FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

SDO - suvi dnevni obrok

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next
AutorPoruka
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   30.03.15 15:01

@sarics (citat):
Prije par dana sam prvi put od jna pojeo limenku graha sa hamburgerom od podravke.Djelomično me je podsjetila na one koje smo jelo 86/87 međutim pravi okus nije bio onaj kojega se sjećam.Ili smo mi stariji ili nisam bio gladan kao tada Shocked

To unutra više nije Tetovac već Azerbejdžanac ili Kirgistanac Wink Moguće da je utoljena ta mladalačka, pogotovo večita vojnička glad. Nekada mi nije bio problem, posle PGS i pola štruce hleba, sa ekipom skoknuti do Bosiljeva na 3K. Kila janjetine, kila vina i kila vode. I to BJ, vino Belokranjec, a voda Jamnička.

A danas? Bruka, čisto me sram, a i Bosiljevo mi daleko Wink

Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2013-11-11
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   30.03.15 15:02

@oggy (citat):
@sarics (citat):
Prije par dana sam prvi put od jna pojeo limenku graha sa hamburgerom od podravke.Djelomično me je podsjetila na one koje smo jelo 86/87 međutim pravi okus nije bio onaj kojega se sjećam.Ili smo mi stariji ili nisam bio gladan kao tada Shocked
Glad, glad je ta... sjećam se konzervi ribica, starijih od mene, tada..
Mislim da si u pravu, u pola noći na požarstvu pronađeš limenku ribica a sa večere si ponio par feta kruha i eto gozbe.Pojedeš sve čak posaftaš i ono ulje iz konzerve.
Na vrh Go down
oggy
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2015-03-24
M(j)esto BJ

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   30.03.15 15:13

Joj, najbolje mi bilo dan poslije, kad je došla "prava" hrana. Obožavao sam komade mesa za kupusom. Potamanio bih sve i onda one tvrde dvopeke iz SDO-a namakao u juhi pa ih pojeo... A bio sam u ono vrijeme "kost i koža"... još da smo mogli imati pivu u kantini...
Na vrh Go down
oggy
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2015-03-24
M(j)esto BJ

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   30.03.15 15:15

Sad me malko udaljavam od teme - SDO - ali pošto ću nastaviti o hrani, admini, molim malo obzira... hehe.... Kad smo za vikend znali otići u grad, a to je Beograd, imali smo jedan dobar riblji restoran na Slaviji, tamo smo moj kolega Splićo i ja znali opustoštiti kuhinju... Za jednu vojničku plaću, znali smo naručiti toliko hrane - lignje, ribe, krumpira... ma svega, da smo znali nositi nazad u kasarnu... Obžderavali smo se tada, a unatoč svemu ja sam došao kući sa 65 kila hehehehe
Na vrh Go down
Darex
Gušter
Gušter

Broj komentara : 76
Član od : 2015-02-09
Dob : 47
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   09.05.15 23:02

Kako je lepo prisetiti se tih dana, i nezaboravnog SDO  Very Happy. Sardina, pola hleba, pašteta, narezak, hehehe. Meni je lično prijao, valjda zato što nikad nisam nešto specijalno bio probirljiv kad je hrana u pitanju. Sve je to interesantno iz ove perspektive.
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 1218
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   09.05.15 23:04

Meni je licno SDO bio najbolji jer kad se to podijeli vojsci nema kuhanja u kuhinji Laughing
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 4113
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   09.05.15 23:25

I meni, kuharu! Nema kontrole i frke. Samo ribanje kuhinje...

Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1218
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   10.05.15 21:21

@PORUCNIK (citat):
I meni, kuharu! Nema kontrole i frke. Samo ribanje kuhinje...
Istina tad se radila generalka kuhinje ali mi smo to uvijek uradili prije podne i posle slobodni cijeli dan.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2015-03-09

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   14.05.15 21:11

Bio je dobar pogotovo ako si ribe, govedinu, ovčetinu i sl. uspio zamjenit sa nekim ko iz nekih razloga ne jede narezak i pastetu a nakon par dana na Nabrđu sve je bilo dobro ako je bilo zaliha u transportnoj torbi koje su pokupljene oko piste prije polaska
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   28.05.15 13:06

@transporter (citat):
Bio je dobar pogotovo ako si ribe, govedinu, ovčetinu i sl. uspio zamjenit sa nekim ko iz nekih razloga ne jede narezak i pastetu a nakon par dana na  Nabrđu sve je bilo dobro ako je bilo zaliha u transportnoj torbi koje su pokupljene oko piste prije polaska
Par puta dnevno sam par meseci jeo ribu iz SDO, od tada je više ne jedem, al i dan danas i frizider i auto i kamion nije nikad bez konzerve nareska mesnog. Very Happy
Na vrh Go down
svejk
Gušter
Gušter

Broj komentara : 11
Član od : 2015-05-25
Dob : 66
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   28.05.15 13:55

Meni je sve u SDO bilo dobro.Čak i ovčji mesni obrok.Otresem loj i meso pojedem.A i ja i danas imam poneku konzervu u autu.Neka se nađe...Pa onda barem 1,5 litru pitke vode itd
A ona voćna kocka iz SDO na bazi smokava, je Viški specijalitet zvan HIB, koji se radi od mljevenih suhih smokava i nešto rakije lozovače a čuva se na Visu u lovorovom i ružmarinovom lišću, da bi se trošilo kroz zimu.Koga zanima, neka progugla HIB pa će naći recepte.
Osim Gavrilovićevog, bio je i PIK Vrbovec mesni narezak od 150 gr.Ja ga stalno imam u gepeku.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   28.05.15 17:51

@svejk (citat):
Meni je sve u SDO bilo dobro.Čak i ovčji mesni obrok.Otresem loj i meso pojedem.A i ja i danas imam poneku konzervu u autu.Neka se nađe...Pa onda barem 1,5 litru pitke vode itd
A ona voćna kocka iz SDO na bazi smokava, je Viški specijalitet zvan HIB, koji se radi od mljevenih suhih smokava i nešto rakije lozovače a čuva se na Visu u lovorovom i ružmarinovom lišću, da bi se trošilo kroz zimu.Koga zanima, neka progugla HIB pa će naći recepte.
Osim Gavrilovićevog, bio je i PIK Vrbovec mesni narezak od 150 gr.Ja ga stalno imam u gepeku.
Ovcji, ako se malo zagrije da se loj otopi, pa umakanjem hljeba u isti je mogao prilicno daa zasiti...

Asger
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2016-06-20
M(j)esto Hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   20.06.16 20:12

Pozdrav svima. Vec duze cekam da mi se odobri profil da udjem na forum pa da se javim u vezi SDO paketa kao sto sam na paluba forumu. Tu kod vas sam isto dosta informacija dobio pa da uzvratim uslugu. Uspio sam nabaviti par paketa iz 1990. 

Prvi video sa slikama

Ovdje je video gdje sam otvorio sve

Na vrh Go down
https://www.youtube.com/channel/UCPXhFK67W0PpdGJF1xx4Llw
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3170
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   20.06.16 21:30

Asger, dobro dosao na forum! Moze li ovo da se konzumira? Laughing
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   20.06.16 22:26

Meni narezak, sardina i rizi-bizi izgledaju ispravno, organolepticki...

Asger
Gušter
Gušter

M(j)esto Hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   20.06.16 22:29

@dpuric (citat):

Hvala. 

Konzerve su u jako dobrom stanju, ako bi nesto morao pojesti u nekoj gadnoj prilici mislim da su sardine najbolji izbor jer sam se tu najvise iznenadio kako su ocuvane, cak imaju i miris kao da su nedavno kupljene. Sve ostalo od narezaka se ne bi usudio jesti iako je i mesni narezak izgledao normalno i nije imao los miris, ali nije imao skoro pa nikakav miris - to je isto malo sumnjivo. Djuvec sa govedinom je imao jako los miris, slican mirisu krvi - ali govedina unutra je izgledala jako dobro zato sam se malo zaigrao sa nozem da vidim koliko je zadrzano od teksture.

Mislim da je lose skladistenje krivo za stanje u kojem je cjeli paket, vjerojatno je stajalo u necijoj garazi u rasponima temperature od -10 do +50 i tako 26 godina.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   20.06.16 23:09

@Asger (citat):
@dpuric (citat):

Hvala. 

Konzerve su u jako dobrom stanju, ako bi nesto morao pojesti u nekoj gadnoj prilici mislim da su sardine najbolji izbor jer sam se tu najvise iznenadio kako su ocuvane, cak imaju i miris kao da su nedavno kupljene. Sve ostalo od narezaka se ne bi usudio jesti iako je i mesni narezak izgledao normalno i nije imao los miris, ali nije imao skoro pa nikakav miris - to je isto malo sumnjivo. Djuvec sa govedinom je imao jako los miris, slican mirisu krvi - ali govedina unutra je izgledala jako dobro zato sam se malo zaigrao sa nozem da vidim koliko je zadrzano od teksture.

Mislim da je lose skladistenje krivo za stanje u kojem je cjeli paket, vjerojatno je stajalo u necijoj garazi u rasponima temperature od -10 do +50 i tako 26 godina.
Primijetio sam da konzerve uopste nemaju bombazu (nadutost). A to je najrizicnija stvar kod konzervi.

Asger
Gušter
Gušter

M(j)esto Hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   21.06.16 0:49

Da, tocno. Kod konzervi je uvijek tu opasnost od botulizma ako su napuhane ili cak udarene. 

Evo malo slika SDO-a

PS
ova zuta mast na mesnom naresku je iz druge konzerve to se vidi na snimku kad sam izvadio dio pa stavio na narezak... nisam primjetio kod slikanja
Na vrh Go down
Mladjo
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 230
Član od : 2012-03-31
Dob : 46
M(j)esto Kicevo Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   21.06.16 9:12

@pukovnik (citat):
@Max Blitz (citat):
@zastavnik (citat):
Pošto niko nije protumačio šifru, onda da napišem o čemu se radi
A - za JNA
PGK - pasulj sa kobasicom
1557 - 04. jun 1987
.

Možete malo objasnit?

Ne sjećam se da se vojnike u JNA podučavalo čitanju tih šifri...
Je li to bila vojna tajna...  scratch

I mene to zanima jer ako je pasulj sa kobasicom što je slovo G i zašto 1557 nije recimo 08.ožujak 1967.
pasulj sa govedjom kobasicom  PGK
Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3170
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   21.06.16 11:46

Narezak  isardine mi deluju OK.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   21.06.16 12:30

pa jeste ako ih ne jedes svaki dan kao ja u Becu
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2741
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   21.06.16 13:12

Kako od 1557 dobiste 4 jun 1987?

Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   21.06.16 14:08

Mi smo u Prizrenu 1973./1974. često dobivali suhi obrok, subotom ili nedjeljom.
Sadržaj je bio lutrija - što te zapadne. U svakom slučaju tri konzerve, po jedna za doručak, ručak i večeru, plus tri slana i dva slatka dvopeka, vrećica instant čaja ili kave, štanga kamena za koji su tvrdili da je prešano voće i bomboni (mi smo to zvali glukoza). Uz to smo dobivali po pola kruha.
Najgori usud za mene je bio da dobijem kombinaciju ovčetina + dvije jetrene paštete jer ne podnosim ni jetru/džigericu ni stoku sitnog zuba. To ne jedem ni u civilu (a jeo sam žablje krakove pa čak i pečenu zmiju, od čega se mnogima diže kosa na glavi). U takvim slučajevima sam nastojao trampiti svoje konzerve za nešto drugo, ili sam se nakrkao na izlasku u grad. Najbolja kombinacija je bila konzerva graha za ručak i konzerva mesnog nareska za doručak ili večeru, a znao sam dobiti i konzervu govedine koja je bila, koliko pamtim, iz Rumunjske.
Gledam na internetu suhi dnevnik obrok američkih vojnika i rastu mi zazubice - da smo tako nešto imali u JNA! A Ameri to ne vole - kraticu MRE (Meal Ready to Eat, obrok spreman za jesti) oni tumače kao Meal Rejected by Enemy (obrok koji neprijatelj odbija jesti Laughing ).

Meal Rejected by Enemy, jedna od varijanti:

Na vrh Go down
Mladjo
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 230
Član od : 2012-03-31
Dob : 46
M(j)esto Kicevo Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   21.06.16 15:04

@Stanko1 (citat):
Mi smo u Prizrenu 1973./1974. često dobivali suhi obrok, subotom ili nedjeljom.
Sadržaj je bio lutrija - što te zapadne. U svakom slučaju tri konzerve, po jedna za doručak, ručak i večeru, plus tri slana i dva slatka dvopeka, vrećica instant čaja ili kave, štanga kamena za koji su tvrdili da je prešano voće i bomboni (mi smo to zvali glukoza). Uz to smo dobivali po pola kruha.
Najgori usud za mene je bio da dobijem kombinaciju ovčetina + dvije jetrene paštete jer ne podnosim ni jetru/džigericu ni stoku sitnog zuba. To ne jedem ni u civilu (a jeo sam žablje krakove pa čak i pečenu zmiju, od čega se mnogima diže kosa na glavi). U takvim slučajevima sam nastojao trampiti svoje konzerve za nešto drugo, ili sam se nakrkao na izlasku u grad. Najbolja kombinacija je bila konzerva graha za ručak i konzerva mesnog nareska za doručak ili večeru, a znao sam dobiti i konzervu govedine koja je bila, koliko pamtim, iz Rumunjske.
Gledam na internetu suhi dnevnik obrok američkih vojnika i rastu mi zazubice - da smo tako nešto imali u JNA! A Ameri to ne vole - kraticu MRE (Meal Ready to Eat, obrok spreman za jesti) oni tumače kao Meal Rejected by Enemy (obrok koji neprijatelj odbija jesti Laughing ).

Meal Rejected by Enemy, jedna od varijanti:

E jos kad bih ga probao ...onda bih odma pozeleo onaj nas SDO iz JNA 
Na vrh Go down
Asger
Gušter
Gušter

M(j)esto Hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   21.06.16 15:42

To je malo stariji MRE paket, vidi se po fontu i nacinu printa koji se ponavlja. Kao u svemu ima ljudi koji to vole i koji ne vole. Vecinom ljudi imaju neki meni koji im odgovara jer ipak imaju samo u MRE 24 menija koja se svake godine malo izmjene. Pored MRE paketa jos imaju Long Range Patrol koji je slican, ali laksi i glavno jelo je dehidrirano pa zahtjeva cca pola litre vruce vode da bi se vratilo u normalno stanje, medjutim tako suho i vakumirano je dosta lagano pa te pakete koriste za patrole gdje je svaka tezina bitna. Uz ta dva imaju i FSR koji je First Strike Ration svojevrsni americki jednodnevni paket koji je pun vecinom grickalica i nema glavnog jela kao u MRE i LRP paketu nego su tu neki sendvici. 

Ovo su moji paketi MRE, LRP, Svedski 4800kcal 24 sata (radjen za vojnike u maliju u africi nakon njihovih zaljenja da gube kile, pa su pojacali sa 3600 koliko je standardni na 4800), UN CRP za un vojsku i osoblje halal meni, hrvatski IBO. Jos fale kanadski IMP paketi koji nisu na slici. 

Ovako izgleda kanadski individual meal pack tj IMP, njih imam 4.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Today at 5:26

Na vrh Go down

SDO - suvi dnevni obrok
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 14/16Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next
 Similar topics
-
» SDO - suvi dnevni obrok
» Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?