FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

SDO - suvi dnevni obrok

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-29
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Tue Jun 21, 2016 10:03 am

@Asger (citat):
hrvatski IBO...

U linku je par slika stranih suhih obroka, a ovi hrvatski su stariji, tj. ne znam kako je sad točno.

http://www.index.hr/lajk/poster/164071/sto-jedu-vojske-svijeta

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Tue Jun 21, 2016 10:59 am

@Max Blitz (citat):
@Asger (citat):
hrvatski IBO...
... ne znam kako je sad točno.
Noviji snimak...

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Tue Jun 21, 2016 11:03 am

@Mladjo (citat):
@Stanko1 (citat):
Mi smo u Prizrenu 1973./1974. često dobivali suhi obrok, subotom ili nedjeljom.
Sadržaj je bio lutrija - što te zapadne. U svakom slučaju tri konzerve, po jedna za doručak, ručak i večeru, plus tri slana i dva slatka dvopeka, vrećica instant čaja ili kave, štanga kamena za koji su tvrdili da je prešano voće i bomboni (mi smo to zvali glukoza). Uz to smo dobivali po pola kruha.
Najgori usud za mene je bio da dobijem kombinaciju ovčetina + dvije jetrene paštete jer ne podnosim ni jetru/džigericu ni stoku sitnog zuba. To ne jedem ni u civilu (a jeo sam žablje krakove pa čak i pečenu zmiju, od čega se mnogima diže kosa na glavi). U takvim slučajevima sam nastojao trampiti svoje konzerve za nešto drugo, ili sam se nakrkao na izlasku u grad. Najbolja kombinacija je bila konzerva graha za ručak i konzerva mesnog nareska za doručak ili večeru, a znao sam dobiti i konzervu govedine koja je bila, koliko pamtim, iz Rumunjske.
Gledam na internetu suhi dnevnik obrok američkih vojnika i rastu mi zazubice - da smo tako nešto imali u JNA! A Ameri to ne vole - kraticu MRE (Meal Ready to Eat, obrok spreman za jesti) oni tumače kao Meal Rejected by Enemy (obrok koji neprijatelj odbija jesti Laughing ).

Meal Rejected by Enemy, jedna od varijanti:

E jos kad bih ga probao ...onda bih odma pozeleo onaj nas SDO iz JNA 
I meni se vise dopada SDO iz JNA.

Asger
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2016-06-20
M(j)esto Hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Tue Jun 21, 2016 11:11 am

Max Blitz Imam hrvatski IBO 2 i IBO 3 obrok. Ti si stavio slike malo starije varijante dok su jos unutra bili Rambo keksi, sad su neki dosta bolji krekeri kao oni sto ima za uzeti u dijelu trgovine sa zdravom hranom.

IBO 2

IBO tip 3

Na vrh Go down
https://www.youtube.com/channel/UCPXhFK67W0PpdGJF1xx4Llw
Mladjo
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 230
Član od : 2012-03-31
Dob : 46
M(j)esto Kicevo Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Mon Jun 27, 2016 9:23 am

ovaj nisam jeo i nedajem komentare
Na vrh Go down
jozl52
Džomba
Džomba

Broj komentara : 179
Član od : 2016-09-07
Dob : 64
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Wed Sep 14, 2016 11:01 am

služil sam u našicama sanitet - grobar, u decembru 72 je otišla skoro sva generacija u prekomandu, ja sam ostal u našicama na prijavnici, grrrrrr i vojnici su dobili taj "sdo", toga je bilo po čitavoj kasarni koliko hočeš, a u glavnom je bilo glavno jelo kupus sa ..., mislim sa slaninom, onoga bre sa pasuljče skoro nije bilo, meni je bio kupus fantastičan, pa i kocka šečera i suva šljiva, tog sam imao za dva mjeseca, a kilaža je išla sa 80 na 95, kap...

ps: izvinjavam se svima ako je moje pisanje malo čudno, oprostite ja sam onaj gl. slovenac..., a mogu i onako pravo bre leskovački kao srečko šojić, ono samo sa dva padeži, pa ko da se hebe sa sedam, ...

biah prošlu godinu dvaput bre u srbiju u jošaniču banju...

lp
Na vrh Go down
jozl52
Džomba
Džomba

M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Sat Sep 17, 2016 3:13 pm

AGOR je bio u moje vrijeme 72/73 misija nemoguče, tu sam prviput čuo da je jedna od "najjačih armija" europe imala nešto od hajteka, grijali smo svakojako, koristio sam i karton od SDO-ja, polako sam ložil komadiće kartona na vatricu, tako da se je pasulće - bre i kupusće bar malo zagrijalo... kokice

u nuždi vrag i muve ždere, a najgore je to, što jih mora loviti samm...

da iskoristim ovu priliku: u jednom yu filmu gušteri uče orientisanje na terenu, pa kaže "gušter", ja bi busolu, narednik ili..., kuš "gušteru", ko da da tebi busolu,

jer netko zna iz kojeg filma je ovaj dialog 

lp
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Sat Sep 17, 2016 3:35 pm

@jozl52 (citat):
AGOR je bio u moje vrijeme 72/73 misija nemoguče, tu sam prviput čuo da je jedna od "najjačih armija" europe imala nešto od hajteka, grijali smo svakojako, koristio sam i karton od SDO-ja, polako sam ložil komadiće kartona na vatricu, tako da se je pasulće - bre i kupusće bar malo zagrijalo... kokice

u nuždi vrag i muve ždere, a najgore je to, što jih mora loviti samm...

da iskoristim ovu priliku: u jednom yu filmu gušteri uče orientisanje na terenu, pa kaže "gušter", ja bi busolu, narednik ili..., kuš "gušteru", ko da da tebi busolu,

jer netko zna iz kojeg filma je ovaj dialog 

lp
Mislim da je iz filma (ili serije) "Kiklop".
Tu je i ono detaljno objasnjavanje starjesine ( u filmu - majora) vojnicima o orijentaciji na terenu. Mahovina, pa mahovina... (Odnosi se na temu o starjesinama, na forumu.)

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Sat Sep 17, 2016 4:00 pm

@Jozo Trklja (citat):
Koliko ih je završilo u Lori u moru

Podmorničarima nije za puno zamjerit....

Na vrh Go down
jozl52
Džomba
Džomba

M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Sat Sep 17, 2016 4:07 pm

hvala stari ti si ci car

a naj provala je na kraju nastave o orjentisanju kad "gušter" veli:

ja znam gosn majore

a šta ti znaš, major več do kraja rzpi.kan

MADŽARSKI..., imaš da krepneš, stvarno fantastično....

ma izvini još sam "gušter" pa mi treba neko vreme da skontam kako radi taj forum, učim, učim
učenje je i mora biti "permanentno"...da staviti bi trebal na starješine...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Mon Nov 07, 2016 1:09 pm

Nekad davno u SDO (tip 'A') su bile i cigarete...

Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

Broj komentara : 125
Član od : 2016-04-02

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Wed Nov 16, 2016 6:32 pm

SDO smo dobijali samo kad idemo kući na odsustvo ( mislim da je to bilo umesto " sendviča" ako neko dugo putuje a u stvari smo ga svi dobijali i kao obavezno morali imati u transportnoj vreći kao i četke, imalin, zdravstveni karton....)

A mislim da smo ga obavezno dobijali jednom mesečno iako smo u kasarni jer se tada kuhinja u kasarni generalno prala, čistila..

Ne sećam se da smo u nekim drugim prilikama dobijali, jeli SDO ( čak i na duge terene kuhinja je išla sa nama, tj kuvari a na kračim terenima su nam hranu slali iz kasarne)

Samo znam da sam mrzeo onaj kupus iz konzerve ( a kupus i inače ne volim) a još onako u onoj naranđastoj masti sav slepljen pa još ONAKVOG mirisa brrrrrrrrrrrrr - zamrzoh kupus za ceo život....Al pasulj mi je bio sasvim OK, pa čak i onaj ko kamen tvrd dvopek - ikao nekom zubolim, meni je bio ukusan.

pruženih između nas....
 ... Ostaju nam uvek druže,
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Wed Nov 16, 2016 6:37 pm

Bilo je tu, čini mi se ???, i nešto kao instant čaj  nešto praškasto u silver kesici pa se samo razmuti u vodi pa bude kao čaj, sok ????  Beše li i to ili uobražavam ??????

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Wed Nov 16, 2016 6:56 pm

@slikarB (citat):
SDO smo dobijali samo kad idemo kući na odsustvo ( mislim da je to bilo umesto " sendviča" ako neko dugo putuje a u stvari smo ga svi dobijali i kao obavezno morali imati u transportnoj vreći kao i četke, imalin, zdravstveni karton....)

A mislim da smo ga obavezno dobijali jednom mesečno iako smo u kasarni jer se tada kuhinja u kasarni generalno prala, čistila..

Ne sećam se da smo u nekim drugim prilikama dobijali, jeli SDO ( čak i na duge terene kuhinja je išla sa nama, tj kuvari a na kračim terenima su nam hranu slali iz kasarne)

Samo znam da sam mrzeo onaj kupus iz konzerve ( a kupus i inače ne volim) a još onako u onoj naranđastoj masti sav slepljen pa još ONAKVOG mirisa brrrrrrrrrrrrr - zamrzoh kupus za ceo život....Al pasulj mi je bio sasvim OK, pa čak i onaj ko kamen tvrd dvopek - ikao nekom zubolim, meni je bio ukusan.
Ja sam taj kisjeli kupus volio, narocito nedjeljom, poslije veceri provedene po kaficima. Dobar je bio za razbijanje mamurluka lol!

slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Thu Nov 17, 2016 3:32 am

aha, znači Poručniće, to mu onda došlo i hrana i lek  Smile. Napredna, praktična bila vojska sa tim SDO, kao oni napitci danas 2 u 1 i sl.  Smile

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Thu Nov 17, 2016 10:11 am

@slikarB (citat):
Bilo je tu, čini mi se ???, i nešto kao instant čaj  nešto praškasto u silver kesici pa se samo razmuti u vodi pa bude kao čaj, sok ????  Beše li i to ili uobražavam ??????

BIO je to mnogo dobar caj.nazalost posle vojske  nikad ga vise nisam video ni okusio.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Thu Nov 17, 2016 1:06 pm

@vladimir (citat):
@slikarB (citat):

BIO je to mnogo dobar caj.nazalost posle vojske  nikad ga vise nisam video ni okusio.
Jos kad se u njega iz sanitetske torbe doda dec-dva alkohola.... Laughing
Na vrh Go down
sarics
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2013-11-11
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Thu Nov 17, 2016 3:30 pm

Koliko se sjećam čaj je bio Droga Portorož proizvod
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 857
Član od : 2014-12-20
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Thu Nov 17, 2016 5:21 pm

Marenda u Zadru nije bila loša. Kad god smo išli na poligon Bokanjac, sećam se lepis sokića i čokoladica, kremipan čini mi se, da je proizvođač bila firma iz Valpova u Hrvatskoj, u to doba lepo je radila prehrambene proizvode, zatim behu i napoltanke lepe, a takođe od Agro-komerca Velika Kladuša isto smo jeli slatkiše... Ili je taj Kremipan bio baš iz Kladuše a ne iz Valpova, sad mi stade mozak Smile
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Thu Nov 17, 2016 6:13 pm

@pera84 (citat):
@vladimir (citat):
@slikarB (citat):

Jos kad se u njega iz sanitetske torbe doda dec-dva alkohola.... Laughing
Vladimire, pa to onda nije više bio ćaj - to je onda bio ELIKSIR  Smile

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Sat Nov 19, 2016 6:22 pm

@Max Blitz (citat):
Nekad davno u SDO (tip 'A') su bile i cigarete...

Interesantno. A zna li se kojih godina su uz SDO dobijane te vojničke cigarete. Koja duvanska industrija ih proizvodila? 

Koliko znam iz stranih filmova, pa čak i onih starih, sa vojnom ili ratnom tematikom ( pa i iz II svetskog rata ), neka vojska je čak dobijala i prezervative . ( to je čak i dobra stvar s obzirom na to da željna vojnička duša zna često da padne u iskušenju sa kojekakvim sasvim nepoznatim ženskim čeljadetom   Embarassed )

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Sat Nov 19, 2016 6:36 pm

@slikarB (citat):
Interesantno. A zna li se kojih godina su uz SDO dobijane te vojničke cigarete. Koja duvanska industrija ih proizvodila? 

60-tih i ranije, ali navodno nisu bile za pušit, osim u krajnjoj nuždi, suhe i.... znaju već pušači sto je stara suha cigareta.....
S tim da nisu bile u običnom vojničkom SDO, već ne znam točno, moguće nekom posebnom npr. za podmorničare....

Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Sat Nov 19, 2016 6:43 pm

zato su verovatno i bile samo 5 komada - čisto da ih imaju pri ruci kad se " krizira "

A i to me opet podseća na strane filmove sa tematikom II svetski rat, kad saveznici dođu međ neki napačeni narod pa im dele svoje konzerve hrane, čokoladu, cigarete.

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 857
Član od : 2014-12-20
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Sun Nov 20, 2016 4:29 am

Cigarete u moje doba kao sastav sdo, nije postojao, tako da mi je ovako zanimljivo kad sam video objavu da je to bilo nekad.
Na vrh Go down
jozl52
Džomba
Džomba

M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Sun Nov 20, 2016 4:40 am

slikarb:
to, da so ameriški vojaki hranili civile v zasedenih področjih, ni nič iz "filmov"
to je resnica moj pokojni tast je iz gornjega posočja in to so leta 45 okupirali Američani, kolikor časa so bili v posočju, so imeli domačini vsega na pretek, tudi čokolade, pa "Trumanova jajca", šunka, sir, cigarete camel..., o katerih so lahko prej samo sanjali
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Today at 8:32 am

Na vrh Go down

SDO - suvi dnevni obrok
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 15/16Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Next
 Similar topics
-
» SDO - suvi dnevni obrok
» Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?