FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

SDO - suvi dnevni obrok

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Next
AutorPoruka
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   25.02.13 20:57

@Max Blitz (citat):
E, sad, čekajte malo,...kopam po memoriji....
Ovo gorivo za podgrijavanje se ja ne sjećam da sam vidio u JNA. Je li bilo isto u kutiji s SDO-om?
Mi smo podgrijavali na električnom rešou, a imali smo i štednjak, cijelu kuhinjicu, u stvari.... Very Happy

Agor nikada nije bio u kutiji SdO već se posebno dobijao.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18522
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   25.02.13 20:59

A nisi mi Matrix baš odgovorio. Very Happy
Gdje je bilo to gorivo, gdje se držalo?
Shvaćam da je bilo predviđeno prvenstveno za teren, gdje nije bilo drugog načina grijanja jela, ni kuhinjskog pribora...

P.S. Evo, vidim da je Pukovnik (djelomično) odgovorio. Ja ga u JNA vidio nisam.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   25.02.13 21:03

@pukovnik (citat):
Agor nikada nije bio u kutiji SdO već se posebno dobijao.

U pravu si.Nama je to potajno davao zastavnik i znali smo da ako nas uhvate da smo na*ebali i mi i on.Davao se u jednim posebnim uvjetima a to valjda znaš.

Max kad smo išli na bojevo gađanje dobijali smo Agor tek pri grijanju jela uz nadležnog podoficira ili oficira ali u kutiji nije bio.

East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   25.02.13 21:18

Bilo je o AGOR-u ovde:
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t882p30-maribor-kasarna-tone-tomsic-vp-8164-20-3-godina-1988

Neki se ne mogu sećati jer je AGOR uveden posle 1987. Takođe pored AGOR-a uveden je i "Deterdžent za individualno pranje posuđa". Bio je to "Čarli" u maloj žutoj bočici od 125 ml.
Mislim da je sve to prvobitno zamišljeno za izviđače i diverzante. Posle se neko setio da i ostala vojska na terenu ima grdne muke oko ishrane. Question
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   25.02.13 21:38

Bilo ga je ali ne svugdje.Tog malog "Čarlija" se sjećam.Ne znam dali se vi sjećate ili je opet bilo različito od kasarne do oblasti - SDO su pakirali vojnici od kutije koja je bila spljoštena do svih po PS-u utvrđenih stvari unutra i onda se donosilo na djeljenje koje je bilo nedjeljno(ni to nije bilo svugdje) pa do onih na terenu,vježbi ili kao jedan od obroka rezervistima.Agor je bio malo prejak za neke slabije vojnike koje su cure ostavile iza zakletve.

East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   25.02.13 22:04

@Matrix (citat):
Bilo ga je ali ne svugdje.Tog malog "Čarlija" se sjećam.Ne znam dali se vi sjećate ili je opet bilo različito od kasarne do oblasti - SDO su pakirali vojnici od kutije koja je bila spljoštena do svih po PS-u utvrđenih stvari unutra i onda se donosilo na djeljenje koje je bilo nedjeljno(ni to nije bilo svugdje) pa do onih na terenu,vježbi ili kao jedan od obroka rezervistima.Agor je bio malo prejak za neke slabije vojnike koje su cure ostavile iza zakletve.

Vojnici su (ko će drugi) pakovali SDO od komponenti koje su dolazile iz proizvodnje u fabričkim kutijama. Pakovanje se odvijalo u Intendantskim bazama armijske oblasti. Bilo je to po sistemu pokretne trake. Onaj prvi sklapa kutiju, sledeći ubacuje pasulj, sledeći paštetu i tako do upustva i nožića za otvaranje konzervi. Zatim se 20 malih kutija ubacuje u jednu veliku, uvezuje PVC trakom, slaže na paletu i u skladište, gde čeka isporuku prema jedinicama.

U SDO su uvek pakovane komponente najsvežije proizvodnje. Rok čuvanja SDO u magacinima ratnih rezervi bio je dve godine. Dakle zanavljanje se vršilo svake dve godine.

Već je dosta puta objašnjeno, ali da obnovimo gradivo: SDO je u kasarni vojsci izdavan jedanput mesečno, kada se obavljalo generalno sređivanje KTB. Moguće da je u jedinacama JNA bilo odstupanja od ovog pravila. U jedinicama gde sam ja radio maksimalno smo se pridržavali ovog pravila. Ukoliko je bilo potrebno utrošiti obroke pre isteka čuvanja mi smo ih raskompletirali. Recimo, za doručak u kuhinji podelimo paštetu uz čaj iz kesica podgrejan u kazanu. Za ručak se otvore konzerve pasulja sipaju u kazan, podgreju i podele u tanjiere. Ono što ostane se pogricka u toku dana, a ona treća konzerva u učionici.

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   25.02.13 22:13

Znači da padaju u vodu one priče:jeo sam konzervu iz '68 kad su Česi ....
Interesantno nisam nikad pogledao datum iako smo svi slušali priče iz gornjeg posta.Sad mi ostaje samo da se sjetim kako je mirišao mesni narezak kad bi se otvorio,ovo što danas proizvode i nude nije ni picina dlaka na devinoj grbi naspram onoga."Duga devetka" je bilo pakiranje od 900 grama srnetine ili neke druge divljači Wink

East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   25.02.13 22:35

@Matrix (citat):
Interesantno nisam nikad pogledao datum iako smo svi slušali priče iz gornjeg posta.Sad mi ostaje samo da se sjetim kako je mirišao mesni narezak kad bi se otvorio,ovo što danas proizvode i nude nije ni picina dlaka na devinoj grbi naspram onoga."Duga devetka" je bilo pakiranje od 900 grama srnetine ili neke druge divljači Wink

Naravno da su to o prastarim konzervama lovačke priče. Vojsku je možda zbunjivalo što na vojnim konzervama datumi proizvodnje nisu utiskivani po civilnim standardima, recimo 270213. Malo je to drugaćije išlo: godina, redni broj dana u godini i broj šarže. Broj šarže je vezan za sterilizaciju u autoklavima-veliki kazani gde se zatvorene konzerve naslažu i određeno vreme podvrgnu sterilizaciji na vodenoj pari. Znači za vojničku konzervu danas nije 2702 već 058. Listić- deklaracija koji se nalazio u fabričkim kutijama nareska ili paštete vojska je koristila kao "džombometar".

Popularne "duge dvetke" nisu (na žalost) sadržavale meso divljači. U pitanju je bilo goveđe i svinjsko meso, ređe ovčije. KGG - konzerva goveđi gulaš, KSP - konzerva svinjski paprikaš, KMO- konzerva meso ovčije. Kada nestručan ili nedisciplinovan kuvar te konzerve ne pripremi po recepturi, rezultat su bili oni "rezanci" u DRNČ-u.

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   25.02.13 22:41

Pasulj sa hamburškom slaninom, podgrijan na okrenutoj pegli i zastavnikov mladi luk krišom ubran (da ne kažem "maznut") u zasadu ispred trpezarije. Cool
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 7:34

@Matrix (citat):

Ja sam jeo konzervu nareska na kojij je bila 1966.godina (god.noga rodjenja).

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 9:02

@Matrix (citat):
Interesantno nisam nikad pogledao datum iako smo svi slušali priče iz gornjeg posta.Sad mi ostaje samo da se sjetim kako je mirišao mesni narezak kad bi se otvorio,ovo što danas proizvode i nude nije ni picina dlaka na devinoj grbi naspram onoga."Duga devetka" je bilo pakiranje od 900 grama srnetine ili neke druge divljači  Wink  

Malo si preterao, bila je govedina, bolje rečeno goveđi gulaš slabo začinjen i prilikom pripreme trebalo je dodati malo vode, zapršku i začine.

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 9:19

Neko spominje devetku,nije li to bila konzerva punjena kuhanim dobro osoljenim junečim mesom.Sječam da smo jedanput to jeli zahvaljujući vojniku Ravnjaku čiji je zemo vodnik dužio skladište hrane.Ta konzerva sadržavala je da ne pretjeram sigurno više od tri kg čistog mesa.Takovo ukusno juneče meso u konzervi nikad poslije nisam jeo.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 9:26

@lacoš (citat):
Neko spominje devetku,nije li to bila konzerva punjena kuhanim dobro osoljenim junečim mesom.Sječam da smo jedanput to jeli zahvaljujući vojniku Ravnjaku čiji je zemo vodnik dužio skladište hrane.Ta konzerva sadržavala je da ne pretjeram sigurno više od tri kg čistog mesa.Takovo ukusno juneče meso u konzervi nikad poslije nisam jeo.

Evo ponovno sam pogledao zastavnikovo objašnjenje i malo se raspitao ipak nije bila divljač ali podržavam ovaj tvoj boldani dio što se tiče ukusa  Laughing

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 9:34

@Matrix (citat):
@lacoš (citat):

Evo ponovno sam pogledao zastavnikovo objašnjenje i malo se raspitao ipak nije bila divljač ali podržavam ovaj tvoj boldani dio što se tiče ukusa  Laughing

Kada si gladan i u vojsci sve ti je super-ukusno, šalim se, "devetka" je bila odlična. Laughing
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 10:05

Kakovu smo mi hranu dobijali iz naše poljske kuhinje za mene je svaka konzerva(osim ovčjeg narezka)
bila ko melem na ranu.Da se mene pitalo ja bih radije jeo SDO svaki drugi dan.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 10:13

Topljeni sir iz konzerve je bio grozan ali zato "rizi-bizi" konzerva je imala odličan komad mesa. Very Happy
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 10:20

Ja ne poznam te konzerve koje si nabrojao,to mi nismo sljedovali.Izgleda da je i tu mornarica bila priča za sebe.Sječaš li se kiselog kupusa sa svinjetinom,koji miris kad otvoriš konzervu. affraid

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 10:24

Nije u pitanju mornarica nego godine. Laughing
Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 10:26

Da li je rizi-bizi bio sa ovcetinom ili mi se cini?
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 10:30

Da moguče je da godina proizvodnje tu igra ulogu.Jer ovi što su rođeni poslije vjerojatno bi završili
u stacionaru poslije konzerve kupusa,ili boranije sa bivoljim mesom.(Ipak mi nismo GMO generacija)

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 10:33

@dpuric (citat):
Da li je rizi-bizi bio sa ovcetinom ili mi se cini?

Prije komad svinjetine, ovca nije bila tako ukusna.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 11:59

pig

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 12:53

O, pozdrav bojniče. cheers
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 13:26

@bojnik (citat):
pig

E "bojniče", ovde pljušte unapređenja, značke ............ a ti na straži pred pušnicom. Jesi barem minirao lojtre, da neprijatelj slomi nogu kada krene da krade kulene? Laughing
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.02.13 13:32

Idea Nešto mi se javlja da bi privučen mirisom PGS ili "mirisom" KKM svaki čas na vrata Kantine mogao banuti kontraadmiral "Boske".
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Today at 0:58

Na vrh Go down

SDO - suvi dnevni obrok
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/16Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Next
 Similar topics
-
» SDO - suvi dnevni obrok
» Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?