FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Sećate li se vojničkog pasulja?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
ppsupercop
Džomba
Džomba

Broj komentara : 130
Član od : 2009-05-04
Dob : 63
M(j)esto kraljevo

KomentarNaslov komentara: Sećate li se vojničkog pasulja?   08.06.09 21:53

Vojnički pasulj,ima li šta bolje?Ima,vojnički pasulj na terenu.Sediš gde se snađeš,žongliraš sa porcijom,paziša na poklopac od iste gde si stavio salatu ili meso,kidaš hleb/kruh od četvrtine koju dobiješ.Milina.
Ili kad se jedinice rotiraju u redosledu za ručak(u većim kasarnama)pa onda čekaš u redu,a neko zabrinuto gunđa,,da oni ****** iz pešadije
(ili bilo koje susedne jedinice)ne pojedu sav pasulj.
Kuvam ga subotom kod kuće po JNA normativu i recepturi,jedem ga sa drugovima koji su služili JNA,tu je i plastično posuđe-identično onom iz
trpezarije,tu su poslužavnici,tu je sve-i nšta nije tu.Pustim i muziku iz našeg vremena,ima tu i koračnica,ali....Nema još 786-oro ljudi za stolom,
(samo nas četvorica)nema ,,Prijatno junska,prijatno NAJSTARIJA''i nemamo više one godine....Drugovi,vojnici,svi smo najstarija,PRIJATNO!

Na vrh Go down
13libero
Gušter
Gušter

Broj komentara : 30
Član od : 2009-05-19
Dob : 50
M(j)esto Cetinje - Budva

KomentarNaslov komentara: 13libero   10.06.09 9:14

Prvo , vas je četvorica, a ja neman nikoga, pa si u prednosti!
Drugo, ima li šanse da ovdje napišeš recept za vojnički pasulj, jer bih želio da ga i ja počnem spremati, da i moja porodica pojede čuveni vojnički pasulj...

Pozzzzzzzzzzzzzzzzzz...........................
Na vrh Go down
gardist
Gušter
Gušter

Broj komentara : 61
M(j)esto RS

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   10.06.09 9:52

ako neko želi imam knjigu recepture u JNA,pa da okačim link
Na vrh Go down
13libero
Gušter
Gušter

Broj komentara : 30
M(j)esto Cetinje - Budva

KomentarNaslov komentara: 13libero   10.06.09 12:17

Naravno, što se čeka!!!

Postupi po naređenju, a onda si ostav!!!

Wink
Na vrh Go down
gardist
Gušter
Gušter

M(j)esto RS

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   10.06.09 14:11

Na vrh Go down
roker
Gušter
Gušter

Broj komentara : 64
Član od : 2009-06-09
Dob : 49
M(j)esto St.Gallen/CH, Modrica/BiH (RS)

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   10.06.09 14:42

e buraz ako ima jos recept u ovoj knjigi za onu kiselu ribu i krompir salatu sto je bila cijelu zimu za veceru, ima da bude vrhunac... lol!

hvala za link, vec skidam!
Na vrh Go down
ppsupercop
Džomba
Džomba

M(j)esto kraljevo

KomentarNaslov komentara: recept za vojnički pasulj za Libera i ostale ljubitelje   10.06.09 17:45

U vojnički pasulj idu sledeće namirnice:
-Pasulj beli,srednje veličine(u Srbiji zvani ,,Gradištanac'') 120gr.po porciji,
-Slanina,suva,šarena,po JNA normi debljine 5,5-6,5cm(ne panceta,ne hamburška)60gr.po porciji,
-Meso juneće,kao za gulaš(ne sme biti suvo,mora da se topi u ustima kad se skuva,zato je važno da bude od sočnog komada)60gr.po porciji
-Luk crni(u JNA često korišten suvi,ide 3xmanje nego svežeg)pola glavice srednje veličine po porciji,najbolji tzv.,,pogačar''(spljošten ne okrugao kao jabuka)
-Luk beli,1/4 češnja po porciji,
-Šargarepa/mrkva kom.1 na svakih 10-12 porcija
-Peršun sveži ili sušeni,kašika seckanog svežeg na 5-6 porcija,sušenog 3x manje,
-Mlevena crvena paprika slatka,supena kašika puna na svakih 10-12 porcija,
-Mlevena crvena paprika ljuta,po ukusu,po principu ,,što južnije to više''
-Biber,crni,mleveni,
-Začin suvi,da ne reklamiramo proizvođače,
-Paradajz pire,na 10-12 porcija 3 pune jelovne kašike,
-Pšenično brašno,belo,na 10-12 porcija 1 puna jelovna/supena kašika.
Za dan jedinice kad su dolazili gosti iz mesta i omladina(a bogami i omladinke)dodaje se kobasica,domaća,sušena,ljuta(u tom slučaju se količina mlevene paprike ljute i slatke reducira)
Priprema:
Meso,slanina,crni luk,deo belog luka(pola količine b.luka)se stavi u posudu da se prži i to prvo slanina,pa kad pusti masnoću,doda se meso i kobasice(kad se pasulj pojačava zbog utiska na goste)pa luk isečen na rebarca a beli iseckan sitno,šargarepa/mrkva narendana/kosana sitno.
U slučaju da je slanina bila baaaaš suva(JNA normativ)doda se malo jestivog ulja,doda se biber.
U drugu posudu se stavi pasulj,nalije hladnom vodom i pusti se da proključa nekih 10 min dok ne počne da bubri(tzv.,,deprdovanje'' istog)
U svim ovim dosadašnjim fazama je NAJSTROŽIJE ZABRANJENO svako učešće žena osim u ljuštenju luka i šargarepe,pranju dosad zaprljanog posuđa i pribora,kuvanja kafe,donošenja hladnog piva-znači pomoćne radnje jer kao i vojska,ovo su muška posla.
Kad je meso skoro mekano(otprilike na 2/3 pa da se topi u ustima)doda se oceđen i ,,deprdovan''pasulj,doda se suvi začin,paradajz pire(jedna
se jelovna/supena kašika ostavi za zapršku)i nalije hladnom vodom.Najbolje je da pasulj nadalje ne ključa nego samo da lagano vri,znači na
umereno jaku temperaturu kuvanja.
Kad je pasulj gotov,zrna se raspadaju,tečnost se zgusnula,pravi se:
Zaprška:
Na malo ulja se stavi kašika brašna da se prži dok se ne oboji u tamno smeđu,doda se kašika slatke mlevene paprike,kad to sve dobije tamnocrvenu boju doda se ona jedna kašika paradajz pirea,promeša i nalije u pasulj.
Posle 5-10 min.pasulj se sklanja sa vatre/šporeta/štednjaka.Ona ostala količina belog luka sitno iseckanog sa peršunom iseckanim se pospe
po površini,sud se poklopi,pasulj je gotov.
Hleb-integralni,salata kupus sveži ili kiseli,može paprika sa belim lukom ili paradajz salata.
Opasno je piti posle toga vodu,preporučuje se pivo.
Drugovi vojnici prijatno!

Na vrh Go down
gardist
Gušter
Gušter

M(j)esto RS

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   10.06.09 19:04

(U svim ovim dosadašnjim fazama je NAJSTROŽIJE ZABRANJENO svako učešće žena osim u ljuštenju luka i šargarepe,pranju dosad zaprljanog posuđa i pribora,kuvanja kafe,donošenja hladnog piva-znači pomoćne radnje jer kao i vojska,ovo su muška posla.)

Laughing Laughing VRLO DOBRO NAPISANO
Na vrh Go down
ppsupercop
Džomba
Džomba

M(j)esto kraljevo

KomentarNaslov komentara: vojnički pasulj i žene   10.06.09 20:24

Vojnički pasulj i žene?Ili ima se zaista sviđa ili im se (iz nekog razloga)ne sviđa,ali nema ravnodušnih.
U svakom slučaju njihovo prisustvo je poželjno,bilo kao pomoćna radna snaga,bilo kao podrška,ma kako god....
Najbolji deo je,posle likvidacije poslednjeg ostatka pasulja iz lonca(nikad ne spremam u manjem od 10 lit.)kad započnu vojničke priče,normalno uz korišćenje vojničkog rečnika njima slabo poznatog a ni tema im baš nije interesantna, kad sledi njihovo povlačenje ka
sudoperi gde krenu da otklanjaju štetu nastalu korišćenjem kuhinje,posuđa i pribora....Lukavo a?
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   11.06.09 17:16

Nisam to jeo! Zadovoljio bih se juhom i kruhom, sreca pa je se kruh mogao jesti po zelji, koliko si htio, inace bih skapao od gladi...
Na vrh Go down
roker
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   11.06.09 17:38

ppsupercop pa sto bolan ono onako sve natenane ispisa, pa ja ti boziji covece dnevno po tri puta procitam ovaj tvoj recept, svaki put ogladnim ko konj citajuci ga Very Happy
Na vrh Go down
antote
Džomba
Džomba

Broj komentara : 115
Član od : 2009-05-03
M(j)esto SLO

KomentarNaslov komentara: pasulj   11.06.09 18:27

Jebiga, supercopu affraid i ja ogladnim ...
To je nešto najbolje ...
I uloga žena je odlično napisana. Bravo!!!
Na vrh Go down
roker
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   11.06.09 18:32

Pa kad neko kaze da se bez zena danas moze lol! lol! lol!
Na vrh Go down
ppsupercop
Džomba
Džomba

M(j)esto kraljevo

KomentarNaslov komentara: sećate li se vojničkog pasulja   11.06.09 19:34

@Marduk (citat):
Nisam to jeo! Zadovoljio bih se juhom i kruhom, sreca pa je se kruh mogao jesti po zelji, koliko si htio, inace bih skapao od gladi...
Za Marduka:Ako te put nanese u Beograd vodim te na riblju/teleću/jagnjeću/pileću čorbu/juhu(supu)po tvom izboru!
Hleb/kruh će biti iz starinske pekare pečen na drva,ručno mešen.
(čorba=supa na steroidima) Ostalo sledi po konzumiranju juhe/supe-ili čorbe.
Na vrh Go down
ppsupercop
Džomba
Džomba

M(j)esto kraljevo

KomentarNaslov komentara: sećate li se vojničkog pasulja?   11.06.09 19:41

@roker (citat):
ppsupercop pa sto bolan ono onako sve natenane ispisa, pa ja ti boziji covece dnevno po tri puta procitam ovaj tvoj recept, svaki put ogladnim ko konj citajuci ga Very Happy
Koliko se sećam nije baš tako daleko doći iz Modriče u Bgd(skoro svakog vikenda bežao kući)u Bgd te vodim na jedno od bar stotinu mesta gde se kuva vojnićki pasulj-negde ga još služe u manjerkama!ako ti se posreći da si u Bgd za vikend,mogu da ti održim jednu pokaznu vežbu
sa praktičnim izvođenjem-da skuvamo zajedno jedan lončić od 10 lit.
Na vrh Go down
ppsupercop
Džomba
Džomba

M(j)esto kraljevo

KomentarNaslov komentara: sećate li se vojničkog pasulja?   11.06.09 19:49

@antote (citat):
To je nešto najbolje ...
Antote,u čemu je problem?Kad ogladniš,a ti polako po receptu,ostalo važi kao i za Rokera s tim što je od Kranja malo dalje(jbg.ne leti više Adria)pa ako pođeš na pokaznu vežbu nemoj da kasniš-pođi na vreme da ne bude prekorednih i ribanja!
Što se tiče žena,s njima je brate najlepše u spavaćim prostorijama!
Na vrh Go down
roker
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   12.06.09 6:44

@ppsupercop (citat):
@roker (citat):
Koliko se sećam nije baš tako daleko doći iz Modriče u Bgd(skoro svakog vikenda bežao kući)u Bgd te vodim na jedno od bar stotinu mesta gde se kuva vojnićki pasulj-negde ga još služe u manjerkama!ako ti se posreći da si u Bgd za vikend,mogu da ti održim jednu pokaznu vežbu

Jooj buraz, kako bi samo rado doso, ali jebiga zivim u Svajcarskoj, u Modrici sam samo za godisnji, iako sam skoro svake godine zbog necega u BG, ali hvala za poziv i nikad se nezna Very Happy

Na vrh Go down
ppsupercop
Džomba
Džomba

M(j)esto kraljevo

KomentarNaslov komentara: se]ate li se vojničkog pasulja?   12.06.09 7:59

@roker (citat):
@ppsupercop (citat):
@roker (citat):

Jooj buraz, kako bi samo rado doso, ali jebiga zivim u Svajcarskoj, u Modrici sam samo za godisnji, iako sam skoro svake godine zbog necega u BG, ali hvala za poziv i nikad se nezna Very Happy
Kad bude ta,,skoro svaka godina''ti se javi,a pasulja će se svakako naći!

Na vrh Go down
antote
Džomba
Džomba

M(j)esto SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   12.06.09 18:59

@ppsupercop (citat):
@antote (citat):
To je nešto najbolje ...
Antote,u čemu je problem?Kad ogladniš,a ti polako po receptu,ostalo važi kao i za Rokera s tim što je od Kranja malo dalje(jbg.ne leti više Adria)pa ako pođeš na pokaznu vežbu nemoj da kasniš-pođi na vreme da ne bude prekorednih i ribanja!

Več dugo razmišljam o poseti BG - voleo bih to naparviti na onaj pravi način - VOZOM - koji je davne 85 polazio u 01:00 iz Kranja i stigao oko 11:00 u BG. Na vozu se uvek našlo neko društvo (vojnici ili civili, pa se popričalo, i "malo" i popilo - prvo TUBORG na vozu a posle nešto beogradsko oko želejzničke stanice.
Ovog vikenda ne mou na pokaznu vežbu, možda preko leta ... molim drugove, da mi dodele milu kaznu (ribanje, redarstvo, ...???)
Hvala i puno pozdrava alien

Na vrh Go down
ppsupercop
Džomba
Džomba

M(j)esto kraljevo

KomentarNaslov komentara: sećate li se vojničkog pasulja?   13.06.09 7:02

@antote (citat):
@ppsupercop (citat):
@antote (citat):
To je nešto najbolje ...

Več dugo razmišljam o poseti BG - voleo bih to naparviti na onaj pravi način - VOZOM - koji je davne 85 polazio u 01:00 iz Kranja i stigao oko 11:00 u BG. Na vozu se uvek našlo neko društvo (vojnici ili civili, pa se popričalo, i "malo" i popilo - prvo TUBORG na vozu a posle nešto beogradsko oko želejzničke stanice.
Ovog vikenda ne mou na pokaznu vežbu, možda preko leta ... molim drugove, da mi dodele milu kaznu (ribanje, redarstvo, ...???)
Hvala i puno pozdrava alien
Dobro došao u Beograd!
Kažnjen si:požarstvo kod gajbe sa hladnim pivom 3 prekoredne sa pravom konzumiranja poverenih MTS,što se tiče voza vratićeš se u regrutske dane,kod nas se vozovi od tog vremena nisu puno promenili,jedino će na Bgd.žel.st.biti Bg pivo umesto BIP-a,

Na vrh Go down
antote
Džomba
Džomba

M(j)esto SLO

KomentarNaslov komentara: požarstvo   13.06.09 16:47

Hvala ppsupercopu za primerenu kaznu.

Da mene staviš u požarstvo kod hladne pive isto je kao dati vuku da čuva ovce Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Pa vidim, ideš i u planine - kad mi dolaziš na Triglav?

Pozdrav!! cheers
Na vrh Go down
ppsupercop
Džomba
Džomba

M(j)esto kraljevo

KomentarNaslov komentara: sećate li se vojničkog pasulja?   14.06.09 7:25

@antote (citat):
Hvala ppsupercopu za primerenu kaznu.

Da mene staviš u požarstvo kod hladne pive isto je kao dati vuku da čuva ovce Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Pa vidim, ideš i u planine - kad mi dolaziš na Triglav?

Pozdrav!! cheers
Kad budeš na požarstvu,prvo ćemo otpisati u rashod tebi neophodnu količinu hladnog piva da bi mogao da nesmetano čuvati poverni ubojni
materijal(obrasci JNA MP 20a i LIP-1 i LIP-2)a i toalet blizu!
Hvala za poziv na Triglav,prvo ćemo obaviti kod mene bazne pripreme i planirati logistiku za taj poduhvat! bio sam u Lescu,Begunju,Šobecu,Vrbi,podseti me jeli u Vrbi rodna kuća Franca Prešerna,tu u jednoj maloj gostioni su imali doobar merlot a i mojca je
bila još bolja a meni tad tek 17!

Na vrh Go down
antote
Džomba
Džomba

M(j)esto SLO

KomentarNaslov komentara: požarstvo   14.06.09 22:02

E vako požarstvo moglo bi da prođe (i prekoredno 3 puta).

Pa ti poznaješ Gorenjsku - tačno, u Vrbi je rođen Franci Prešeren. Verujem i da je Mojca bila u redu - šta misliš, kakva je danas? Smile

Vidim da si ozbiljni alpinista - VAŽI za bazne pripreme i logistiku, naravno!

Puno pozdrava alien
Na vrh Go down
ppsupercop
Džomba
Džomba

M(j)esto kraljevo

KomentarNaslov komentara: sećate li se vojničkog pasulja?   15.06.09 9:15

@antote (citat):

Pa ti poznaješ Gorenjsku - tačno, u Vrbi je rođen Franci Prešeren. Verujem i da je Mojca bila u redu - šta misliš, kakva je danas? Smile

Puno pozdrava alien
Da poznajem taj deo Gorenjske,bio sam i u Radovljici,Mojca je bila baaš u redu,danas je kao staro vino,verovatno,kad je vino dobro kao mlado,onda je vremenom sve bolje !
Posle toga bio u Postojni,obišao je peške,lepo mestašce.
Pa 1981.bio kratko avionom Bgd-Ljubljana pa do Postojne na dan,padala strašna kiša(južni i severni vetar i to sudar negde oko Sladkog Vrha)bomir Šaranaović''i ceo dan u gostioni pa uveče nazad u Bgd.
Pozdrav iz Bgd.

Na vrh Go down
ppsupercop
Džomba
Džomba

M(j)esto kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   15.06.09 9:17

@antote (citat):

Puno pozdrava alien
Ispustio deo:brat bio u vojsci u kasarni ,,Lubomir Šaranović''
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Sećate li se vojničkog pasulja?   Today at 8:41

Na vrh Go down

Sećate li se vojničkog pasulja?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Sećate li se vojničkog pasulja?