Wink
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   01.05.11 14:55

@pera84 (citat):
ne bih da skrecem sa teme, Formice, a jel' nema vise "13 Jul" loze? a tema je prava. jedino sto su te "strogo cuvane tajne" imale na prilaznim putevima znak "zabranjeno fotografisanje", pa je onda i budali jasno da se tu nesto krije.

Pero djelimično si u pravu ali navedi mi ili nađi bilo koju sliku " tajnog objekta" a ne klasične kasarne unutar nje iz bilo kojeg razdoblja do raspada države,klasične kasarne se moglo slikati jer su se uvijek vrtili ljudi oko polaganja zakletve,posjeta i.t.d. dok su u tim objektima 99% radili profesionalci a dosta ih znam i većina je znala svoj dio posla ili samo dio dijela objekta a cijelu cjelinu NE,već sam stavio snimku(u temi o RV I PVO) koja je prošle godine stavljena i to je otac dao sinu da naprave on i ekipa i stave je u javnost - taj nekadašnji podoficir je radio 12 godina na Željavi i svih 12 godina je radio u tunelima na održavanju aviona a sam mi je rekao da za polovicu objekta toga nije niti znao jer je svatko imao određeni radijus kretanja a sad odoh malo prošetati taman staje kiša na vrhu Plješevice,ovo kuckam na izlazu iz tunela i maglovitom pogledu na Liku,Pozz
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter

M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   03.05.11 18:42

@pera84 (citat):
Sad je pod nazivom "Prvjenac" jednakog kvaliteta (možda čak i bolja) ima i Crnogorska Loza (od prvjenca se razlikuje po crvenom čepu)
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   03.05.11 21:27

ih, da mi je sad litra, dao bi' dukat. drunken
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   03.05.11 22:54

@mgalic2 (citat):
Malena, sad vidiš koliko malo o nama znaš Razz . Ja sam ti uvijek govorio da vojska nikad ne spava, tako da je bilo i slikavanja vojnih objekata. Cool

Ne znam dali staviti i "ARK" KONJIC pod zajedničku ovu temu jer još nisam stigao ni za "Željavu" prebaciti slike pa kako bude ili da ostane jer imam još tih rukotvorina i po otocima.Pozz
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   15.05.11 22:43

Ako ovo vrijeme ovako potraje natjeraće me da stavim slikice i filmiće što sam slikao i snimao po Željavi,Plješevici i Terminalu Wink
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter

M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   17.05.11 15:27

Nemoj trajat no prioni na posa.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   17.05.11 20:33

@FORMICA (citat):

Znatiželja je vrag Wink kad bih sve ono što imam stavio što bi radili ali ima istine uvijek se nešto nađe za raditi,staviću samo da pozavršavam
neke malo prioritetnije stvari.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   17.05.11 20:59

@FORMICA (citat):

rece Crnogorac..... Laughing

Njegose, jes' ziv? Nema te nesto ovijeh dana cheers
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter

M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   18.05.11 21:26

Very Happy Very Happy Very Happy
Nećeš vjerovat ima sam nekakvog posla.
Very Happy Very Happy

A ovo sad oko EU pa se moramo mijenati affraid
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   18.05.11 22:31

@FORMICA (citat):
Very Happy Very Happy Very Happy
Nećeš vjerovat ima sam nekakvog posla.
Very Happy Very Happy

A ovo sad oko EU pa se moramo mijenati affraid

auuuuuuu....pa dje ces u EU, jadan, tamo ima prodavnica s lopatama lol!

Nista bez Mila i Marlbora Razz
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter

M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   19.05.11 16:01

Viđi ne znam što će mo. Milo nas ostavi kad nam je najviše valja i sad moramo sami po to Evropi affraid Shocked Arrow
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   19.05.11 17:09

djeticu, prebaci se na "svastaru" da ne 'ebemo coeku temu Razz
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter

M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   20.05.11 21:59

OK Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   03.12.12 19:24

Ajde još nešto za razbibrigu lol!
KUK-0

http://www.youtube.com/watch?v=Pv7yvisZCVo

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   25.01.13 18:29

Pomno čuvane vojne tajne skrivane više od pedeset godina razotkrivene su 2005. godine. Revolucionarni program Google Earth funkcionira tako što spaja Google internet pretraživač sa satelitskim snimkama, zemljopisnim kartama, terenima i trodimenzionalnim zgradama kako bi svjetske geografske podatke stavio nadohvat korisnika računala. Nakon instalacije, korisnika će dočekati zemaljska kugla i dovoljno je samo odrediti mjesto na globusu kojeg se želi približiti i detaljno ga pogledati.

Aerodrom Golubovci u Crnoj Gori

http://www.nacional.hr/clanak/38583/vojne-tajne-na-svakom-racunalu

Pojavom Google Eartha britanski web portal Register pokrenuo je akciju 'Google Earth Competition' gdje se pozivalo čitatelje da šalju fotografije na kojima se vide važni vojni objekti koji se inače u stvarnom svijetu ne smiju fotografirati. Stoljećima je vojskovođama od presudne važnosti bilo znati iza kojeg brda i u kojoj dolini čeka neprijateljska vojska, što se dogradilo ili premjestilo u rasporedu vojnih snaga, je li se pojavilo neko novo naoružanje, tražile su se skrivene baze u planinskim masivima.
Danas je sve drugačije. Cool
study
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   25.01.13 20:52

Bio sam u Crnoj Rijeci, ali još uvek ne znam gde je to. Putevi koji vode do tamo su pravi labirint i vrlo teško se snaći u tome. Znam samo da je negde u okolini Han Pijeska.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   25.01.13 22:03

@zastavnik (citat):
Bio sam u Crnoj Rijeci, ali još uvek ne znam gde je to. Putevi koji vode do tamo su pravi labirint i vrlo teško se snaći u tome. Znam samo da je negde u okolini Han Pijeska.

Kada se govori o Han Pijesku valja razlučiti to malo mjesto na visini od 1107 metara između Sokoca i Vlasenice od podzemnog vojnog objekta "Crna Rijeka", udaljenog od gradića desetak kilometara uzbrdo do brda Žep. Postojanje tog objekta bila je strogo čuvana državna tajna.

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=403532

Osim gustih stoljetnih stabala sa krošnjama koje potpuno zaklanjaju nebo, dobija se utisak da, osim životinja, nema ničeg drugog. Međutim, do rata u Bosni nije se znalo da se na tom terenu, u narodu zvanom Crna Rijeka, u utrobi brda Žep nalazi komandno mjesto Vrhovne komande oružanih snaga bivše Jugoslavije. Opremljeno za to vrijeme (od 1960. do kraja 1970. godine) najmodernijim tehničkim dostignućima i građeno gotovo identično kao komandno mjesto u Topčideru.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/mo-bih-ne-moze-potvrditi-da-se-mladic-skrivao-u-hanpijesku/243476.aspx

U Han Pijesku je prema propisima bio zabranjen boravak stranaca, njihovo nastanjivanje, a ukoliko su kraće boravili, odnosno bili u posjeti, morali su se prijaviti, što je omogućavalo da budu kontrolirani. Jednostavno, zato što je ta zona, kao i ostale četiri, bila od posebnog značaja. Ljudi iz tog kraja, Han Pijeska i okoline, vjerovali su da se gradila tvornica streljiva i podzemno skladište jer su znali da vojska osigurava cijeli kraj.

http://www.cafe.ba/fun/18449_Podzemni-grad-u-Crnoj-Rijeci.html

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.70.html:324411-Crna-Rijeka-Katanac-od-betona

study Cool
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   26.01.13 3:39

@Matrix (citat):
Ajde još nešto za razbibrigu: KUK-0
http://www.youtube.com/watch?v=Pv7yvisZCVo

Da se nadovežem na Matrixov video sa ovim skloništem:

Sklonište je iskopano u planini Biokovo blizu mjesta Zadvarje, mještani su ga već uvrstili u svoju turističku ponudu.
Evo jednog zanimljivog izvoda iz ponude turističke agencije, koja između ostalog u ponudi ima i ovo:

"NAPUŠTENO VOJNO PODZEMNO ATOMSKO SKLONIŠTE
Možete posjetiti vojno sklonište (bazu) uklesano u planinu Biokovo tijekom 1950-ih za vrijeme Titove vladavine, koje je korišteno kao zaklon protiv mogućeg atomskog rata, dok se danas koristi kao uzgajalište gljiva. Za malu naknadu određeni stanovnici će vas odvesti do baze, gdje čak možete i kušati specijalitete od gljiva, dok slušate priču o skloništu."

tongue
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   19.03.13 19:20

@Matrix (citat):
Ne znam dali staviti i "ARK" KONJIC pod zajedničku ovu temu jer još nisam stigao ni za "Željavu" prebaciti slike pa kako bude ili da ostane jer imam još tih rukotvorina i po otocima. Pozz

Titov bunker u Konjicu

Podzemni grad – atomsko skloniše kod Konjica, koji je izgradila bivša JNA, mogao bi postati mjesto ucrtano u sve kulturne mape svijeta.
Titov bunker u Konjicu danas će poslužiti sasvim drugačijoj svrsi nego što je ona bila prije četrdesetak godina. Naime, u ovom se skloništu, smještenom četiri kilometra od Konjica, održava se međunarodno Bijenale suvremene umjetnosti D-O ARK Underground. Titovo atomsko sklonište jedno je od najzanimljivijih mjesta u BiH. Njegova gradnja počela je u ožujku 1953.g. u blizini tvornice Igman. Riječ je o tri vikendice - kamuflažne zgrade - iz kojih se tunelima ulazi u zaštićeni objekt izgrađen u unutrašnjosti brda, u podnožju planine Zlatar.
Taj je objekt trebao predstavljati sigurno sklonište štabu vrhovne komande JNA u slučaju kriznih situacija i potencijalnog nuklearnog napada.
Radovi na njemu trajali su punih 26 godina i izvođeni su u najstrožoj tajnosti.

Greške nije smjelo biti. Izgradnja Titovog bunkera je u to vrijeme bila treća po redu najskuplja državna investicija. Izgrađen je na dubini od 280 metara, mogao je primiti 350 ljudi i izdržati nuklearni udar snage do 25 kilotona. Za postojanje objekta šira javnost je saznala tek devedesetih godina.

Međunarodno Bijenale koje se održava u skloništu ima za cilj pretvoriti ga u Muzej suvremene umjetnosti. Umjetnici iz cijelog svijeta trebali bi oživiti ovaj mrtvi objekt.
study

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Today at 5:25

Na vrh Go down

Vojni objekti - strogo čuvane tajne
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/5Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Vojni objekti - strogo čuvane tajne
» Kasarne i vojni objekti JNA - SLOVENIJA
» Kasarne i vojni objekti JNA nekad i sad...
» SPLIT 'Dalmatinskih brigada' Visoka 1986/1987
» Slike objekata s Visa