FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Trubni znaci JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   11.03.12 5:54

Prvih mjeseci mog roka u Backoj Topoli, bio je razglas a onda je dosao guster, trubac, pa smo slusali "in live". I spustanje i dizanje zastave. Svirao je i svako jutro pored prijavnice kad straza predaje raport komandantu. Ili ja nemam sluha, ili nije ni on bio bas Miles Davis, al' jebemu oca, meni je svaka njegova svirka zvucala isto. Laughing
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   21.04.13 15:13

Od svih truba mislim da je za gustera bila najdraza ona koja oznacava povecerje i stvarno uspavljuje i opusta dok su ove ostale djelovale optereceno ali moralo je tako biti ne zalim.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   21.04.13 15:35

aleksandar obradovic (citat):
...

Nadjoh sve ali truba za uzbunu , nema pa nema.......racunajte da onda i nemamo uzbune... Wink

Kako da to postavim sa svog kompjutera na forum?
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   21.04.13 15:44

Ovde se mogu naći svi znaci (uključujući i Uzbunu):

http://extratorrent.com/download/2908019/trubni+znaci+iz+JNA.torrent
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   22.04.13 15:51

Zaslugom clana Zastavnik, koji mi je poslao nedostajuce trubne znake, skupili smo ih sve na jedno mesto, tj. uklopili u jedan zapis...

obelezio sam znacenje svakog trubnog znaka...

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   22.04.13 17:28

Lepo uklopljeno i poredano, ali moglo je povečerje na kraju, pa posle njega uzbuna Wink
U Sarajevu u školi, zvučni stub mi je bio ispod prozora i to onaj veliki sa 8 zvučnika.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   22.04.13 17:48

@zastavnik (citat):
Lepo uklopljeno i poredano, ali moglo je povečerje na kraju, pa posle njega uzbuna Wink
U Sarajevu u školi, zvučni stub mi je bio ispod prozora i to onaj veliki sa 8 zvučnika.

Sto neki zemljaci ovde u Svedsku kazu (od Moravu), Lele kuku... Smile
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   23.04.13 20:15

E tko nije barem jedanput zaželio sasuti jedan okvir iz AP prema zvučniku. lumpovanje

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   24.04.13 21:08

Pitanje jedno za bivse starjesine JNA a u vezi trubnih znakova.Da li su se od 45 godine pa do 92 godine trubni znaci mijenjali ili je ista ostala sve te godine.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   25.04.13 10:27

@semsudin (citat):
Pitanje jedno za bivse starjesine JNA a u vezi trubnih znakova.Da li su se od 45 godine pa do 92 godine trubni znaci mijenjali ili je ista ostala sve te godine.

Druže Šemso, kao prvo čestitam ti na znački Primernog vojnika i još više na kulturnom , razumljivom, odmerenom i iznad svega iskrenom pisanju o svojim doživljajima sa služenja JNA.
Nadam se da se nećeš ljutiti zbog "skraćivanja" imena.

Eto ja bio aktivan, a ne umem tačno da odgovorim na tvoje pitanje. Počeo sam službu 1978. godine i tada je još postojao vojnik- trubač. Ovde su već opisani talenti i sposobnosti tih trubača. Nisam 100% siguran, ali mislim da su trubni znaci koje smo ovde čuli uvedeni početkom 1980. godine, kao jedinstveni za JNA .?
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   25.04.13 15:17

Znam da sam ih '79 slušao na zvučniku ispod prozora, možda su '80 zvanično određeni kao jedinstveni.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   25.04.13 21:15

Zahvaljujem se na cestitkama druze zastavnice i zelim i vama da se ugodno osjecate na forumu skupa sa nama bivsim pripadnicima JNA.Pa i moj komandir zadnja 3 mjeseca je bio zastavnik Sarac sa kojim smo se lijepo slagali i od kojeg sam na kraju i 7 dana nagradnog dobio.Sto se tice pisanja cestitke idu momcima i moderatorima koji nadju dobre teme a ticu se zivota unutar kasarne JNA.Po mojem misljenju mozda bi bilo bolje da nema nadimaka nego stvarna imena vojnika i starjesina na forumu.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   25.04.13 22:29

@East&West (citat):
@semsudin (citat):

Druže Šemso, kao prvo čestitam ti na znački Primernog vojnika i još više na kulturnom , razumljivom, odmerenom i iznad svega iskrenom pisanju o svojim doživljajima sa služenja JNA.
Nadam se da se nećeš ljutiti zbog "skraćivanja" imena.

Eto ja bio aktivan, a ne umem tačno da odgovorim na tvoje pitanje. Počeo sam službu 1978. godine i tada je još postojao vojnik- trubač. Ovde su već opisani talenti i sposobnosti tih trubača. Nisam 100% siguran, ali mislim da su trubni znaci koje smo ovde čuli uvedeni početkom 1980. godine, kao jedinstveni za JNA .?

Slažem se sa napisanim jer kad sam ja bio stažista u Nišu dio "sadašnjih " trubnih znakova se razlikuje. i mi smo imali vojnika trubača koji je bio smješten u sobici pored dežurnog oficira kao što sam prije rekao. U ovdje predstavljenim znacima nisam se susreo sa nekima koji su u moje vrijeme postojali. Recimo "Zbor dežurnih" kojim dežurni oficir poziva sve dežurne bataljona da bi im izdao neke važnije zadaće, jutarnji ulazak k-danta kasarne na posao, tjedna smjena stare i nove straže. Uzbuna, Ustajanje i Povečerje su bili za nijansu drugačiji.

Desetar
Desetar

Broj komentara : 280
Član od : 2013-03-09
Dob : 56
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   25.04.13 22:35

I dandanas mi je ostala ta truba u sjećanju i mogao bih ponoviti svaki ton, nažalost nemam muzičku naobrazbu, pa nemogu podijeliti s vama. 1976 je u Lori bio stari razarač Split i na njemu je bio trubač. Išao je dežurni oficir, trubač i počasni vod(mislim 4 mornara) Cigo trubač je svirao , a mornari su u pola glasa pjevali "Je..m ti sestru u p...u ja" Dizao se signal "paragraf" (žuto-crveni) a na svim ostalim brodovima izvršni (crveno-bijeli) Kad su došli do jarbola, na znak zviždaljke, bilo je slijedeće: na brodovima su se palila lučka svjetla, izvršni i paragraf su išli dolje, na svim brodovima su se spuštale zastave, i sviralo se povečerje i to trubom. Koliko se sjećam, kad je Split otegljen u Pulu, više nije bilo ni trubača.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18499
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   26.04.13 0:41

@Minolovac (citat):
I dandanas mi je ostala ta truba u sjećanju i mogao bih ponoviti svaki ton, nažalost nemam muzičku naobrazbu, pa nemogu podijeliti s vama. 1976 je u Lori bio stari razarač Split i na njemu je bio trubač. Išao je dežurni oficir, trubač i počasni vod(mislim 4 mornara) Cigo trubač je svirao , a mornari su u pola glasa pjevali "Je..m ti sestru u p...u ja" Dizao se signal "paragraf" (žuto-crveni) a na svim ostalim brodovima izvršni (crveno-bijeli) Kad su došli do jarbola, na znak zviždaljke, bilo je slijedeće: na brodovima su se palila lučka svjetla, izvršni i paragraf su išli dolje, na svim brodovima su se spuštale zastave, i sviralo se povečerje i to trubom. Koliko se sjećam, kad je Split otegljen u Pulu, više nije bilo ni trubača.

Kako to da je Cigo bio trubač? Shocked Very Happy

Imao je i PČ-179 u Kumboru trubača 1987., i vjerojatno je postupak bio ovakav kako si opisao, ali se toga više ne sjećam jer tad nisam na to obraćao pažnju. Trubio je onda njihov za sve brodove okolo.
Nije bio rijetko da na barkasama BMT i ČM-ovima ostanu zastave cijelu noć, jer bi ih mi zaboravili skinut! Very Happy
A koji put bismo plovili bez zastave jer bi je zaboravili stavit. Cool
Ah, koja su to lijepa vremena bila. Very Happy

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   26.04.13 0:51

@Max Blitz (citat):

Nije bio rijetko da na barkasama BMT i ČM-ovima ostanu zastave cijelu noć, jer bi ih mi zaboravili skinut! Very Happy
A koji put bismo plovili bez zastave jer bi je zaboravili stavit. Cool
Dobro je da je bar barkasa noću ostajala vezana u kasarni. lol!
Ili možda nije. Shocked
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   26.04.13 0:58

@Stazio (citat):
Dobro je da je bar barkasa noću ostajala vezana u kasarni.
Ili možda nije. Shocked

Znalo je bit i noćnih vožnji!
A zastava je trebala vijorit i noću ako brod plovi!
Tako smo rekli kapetanu korvete (s drugog broda) jer je nešto prigovarao zašto je zastava na brodu nakon povečerja, da imamo vožnju uskoro... Very Happy
I tako bi se na to izvlačili.
Ma skidali bi je uglavnom, ali je trebalo prohodat do broda za tu svrhu..... ako nismo bili na njemu. Very Happy

Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   26.04.13 3:38

@Max Blitz (citat):
Kako to da je Cigo bio trubač? Shocked Very Happy

pa rodjeni su s trubom...

i kod mene je svaki trubac bio Vranje Leskovac Bujanovac...tamnijeg tena

poslednji koga se secam, svirao je trubu na terenu (kasarna se renovirala, a i sportske igre su bile pa je vojska logorovala u okolini grada Maribora) ; imao je istetoviran nadimak JOCA, a negde je imao u dzepu zapisano ime i prezime da bi se brze potpisao gledajuci i prepisujuci....ali je zato svirao trubu bez ventila najbolje na svetu Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   26.04.13 3:42

@Kemo Specijalac (citat):
pa rodjeni su s trubom...

i kod mene je svaki trubac bio Vranje Leskovac Bujanovac...tamnijeg tena

poslednji koga se secam, svirao je trubu na terenu (kasarna se renovirala, a i sportske igre su bile pa je vojska logorovala u okolini grada Maribora) ; imao je istetoviran nadimak JOCA, a negde je imao u dzepu zapisano ime i prezime da bi se brze potpisao gledajuci i prepisujuci....ali je zato svirao trubu bez ventila najbolje na svetu Smile

Znam ovo Kemo, šalio sam se! Exclamation

Ipak, anegdota ti je prava! Very Happy

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   26.04.13 17:03

Citam gore od kolege staze koji je bio u Nisu da se je melodija razlikovala od ovi navedenih.Ja sam 86/87 bio u LJubljani a zatim u prekomandi 20 kilometara od Nisa Prokuplje i siguran sam da je sve bilo isto ali bez klasicnog trubaca i pustano je sa razglasa.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   26.04.13 22:27

@semsudin (citat):
Citam gore od kolege staze koji je bio u Nisu da se je melodija razlikovala od ovi navedenih.Ja sam 86/87 bio u LJubljani a zatim u prekomandi 20 kilometara od Nisa Prokuplje i siguran sam da je sve bilo isto ali bez klasicnog trubaca i pustano je sa razglasa.

Ja govorim o 1972/1973. A ako si čitao cijeli post onda si mogao primjetiti da je to odgovor sa citatom na post E&W koji je spomenuo kako misli da su jedinstveni znaci uvedeni 1980.

Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   02.05.13 14:50

Bio jedan Slovenac u jednoj od jedinica u kasarni Jaska 1970 g. Posle obuke pitaju , da li ko šta svira , da naprave orkestar sa Montenom. On onako skromno kaže da trubu. Donijeli su mu je starci i neznam , dal je uopće svirao u orkestru , jer mu nije bio baš u krvi 7/8 takt. Al jednom smo ga nagovorili , da ide svirati Tišinu , onu od Zlatka Dojmića , prije toga zaustavljajući Cigota sa trubom , na putu ka mjestu svirke. Kad je poćeo da svira , isto onako ko kad je Montgomery Clif svirao u "Odavde do vječnosti " Vojska se je i probudila i otvarali su se prozori , da se čuje taj zvuk , i to mi je bio bar meni jedini onaj osječaj , da sam kao u svojoj kući doma . To je ponovio još par puta , jer je Cigo sada znao , da može prepustiti povećerje boljem od sebe.

čato: komentar modifikovan dana: 02.05.13 15:10; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   02.05.13 14:53

@čato (citat):
Tišinu , onu od Zlatka Dojmića
Marijan Domić

Čato odoh ubiti oko 760 sekundi Wink

čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   02.05.13 15:01

E baš se mislio ,kako se zvao taj trubać , koji je snimio Tišinu i melodiju po Italijanskoj priredbi i trubaću, koja je drukćija od Tišine od USA Army. USA melodija ide samo po tonovima , za koje ti i na normalnoj trubi ne treba pritiskati ventile, nego ta 4 tona dižeš samo sa usnama . Za one koji imaju neki dječji instrument u kući. G, C, G, C, i E1 kad se ide nadole pa G1, pa E1, C, i G.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   01.04.14 5:19

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Trubni znaci JNA   Today at 9:35

Na vrh Go down

Trubni znaci JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Trubni znaci JNA
» Drnč vojnički
» MRTVA STRAŽA, STRAŽA, SMJENA STRAŽE... i sl.
» Kazne u JNA