FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

SDO - suvi dnevni obrok

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Next
AutorPoruka
Profa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2012-02-19

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   13.05.12 22:59

@KeleOMJ (citat):
Hvala! A sto se tice "cigle" , to je bilo slano jelo,mrvljeni dvopek zamesan sa testom i sirom,peceno u rerni i zbog svog izgleda licilo na ciglu kad je kuvar isece i stavi na tanjir.Inace je bila ukusna... Smile

E ja se sjećam toga jela za koji nismo imali neko ime. "Cigla" - prvi put sam je jeo kada sam bio na regrutaciji u Regrutnom centru u Sarajevu. U vojsci smo je mislim zvali "musaka", iako nije imala nikakve veze sa musakom. "Cigla" - odličan naziv, ali je bila ok za pojesti.
Nikada mi nije bilo jasno od čega se pravi, sada ću moći i umrijeti - i ta misterija je razriješena! Stoga imaš plus od mene.

Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   13.05.12 23:08

Kele....Profo.....spominjete obadvojica..."ciglu".....Sada znamo sta je, ali, jel' to bilo jelo koje je redovno i "zvanicno" bilo u jelovniku, ili ...."onako".... Wink Question ....Ja nisam ni video ni probao....

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   13.05.12 23:15

aleksandar obradovic (citat):
Kele....Profo.....spominjete obadvojica..."ciglu".....Sada znamo sta je, ali, jel' to bilo jelo koje je redovno i "zvanicno" bilo u jelovniku, ili ...."onako".... Wink  Question....Ja nisam ni video ni probao....

Vidi, nemam pojma što je značilo "zvanično". Jeo sam što su mi davali i nisam imao primjedbi. Malo je bilo problema kada su nam 40 dana svaki dan za doručak davali gulaš - što bi vi rekli:"Šta je mnogo, mnogo je!".

Jelo je bilo relativno redovito na jelovniku, mislim, barem kod nas u Tadiji Anušiću u Sinju, svakih 10tak dana. Prilično zasitno i omiljeno kod vojske. Kora je bila tamno smeđe boje, nanosila je čak i na crnu, ovisno o tome koliko zapečena.

Na vrh Go down
KeleOMJ
Gušter
Gušter

Broj komentara : 19
Član od : 2012-05-12

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   13.05.12 23:18

Jeste,bilo je redovno jelo i imalo je svoj strucni naziv koji ja nazalost ne znam.Recimo svi smo jeli "drnč" a to jelo imalo je strucne nazive, "bosanski lonac" ili "vinogradarski krompir".Voleo bih da se javi i neki kuvar,koji bi nam to bolje znao predstaviti...
Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   13.05.12 23:24

aleksandar obradovic (citat):
Boga mi , ja se secam da je za vreme polugodisnje obuke, jedan dan u nedelji bio SDO.Ali snalazili smo se znate vec kako......paketi,kantina ako se stigne na red,a na kraju krajeva napolitanke i pivo........I to cokoladne napolitanke, jer se desavalo da ostanu one sa limunom ,joj sto ne idu uz pivo... Crying or Very sad

Uh pade mi na pamet pred spavanje: Mi smo imali jednom mjesečno SDO. Mislim da me u 15 mjeseci služenja vojske jednom samo zapao rizi bizi kao glavno jelo, ostalo je bio grah i kupus - fenomenalnog okusa. Po završetku obuke, nakon 6 mjeseci, vodio sam sportsku sekciju i imao svoju kancelariju u sklopu vojničkog kluba i -gle čuda - peć!!! Pravi raritet i čudo tehnike u ondašnjem Tadiji Anušiću! Ima jedna sprava a mjerenje kapaciteta pluća - spirometar koja se sastojala od dva metalna cilindra koji su ulazili jedan u drugi i koja je na vrhu gornjega cilindra imala crijevu u koje se puhalo, a onda bi se taj cilindar koji je bio izbaždaren dizao i pokazivao bi zapreminu pluća. E sada dolazi ono najbolje - izvadi se gornji cilindar, u donji se po želji uspe vode, stavi na vruću peć i pustimo da nam se naše konzerve zagriju. Uh kako je to bilo dobro!!!

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   13.05.12 23:26

"Zvanicno",........mnogo je kad tuku.. Profo..... Wink

GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   14.05.12 13:32

Jesi li ti to generacijo, posvađan sa ženom?
Navalio na SDO,prepotučam ti onaj sa skušom i nareskom "Gavrilović"!
Na vrh Go down
KeleOMJ
Gušter
Gušter

Broj komentara : 19
Član od : 2012-05-12

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   14.05.12 13:46

A secate li se onih kocki od susenog voca i onog meda sa kafom koji je bio u tubi?A sira u konzervi? geek
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   14.05.12 13:59

Glavni sastojak kocki sušenog voća je bila šljiva. Smile
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   14.05.12 15:27

Citat :
ZAGORAC
Jesi li ti to generacijo, posvađan sa ženom?
Navalio na SDO,prepotučam ti onaj sa skušom i nareskom "Gavrilović"!

Mir je u kuci generacijo.... Suspect
Uzmem ponekad......"carnex-ov" narezak......istog je kvaliteta kao "gavrilovic", al' je jeftiniji.....nije uvozni Wink Wink Wink
A te susene kocke, od suve sljive, i dan danas mi mirise.......bas je bilo dobro....Med u tubi nisam imao prilike da vidim....
30 godina je proslo od tada... scratch

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   21.05.12 22:19

Dobro da je mir.... Wink
Na vrh Go down
jun91 osijek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 144
Član od : 2011-11-21
M(j)esto subotica

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   22.05.12 8:32

Ja mislim da su u tim voćnim kockama bile i sušene smokve ,ako se dobro sećam......... scratch ,al da su bile dobre to je sigurno Very Happy
Na vrh Go down
madjar
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2012-02-14
Dob : 49
M(j)esto subotica

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.05.12 18:00

te vocne kocke su stvarno imali neke veze sa smokvom,,, ali meni je bilo sumnjivo da su to samo preszovane kostice smokve,,, hi,,,, mada i meni je to bilo ukusno,,, na kraju,,,, jer u pocetku mi to licilo na piljevinu,,,,
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.05.12 21:00

Sve mi je pasalo, osim kupusa sa ovčetinom! No No No
Kupus i očetinu bih mijenjao za bilo što drugo,čak i za onaj čaj sa okusom jabuke! Rolling Eyes cheers
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
Dob : 49
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   26.05.12 22:14

Meni je kupus bio dobar kad se podgreje!
Na vrh Go down
jun91 osijek
Džomba
Džomba

M(j)esto subotica

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   27.05.12 10:17

Ja sam tamo pičio po svemu samo da nebudem gladan.Lažem.....drnč se nije mogao pojesti al da je bilo jestivo i to bi pojeo sigurno Razz
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

Broj komentara : 150
Član od : 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   29.05.12 16:12

Vojsko,šta da ste bili na mome mjestu,ja sam radio kao kuvar u kuhinji a imao sam pristup u četiri komore od kojih je jedna bila za duboko zamrzavanje mesa.Komore su bile otprilike oko tridesetak kvadrata površine.U prvoj komori se nalazila teletina,govedina i junetina,druga komora- svinjetina sa odjeljkom za piletinu,treća komora za mliječne proizvode to je bio jogurt u čašama,povlaka,razne vrste sireva,četvrta komora je bila namijenjena za suhomesnate proizvode.Svaka komora je imala u to vrijeme programator za određivanje temperature u zavisnosti o kojima se vrstama artikala i mesa radi.Imao sam tu privilegiju slobodnog pristupa svim komorama tako da mi je bio raj služiti vojni rok u odnosu na drugu vojsku,moram reći da mi ih je ponekad bilo i žao ali tako je moralo biti.Naravno imao sam i ja privilegovane svoje prijatelje s vana koji su mogli uživati u svim vrstama delicija iz restorana,oni su mene pazili vani a ja njih unutra u restoranu i kuhinji.Pozdrav forumaši Very Happy Very Happy Very Happy

Na vrh Go down
jun91 osijek
Džomba
Džomba

M(j)esto subotica

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   29.05.12 16:30

Fosil koliko si se ugojio u JNA' Razz Razz ja bi stotku tuko sigurno bom bom
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   17.07.12 20:51

E dobro ti je pitanje,samo ne znam da li ćeš mi vjerovati ako ti iskreno odgovorim.U vojsku sam došao kao srednja kategorija od svojih osamdest kilograma i 180 cm visine.Za vrijeme obuke prva tri mjeseca se nisam ništa posebno po tom pitanju promijenio imao sam čak par kilograma manje,valjda je promjena civilni-vojni život na mene imala uticala.Kada sam završio obuku i prekomandovan iz Ljubljane u Celje onda je za mene započeo novi život.imao sam sve što sam mogao zamisliti od hrane,pića i naravno vojne garderobe pošto smo mi kuvari i magacioneri bili u dobrim odnosima,naravno preovladavao je obostrani interes,oni dobiju dobru klopu a mi najbolju garderobešto sam mogao zamisliti u onim uvjetima mog vojnikovanja, mi kuvarii mogli smo ući u magacin te birati što nam je najbolje pristajalo za obući.Da ti odgovorim na pitanje iz vojske sam došao kući sa stotinu-dva kilograma i moji se nisu mogli načuditi šta se to meni dogodilo.Ali eto dolaskom kući i sa novim obavezama vratio sam se na svoju staru kilažu,no vrijeme čini svoje sada se opet bližim svome rekordu. hahha...pozdrav svima! Very Happy

Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   20.07.12 11:04

U Velesu smo 82" imali bonove,ništa od "repete",a bogami ni od viška kilograma!
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   20.07.12 11:59

E da smo imali prigode da se upoznamo u vojsci,ti bi uživao kao mali bog.i
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   20.07.12 12:35

Kada je u pitanju suhi dnevni obrok,sjećam se da je u mojoj vojarni obavezno bilo jednom tjedno konzumiranje tkzv.SDO.,to je bilo uvijek sredinom tjedna-srijedom i tada se nije kuvala hrana a razlog je bio što se kuhinja morala generalno čistiti i dezinficirati radi samog zdravlja vojnika i higijene koja je morala biti na nivou.No dogodio se i jedan peh kada su nam iz jednog vojnog magacina koji se nalazio van vojarne u kome je bila uskladištena hrana za vojsku,dovezene konzerve za SDO gdje na istim nije bilo etiketa, vjerovatno su spale od dugog stajanja u magacinu a vojnici magacioneri koji su vršili selekciju i otpremanje te vrste robe nisu vodili računa šta se nalazi u tim konzervama.Oni su pretpostavili da je grah sa mesom no međutim mi u kuhinji smo imali običaj da u kaznovima koji su na paru ugrijemo u vreloj vodi konzerve te ih tako dijelimo vojci na trpezarijskoj liniji za vrijeme objeda-ručka.Prije podjele slučajno smo otvorili jednu konzervu da provjerimo sadržaj u istoj gdje smo ustanovili da se radi o konzervama koje su se nosile na karaule i njima hranili psi.Znate dobro kakve bi sankcije bile da su kojem slučajem oficiri otkrili šta se događa u kuhinji,bilo bi i pritvora i još kojekakvih kaznenih sankcija.Na brzaka smo zamijenili konzerve ispravnim za ljudsku ishranu tako da je sve prošlo u najboljem redu. Very Happy Možda vam djeluje nestvarno ali i takve stvari se događaju !

Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   21.07.12 9:27

@FOSIL (citat):
E da smo imali prigode da se upoznamo u vojsci,ti bi uživao kao mali bog.i

Nadoknadio sam si ja to na karauli,doduše bez viška kilograma!
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   27.07.12 19:24

@pelister1 (citat):
Za srecu to sam  jeo samo jednom kad sam sluzio u Vranju - bili smo na vezbu u okolini Kumanova nekoliko dana i samo jednom su nam dali SDO , ostale dane kuvali su nam rucak u pokretnoj kantini . Unutra u  SDO  je bilo rizi bizi konzerva , one bombone cedevita , glikoza , caj od sipaka u prahu (ono u jednoj kesici , u drugoj kesici je bio secer) , onaj hleb u obliku keramike , konzerva mlevene ribe sa povrcem (ne kao na slici sardina! ) a secam se da je bilo soli u oblika pilule ...

Pasulj i rizi-bizi su bili premija, a kiseli kupus sa ovcetinom nisam jeo, trampio sam ga uvek za nesto drugo. Najbolje po meni u citavom SDO-u je bio topljeni sir, rado sam davao bilo sta za konzervu tog sira. Tvrde bonbone, vocne kocke i caj su mogli da prodju. Relativno cesto sam ga jeo pri kraju vojnog roka kad su vec otpocela ratna dejstva.

Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   27.07.12 21:27

Pakovanja u kutijama u kojima su se nalazile konzerve raznih sadržaja nisu ništa osim da su bile ratne vojne rezerve,ikada se bližilo vrijeme isteka rokova koji su zadavani po ratnom vojnom pravilniku,vojska je otpakivala te iste kutije i sortirala konzereve po vrstama nakon čega su se one dijelile vojsi kao suhi obroci.Osobno nisam volio te konzerve pošto sam znao iz prve ruke da su bile veoma stare i kako neki vojnici kažu da su pronalazili konzerve starije od njih samih donekle su i u pravu jer sam i ja prigodom prepakivanja istih pronalazio veoma stare datume.Sjetite se samo onih zaštitinih injekcija koje smo dobijali baš zbog toga da imamo zaštitu od trovanja hranom iz konzervi.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: SDO - suvi dnevni obrok   Today at 6:47

Na vrh Go down

SDO - suvi dnevni obrok
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/16Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Next
 Similar topics
-
» SDO - suvi dnevni obrok
» Kakav je bio život u kasarni početkom 90ih?